کد خبر: ۵۸۹۴۵
تاریخ انتشار: ۱۵ تير ۱۳۹۲ - ۰۶:۰۲


*کیهان

نتانیاهو: منتخب جدید ایرانی‌ها متاسفانه همسو با رهبری است

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی گفت: متاسفانه نتیجه انتخابات ایران، امکان تغییر در بلندپروازی‌های این کشور را فراهم نمی‌کند.
بنیامین نتانیاهو در مصاحبه با سردبیر واشنگتن‌پست گفت: انتخاب حسن روحانی زمینه‌ساز تغییر در فعالیت‌های هسته‌ای ایران نخواهد بود.
وی می‌افزاید: «مشایی» و سایر نامزدهای دیگر که متمایل به نزدیکی با غرب و رژیم اسرائیل بودند از رقابت‌های انتخاباتی حذف شدند و نامزدی که حاکمیت اجازه داده بود توانست در این انتخابات شرکت کند. روحانی دقیقا مانند دیگر نامزدهای مورد نظر قدرت حاکمه است که حاضر به همسویی با نگرش‌های رهبر هستند.

نتانیاهو گفت: شورای نگهبان صلاحیت صدها نامزد دیگر را رد کرد و نهایتا 8 تن از نامزدها در صحنه رقابت‌های انتخاباتی حضور یافتند. آنها حتی هاشمی رفسنجانی رئیس جمهور سابق و مشایی را از صحنه انتخابات کنار زدند و به جای آنها روحانی را حفظ کردند. روحانی مشاور امنیت ملی ایران و مذاکره‌کننده هسته‌ای بوده است. او مبتکر یک دکترین است که خود نام آن را «مذاکره و تداوم غنی‌سازی» گذاشته است.

نتانیاهو تاکید کرد: روحانی در کتابی که نوشته، گفته که ضمن مذاکره، ایران امکان تداوم غنی‌سازی را خواهد داشت. این دقیقا همان چیزی است که در سال 2004 اعلام کرده بود یعنی زمانی که ما با اروپایی‌ها در تهران مذاکره می‌کردیم در اصفهان داشتیم بخشی از مرکز اصفهان را تجهیز می‌کردیم. روحانی در ادامه اضافه کرده که «ما با برقراری فضای آرامش توانستیم کارهای اصفهان را به پایان برسانیم».

عبدی: سهم اصلاح‌طلبان در مشارکت مردم 10 درصد بود

عضو مستعفی حزب مشارکت گفت: تصمیم اصلاح‌طلبان برای حضور در انتخابات تا حدودی بر افزایش مشارکت کمک کرد.
عباس عبدی در مصاحبه با مجله مهرنامه تصریح کرد: واقعیت این است که تصمیم اصلاح‌طلبان تا حدی (حدود 10 درصد) به افزایش مشارکت کمک کرد.

وی همچنین درباره شخصیت محوری اصلاح‌طلبان گفته است: ما به شخصیت و نفوذ آقایان خاتمی و هاشمی ایرادی نداریم. ضمن آنکه من قبول ندارم آرای آقای روحانی را صرفا موکول به حمایت آقایان خاتمی و هاشمی کنیم مگر در انتخابات مجلس هشتم، لیست اصلاح‌طلبان تحت عنوان «یاران خاتمی» درنیامد؟ چرا رأی نیاوردند؟

عبدی با بیان این که این بار شما برخلاف دوم خرداد 76 از روحانی مانند خاتمی یک قدیس نخواهید ساخت، افزود: این بار ماجرای آن کس نمی‌شود که نام پسرش را رستم گذاشت و بعد هم شروع کرد به لرزیدن. در مورد آقای روحانی این طور نیست.

او درباره این سؤال که «آیا فکر می‌کنید اصلاح‌طلبان تاکنون نسبت خود را با حکومت و رهبری مشخص کرده بودند و آیا حداقل در نزد خودشان، تصور روشنی از این موضوع داشتند؟» گفت: یکی از مواردی که هنوز آن را حل نکرده‌اند، همین است. شما در برخی بیانیه‌ها می‌بینید که این انتخابات را تنها محصول مشارکت خودشان می‌دانند، در حالی که واقعا اینطور نیست. اصلاح‌طلبان فقط یک تصمیم گرفتند. اما انتخابات را حکومت برگزار کرد و در این میان، رهبری نقش بسیار مهمی داشتند.

مجموعه نیروها باید یک بازنگری هم در خودشان داشته باشند. البته، به نظرم اصولگراها بیشتر می‌توانند با واقعیت کنار بیایند تا اصلاح‌طلبان. همین که اصلاح‌طلبان بر آمدن آقای خاتمی تاکید می‌کردند، به نوعی مقاومت در برابر پذیرش واقعیت بود. البته می‌توانستند بگویند ما به هر قیمت می‌آییم و هزینه آن را هم بدهند؛ اما نمی‌توانند هم اپوزیسیون باشند و هم پوزیسیون.

 یک پایشان بیرون باشد و پایی داخل. به نظر من، این راهبردها جواب نمی‌دهد. برخی از بیانیه‌هایی را که در حمایت از آقای هاشمی نوشته شد، باید به صورت تاریخی نگه داشت. این بیانیه، هر چیزی باشد؛ انتخاباتی نیست. این نشان می‌دهد که ریشه تحلیل‌ها حداقل تا قبل از انتخابات، درست نشده بود.

آشفته‌هایی که یکباره روحانی رااصلاح‌طلب خواندند

«در بعدازظهر 25 خرداد وقتی که وزارت کشور نظام ایران حسن روحانی را برنده انتخابات خود اعلام کرد، جوی از تشنج و آشفتگی، طیفی از اپوزیسیون را فرا گرفت و به یکباره او را اصلاح‌طلب، میانه‌رو و غیره خطاب کردند، و شروع کردند به تفسیر نظرات خود که این شخص احتمالا باعث تغییر در ایران خواهد شد.»

این مطلب را پایگاه اینترنتی اخبار روز (وابسته به طیفی از مخالفان جمهوری اسلامی) عنوان کرد و افزود: باید توجه کرد که در رژیم ایران، دولت عوض شده و نه سیستم حکومتی. یک رجل سیاسی از ارکان نظام ایران به نام حسن روحانی، عضو و نماینده بیت رهبری در شورای امنیت ملی از سال 1370، عضو مجلس خبرگان از سال 1378، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام از سال 1370 تا به امروز، که دارای ادبیات سیاسی دیگری غیر از سلف خود احمدی‌نژاد دارد، می‌رود که سکان هدایت قوه مجریه را بدست بگیرد، حال سوال این است که با وجود شغل و سمت و جایگاه او و مهمتر از همه تایید صلاحیت او از سوی یکی از ارگان‌های امنیتی نظام مثل شورای نگهبان که تحت کنترل رهبری است، آیا می‌توان انتظاری از او داشت. او در شمار 8 نامزدی بود که از دل نظام بودند و فرصت‌های جدیدی برای نظام در عرصه خارجی و داخلی ایجاد می‌کند. اما در موضوع هسته‌ای و سوریه، موضع رژیم را تأیید کرد.

گزارش شورای آتلانتیک درباره راز ناکامی آمریکا در تعامل با مردم ایران

یک اندیشکده آمریکایی خواستار دیپلماسی مردمی با ملت ایران شد اما تاکید کرد اعمال تحریم‌های ضد ایرانی مانع از هرگونه دیپلماسی این‌چنینی است.به گزارش فارین پالیسی شورای آتلانتیک در گزارشی خواستار پرکردن خلأ روابط سیاسی با روابط فرهنگی بین ملت‌ها شده و می‌نویسد: مبادلات فرهنگی و دانشگاهی بین ایران و آمریکا سرمایه‌گذاری کم‌هزینه با سودآوری بالا خواهد بود و می‌تواند در آینده زمینه را برای روابط عادی تهران- واشنگتن، فراهم کند.

 همچنین آمریکا می‌تواند کار گروهی برای بررسی تعاملات دانشگاهی، هنری، ورزشی، علمی و تکنولوژیکی با ایران راه‌اندازی کند. رضا اصلان، از فعالان شورای روابط خارجی آمریکا می‌گوید، زمانی که دو کشور هیچ کانالی برای روابط دیپلماتیک ندارند، مانند آنچه در روابط ایران و آمریکا به چشم می‌خورد، «دیپلماسی مردم با مردم» تنها راه پیش رو به شمار می‌رود.

شورای آتلانتیک در عین حال افزود: البته این راه نیز دشواری‌های خود را دارد. برای مثال زمانی که آمریکا قصد داشت از این طریق روابط خود را با جماهیر شوروی سابق بهبود ببخشد، با موانعی مواجه شد. دیپلماسی فرهنگی روش خوبی است و در گذشته نیز در دوران ریاست‌جمهوری محمد خاتمی آزمایش شده و نتایجی نیز به همراه داشته است. اما باید توجه داشت اکنون ایالات متحده تحریم‌های سنگینی را علیه ایران اعمال می‌کند که به نوبه خود راه تعامل فرهنگی را نیز دشوار می‌کند.

در این گزارش با اشاره به اینکه از طریق جلب نظر مردم ایران می‌توان به تغییر رفتار دولت ایران پرداخت، به تحریم به عنوان یک مانع جدی اشاره شده و آمده است: تا زمانی که واشنگتن رویکرد کلی خود در این باره را تغییر ندهد، مردم ایران نسبت به موضوع تعامل با بدبینی و سوءظن خواهند نگریست. از جمله دولت آمریکا از روز دوشنبه تحریم‌های جدیدی را علیه ایران اعمال کرد و مجلس نمایندگان نیز همزمان با روی کارآمدن رئیس‌جمهور جدید، درصدد تشدید فشارها به ایران است.

یادآور می‌شود مقامات آمریکایی در ادبیات دو سال اخیر خود از تعابیری مانند فلج کردن و به زانو درآوردن مردم ایران برای تسلیم در برابر توقعات غرب سخن رانده‌اند.

یو‌اس‌تو‌دی: رئیس‌جمهور جدید ایران اهل تعامل هست اما عقب‌نشینی نمی‌کند

یک روزنامه آمریکایی نوشت: با روی کار آمدن رئیس‌جمهور جدید در ایران، غرب نباید خیال کند که وی از مواضع ایران عقب‌نشینی می‌کند.
ایلان برمن معاون شورای روابط خارجی آمریکا در این تحلیل یو‌اس‌تودی خاطر نشان کرد: حسن روحانی با شعار میانه‌روی در انتخابات ایران پیروز شد و از تعامل سازنده با جهان و غرب سخن گفت: اما جزئیات نشان می‌دهد که امیدی به وی نیست.

روحانی از قبل به روشنی بیان کرده که نظام ایران در مورد مهم‌ترین مسائل مدنظر سیاستگذاران غربی تسلیم نخواهد شد. این مسائل شامل برنامه هسته‌ای ایران و حمایت از سوریه، است. وی در اولین نشست خبری خود تعلیق فعالیت‌های غنی‌سازی اورانیوم را رد کرد و گفت دولت ایران از راه‌های دیپلماتیک و غیره تلاش می‌کند تا حکومت سوریه تداوم پیدا کند.

وی اضافه می‌کند: رسانه‌های غربی بر دیدگاه‌های معتدل روحانی تاکید کرده و اصرار دارند که باید از فرصت تحولات سیاسی در ایران استفاده کرد. اما در واقع این وضعیت برای حاکمیت در ایران بسیار خوشایند است.تحلیلگر یو‌اس‌تو‌دی با بیان اینکه «شاید روحانی بتواند روند سیاست خارجی ایران را از رویارویی به تعامل نزدیک کند می‌افزاید: اگر این فرضیه باشد، تهران زمان ارزشمند فراوانی برای بازسازی و کسب انرژی برای خود خریده است تا باز هم در جبهه هسته‌ای پیشرفت کند.

از سوی دیگر نیکلاس برنز دیپلمات قدیمی و بازنشسته وزارت خارجه آمریکا در وبسایت «شورای آتلانتیک» به ارزیابی انتخابات ایران پرداخت و نوشت: انتخاب روحانی خبری بهتر از آنچه اوباما انتظار داشت بود اما انتخاب روحانی ممکن است آن نوشدارویی که بسیاری در غرب تبلیغش را می‌کنند نباشد. اولا، روحانی همواره حامی سرسخت برنامه هسته‌ای ایران بوده است. هر چند او دیپلماتی مودب است و در مراحل اولیه دیپلماسی هسته‌ای با اروپایی‌ها بخوبی کار کرده اما بسیار زود است که اعتقاد داشته باشیم او آمریکایی‌ستیزی سرسختی را که به مدت سه دهه رژیم انقلابی ایران را تعریف کرده است، دگرگون خواهد ساخت.

وی ادامه می‌دهد: تردیدی نیست که آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر عالی ایران حرف آخر را درباره مسائل مهم خواهد زد.این مقام سابق وزارت خارجه آمریکا در ادامه نوشت: ایران وارد مذاکرات خواهد شد اما بعید است امتیازات مهمی را که آمریکا و غرب طلب می‌کنند، به آنها بدهد. ایران دشوارترین چالش اوباما در سال 2013 خواهد بود.

او باید به انتخاب روحانی با مطرح کردن یک پیشنهاد بلندپروازانه پاسخ دهد؛ پیشنهادی که وجود یک ظرفیت هسته‌ای محدود صلح‌آمیز در ایران را خواهد پذیرفت، اما از تبدیل شدن ایران به یک قدرت نظامی هسته‌ای تحت نظارت شدید بین‌المللی جلوگیری خواهد کرد. او باید با زیرکی این کار را به همراه حتی تحریم‌های شدیدتر و تداوم تهدید زور انجام دهد تا حواس مقامات ایرانی جمع شود.

یادآور می‌شود جاکوب لو وزیر خزانه‌داری آمریکا یکشنبه گذشته، بر ضرورت تشدید و تداوم تحریم‌ها ضد ایران تأکید نمود و تهدید کرد در صورت شکست تحریم‌ها، بدترین گزینه [نظامی] در انتظار ایران خواهد بود.وزیر خزانه‌داری آمریکا در ادامه افزوده است: هیچ یک از روسای‌جمهور آمریکا نباید پیش از دست زدن به اقدام نظامی برای متوقف کردن برنامه اتمی جمهوری اسلامی دیگر گزینه‌ها از جمله تحریم‌های اقتصادی را نادیده بگیرند.

جاکوب‌لو از تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران به عنوان سخت‌ترین تحریم‌های تاریخ یاد کرد و مدعی شد: «هدف از تحریم‌ها نه اعمال فشار بر مردم ایران، بلکه واداشتن رهبران این کشور به تجدیدنظر در تصمیم اتمی‌شان است».
وزیر خزانه‌داری آمریکا با اشاره به انتخابات اخیر ریاست‌جمهوری ایران تصریح کرد دولت آمریکا باید ارزیابی کند که آیا این انتخابات در برگیرنده نتایجی خواهد بود یا نه؟

*وطن امروز

مخملباف سر از جشنواره فیلم اورشلیم درآورد

محسن مخملباف با فیلم مستند تازه خود «باغبان» در جشنواره سینمایی اورشلیم که از روز پنجشنبه در شهر قدس برگزار می‌شود، شرکت می‌کند. به گزارش عصر ایران به نقل از روزنامه هاآرتص، فیلم باغبان روایتی مستند از باغ‌های اطراف آرامگاه بهاءالله رهبر فرقه ضاله بهائیت در منطقه عکا در نزدیکی شهر حیفاست. بنا به نوشته ‌هاآرتص، لحن این فیلم مستند که با همکاری مخملباف و فرزندش «میثم» ساخته شده، می‌تواند توجه بینندگان اسرائیلی را به خود جلب کند. طبق نوشته ‌هاآرتص، 3 فیلم که در جشنواره فیلم کن موفق به دریافت جایزه شده‌اند در فستیوال فیلم اورشلیم شرکت دارند.

استراو: ایران در پی ساختن بمب‌ اتم نیست

وزیر اسبق خارجه انگلیس که جزو 3 وزیر خارجه اروپایی مذاکره‌کننده درباره برنامه هسته‌ای ایران در ۱۰ سال پیش بود، در یک نشست کارشناسی تصریح کرد: ایران در پی ساختن بمب اتم نیست و این دیدگاهی نیست که ساده‌لوحانه باشد.

به گزارش فارس، جک استراو، وزیر اسبق خارجه انگلیس در یک نشست کارشناسی در رسانه دولتی بی‌بی‌سی گفت هیچ شواهدی مبنی بر اینکه ایران در حال ساخت بمب اتمی است، وجود ندارد. جک استراو در این نشست کارشناسی گفت دیدگاه‌های او درباره ایران «ساده‌لوحانه» نیست و به نظر می‌رسد چشم‌انداز امیدوارانه‌تری از اوضاع برنامه هسته‌ای ایران با رئیس‌جمهور جدید این کشور وجود داشته باشد.

جک استراو، در سال ۱۳۸۲ جزو وزرای خارجه 3 کشور اروپایی بود که با حسن روحانی که در آن زمان دبیر شورایعالی امنیت ملی بود دیدار کردند. جک استراو، دومینیک دوویلپن و یوشکا فیشر به ‌ترتیب از بریتانیا، فرانسه و آلمان در ۲۹ مهر سال ۱۳۸۲ با آقای حسن روحانی درباره برنامه هسته‌ای ایران دیدار و گفت‌وگو کردند.

سخت‌ترین تحریم‌های طول تاریخ علیه ایران برقرار شد

وزیر خزانه‌داری آمریکا با اشاره به اینکه گزینه‌های جایگزین تحریم خطرناک هستند، گفت: سخت‌ترین تحریم‌های طول تاریخ را علیه ایران اعمال کرده‌ایم که کاملا تاثیر‌گذار بوده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، جک لو وزیر خزانه داری آمریکا ابراز امیدواری کرد تحریم‌های اقتصادی منجر به توقف جنبه نظامی برنامه هسته‌ای ایران شود چرا‌ که گزینه‌های دیگر مطلوب نیستند و اوضاع را بدتر می‌کنند.

جک ‌لو که در کنفرانسی در کلرادو سخنرانی می‌کرد، مدعی شد: بهترین گزینه برای ایران و بهترین گزینه برای جهان این است که تحریم‌های اقتصادی موثر واقع شود چرا‌ که جایگزین‌های دیگر هم برای جهان خطرناک است هم برای ایران.

وی افزود: من فکر نمی‌کنم هیچ رئیس‌جمهوری در آمریکا بدون فرصت دادن به ابزارهای موجود سراغ گزینه‌های دیگر برود.بر اساس این گزارش، آمریکا و غرب به منظور تحت فشار قرار دادن برنامه‌های هسته‌ای ایران سال‌هاست تحریم‌های اقتصادی و تجاری سنگینی علیه ایران اعمال کرده‌اند.

این در حالی‌ است که تهران بارها تاکید کرده همه فعالیت‌های هسته‌ای این کشور صلح‌آمیز و شفاف است و ادعای غربی‌ها را رد می‌کند.وزیر خزانه‌داری آمریکا با ارائه تصویری تاریک از اقتصاد ایران مدعی شد تحریم‌های اقتصادی موثر واقع شده‌اند.

جک لو گفت: ما شاهد کاهش ارزش ریال، تولید ناخالص داخلی، افزایش نرخ بیکاری و نرخ تورم در ایران هستیم. اینها چشم‌انداز روشنی از آینده اقتصاد ایران نیستند.

وی تحریم‌های کنونی علیه اقتصاد ایران را سخت‌ترین تحریم‌ها در طول تاریخ خواند و مدعی شد: هدف تحریم‌ها، آسیب‌زدن به مردم ایران نیست بلکه هدف تغییر مسیر و تصمیم ایران است.

کشف محموله 9000 لیتری سوخت قاچاق توسط نیروی دریایی سپاه

نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یک شناور حامل 9هزار لیتر سوخت قاچاق (گازوئیل) را پس از تعقیب و گریز توقیف کرد.

به گزارش روابط عمومی سپاه، تیم گشت ناوتیپ 112 ذوالفقار قشم نیروی دریایی سپاه حین گشت‌زنی در حوزه ماموریتش با یک شناور حامل سوخت قاچاق برخورد کرد و نیروهای گشتی توانستند پس از تعقیب و گریز قایق مورد نظر را توقیف کنند.

این شناور توقیف شده حامل 9هزار لیتر سوخت قاچاق (گازوئیل) بوده که نیروهای گشتی سوخت قاچاق را پس از مصادره جهت پیگیری قانونی به مراجع قضایی تحویل دادند.

*آرمان

مرگ مغزی ماندلا تایید شد

شنیده شد که اسناد ارائه شده از سوی دادگاه آفریقای‌جنوبی حاکی از تایید مرگ مغزی ماندلا از سوی پزشکان و تصمیم‌گیری خانواده وی درباره قطع دستگاه تنفس مصنوعی است. صراط به نقل از فرانس 24 نوشت؛ طبق اسناد دادگاه به تاریخ 26 ژوئن پزشکان معالج نلسون ماندلا اعلام کردند که وی درحالت موسوم به مرگ مغزی قرار داشته و از این‌رو به خانواده وی توصیه کردند که دستگاه‌های تنفس مصنوعی را که در حال حاضر زندگی ماندلا به آنها وابسته است، قطع کنند.

طبق این اسناد خانواده ماندلا نیز به صورت جدی درحال بررسی این گزینه بودند. این سند توسط وکیل خانوادگی ماندلا تنظیم و تقدیم دادگاه عالی کیپ شرقی آفریقای جنوبی شد. اقدام اخیر پس از گزارش جاکوب زوما مبنی بر وخامت اوضاع ماندلا و به تعویق انداختن سفرش به موزامبیک صورت گرفت.

توقیف اتومبیلی با 4 میلیون جریمه

شنیده شد که ماموران گشت پلیس آزادراه امیرکبیر اصفهان - تهران، سواری لکسوز را با 106 تخلف و 42 میلیون ریال جریمه متوقف کردند. واحد مرکزی خبر نوشت؛‌ سرپرست پلیس راه انتظامی استان اصفهان گفت: در بررسی سوابق خودرو مشخص شد 40 فقره تخلفات آن تجاوز از سرعت مجاز بود و مالک خودرو برای همه این تخلفات به مبلغ 42 میلیون و900 هزار ریال جریمه شد. سرهنگ انصاری افزود: برابر ماده 8 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی، خودرو توقیف و برای سیر مراحل قانونی به پلیس راه استان اصفهان منتقل شد.

رشوه برای اتهام‌زنی‌ به ایران

شنیده شد که یکی از نمایندگان فهرست ائتلاف ملی مجلس عراق گفت که ژنرال جورج کیسی، فرمانده پیشین نیروهای آمریکایی به منظور اتهام‌زنی به ایران از گروهک تروریستی منافقین رشوه دریافت کرده است. کریم علیوی با اشاره به ادعای اخیر این ژنرال آمریکایی علیه ایران مبنی بر دست داشتن تهران در انفجارهای سال 1385 در حرمین امامین عسکریین(ع) در سامراء این اظهارات جنجال‌برانگیز و ضدایرانی را دخالت آشکار در امور عراق و ایران خواند و تاکید کرد که دست داشتن ایران در این گونه اقدامات تروریستی بعید است.

 بنابر گزارش اشرف نیوز، وی همچنین تصریح کرد که این ژنرال آمریکایی برای این گونه اتهام‌زنی‌ها از گروهک تروریستی منافقین رشوه دریافت کرده است. پیش از این نوری المالکی، نخست‌وزیر و مقتدی صدر، رهبر جریان صدر در عراق ادعاهای این ژنرال آمریکایی را تکذیب و آن را بی‌اساس دانستند.

حمله سایبری به تجهیزات گازی آمریکا

شنیده شد که بنابر هشدار ICS-CERT، حملات سایبری شدیدی از آدرس‌های آی‌پی خارجی، زیرساخت‌های حیاتی آمریکا به‌ویژه تجهیزات گازی را هدف قرار داده است. مشرق نوشت؛ بنابر گزارشی که گروه واکنش اضطراری سیستم کنترل اینترنت ایالات متحده (ICS-CERT) هفته گذشته منتشر کرد، مهاجمان ناشناسی سیستم‌های متصل به اینترنت شرکت‌های تولید گاز طبیعی را مورد هدف قرار داده‌اند. در این حملات، مهاجمان تلاش کرده‌اند که به شبکه ­های کنترل فرایند و شبکه‌های کاری شرکت‌های مذکور نفوذ کنند.

این رخدادها که در ژانویه و فوریه به وقوع پیوستند، نخستین بار در اواخر فوریه به ICS-CERT، بخشی از وزارت امنیت داخی ایالات متحده، گزارش شده بودند. بعد از گزارش منتشر شده اولیه و هشدارهای متعاقب آن از طرف ICS-CERT، دیگر شرکت‌های زیرساخت‌های حیاتی نیز از رخدادهای مشابهی خبر دادند.

تحلیل انتخاباتی یاسرهاشمی

شنیده شد که یاسر هاشمی در مشهد گفت: پدرم اصلا انگیزه و مبنای حضور در انتخابات را در سر نداشت ولی با درخواست‌ها و استقبال‌های مکرر اقشار مختلف قصد حضور پیدا کرد. گمانه‌‎زنی‌هایی برای حضورم در کابینه بوده اما من از آنها بی‌اطلاعم، این موارد را آقای روحانی اطلاع‌رسانی می‌کنند.

خرداد نوشت؛ یاسر هاشمی افزود: اقدام فداکارانه عارف، رفتارهای درست حسن روحانی در تمام طول تبلیغات انتخابات سبب شد تا حماسه سیاسی رقم بخورد. وی افزود: آقای هاشمی گفتند اگر در انتخابات حضور پیدا نکنم یعنی جلوی رای مردم ایستاده‌ام و استبداد رای پیدا کرده‌ام. اگر آقای هاشمی در انتخابات ثبت‌نام نمی‌کرد نه‌تنها محبوبیت اکنون را نداشت بلکه منفور می‌شد، این منفوریت به حدی بود که باید در تاریخ به ثبت می‌رسید.

سفر زائران ایرانی به عراق متوقف شد

شنیده شد که اعزام زائران ایرانی به عتبات عالیات عراق از ۱۳ تیرماه تا یکم مردادماه متوقف شد. تابناک نوشت؛ آخرین گروه زائران ایرانی، روز چهارشنبه، ۱۲ تیرماه، به عتبات عالیات عراق اعزام شدند. از روز ۱۳ تیرماه تا یکم مردادماه نیز سفر زائران ایرانی به این کشور متوقف شده است. همچنین آخرین گروه زائران ایرانی که به عراق رفته‌اند، ۱۹ تیرماه به کشور بازمی‌گردند. دلیل توقف موقت سفر زائران ایرنی به این کشور، بازسازی و نوسازی مراکز اقامتی این زائران اعلام شده است. در این مدت نیز یک هیات ایرانی از شرکت شمسا (کارگزار زیارتی اعزام‌کننده کاروان‌های ایرانی) به عراق خواهد رفت و به بررسی وضعیت اسکان و تغذیه زائران ایرانی در عتبات عالیات می‌پردازند.

این یک حاج خانم ایرانی نیست!

شنیده شد که چند روزی است که خبری دروغ درباره یکی از حجاج ایرانی، در فضای مجازی و افکار عمومی عربستان سعودی منتشر شده که هر روز در میان مردم این کشور دست به دست می‌چرخد و از طریق تلفن همراه هم به صورت پیامک و یا با استفاده از دیگر نرم افزارها،‌ رد و بدل می‌شود.

شیعه‌آنلاین نوشت؛ بر اساس این خبر ساختگی گفته می‌شود چند روز پیش یکی از حجاج ایرانی بازداشت شد و اعتراف کرد که با پوشش و لباس‌های زنانه، در مسجد النبی(ص) می‌چرخیده و نوعی شیرینی تاریخ مصرف گذشته و ترشیده را در میان حجاج و نمازگزاران توزیع می‌کرده تا آنان را مسموم کند. در پی انتشار گسترده این خبر و پیامد منفی آن برای جمهوری اسلامی ایران و حجاج ایرانی در عربستان، سرهنگ فهد الغنام، سخنگوی فرمانده پلیس مدینه منوره ضمن تکذیب این خبر، حقیقت آن را فاش کرد. سرهنگ فهد الغنام گفت: او به هیچ‌وجه ایرانی نیست.

دیپلمات پشت‌پرده روحانی کیست؟

شنیده شد که چهره‌ای در ستاد دکتر روحانی بسیار مشاهده می‌شد، اما اندک بودند تعداد کسانی که او را می‌شناختند. وی که زمانی به مرد سایه وزارت امورخارجه معروف بود، سال‌هاست در کنار حسن روحانی حضور دارد. خرداد نوشت؛ دکتر محمود واعظی دکترای رشته روابط بین‌الملل یکی از جدی‌ترین گزینه‌های این وزارتخانه کلیدی و استراتژیک است.

 پس از ارتحال حضرت امام(ره) و انتخاب آیت‌ا... هاشمی به‌عنوان رئیس جدید قوه مجریه، وی که روابط نزدیک و ویژه‌ای با شخص آیت‌ا... داشت، یکی از معتمدین ویژه آیت‌ا... هاشمی در وزارت خارجه بود. وی از سال 78 تاکنون به همراه حسن روحانی و در کنارش، در مرکز تحقیقات استراتژیک و به عنوان رئیس پژوهشکده این مرکز، مشغول خدمت شد. واعظی یکی از مشاورین ارشد و در زمره معتمدین شیخ دیپلمات است که در مسائل سیاست خارجی با نماینده برخی نامزدهای انتخاباتی به مناظره نشست که به گواه تحلیلگران و ناظران توانست حضور موفقیت‌آمیزی در این عرصه داشته باشد.

*خراسان

دستور هیئت دولت درباره آسانسور فرودگاه امام (ره)

شنیده شده براساس مصوبه اخیر هیئت دولت که به وزارت راه و شهرسازی و بانک مرکزی ابلاغ شده، ثبت سفارش و واردات آسانسور و پله برقی مورد نیاز به منظور تکمیل و بهره برداری طرح توسعه فرودگاه امام خمینی (ره) از شمول قانون ممنوعیت خرید کالاهای خارجی استثنا شده و می تواند وارد کشور شود.

هشدار درباره واگذاری ساختمان های دولتی به یک سازمان غیردولتی

شنیده شده براساس بررسی های یک نهاد نظارتی، به رغم این که سازمان نظام روان شناسی و مشاوره براساس قانون مصوب مجلس یک سازمان غیردولتی و مستقل است اماچندی پیش و با ابلاغیه یک مسئول ارشد اجرایی، حق استفاده از پلاک ثبتی 3526.52 واقع در اراضی یوسف آباد تهران، از شرکت آلومینای ایران گرفته و به مدت ۱۰ سال به سازمان نظام روان شناسی واگذار شده است که این موضوع دارای ابهامات قانونی فراوان است.

*تهران امروز

نقش رهبر معظم انقلاب در انتخابات اخیر قابل چشم‌پوشی نیست

سیدمحمد خاتمی در دیدار با اصلاح‌طلبان یزدی با بیان اینکه در انتخابات اخیر نمی‌توانیم از رویکردهای رهبری و مطالبی که گفتند و نقشی که داشتند چشم بپوشیم‌. وی درباره انتخاب حسن روحانی به عنوان فردی فراجناحی گفت: آقای روحانی که مواضع‌شان را قبول داریم ولی اگر یک اصولگرای منطقی هم این گفتمان را داشت و حرف‌هایی که ایشان زد و آقای عارف مطرح کردند را عنوان می‌کرد، ما او را هم تایید می‌کردیم.

مراسم تحلیف بین‌المللی!

مشرق نیوز نوشت:برخی روسای جمهور و نخست‌وزیران کشورهای همسایه ابراز تمایل کرده‌اند در مراسم تحلیف دکتر حسن روحانی در مجلس شورای اسلامی حضور پیدا کنند تا حامل پیام دوستی برای ایران باشند.همچنین شنیده شده است؛ تیمی از جامعه شناسان و کارشناسان رسانه همچون هادی خانیکی، حمیدرضا جلایی‌پور، علی ربیعی، علی‌محمد حاضری، ناصر فکوهی، حسام‌الدین آشنا و محمد امین قانعی‌راد و...کار رفتار شناسی مردم ایران، برنامه‌ریزی و تبلیغات ستاد انتخاباتی حسن روحانی را بر عهده داشته‌اند.

جریانی که تکلیف محور است

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه فعال سیاسی اصولگرا گفت: «در دل اصولگرایان جریانی وجود دارد که کاملا تکلیف محور عمل می‌کند و اگرچه بنده متعرض این مسئله نیستم که آیا تکلیف محور عمل کردن خوب است یا بد است؛ اما این مسئله یک واقعیت است.»وی ادامه داد: «به‌طور معمول در رفتارهای مبتنی بر تکلیف، شاخصه‌های دموکراتیک همچون نظرسنجی‌های انتخاباتی، مذاکره سیاسی و توافقات ائتلافی و غیره جایگاهی ندارد.»

به گزارش فرارو،وی افزود: «اینکه از دل یک تشکل سیاسی تشکلات دیگر به‌وجود بیاید بخشی از واقعیت امر سیاسی است و اگر سعی شود با هرگونه اغماض و سیاست مبتنی بر مدارا مانع از این موضوع شد ممکن است از لحاظ سیاسی نتیجه لازم را نداشته باشد و حتی نتیجه بدی روی دهد.»

شکایت یک خبرگزاری از معاون اطلاع‌رسانی دولت

مسئولان خبرگزاری تسنیم در اعتراض به اقدام دور از انتظار محمد شیخان معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌جمهور در تکذیب خبر صحیح هیات ۱۰۰ نفره همراه رئیس‌جمهور در سفر به سوریه شکایتی را تقدیم کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی‌کردند. در پی تکذیب خبر حضور هیات ۱۰۰‌نفره همراه رئیس‌جمهور در سفر به روسیه، این خبرگزاری در اعتراض به فریب افکار عمومی از سوی مرجع اصلی اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌جمهور شکایتی را به همراه اسناد و مدارک معتبری که گویای صحت خبر فوق است، به کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی تقدیم کرد.

بعد از حمایت هاشمی و خاتمی،نظرم بر روحانی مثبت شد

اوایل خرداد ماه صادق زیبا‌کلام اعلام کرد که اگر هاشمی و خاتمی هم از عارف و روحانی حمایت کنند، اصلاح‌طلبان حمایت نخواهند کرد! او در مصاحبه‌ای به صراحت اعلام کرد که حسن روحانی را یک اصلاح‌طلب نمی‌داند. اما آنچه در انتخابات پیش آمد تحلیل‌های او را برهم زد و باعث عقب‌نشینی او از موضع اولیه‌اش شد. وی در گفت‌وگو با فردا از مواضع پیشین خود و تحلیلش از شرایط موجود می‌گوید:من همچنان می‌گویم که آقای روحانی یک اصلاح‌طلب به معنای کسی که دوم خردادی باشد، عضو جبهه مشارکت یا سازمان مجاهدین انقلاب باشد یا اینکه به آقای خاتمی نزدیک باشد نیست.

ولی ایشان از جهات مختلفی به اصلاح‌طلبان نزدیکی بسیاری دارد. اعتدال خواهی و میانه روی، تنش‌زدایی، خواهان تفاهم داشتن با همسایگان و برخی دیگر از خصوصیات، ایشان را فردی نزدیک به اصلاح‌طلبان کرده اما به معنای واقعی اصلاح‌طلب نیستند.وی می‌افزاید:روحانی را نمی‌توان جزو اصولگرایانی نامید که در 8 سال گذشته زمام امور را بر عهده داشتند. ایشان یک میانه رو هستند که به اصلاح‌طلبان نزدیک‌ترند. زیبا‌کلام درباره سخنان پیشینش می‌گوید:در عالم سیاست قطعیتی وجود ندارد.

آن زمان هیچ کس از اتفاقاتی که در حال رقم خوردن بود آگاهی نداشت. کسی فکر نمی‌کرد آقای هاشمی‌رد صلاحیت شود و آقای عارف به نفع حسن روحانی کنار بکشد. در آن زمان پیش‌بینی من این بود که اصلاح‌طلبان در انتخابات کاندیدایی نخواهند داشت اما وقتی آقای عارف به نفع آقای روحانی کنار رفت و وقتی آقایان خاتمی و هاشمی به حمایت از حسن روحانی پرداختند، نظر بنده روی آقای روحانی مثبت شد.وی در پاسخ به اینکه آیا حضور آقای روحانی در پست ریاست‌جمهوری به نوعی بازگشت به دهه 70 و دوران سازندگی است؟ گفت:قطعا همین است. آقای روحانی دنباله اقتصاد باز آقای هاشمی‌را خواهد رفت و تلاش خواهد کرد که اقتصاد فاسد موجود از بین برود.

روایتی متفاوت از روابط احمدی‌ نژاد و روحانی

حمیدرضا ترقی معاون بین‌الملل حزب موتلفه اسلامی در گفت‌وگو با فرارو گفت: «آقای احمدی‌نژاد علت حضور نامزدهای اصولگرا در انتخابات را انتقام گیری از خود تلقی می‌کرد و تصور ایشان این بود که اصولگرایان قصد دارند از ایشان انتقام بگیرند؛ در حالی که این نوع برداشت و دیدگاه اگرچه ممکن است نسبت به بعضی از نامزدها زمینه‌هایی داشت اما به هیچ وجه عمومیت نداشت.»

وی اظهار کرد: «لذا به نظر می‌رسد اینکه طیف آقای احمدی‌نژاد بر این باور بود که نقد اصولگرایان نسبت به عملکرد آقای احمدی‌نژاد موجب تضعیف اصولگرایان خواهد شد درست است؛ چون اصولگرایان با این نقدها و سیاه نمایی‌ها به خود ضربه زدند؛ اما آن بخش که گمان می‌کردند از این تضعیف اصلاح‌طلبان سود خواهند برد اشتباه از آب درآمد.»

وی می‌افزاید: «رابطه آقای احمدی‌نژاد و آقای روحانی در شورای عالی امنیت ملی رابطه خوبی است و آقای احمدی‌نژاد در طول دو، سه سال اخیر شدیدا به نظرات آقای روحانی احترام می‌گذاشت و این مسئله نشان می‌دهد رابطه ایشان با آقای دکتر روحانی غیر از رابطه جریان احمدی‌نژاد با آقای هاشمی است.» وی افزود: «طبیعتا همان ذهنیتی که در بین طرفداران آقای هاشمی نسبت به آقای احمدی‌نژاد وجود دارد، در بین طرفداران آقای روحانی هم وجود دارد.

اما به نظر می‌رسد هدف اصلی برای آقای احمدی‌نژاد رای نیاوردن اصولگرایان بود و رای آوردن آقای روحانی یا هر کس دیگر غیر از اصولگرایان را بهتر می‌دانست.» ترقی در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است در دولت آقای روحانی پیشنهادی به آقای احمدی‌نژاد شود؟ گفت: «البته در درجه اول من فکر نمی‌کنم آقای احمدی‌نژاد اصلا مسئولیتی در دولت آقای روحانی بپذیرد. روحیه ایشان به هیچ‌وجه روحیه‌ای نیست که مسئولیتی را بپذیرد و قطعا به دانشگاه باز خواهند گشت و همان کار آموزشی خود را دنبال خواهد کرد.»

وی ادامه داد: «من فکر می‌کنم از آن صحبت آقای الهام چنین استنباط می‌شود که تصور آقای احمدی‌نژاد این است که این دولت نمی‌تواند بر مشکلات غلبه کند و در نهایت دوباره زمینه برای بازگشت ایشان فراهم خواهد شد و به نظر من این تحلیل در ذهن آقای احمدی‌نژاد و اطرافیان ایشان وجود دارد.»

*جمهوری اسلامی

یک شاهزاده سعودی در مقاله‌ای مفتی‌های وهابی عربستان را "خوارج" نامید

* یک شاهزاده سعودی در مقاله‌ای شدیداللحن، مفتی‌های وهابی سرشناس عربستان از قبیل "سلمان العوده"، "محمد العریفی"، "ناصر العمر" و "عوض القرنی" که از اعضای جریان موسوم به "بیداری" در عربستان هستند را "خوارج" نامید. به گزارش شفقنا، شاهزاده ممدوح بن عبدالعزیز، فرزند مؤسس پادشاهی "آل سعود" در مقاله‌ای در روزنامه "الحیات" نوشت: فرقه شیطان با همان جریان الصحوه و اعضای خوارج آن بین سال‌های 1405 تا 1415 میلادی بر ما اشراف پیدا کرده‌اند که گویا ما و سرزمین ما از سخنان خداوند و رسول خداوند غافلیم.

وی در این مقاله نوشت: جریان "بیداری" همان "الصحوه"، فرقه شیطان است که جامعه را فریب می‌دهد. فرزند مؤسس پادشاهی "آل سعود" در این مقاله افزود: "به خدا سوگند اعضای جریان "الصحوه" از زمانی که در رأس کشور قرار گرفته‌اند با فکر سیاه خود که گاهی رنگ اسلام به آن می‌دهند و گاهی آن را به امور مورد پسند مردم عجین می‌کنند، تاکنون یک عالم به کشور تحویل نداده‌اند...‌ای ملت عربستان آیا نمی‌بینید که بر موضوع خوارج بر زبان و لب سلمان العوده و جماعتش قفل زده شده است اگر اینگونه نیست یک سخن علیه خوارج از زمان تأسیس آنها تاکنون بگویید".

افشای جاسوسی دولت فرانسه از شهروندانش

* دولت فرانسه درست مانند آمریکا از شهروندان خودش جاسوسی می‌کند. روزنامه لوموند در گزارشی این مطلب را مطرح کرده و به افشاگری علیه دولت فرانسه پرداخته است. این روزنامه، حتی آدرس محل جاسوسی از شهروندان فرانسوی را هم ارائه کرده است. این محل یک پناهگاه زیرزمینی سه طبقه در منطقه 20 شهرداری پاریس و در بلوار مورتی‌یر واقع شده است جایی که دفاتر مرکزی سازمان امنیت فرانسه DGSE نیز در آنجا هستند. این ساختمان دارای قابلیت‌های فنی ابر محاسبه و مدیریت ده‌ها میلیون گیگا اوکتا اطلاعات است. مقامات فرانسه تاکنون موضعی درباره این ادعای روزنامه لوموند نگرفته‌اند.

این روزنامه فرانسوی در گزارش خود آورده است که مقامات امنیتی فرانسه ارتباطات رایانه‌ای و تلفنی را در داخل فرانسه و بین فرانسه و دیگر کشورها به منظور ترسیم شبکه‌ای از این ارتباطات رصد کرده ولی به محتوای مکالمات گوش نداده‌اند. لوموند نوشته است این اطلاعات را از منابع وابسته به دستگاه اطلاعاتی و همچنین از اظهارات علنی مسئولان اطلاعاتی به دست آورده است.

****

*شیخ تمیم بن حمد آل خلیفه امیر جدید قطر با صدور فرمانی از "خالد مشعل" رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس خواسته تا ظرف 48 ساعت قطر را ترک کند. رسانه‌های عربی گزارش دادند: شیخ تمیم همچنین دستور داده تمام دفاتر اخوان المسلمین در قطر مسدود شود. چند روز قبل، روزنامه الدیار نوشته بود امیر قطر دستور داد "یوسف القرضاوی" با هواپیمای اختصاصی از دوحه به قاهره منتقل شود بدون اینکه دلایل اخراج او از قطر به اطلاع او رسانده شود.

در پی عزل مرسی و انتخاب "عدلی منصور" به عنوان رنیس جمهور موقت، قطر که قبلاً به صورت آشکارا از اخوان المسلمین در مصر حمایت می‌کرد اعلام کرد از هیچ گروه سیاسی حمایت نخواهد کرد. شیخ تمیم در نشستی خبری تأکید کرد: "ما همه مسلمان هستیم اما اخوان المسلمین نیستیم و قطر با احزاب و گروه‌ها تعامل ندارد بلکه با کشورها و دولت‌ها تعامل خواهد داشت." این اظهارات و اقدامات، نشان از پدید آمدن تغییراتی در سیاست خارجی شیخ نشین قطر دارند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری