کد خبر: ۵۶۶۲۶
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۴:۴۳
برخی فرهنگیان معتقدند که رئیس‌جمهور منتخب کشور باید برای ارتقای سطح معیشت و منزلت فرهنگیان تلاش کند.

به گزارش فارس، روز 24 خرداد ماه سال 1392 روز آزمونی دیگر است؛ روزی که مردم پای صندوق‌های رأی می‌آیند و رئیس‌جمهور منتخب خود را برای اداره کشور انتخاب می‌کنند.

در این انتخاب، هر قشر از جامعه از رئیس‌جمهور منتخب توقعات و درخواست‌هایی دارد اما برخی قشرها به عنوان گروه تأثیرگذار بر جامعه مخاطب، نیازمند توجه ویژه هستند.

جامعه آموزش و پرورش کشور با دارای بودن یک میلیون فرهنگی و پوشش حدود 12 میلیون دانش‌آموز، یکی از تأثیرگذارترین بخش‌های مهم کشور محسوب می‌شود چرا که مهم‌ترین زیربنایی ترین وزارتخانه در کشور، آموزش و پرورش است.

به سراغ معلمان رفتیم و از آنها در خصوص خواسته‌شان از رئیس‌جمهور آینده پرسیدیم.

* آموزش و معیشت با هم ارتباط تنگاتنگ دارند

آقای «م»، معلم آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران می‌گوید: معتقدم دو مبحث آموزش و معیشت با هم ارتباط تنگاتنگ دارند و باید رئیس‌جمهور آینده به این موضوع توجه ویژه داشته باشد.

وی ادامه می‌دهد: اگر می‌خواهیم کیفیت آموزش را افزایش دهیم باید به معلم انگیزه دارد؛ البته هیچ‌گاه معلمان به دلیل مشکلات معیشتی کم‌کاری نمی‌کنند و مسئولیت‌پذیری بالایی دارند.

این معلم به مقایسه وضعیت معلمان با پرسنل سایر نهادها می‌پردازد و اضافه می‌کند: توقع فرهنگیان از رئیس‌جمهور آینده این است که بین کارکنان نهادهای مختلف تبعیض نباشد و همه یک نوع حقوق و مزایا دریافت کنند.

وی به وضعیت کتب درسی اشاره می‌کند و می‌افزاید: معتقدم که محتوای کتاب‌های درسی جذابیت کافی را برای دانش‌آموزان ندارند و باید در این زمینه پژوهش علمی انجام شود.

این معلم به بیمه طلایی فرهنگیان اشاره می‌کند و می‌گوید: سال گذشته هزینه بیمه طلایی فرهنگیان به ازای هر فرهنگی 17 هزار تومان بود که نیمی از آن را آموزش و پرورش پرداخت می‌کرد و نیمی دیگر توسط فرهنگی پرداخت می‌شد اما امسال این رقم به 23 هزار تومان رسیده است و آموزش و پرورش نیز سهمی پرداخت نمی‌کند.

* استفاده از اندیشه فرهنگیان در اجرای سند تحول

معلمی دوره متوسطه استان خوزستان می‌گوید: معتقدم رئیس‌جمهور آینده باید در اجرای سند تحول آموزش و پرورش با استفاده از نظر کارشناسان و معلمان بازنگری انجام دهد و این سند را اجرا کند.

وی ادامه می‌دهد: استفاده از اندیشه فرهنگیان در اجرای سند تحول بسیار مهم‌ است و باید فرهنگیان درگیر اجرای تحول در آموزش و پرورش شوند.

این معلم از رئیس‌جمهور آینده می‌خواهد که شرایطی را فراهم کند که مدارس با کیفیت بالاتری بتوانند به دانش‌آموزان و خانواده‌های آنها، خدمات آموزشی ارائه دهند.

* رئیس‌جمهور آینده، دلسوز کشور و مردم باشد

یک خانم معلم با 22 سال سابقه که معلم پایه ششم ابتدایی در منطقه 15 تهران است، اظهار می‌دارد: ما می‌خواهیم رئیس‌جمهور آینده، دلسوز کشور و مردم باشد.

وی ادامه می‌دهد: معتقدم رئیس‌جمهور آینده باید کسی باشد که دین را برای کشور حفظ کند و دوست داریم فرزندان‌مان دارای اخلاق و آداب اسلامی باشند.

این خانم معلم بیان می‌کند: وزیر آموزش و پرورش باید به مسائل دینی و حفظ آن در مدارس توجه ویژه داشته باشد و تمام مدارس کشور هویت دینی و اسلامی را به تمام معنا داشته باشند.

* رئیس‌جمهور مشکلات فرهنگیان را از نزدیک ببیند

معلم دیگری در منطقه 15 تهران که آموزگار پایه چهارم ابتدایی است، می‌گوید: اگر رئیس‌جمهور به فرهنگیان توجه کند، به همین اندازه به دانش‌آموزان نیز توجه کرده است.

وی ادامه می‌دهد: باید مشکلات فرهنگیان را از نزدیک ببینند چرا که ما با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنیم و اگر به این مشکلات توجه شود، با آرامش کافی کار می‌کنیم.

* پرداخت مطالبات فرهنگیان و پاداش پایان خدمت

معلمی در آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران به مطالبات معلمان اشاره می‌کند و اظهار می‌دارد: فرهنگیان از رئیس‌جمهور آینده می‌خواهند که شرایطی را فراهم کند که فرهنگیان همیشه دارای مطالبه نباشند و حقوق‌ و مزایای آنها به موقع پرداخت شود.

وی به پرداخت پاداش پایان خدمت فرهنگیان اشاره می‌کند و می‌گوید: مقرر شده بود که پاداش بازنشستگی یک هفته پس از بازنشسته شدن پرداخت شود اما به دلیل کمبود بودجه، بسیار دیر پرداخت شد؛ در حالی فرهنگیان روی این پاداش، سرمایه‌گذاری می‌کنند چرا که تمام اندوخته‌شان است.

* وقتی معلمان مجبورند دوشیفت کار کنند

معلمی در منطقه 6 تهران به دو شغله بودن برخی معلمان اشاره می‌کند و می‌گوید: برخی معلمان مجبورند دو شیفت کار کنند و معلمانی هم مجبورند شغل دوم داشته باشند.

وی اضافه می‌کند: یک معلم از کارش کم نمی‌گذارد و از نظر جسمی و روحی به خودش فشار می‌آورد تا سر کلاس بتواند بهترین درس را ارائه دهد.

این معلم می‌افزاید: فشاری که به معلم وارد می‌شود ممکن است در نهایت منجر به بیماری یا مشکلات خانوادگی شود و در نهایت به دانش‌آموزان نیز ضربه وارد می‌شود و ما می‌خواهیم رئیس‌جمهور برای این مشکل فکری کند.

* از رئیس‌جمهور آینده می‌خواهیم که وزیر خوب انتخاب کند

آقای «س» معلمی در منطقه 7 تهران، بیان می‌کند: از رئیس‌جمهور آینده می‌خواهیم که وزیر خوب انتخاب کند؛ فردی که از جنس آموزش و پرورش باشد و بتواند فرهنگیان را درک کند.

وی ادامه می‌دهد: ارتقای شأن و منزلت فرهنگیان یکی از خواسته‌های مهم فرهنگیان است که وقتی با همکارانم صحبت می‌کنیم به آن اشاره می‌کنند.

این معلم اظهار می‌دارد: امیدوارم وزیر جدید آموزش و پرورش، طرح‌های خوبی مانند نظام رتبه‌بندی معلمان را به سرانجام برساند.

* برقراری عدالت بین تمام فرهنگیان

یک معلم ابتدایی در استان فارس می‌گوید: معتقدم رئیس‌جمهور آینده باید شرایطی را فراهم کند که بین فرهنگیان در تمام استان‌ها و روستاها عدالت برقرار شود.

وی اضافه می‌کند: فرهنگیان در هر شرایطی کار می‌کنند ولی امیدوارم با رسیدگی به وضعیت فرهنگیان و ساختمان‌های مدارس، روزی برسد که معلمان در بهترین مدارس بدون دغدغه درس دهند.

این معلم از اقدام هوشمندسازی مدارس کشور به عنوان یک اقدام ارزنده یاد می‌کند و ادامه می‌دهد: امیدوارم رئیس‌جمهور آینده برنامه‌های خوب وزیر فعلی را ادامه دهد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری