کد خبر: ۵۹۷۹۶
تاریخ انتشار: ۲۴ تير ۱۳۹۲ - ۰۴:۱۳


*کیهان

خاتمی هول شد به جای روحانی وزیر معرفی کرد!

به دنبال تعیین تکلیف فتنه‌گران برای وزارتخانه‌های کشور و اطلاعات و علوم، خاتمی نیز تکلیف وزارت ارشاد را معلوم کرد.
پیش از این نیز برخی عناصر فتنه‌گر فراری به همراه برخی عناصر داخلی برای وزارتخانه‌هایی مانند اطلاعات، کشور و علوم خط و نشان کشیده و با اشاره به حضور برخی دوستان خود در برخی کمیته‌های مشورتی خواستار روی کار آمدن کسانی شده بودند که با اصلاح‌طلبان و رویه عملکرد آنها در 16 سال گذشته هماهنگ باشند.

اکنون محمد خاتمی از عوامل فتنه 88 در جریان تماشای فیلم اصغر فرهادی می‌گوید وزیر ارشاد دولت یازدهم، احمد مسجدجامعی است.
او گفته که فرد مورد قبول برای وزارت ارشاد معلوم است و اسمش را نمی‌برم و نمی‌گویم اسمش آقای مسجد جامعی است.

پس از برکناری عطاءالله مهاجرانی از وزارت ارشاد، مسجد جامعی در دولت اصلاحات جانشین وی شد اما تندروی و ساختارشکنی در نشریات زنجیره‌ای تداوم پیدا کرد. نشریات زنجیره‌ای در دوره 8 ساله موسوم به اصلاحات، یکی از مراکز اصلی پمپاژ تشنج و فتنه‌گری بودند و نقش اصلی را در راه‌اندازی فتنه و آشوب تیر 1378 ایفا کردند. یک سال بعد رهبر معظم انقلاب از فعالیت پایگاه مطبوعاتی دشمن در کشور انتقاد کردند اما وزارت ارشاد دولت اصلاحات در آن دوره عملاً هیچ نقشی در سالم‌سازی عرصه رسانه‌ای نکرد بلکه خود از حامیان جریان آلوده به بیگانه بود.

احمد مسجد جامعی در چهارمین دوره انتخابات شوراها با کسب حدود 10 درصد کل آرا (280 هزار رأی از مجموع دو میلیون و هشتصد هزار رأی) به شورای شهر تهران راه یافت.برخی اعضای تندرو حزب مشارکت اخیراً در اظهارات رسانه‌ای پیش‌گویی کرده‌اند که طیف متبوع آنها احتمالاً اغلب وزارتخانه‌ها را قبضه خواهد کرد. آنها حضور برخی دوستان خود در کمیته‌های مشورتی دکتر روحانی را قرینه چنین توقعی برشمرده‌اند.

برخی خبرها حاکی است که رئیس جمهور منتخب از اظهارنظرهایی از موضع بالا و طلبکارانه طیفی از اصلاح‌طلبان طی 2 هفته اخیر به شدت ناراحت است و در صورت تکرار این موارد احتمالاً مجبور به موضع‌گیری علنی خواهد شد.اخیراً موسوی لاری وزیر کشور دولت اصلاحات در نشست حزب کار تصریح کرده بود نزدیکان روحانی باید کمک کنند تا او مفهوم تحول‌خواهی و اصلاح‌طلبی را درک کند(!)

مقام آمریکایی: به خاطر روحانی اسرائیل را نگران نمی‌کنیم

رسانه‌های آمریکایی و صهیونیستی در گزارش‌های خود تاکید می‌کنند که آمریکا بر فشارهای خود علیه ایران خواهد افزود و در این باره برای رفع نگرانی‌های تل‌آویو، به رژیم صهیونیستی قول داده است.

پیش از این برخی گمانه‌زنی‌ها و تحلیل‌ها حاکی از آن بود که انتخاب رئیس‌جمهور جدید در ایران که خوش‌بین به تعامل و مذاکره با غرب است، موجب شکستن بن‌بست مذاکرات هسته‌ای خواهد شد اما گزارش رسانه‌های غربی برخلاف این گمانه را مورد تاکید قرار می‌دهد.

روزنامه واشنگتن‌پست در این زمینه نوشت: کاخ سفید که منتظر مانده روحانی رسما آغاز به کار کند، از تمایل برای گفت‌و‌گو با دولت جدید ایران صحبت کرده، اما همچنان بر لزوم حفظ تحریم‌های اقتصادی یا در صورت امکان سخت‌تر کردن آن پافشاری دارد. این تحریم‌ها ضربه‌ای سخت بر پیکر اقتصاد ایران وارد آورده و از قضا سبب رونق گرفتن محبوبیت مردمی روحانی شده است. دور جدید تحریم‌ها هم از دوم ژوئن اجرایی شده است.

این روزنامه افزود: دولت اوباما منتظر علامت شفاف از سوی ایران در زمینه تغییر سیاست‌ها و رویکردهاست.همزمان روزنامه هاآرتص فاش کرد: مقامات آمریکایی به اسرائیل گفته‌اند که در پی پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری ایران، فشار آمریکا بر ایران کاسته نخواهد شد.

هاآرتص می‌افزاید: نتانیاهو به شدت نگران شده که غرب فریب روحانی را بخورد اما مقامات آمریکایی، نتانیاهو را آرام کرده و گفته‌اند تغییری در سیاست‌ها و مطالبات آمریکا از ایران داده نمی‌شود.این روزنامه نوشت: آمریکا در پیام‌های تسکین‌دهنده برای آرام کردن نتانیاهو گفته است در مذاکرات آینده که ارزیابی می‌شود از سپتامبر آغاز شود، نه تنها از فشار بر ایران کم نمی‌شود، بلکه بالعکس، فشارها علیه تهران افزایش خواهد یافت.

یک مقام آمریکایی به هاآرتص گفت: با انتخاب روحانی که رویکردی دوستانه‌تر نسبت به غرب دارد،َ اسرائیلی‌ها این نگرانی را دارند که فشارهای تحریمی علیه ایران کاهش یابد. این نگرانی به حق است، اما ما به اسرائیلی‌ها گفتیم که آمریکا نه بر مبنای حرف‌ها و شعارهای روحانی بلکه بر مبنای اقدامات ایران در برنامه هسته‌ای قضاوت خواهد کرد و باید تغییری اساسی در رفتار و نگرش ایران به وجود آید.
این مقام آمریکایی اضافه کرد: در واقع ما در مذاکرات‌مان به مقامات اسرائیل گفتیم که نمی‌خواهیم فشارها به ایران را کاهش دهیم بلکه می‌خواهیم فشارها را افزایش دهیم از جمله تحریم جدید واحد پول ملی ایران که از اول ماه ژوئیه اجرایی می‌شود.

از سوی دیگر فارین‌پالیسی در گزارشی نوشت: روحانی شخصیتی میانه‌رو و عملگرا دارد. فراموش نباید کرد که او مذاکره کننده در سال 2004 بود و تعلیق موقت غنی‌سازی را پذیرفت. انتخاب روحانی می‌تواند خبر خوبی باشد. همان طور که رسانه‌های ایرانی اشاره کرده‌اند روحانی یکی از اعضای نظام است که هر چند تندرو نیست اما اصلاح‌طلب هم نیست. او بر خلاف خاتمی، یکی از خودی‌ها و بلندپایگان حکومت است.

فارین‌پالیسی با بیان اینکه سیاستگذاری‌های کلان از جمله در زمینه هسته‌ای بر عهده رهبر عالی ایران است، نوشت: ایران اصرار دارد که حق او در زمینه برنامه هسته‌ای و غنی‌سازی اورانیوم به رسمیت شناخته شود اما غرب قصد ندارد این حق را آشکارا به رسمیت بشناسد.

این گزارش در ادامه می‌افزاید: «رابرت اینهورن» مشاور ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور عدم تکثیر و کنترل سلاح معتقد است مذاکره‌کنندگان باید نقشه راهی برای خود تعیین و براساس آن ایران باید برنامه سوخت هسته‌ای خود را محدود ساخته و براساس پادمان‌های بین‌المللی پیش ببرد. در عوض جامعه جهانی نیز به تدریج و به صورت مرحله‌ای تحریم‌ها را کاهش دهد. این سؤال مطرح است که آیا اوباما آماده چنین قماری هست؟ حتی با آن که با اعتراضات شدید از سوی راستگراها و لابی طرفدار اسرائیل مواجه می‌شود؟ به نظر می‌رسد خیر. یکی از مقامات ارشد دولت آمریکا آشکارا اخیرا گفته است، موضع‌گیری نهایی ما همین است که هست.

هاشمی می‌گفت توان جسمی برای ریاست جمهوری ندارد

محسن رفیق‌دوست با اشاره به ملاقاتش با هاشمی می‌گوید هاشمی می‌دانست که در انتخابات به خاطر سن بالا رد صلاحیت می‌شود.
وی در مصاحبه با خبر آن‌لاین و درباره رد صلاحیت هاشمی گفت: من در ملاقاتی که با آقای هاشمی قبل از اعلام اسامی احراز صلاحیت‌شدگان داشتم ایشان احتمال می‌دادند که رد صلاحیت شوند.

می‌گفتند واقعا هم سن من بالاست و می‌گویند که رئیس‌جمهوری بیش از 16، 17 ساعت در روز زمان می‌خواهد اما من بیش از چند ساعت توان جسمی ندارم. رد صلاحیت ایشان هم مسئله خاصی بود که تصمیم‌گیرانی که در شورای نگهبان مسئول بودند همین موضوع را حس کردند، خیلی هم در کمال صفا با آقای هاشمی برخورد می‌کردند و حتی از ایشان خواهش کردند که انصراف دهند اما ایشان می‌گفتند چون احساس تکلیف شرعی کردم باید بمانم.

وی درباره نظر هاشمی نسبت به مشایی نیز گفته است: در ملاقاتی که من با آقای هاشمی پیش از ثبت‌نامشان داشتم، ایشان عنوان می‌کردند که مطمئن هستند که مشایی رد صلاحیت می‌شود. اصلا مشایی صلاحیتی نداشت که قرار باشد تایید یا رد شود. آنقدر مسئله در مورد او وجود داشت که دیگر جایی برای بررسی صلاحیت باقی نمی‌گذاشت. حتی در این ملاقات آقای هاشمی عنوان می‌کردند که من اصلا کاندیدا نمی‌شوم، ولی بعد شدند و وقتی از دلیل این اقدامشان سوال کردم گفتند خیلی زیاد به من مراجعه شد و احساس تکلیف شرعی کردم.

نجفی: روحانی جزو 4 نامزد شورای اصلاح‌طلبان نبود

سخنگوی کمیته 7 نفره اصلاح‌طلبان در انتخابات می‌گوید روحانی در فهرست نامزدهای اصلاح‌طلبان قرار نداشت و بعدها مورد حمایت این طیف قرار گرفت.محمدعلی نجفی در گفت‌وگو با «آسمان» به شرح فعالیت‌های اصلاح‌طلبان از تشکیل تیم 30 نفره و 55 نفره مشاوران خاتمی در آبان سال گذشته سخن گفت و درباره برآیند نهایی نظر این تیم اظهار داشت: در آخرین جلسه قبل از ثبت‌نام تقریبا از اینکه آقای خاتمی یا هاشمی وارد صحنه شوند ناامید شدیم. به همین خاطر یک پیشنهادی شد که از 4 کاندیدای بالقوه که نهایتا می‌توانند نامزد اصلاح‌طلبان باشند بخواهیم تا ثبت‌نام کنند و نهایتا یکی از آنها را انتخاب کنیم. آقای روحانی در آن مرحله نبود. آقای مهرعلیزاده بود و آقای جهانگیری، محمد شریعتمداری، آقای عارف هم که عنوان کرده بود ثبت‌نام خواهد کرد.

وی درباره اینکه چرا با روحانی صحبت نشد، گفت جمعی از اصلاح‌طلبان اعتقاد داشتند که اگر ما فردی را که مواضع روشن‌تری در رابطه با گفتمان اصلاح‌طلبی داشته باشد انتخاب کنیم، بهتر است. لذا در آن مرحله توافقی درباره ایشان وجود نداشت.

وی درباره همراهی ناطق نوری با اصلاح‌طلبان می‌گوید: روشن بود که گرایش آقای ناطق نوری بین دو کاندیدا (عارف و روحانی) بیشتر به سمت آقای روحانی است اما در جلسه‌ای که داشتیم قول دادند اگر شما بتوانید این ائتلاف را تحقق ببخشید من از آن فرد ائتلافی حمایت می‌کنم ولو آقای عارف باشد.

نجفی همچنین درباره آخرین نظرسنجی اصلاح‌طلبان تصریح می‌کند که در آن نظرسنجی روحانی 12/8 درصد و عارف 8 درصد رأی داشته است.نجفی در بخش دیگری از این مصاحبه تصریح کرد: الان عده زیادی از اعضای شورای اصلاح‌طلبان در کارگروه‌ها و کمیته‌های مختلف ] تشکیل کابینه[ دخیل هستند. 3 کمیته سیاسی، اقتصادی و فرهنگی-اجتماعی هستیم 12 تا 13 کارگروه داریم که هر یک از آنها مربوط به یکی از وزارتخانه‌ها و سازمان‌های دولتی این بخش است که بنده هم، مسئولیت کارگروه آموزش و پرورش را دارم. آقای دکتر توفیقی که رئیس‌ ستاد دکتر عارف بودند، مسئول کار گروه فرهنگ و آموزش عالی هستند.

 آقای مسجد جامعی مسئول کار گروه فرهنگ و ارشاد اسلامی هستند و همین‌طور سایر دوستان اصلاح‌طلب مسئولیت‌های مختلفی را برعهده گرفته‌اند... البته در کنار ما، دوستان اصولگرا و افرادی که در ستاد اولیه آقای روحانی بودند و حتی افرادی که در ستاد دکتر روحانی نبودند و از نامزدهای دیگر حمایت کردند، مثل آقای نهاوندیان که حامی دکتر ولایتی بود، حضور دارند. الان آقای نهاوندیان مسئول کمیته اقتصادی دولت آینده هستند.وی می‌افزاید: مسئولیت کمیته سیاسی با آقای یونسی و کمیته فرهنگی-اجتماعی با دکتر صالحی است. روسای کار گروه‌ها هم، عضو کمیته هستند.

*وطن امروز

چگونه مخملباف به سیاست‌های اسرائیل کمک کرد؟

محسن مخملباف در حالی در جشنواره بین‌المللی فیلم اورشلیم از دوستی با اسرائیل سخن گفت که این رژیم موج جدیدی از فعالیت‌های رسانه‌ای و فرهنگی را برای آنچه مخملباف «گفت‌وگوی فرهنگی ایران و اسرائیل» خوانده، آغاز کرده است. به گزارش فارس، وی در سخنانی در حاشیه این جشنواره خطاب به ساکنان اشغالگر رژیم صهیونیستی گفته بود: شما را دوست دارم اما خواهش می‌کنم به ایران حمله نکنید چراکه حمله راه‌حل نیست بلکه وضع را بدتر می‌کند. وی همچنین خواستار حمایت اسرائیل و غرب از کسانی شده بود که به گفته او «نیروهای دموکرات» هستند و افزوده بود: بهتر است ایران و رژیم صهیونیستی گفت‌وگوی فرهنگی داشته باشند.

 پس از سفر او به سرزمین‌های اشغالی 150 تن از دانشگاهیان، هنرمندان و روزنامه‌نگاران و کسانی که خود را حامی تفکرات وی می‌دانند در نامه‌ای سرگشاده به محسن مخملباف، تصمیم او برای شرکت در جشنواره‌ بین‌المللی فیلم اورشلیم را عمیقا نگران‌کننده دانستند. این افراد که در میان آنها چهره‌های هنری و ادبی خارج‌نشین و اپوزیسیون از جمله اروند آبراهامیان، الهه رستمی و حمید دباشی به چشم می‌خورد، نوشتند: «تصمیم آقای مخملباف برای شرکت در جشنواره‌ای که مستقیما توسط دولت اسرائیل حمایت مالی می‌شود و قرار است از ایشان به شکل ویژه‌ای در جشنواره تقدیر شود، به مثابه‌ حمایت ضمنی وی از سیاست‌های آپارتاید دولت اسرائیل است».

اما مخملباف حتی به حامیان خارج‌نشین خود روی‌خوش نشان نداده و با دفاع از عملکرد خود گفته است: من مفتخرم که راهگشای سینمای ایران به اسرائیل بوده و هستم و بایکوت کردن و بیانیه نوشتن چیزی را حل نمی‌کند؛ چرا روشنفکران نمی‌کوشند با سفر و گفت‌وگو مشکل را حل کنند؟

چرا تلاش نمی‌شود نفرت مذهبی برطرف شود؟ سخنان مخملباف در حالی صورت می‌گیرد که چند سالی است رژیم صهیونیستی موج جدیدی از فعالیت‌های رسانه‌ای و فرهنگی را برای آنچه مخملباف «گفت‌وگوی فرهنگی ایران و اسرائیل» خوانده آغاز کرده است. این رژیم در حالی که به همراه ایادی خود در جهان عرب موج «ایران‌هراسی» و «شیعه‌هراسی» را به راه انداخته است با استفاده از برخی صهیونیست‌های ایرانی‌تبار در این رژیم، تلاش‌هایی برای بازسازی سروده‌های خوانندگان مبتذل دوران طاغوت کرده و موج‌هایی را برای آنچه «دوستی 2 ملت ایران و اسرائیل» می‌خواند در فضای مجازی ایجاد کرده است.

در همین حال سخنان مخملباف در حالی بیان می‌شود که علاوه‌بر موج تحریم‌های سیاسی و اقتصادی علیه رژیم صهیونیستی، در سال‌های اخیر شاهد اوج‌گیری تحریم‌های فرهنگی و آکادمیک علیه این رژیم هستیم.

*آرمان

 برادر ری‌شهری در دولت روحانی

شنیده شد که گمانه‌زنی‌ها حکایت از آن دارد که حسین محمدی‌‌نیک برادر آیت‌ا... محمد محمدی ری‌شهری وزیر پیشین اطلاعات احتمال دارد در دولت حسن روحانی پست دریافت کند. سروش‌نیوز نوشت در مورد سمت احتمالی حسین محمدی‌نیک اطلاعات دقیقی در دست نیست اما این گمانه وجود دارد که با توجه به پیشینه فرهنگی وی، دکتر روحانی او را به عنوان «رئیس سازمان حج و زیارت» تعیین کند.

قابل ذکر است آیت‌ا... ری شهری نماینده سابق رهبر معظم انقلاب اسلامی در بعثه رهبری بود که در زمان ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد از این سمت کنار رفت. حسین محمدی‌نیک نیز مدتی در حوزه ریاست نماینده ولی فقیه در سازمان حج و زیارت فعالیت می‌کرده و در دیگر پست‌ها نیز با آیت‌ا... ری‌شهری همراه بوده است.

مسجدجامعی وزیر ارشاد می‌شود

شنیده شد که فیلم «گذشته» اصغر فرهادی با حضور رئیس دولت اصلاحات در موزه سینمای ایران به نمایش درآمد. خردادنیوز نوشت؛ درمراسمی که شامگاه 22 تیرماه با حضور گسترده‌ای از سینماگران و اصغر فرهادی، کارگردان این فیلم برگزار شد، فرهادی که به‌تازگی به ایران بازگشته است، سخنرانی کرد. کارگردان «گذشته» از رئیس‌جمهوری پیشین ایران خواست درباره وزیر ارشاد دولت آینده بگوید که خاتمی در پاسخ از احمد مسجدجامعی به عنوان گزینه مورد نظرش نام برد. در این مراسم، احمد مسجدجامعی نیز حضور داشت

بازداشت عوامل گروهک تروریستی جندا...

شنیده شد که فرماندار شهرستان قصرقند استان سیستان و بلوچستان گفت: شنبه شب توسط سربازان گمنان امام زمان (عج) گروهی از عوامل گروهک تروریستی جندا... دستگیر شدند. تسنیم نوشت؛کوروش محمدی اظهار کرد: پنج نفر از این افراد در منطقه روکشه شهرستان قصرقند درعملیاتی توسط سربازان گمنام امام زمان (عج) دستگیر شدند. فرماندار شهر ستان قصرقند استان سیستان و بلوچستان افزود: عملیات برای دستگیری اعضای باقی مانده این گروهک تروریستی هنوز ادامه دارد.

پاداش وزیر به کارمندان

شنیده شد که یکی از وزرا برای ماه رمضان به کارمندان پاداش می‌دهد. خراسان نوشت؛ براساس بررسی‌های یک نهاد نظارتی یکی از وزرای اقتصادی دولت با ارسال ابلاغیه‌ای به همه ادارات و بخش‌های زیرمجموعه خود اعلام کرده مبلغ یک میلیون ریال به عنوان پاداش رفاهی فرا رسیدن ماه مبارک رمضان به حساب همه کارمندان این وزارتخانه‌ها و سازمان‌های تابعه واریز شده است.


واکنش شریعتمداری به حضور در کابینه

شنیده شد که محمد شریعتمداری به برخی اخبار مبنی حضور قطعی وی در کابینه یازدهم واکنش نشان داد. تسنیم نوشت؛ محمد شریعتمداری در واکنش به برخی اخبار مبنی حضور قطعی وی در کابینه یازدهم اظهار کرد: آقای روحانی همواره گمانه‌زنی‌ها درمورد اعضای کابینه را تقبیح کرده‌اند. وی افزود: قطعیت حضور افراد در کابینه دولت یازدهم را کسی جز آقای روحانی نمی‌تواند اعلام کند.

تاثیر تحریم‌های ایران بر فرانسه

شنیده شد که رئیس کمیته مالی سنای فرانسه با انتقاد از تحریم‌های اعمال شده علیه ایران اذعان کرد که این سیاست‌ها تاثیرات منفی بر صنعت خودروسازی این کشور داشته است. مشرق نوشت؛ فیلیپ مارینی، رئیس کمیته مالی سنای فرانسه از کشورهای غربی خواست تا در تحریم‌های خود علیه ایران تجدیدنظر کنند. مارینی در مقاله‌ای که در هفته‌نامه لوپوئن به چاپ رسید به ممنوعیت فعالیت شرکت خودروسازی پژو فرانسه در ایران اشاره کرد و خواستار تجدیدنظر در این تحریم‌ها شد. وی همچنین به تاثیر تحریم‌ها علیه ایران در تشدید وخامت صنعت خودروسازی فرانسه و تاثیر ناخوشایند آن در بازار کار اشاره کرد.

تجمع کاندیداهای شورای شهر کرمانشاه مقابل مجلس

شنیده شد که جمعی از کاندیداهای انتخابات شورای اسلامی شهر کرمانشاه با تجمع مقابل مجلس، نسبت به روند برگزاری انتخابات شورای شهر در کرمانشاه انتقاد کردند. کاندیداهای شورای شهر کرمانشاه معتقد بودند که در روند برگزاری انتخابات شورای این شهر تخلفاتی رخ داده است. عبدالرضا مصری، نماینده کرمانشاه و محمدجواد کولیوند، رئیس هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی با حضور در بین تجمع‌کنندگان، توضیحاتی را به آنها ارائه کردند.

عیادت احمدی‌نژاد و مشایی از محب‌اهری

شنیده شد که محمود احمدی‌نژاد شامگاه شنبه با حضور سرزده در منزل حسین محب‌اهری بازیگر برجسته و نام‌آشنای سینما و تلویزیون کشور که مدتی است دچار عارضه سرطان غدد لنفاوی شده از او عیادت کرد و در جریان وضعیت سلامتی و روند درمان وی قرار گرفت. رئیس‌جمهور در این دیدار که در فضایی بسیار صمیمی و دوستانه برگزار شد، ضمن شنیدن درددل‌ها و آرزوی سلامتی و توفیق برای محب‌اهری، نسبت به پیگیری‌های لازم جهت تسریع در روند درمان و بهبود وی تاکید کرد. همچنین علاوه بر احمدی‌نژاد، اسفندیار رحیم‌مشایی رئیس دبیرخانه جنبش عدم تعهد نیز در این دیدار سرزده حضور داشت.

آزادی دیپلمات بازداشت شده

شنیده شد که وکیل‌مدافع باقر اسدی از آزادی موکلش با صدور قرار وثیقه خبر داد. هوشنگ پوربابایی با بیان این مطلب، اظهار کرد: موکلم یکشنبه - 23 تیر ماه - با صدور قرار وثیقه از زندان آزاد شد. دادستان تهران اخیرا درباره پرونده باقر اسدی گفته بود که تحقیقات این پرونده رو به اتمام است و هر زمان که تحقیقات پرونده به اتمام برسد، بازپرس تعیین تکلیف می‌کند.

*خراسان

تذکر تویوتایی مجلس به دولت

گفته می شود بر اساس نامه جدید علی لاریجانی رییس مجلس به محمود احمدی نژاد رییس جمهور، اعلام شده است که علی رغم مصوبه 23 اسفندماه سال 91 هیئت دولت برای ورود و ترخیص تعدادی خودروی تویوتا، این مصوبه به دلیل مغایرت با ماده 2 قانون ارتقاء کیفی تولید خودرو مصوب سال 1389 دارای ایراداتی است و در صورت عدم اصلاح، لغو خواهد شد.

ابلاغ تصمیم جدید دولت درباره شهرری

شنیده شده بر اساس تصمیم چند روز پیش وزیران عضو شورای هماهنگی مناطق آزاد تجاری -صنعتی و ویژه اقتصادی که توسط محمدرضا رحیمی به دستگاههای مربوطه ابلاغ شده، خبر از تعیین جزئیات و محدوده طرح جامع منطقه ویژه اقتصادی شهر ری داده شده و قرار است دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری – صنعتی این مصوبه دولت را پیگیری و اجرایی کند.

*تهران امروز

مخالفت‌ها با برگزاری یک تجلیل

جواد جهانگیرزاده، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفته: طی یکی دو روز گذشته به نقل از یکی از اعضای هیات رئیسه مجلس گفته شده که قرار است مجلس مراسمی را برای تجلیل از احمدی‌نژاد ترتیب دهد که این نیاز به استمزاج از مجلس است.

وی با بیان اینکه بخش اعظمی از نمایندگان با برگزاری مراسم تجلیل از احمدی‌نژاد مخالف هستند گفته: رفتارهایی که احمدی‌نژاد با مجلس جهت تضعیف این نهاد قانون‌گذاری داشته است به هیچ‌وجه مورد تایید بخش اعظمی از نمایندگان نیست. ایشان برای تضعیف مجلس که به عنوان مهم‌ترین نهاد دموکراتیک کشور مطرح است رفتارهای نادرستی انجام داده و با توجه به اینکه این موضوع به هویت مجلس بر می‌گردد لازم است تا از مجلس استمزاج شود.

انتقاد شدید موتلفه از یک کارگردان

محمدنبی حبیبی، دبیرکل حزب موتلفه اسلامی به فارس گفته: امروز مخملباف پول مهمل‌بافی خود را از دشمن می‌گیرد لذا به وطن اصلی خود برگشته است؛ ایستگاه آخر توقف کسانی که علیه انقلاب مهمل می‌بافند اسرائیل است. حبیبی در پاسخ به این سوال که چه شد که مخملباف در ۱۸ تیر امسال از رژیم اسرائیل سر برآورد گفته: «کل شیء یرجع الی اصله». ریشه فتنه صهیونیستی بود و دور از انتظار نیست که نهایت مسیر فتنه‌گران به حیفا و تل‌آویو برسد. آنان که با این همه زیبایی در انقلاب و اسلام به‌دنبال سیاه‌نمایی هستند و از هنر خود برای این سیاه‌نمایی استفاده می‌کنند در خط رژیم صهیونیستی هستند.

ما در پیروزی روحانی خیلی نقش داشتیم!

حسین کمالی، دبیرکل حزب اسلامی کار گفته: بعد از حمایت‌های آقایان هاشمی و خاتمی، مهم‌ترین عاملی که در انتخاب آقای روحانی نقش داشت، حمایت‌های جامعه کارگری بود.به‌گزارش ایسنا، حسین کمالی در نشستی که از سوی شاخه جوانان این حزب برگزار شد، با بیان اینکه در روی کار آمدن دولت منتخب، حزب اسلامی کار و اصلاح‌طلبان نقش زیادی داشتند، گفته در این انتخابات خانه کارگر حدود سه میلیون رای تشکیلاتی خود را به حمایت از آقای روحانی اختصاص داد.

وی با بیان اینکه ما به‌دنبال هیچ‌گونه سهم‌خواهی از دولت یازدهم نیستیم گفته: ما در روی کار آمدن آقای روحانی تاثیرگذاری بسیاری داشته‌ایم. حتی صداوسیما نیز اعلام کرد که بعد از تاثیرگذاری آقایان هاشمی و خاتمی مهم‌ترین عاملی که در انتخاب آقای روحانی نقش داشت حمایت‌هایی بود که از سوی جامعه کارگری شکل گرفت.کمالی در مورد شایعه‌هایی مبنی بر وزارتش گفته: در این مورد صحبت‌هایی انجام شده است ولی من اسامی سه نفر دیگر را پیشنهاد کرده‌ام.

50 رسانه خواهان مصاحبه با احمدی‌نژاد هستند

محمد شیخان، معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌جمهور با اشاره به استقبال گسترده رسانه‌های داخلی و خارجی برای مصاحبه اختصاصی با محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهوری اسلامی ایران به فارس گفته: تاکنون بیش از ۵۰ درخواست مصاحبه اختصاصی از سوی رسانه‌های مهم داخلی و خارجی برای مصاحبه با رئیس‌جمهور ایران ارائه شده است.وی گفته: حجم درخواست‌های مصاحبه به‌گونه‌ای است که امکان برنامه‌ریزی برای انجام تمام آنها وجود ندارد.در تلاش هستیم با برگزاری یک کنفرانس خبری، امکان فرصت و طرح پرسش از رئیس‌جمهور محترم را برای تمامی رسانه‌ها فراهم کنیم.

روحانی مصوبه غلط را باطل کند

مصطفی هاشمی‌طبا در گفت‌وگویی با عصر ایران به عنوان یکی از احیاکنندگان نمایشگاه کتاب گفته: نمایشگاه بین‌المللی مکانی است که خیلی از مراکز به آن چشم دوخته‌اند و به نوعی باید گفت مورد تهاجم سازمان‌های کثیری بوده است.

این در حالی است که این محل برای برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی، بسیار ضروری است و چون نمایشگاه‌های تخصصی مخاطب کمی هم دارد، وجود این محل در وسط شهر هیچ مشکلی ندارد.وی در پاسخ به اینکه چرا نمایشگاه دست به دست می‌شود گفته: واقعا نمی‌دانم چرا اینگونه عمل می‌کنند و نمی‌دانند که حفظ نمایشگاه در محل فعلی بسیار ضروری است. دولت نهم و دهم چند بار مصوب کرده است تا نمایشگاه تهران را به این و آن واگذار کند. در حالی که نمایشگاه برای گسترش فعالیت‌های تجارت خارجی و صادارت کشور می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

آقایان در حالی اصرار به این دارند که از مصلی برای برگزاری نمایشگاه بهره ببرند که محلی فرهنگی است و باید به فعالیت‌های قرآنی و از این قبیل اختصاص داده شود. نمی‌دانم چرا اصرار دارند که از آن به جای نمایشگاه تهران استفاده کنند که نشانگر این است که سوءمدیریت در دولت فعلی حرف اول و آخر را می‌زد. مثل اینکه نمایشگاه از دید آقایان به مانند گوشت قربانی است که به بهانه‌های مختلف به این و آن اعطا می‌شود.

هاشمی‌طبا گفته در کشورهای اروپایی هم نمایشگاه‌ها در وسط شهر ایجاد شده‌اند و اتفاقا در مواردی در جاهای پر تردد مستقر هستند. اصولا برای اینکه مردم بتوانند به راحتی از نمایشگاه دیدن کنند، باید شرایطی به وجود آورد که حضور برایشان هزینه کمی داشته باشد و یکی از دلایل وجود نمایشگاه‌ها در وسط شهر همین مسئله است. امیدوارم دولتی‌ها از این کار خود منصرف شوند و در غیر این صورت دولت آقای روحانی مصوبه غلط دولت احمدی‌نژاد را باطل کند.

احمدی‌نژاد نباید برای دولت روحانی تصمیم بگیرد

احمد توکلی در نطق میان دستور خود در جلسه علنی دیروز مجلس با اشاره به تصمیمات و بذل و بخشش‌های شتابزده دولت گفته: در هر انتخاباتی بین انتخاب رئیس‌جمهور و انتقال قدرت فاصله 40، 50 روزه و دوران فترتی وجود دارد که از اهمیت بالایی برخوردار است.زمانی که یک نفر به عنوان رئیس‌جمهور انتخاب می‌شود و تجلی اراده مردم است علی‌القاعده رئیس‌جمهور وقت باید و منطقا از تصمیماتی که عواقب بلندمدت دارد پرهیز کند.

توکلی گفته: در کشورهایی که دارای سابقه بیشتر مردم‌سالاری هستند در این رابطه قانون وجود دارد که در این دوره حدود پنجاه روزه رئیس‌جمهور وقت نمی‌تواند تصمیماتی بگیرد که در دولت آینده تبعات داشته باشد اما حال ما در این رابطه قانون نداریم اما عقل، یار خوش است.

زمانی که رئیس‌جمهوری انتخاب می‌شود که مشی او در نقد رئیس‌جمهور موجود است نمی‌توانیم بگوییم که رئیس‌جمهور وقت از اختیارات قانونی خود استفاده نکند اما احترام به جمهوریت نظام جمهوری اسلامی و وفاداری به رای مردم و عقل و انصاف اقتضا می‌کند که رئیس‌جمهور از تصمیماتی که برای رئیس‌جمهور آینده مشکلاتی ایجاد می‌کند، پرهیز کند.

به‌طور مثال اخیرا بحث 74 هزار میلیارد تومانی که بنده گزارش آن را به مردم و نمایندگان دادم پیش آمد که نرخ ارز تغییر کرده و شرایطی ایجاد شد که بانک مرکزی یا باید به چاپ و توزیع اسکناس بپردازد یا راهی اتخاذ کند که ضرر کمتری به مردم برسد.

توکلی با بیان اینکه «ماده 26 قانون پولی و بانکی اختیاری به بانک مرکزی داده که در این راستا چه کند» مدعی شد: اما آقای احمدی‌نژاد تصمیم گرفته که این پول را بعد از تسویه بدهی دولت صرف تسویه بدهی شرکت‌های دولتی و بانک‌های دولتی کند، که اکثرا از بانک مرکزی اعتبار گرفته‌اند و می‌خواهند با این کار تخلفات را بپوشانند.

توکلی با اشاره به شکایت خود به دیوان عدالت اداری در این راستا، گفته: بعد از شکایت بنده به دیوان عدالت اداری، رئیس‌ مجلس نیز حمایت کرده و دیوان محاسبات و بازرسی کل کشور نیز کمک‌های زیادی کردند و کار متوقف شد و پس‌فردا نیز محکمه تشکیل می‌شود و من برای دفاع از شکایت خود و منافع مردم در جلسه حاضر می‌شوم. وی با بیان اینکه این کار در این زمان بسیار معنادار است، گفته: دولتی در حال ترک صدارت خود است اما درباره 74 هزار میلیارد تومان که در واقع به اندازه 60 درصد بودجه یک سالش است تصمیم می‌گیرد.

تحلیل امیر محبیان از رفتار سیاسی آیت‌الله مصباح‌یزدی

امیر محبیان، تحلیلگر سیاسی در گفت‌وگو با عصر ایران گفته: به نظر می‌رسد برای آیت‌الله مصباح و هواداران ایشان فاکتور افکار عمومی اثر قاطعی در اتخاذ یک تصمیم سیاسی نداشته و انجام تکلیف بدون ملاحظه شرایط نشانی از صداقت و اخلاص شمرده می‌شود در حالی که سایر علما توجه به شرایط را نشانی از کیاست می‌دانند.

وی درباره بحث تجزیه جامعه مدرسین گفته: وجود دیدگاه‌های مختلف در محیطی با خصلت علمی نظیر جامعه مدرسین امری کاملا طبیعی است، اما از آنجا که رویکرد سیاسی خاصی بر جامعه مدرسین حاکم است تفاوت نوع نگرش به موضوعات گاه ابعاد سیاسی پیدا می‌کند. آنچه در جامعه مدرسین رخ داد، تجزیه نبود بلکه نمود یافتن تفاوت جدی در نوع نگرش میان بدنه اصلی جامعه مدرسین و طیفی بود که متاثر از دیدگاه‌های آیت‌الله مصباح هستند.

طیف متاثر از آیت‌الله مصباح مثل خود ایشان بیشتر بر حقانیت یا احساس حقانیت فعل سیاسی بدون توجه به بازتاب‌ها تاکید دارند. در حالی که طیف سنتی و بدنه اصلی جامعه مدرسین بازخوردهای یک فعل سیاسی را نیز در نظر می‌گیرند.

*جمهوری اسلامی

علمای بحرین:آل خلیفه مسئول تعرض به زنان زندانی است

* علمای بحرین، آل خلیفه را مسئول تعرض به زنان زندانی دانستند. به گزارش خبرگزاری ابنا علمای بزرگ بحرین با انتشار بیانیه‌ای، به آل خلیفه هشدار دادند با اقدامات خلاف خود وارد جنگ با دین خدا نشوند. جمعی از زنان مبارز بحرینی هم اکنون در زندان‌های آل خلیفه تحت شکنجه و آزار قرار دارند.

ادعای پیامبری یکی از اعضای القاعده در سوریه

* در شهر ادلب سوریه یکی از اعضای القاعده خود را پیامبری که از آسمان به او وحی می‌شود معرفی کرده است. این فرد که اهالی ادلب او را "مسیلمه ادلبی" می‌نامند محمد السنساوی نام دارد و به دوستان خود از اعضای القاعده گفته است: "یک روز حضرت جبرئیل بر من نازل شد و مرا به معراج برد.

خداوند در کنار سدرة المنتهی خطاب به من گفت‌ای محمد فرزند احمد، امید من و فرشتگان و همه پیامبران و بندگان صالح‌ام به توست تا مردم را از تاریکی خلاص کنی!". فردی که راوی این اراجیف بود می‌افزاید: "ممکن است اظهارات محمد السنساوی به دلیل مصرف بیش از اندازه قرص‌های روان‌گردان باشد".

گفته می‌شود اکثر اعضاء سازمان تروریستی القاعده به قرص‌های روان گردان اعتیاد دارند و کسانی هم که برای عملیات انتحاری از سوی فرماندهان خود انتخاب می‌شوند، پیش از انجام عملیات انتحاری به آنان از این قرص‌ها داده می‌شود.

منافع ملی ایران به ویژه در بخش هسته‌ای از اولویت‌های روحانی است

* یک مرکز تحقیقات سیاسی آمریکا، مسئولین آمریکائی را به پرهیز از خوشبینی نسبت به رئیس‌جمهور منتخب ایران فراخواند. مؤسسه تحقیقاتی "آمریکن پروگرس" با انتشار نتیجه بررسی‌های خود درباره انتخابات ریاست جمهوری 24 خرداد ایران نوشت: این تصور که دکتر حسن روحانی در برابر خواسته‌های غرب به راحتی تسلیم می‌شود، درست نیست. زیرا عملکرد او نشان می‌دهد منافع ملی ایران به ویژه در بخش هسته‌ای از اولویت‌های اصلی وی می‌باشد.

قتل عام زنان "جهاد نکاح" توسط جبهه النصره در سوریه

* زنان "جهاد نکاح" توسط جبهه النصره در سوریه قتل عام می‌شوند. به گزارش افکارنیوز، النخیل در گزارشی می‌نویسد: پس از آنکه رهبران تکفیری در سوریه حکم "جهاد نکاح" را برای اعضای گروهک تروریستی "جبهه النصره" صادر کردند، ارتش آزاد سوریه و جبهه النصره پر شد از زنانی که برای جهاد نکاح به عقد عناصر آنها درآمده بودند.

عناصر این جبهه نیز برای خلاصی از این زنان به قتل آنها روی آوردند؛ به طوری که در شمال شهر حلب عناصر معارض سوری در قتل عامی، 25 نفر از این زنان را با بدن برهنه و در آپارتمانی به صورت یکجا با ضرب گلوله به قتل رساندند. دلیل این قتل‌عام تنها این بود که عناصر جبهه النصره و رهبرانشان از این زنان خسته شده بودند.

به گزارش منابع آگاه، رهبر جبهه النصره در شهر حلب، ابوعزیز الاحمدی دستور این قتل عام و سپس دستور پراکنده کردن اجساد این زنان را صادر کرده است تا بدین وسیله ارتش بشار اسد را متهم به قتل زنان سوری کند. اجساد این زنان در مکانی نامعلوم توسط عناصر این جبهه دفن شده‌اند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری