کد خبر: ۵۳۵۶۰
تاریخ انتشار: ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۲ - ۱۲:۲۶
علی لاریجانی:
گاهی در زمان اصلاحات در کشور حرف‌هایی راجع به ولایت فقیه زده می‌شد و در زمان انتخابات خبرگان بحث‌هایی را مطرح می‌کردند. گاهی می‌گفتند یا جمهوریت یا اسلامیت. در این سال‌ها هم گاهی از این حرف‌ها زده می‌شود، گاهی از ولایت صحبت می‌شود اما به ولایت فقیه توجه نمی‌شود؛ یعنی شما ارتباط با ولایت امام زمان (عج) دارید؟ آیا ما چنین چیزی در مکتب داریم؟ اینکه برخی می‌گویند با ولایت ارتباط داریم حرفی گزاف و دکان سیاسی است. اگر کسی بخواهد ولایت امام زمان (عج) را معنا کند تعبیرش مراجع، فقها و ولایت فقیه است.

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به حوادث اخیر در خاورمیانه گفت: اکنون فضا شفاف‌تر شده و می‌توان دقیق‌تر به همدستی اسرائیل و همگرایی آمریکا پی برد.

 

 

 

 

 

به گزارش اعتدال، علی لاریجانی صبح امروز (دوشنبه) در جمع کارکنان حفاظت هواپیمایی و امنیت پرواز در فرودگاه مهرآباد تهران، گفت: اصالت مکتب اسلام به این است که ما از راهش به آن برسیم و راه آن روحانیت است. چپ‌زدگی و راست‌زدگی در مکتب انحراف است و گردگویی در این زمینه اشکال دارد.

 

 

 

وی اضافه کرد: گاهی در زمان اصلاحات در کشور حرف‌هایی راجع به ولایت فقیه زده می‌شد و در زمان انتخابات خبرگان بحث‌هایی را مطرح می‌کردند. گاهی می‌گفتند یا جمهوریت یا اسلامیت. در این سال‌ها هم گاهی از این حرف‌ها زده می‌شود، گاهی از ولایت صحبت می‌شود اما به ولایت فقیه توجه نمی‌شود؛ یعنی شما ارتباط با ولایت امام زمان (عج) دارید؟ آیا ما چنین چیزی در مکتب داریم؟ اینکه برخی می‌گویند با ولایت ارتباط داریم حرفی گزاف و دکان سیاسی است. اگر کسی بخواهد ولایت امام زمان (عج) را معنا کند تعبیرش مراجع، فقها و ولایت فقیه است.

 

 

 

 

 

لاریجانی همچنین با انتقاد از طرح موضوعاتی مثل مکتب ایرانی یادآور شد: اینکه در برخی مسائل گردگویی کنیم و معلوم نباشد راجع به چه چیزی حرف زده می‌شود از اشکالات است. حرف زدن از مکتب ایرانی یعنی چه؟ ایران یک جغرافیاست؛ در حالی که مکتب مربوط به فکر است نه جغرافیا. شاید هم مقصود این است که نوعی ناسیونالیسم بنا کنیم، اما آیا ما می‌توانیم از طریق ناسیونالیسم جریان الهام‌بخش انقلاب را تسری دهیم؟ این همان چیزی است که دیگران می‌خواهند و در واقع نوعی ناسیونالیسم روستایی است.

 

 

 

رییس قوه مقننه با بیان اینکه اعوجاجات در مکتب اسلام با جدا شدن از روحانیت آغاز می‌شود، تصریح کرد: اصالت اسلام همان راهی است که امام (ره) و شهید مطهری رفتند.

 

 

 

وی در ادامه سخنان خود عزتمندی ایران در منطقه را به دلیل دفاع از فلسطین و دفاع از حق دانست و تصریح کرد: یکی از عواملی که در زمان شاه برای ملت کسر شان بود، این بود که شاه به اسرائیل کمک می‌کرد و این برای ما ذلت بود، اما امام (ره) شرایط را عوض کرد. برخی در همین سال‌ها فکر می‌کردند مساله فلسطین برای ایران هزینه دارد؛ در حالی که موضوع فلسطین توان ملی ما را بالا می‌برد و باعث شده امروز گرگ‌های بین‌المللی از ایران بترسند.

 

 

 

لاریجانی با اشاره به هتک حرمت مقبره حجر بن عدی اظهار کرد: این اقدامات آنها و همچنین تهدید برای هتک حرمت به مقبره حضرت زینب (س) و حضرت علی (ع) به دلیل عصبانیت آنهاست. اگرچه حوادث این چند وقت اخیر در منطقه دردآور بود و انفجار قبر صحابه رسول الله و همچنین کشتار مسلمانان و اقدامات تروریستی برای ما ناگوار است اما صحنه دارد شفاف می‌شود. گروه‌های افراطی در منطقه پیش از این فیگور ضدآمریکایی می‌گرفتند و اگر در عراق کشتار می‌کردند می‌گفتند برای مبارزه با آمریکاست. امروز هم گروه النصره که با القاعده پیمان بسته دلیل هتک حرمت خود به حرم صحابه پیامبر (ص)‌را اینگونه عنوان می‌کند که رژیم سوریه رژیم مردمی نیست. سوال اینجاست که آیا رژیم‌های غیرمردمی سلطنتی منطقه که از آن پول می‌گیرید مردمی هستند؟

 

 

 

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه به بمباران هوایی سوریه از سوی رژیم صهیونیستی اشاره کرد و گفت: اسرائیل همان منطقه‌ای را بمباران کرد که این گروه‌ها در آنجا ضربه خورده بودند. آمریکایی‌ها هم با فضاحت اعلام می‌کنند باید به اینها کمک کنیم و به راه‌های جدیدی برای کمک به اینها می‌اندیشیدیم. کدام یک از کشورهای عربی حمله اسرائیل به سوریه را محکوم کردند؟ همین که آنها در مورد بمباران یک کشور اسلامی حرف نزنند صحنه را شفاف می‌کند و نشان می‌دهد جریانی در منطقه در حال شکل‌گیری است.

 

 

 

وی با بیان اینکه استراتژی جمهوری اسلامی در سال‌های اخیر در مسائل لبنان، عراق، فلسطین و سوریه استراتژی درستی بوده، تصریح کرد: این موضوع مربوط به حیثیت رهبری است که همه امور به علاوه آن مساله هسته‌یی را به صورت دقیق و سنجیده هدایت می‌کنند. از همان ابتدا تحلیل جمهوری اسلامی این بود که توطئه‌ای در کار است که به مقاومت لطمه بزنند، اما خیلی‌ها این را قبول نداشتند و می‌گفتند که بهار عربی وزیدن گرفته است، اما اکنون فضا شفاف‌تر شده و می‌توان دقیق‌تر به همدستی اسرائیل و همگرایی آمریکا پی برد.

 

 

 

لاریجانی با تاکید بر لزوم ریشه‌دار شدن دموکراسی در منطقه، اضافه کرد: ما هم قبول داریم که در سوریه باید اصلاحات صورت گیرد، اما این اصلاحات با سرنیزه امکان‌پذیر نیست. معتقدیم در بحرین هم مردم باید در سرنوشت خود دخالت کنند، اما با تانک‌ آوردن به آنجا مخالفیم. ما معتقدیم دموکراسی باید در منطقه با رای مردم ریشه‌دار شود، اما با سرنیزه و سلاح که نتیجه‌ای ندارد مخالف هستیم.

 

 

 

رییس قوه مقننه با بیان اینکه توجه به آینده اسلام و وحدت مسلمین مورد تاکید امام (ره) و شهید مطهری بوده، خاطرنشان کرد: عده‌ای افراطی در این مسیر مزاحم هستند، اما ما باید با اعتدال حرکت کنیم و بدانیم بادهای سمی که می‌وزد و به اختلاف شیعه و سنی دامن می‌زند به زودی روشن خواهد شد و در این مسیر ما به آرامش و طمانینه نیاز داریم.

 

 

 

به گزارش ایسنا، لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ارکان تداوم انقلاب در اندیشه شهید مطهری، تصریح کرد: شهید مطهری معنویت، آزادی، عدالت اجتماعی و استقلال را از ارکان تداوم انقلاب می‌دانستند و استقلال را استقلال سیاسی، اقتصادی و مکتبی عنوان می‌کردند و معتقد بودند اگر اقتصاد جامعه سالم نباشد اهداف هم محقق نمی‌شود؛ لذا تلاش داشتند نظام اقتصادی طراحی کنند. ایشان همچنین می‌گفتند اگر در مورد عدالت غفلت شود و یا اگر آزادی فکر نباشد انقلاب به خطر می‌افتد.

 

 

 

وی ادامه داد: شهید مطهری همچنین در مورد استقلال سیاسی توجه داشتند که جامعه از نظر سیاسی زیر دست دیگران نباشد. در جمهوری اسلامی برخی از این مسیرها طی شد اما به برخی دیگر توجهی صورت نگرفت یا کم‌توجهی شد. متاسفانه در حوزه اقتصاد اشتباهات مهمی رخ داده در حالی که زنده بودن اقتصاد به این است که تولید در آن رشد و نمو داشته باشد. شهید مطهری هم می‌گویند که یک اقتصاد سالم به زنده بودن و پویایی آن و همچنین به ازیاد تولید و ثروت بستگی دارد.

 

 

 

رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم توجه به تولید برای دستیابی به اقتصاد پرتحرک، خاطرنشان کرد: اگر ما بخواهیم جامعه‌ای قوی داشته باشیم باید به سمت یک اقتصاد پرتحرک برویم؛ در حالی که متاسفانه در این زمینه به ویژه در سال‌های اخیر نقص داریم و اشتباهاتی صورت گرفته از جمله اینکه توجه لازم به تولید نشده و بسیاری از مشکلات امروز معلول این است.

 

 

 

لاریجانی افزایش نقدینگی و افزایش تورم را معلول بی‌توجهی به تولید عنوان و تصریح کرد: باید این اشکالات را پذیرفت و مسیر تولید را فراهم کرد. اینکه رهبری سال گذشته و امسال بر رونق تولید و فراهم کردن زمینه تولید تاکید کردند فکر دقیقی است و به حل مساله کمک می‌کند اما متاسفانه برخی این را نمی‌پذیرند.

 

 

 

وی ادامه داد: شهید مطهری بر استقلال اقتصادی تاکید داشتند و اینکه تا جایی که می‌شود نیازهای کشور در داخل کشور تامین شود. امام (ره) و مقام معظم رهبری هم همواره خودکفایی را مورد توجه قرار داده‌اند زیرا وقتی کشوری می‌خواهد الهام‌بخش باشد و غربی‌ها و همچنین کشورهای مرتجع منطقه می‌خواهند جلوی او بایستند، نمی‌تواند گندم وارد کند یا اینکه بگوید زمین‌های کشاورزی برنج‌کاری را تبدیل به ویلا می‌کند.

 

 

 

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه استقلال اقتصادی به معنی تامین نیازهای اولیه مردم در داخل و بی‌نیازی به واردات است، گفت: در دولت‌های قبل رهبری تاکید داشتند که کشور در تولید گندم خودکفا شود اما بعضی به این موضوع ایراد می‌گرفتند و می‌گفتند اگر پسته بکاریم ارزش افزوده بیشتری دارد اما آنها محاسبه استراتژیک نمی‌کردند که در منظومه کار انقلاب اسلامی نباید نیازمند دیگران بود البته در دورانی به خاطر اصرار رهبری تولید گندم به 12 میلیون تن رسید و خودکفا شدیم اما این روند مجددا سیر نزولی طی کرد.

 

 

 

لاریجانی ادامه داد: اینکه ما در مجلس اصرار داریم به نیازهای کشور اولویت داده شود برای این است که می‌بینیم امروز خیلی از کشورها جلوی ایران می‌ایستند و مجموعه‌ای از مسائل در مورد انقلاب مطرح است. ما مخالف همگرایی بین‌المللی نیستیم اما باید واقعیات را ببینیم تا منافع‌مان هم حفظ شود، ما نمی‌گوییم باید با همه قوانین بین‌المللی ستیز کرد.

 

 

 

وی با تاکید بر اینکه نقص کشور در خودکفایی اقتصادی برای تداوم انقلاب جبران شود، تصریح کرد: به گفته شهید مطهری، استقلال اقتصادی از شروط لازم در تداوم انقلاب است و قطعا باید اشکالات در این زمینه مرتفع شود.

 

 

 

رییس مجلس شورای اسلامی استقلال مکتبی را از دیگر شروط تداوم انقلاب در تفکر شهید مطهری عنوان کرد و گفت: به گفته شهید مطهری یکی از مشکلاتی که برای انقلاب ممکن است پیش بیاید رخنه فرصت‌طلبان و پس زدن انقلابیون توسط آنهاست. گاهی برخی چیزهای من‌درآوردی درست می‌کنند که استقلال مکتبی نیست، استقلال مکتبی همان راهی است که علمای ربانی ما تلاش می‌کنند در حوزه‌های علمیه، اسلام را حفظ کنند.

 

 

 

وی با تاکید بر اینکه هر کسی اسلام‌شناس نیست، خاطرنشان کرد: درست است که اسلام یک دین عام است اما همه ما اسلام‌شناس نیستیم و اگر کسی بخواهد اسلام‌شناس شود باید 20 تا 30 سال در حوزه‌ها زحمت بکشد و ملا شود. نمی‌توان پابرهنه مسائل اسلامی نظر داد چرا که بسیاری از انحرافات اینگونه رخ داده و شهید مطهری هم خونش را برای جلوگیری از این انحرافات داده است.

 

 

 

لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود شهید مطهری را شخصی همه‌جانبه توصیف کرد و گفت: آثار ایشان در حوزه‌های فلسفی، کلامی، فقهی، تاریخی، اجتماعی و سیاسی هم موید این امر است و این آثار مربوط به یک مقطع زمانی خاص نیست بلکه همواره تازگی دارد. همه‌جانبه بودن شخصیت ایشان البته به این برمی‌گردد که ایشان می‌فرمودند تفکر اسلامی، تفکر همه‌جانبه‌ای است.

 

 

 

رییس قوه مقننه با اشاره به تاکید شهید مطهری بر اصالت همزمان فرد و جامعه، تصریح کرد: شهید مطهری اصالت جمعی در تفکر مارکسیست‌ها را برای کرامت انسانی مضر می‌دانستند و در کنار آن اصالت فردی در غرب را هم برای کمال انسان مفید نمی‌دانستند بلکه معتقد بودند تکامل انسان در یک جامعه سالم و مدینه فاضله امکان‌پذیر است و از سویی ایجاد جامعه سالم به انسان‌های وارسته نیازمند است. ایشان همچنین این نگاه را که باید به دین، فردی نگاه کرد یا جامعه محل دخول دین نیست را اشتباه استراتژیک می‌دانستند.

 

 

 

وی توجه به فطرت را از ریشه‌های فکری شهید مطهری عنوان کرد و گفت: ما کمتر متفکری داریم که به موضوع فطرت توجه تام داشته باشد. ایشان معتقد بودند انسان یک موجود تهی نیست بلکه دارای استعدادهایی است که می‌بایست پرورش یابد و برخی از آنها نیازمند یک اجتماع سالم است، ضمن اینکه یک جامعه سالم هم بدون انسان‌های وارسته شکل نمی‌گیرد در واقع ایشان هم به تکامل فردی و هم به تکامل اجتماعی اعتقاد داشتند.

 

 

 

لاریجانی انضباط، عبادت خدا و توجه به رکن رکین خانواده را از مهم‌ترین ویژگی‌های شهید مطهری دانست و یادآور شد: یکی از آفت‌های زندگی اجتماعی، بی‌نظمی است که باعث می‌شود از پیشرفت افراد جلوگیری شود. شهید مطهری در زندگی خود در زمینه عبادی بسیار مقید بود و زمان خاصی را برای عبادت و شب زنده‌داری خود اختصاص می‌داد که این یکی از عوامل پیشرفت ایشان بود. گاهی افراد در مناسبات اجتماعی گرفتار غفلت می‌شوند در حالیکه شب زنده‌داری و عبادت عامل کنترلی است تا انسان هر حرفی نزند و هر رفتاری نکند.

 

 

 

رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: شهید مطهری علیرغم مشغله‌های زیادشان به فرزندانشان توجه زیادی داشتند. یکی از آسیب‌های اجتماعی امروز این است که والدین کمتر به نیازهای روانی فرزندان توجه می‌کنند. شهید مطهری رابطه بسیار عاطفی و عاشقانه‌ای با همسرشان داشتند و با ایشان هم با اکرام برخورد می‌کردند. ایشان آنقدر در خانواده مورد قبول بود که شهادتشان خلاء جدی در خانواده ایجاد کرد.

 

 

 

وی یادآور شد: شهید مطهری در کتاب نظام حقوق زن هم برای حقوق زنان توجه ویژه‌ای قائل شدند و آسیب وضع موجود را متلک‌پرانی می‌دانستند. اینکه برخی به جای اسم خانم، به او اهل بیت (ع) یا خانواده می‌گویند. ایشان همیشه زنان را به اسم صدا می‌کردند نه به اسم شوهر یا پدر، همچنین برخی افراط‌ها را در این زمینه غلط می‌دانستند و می‌گفتند از نظر فقهی زنان می‌توانند مثل مردان تحصیل کنند و حتی به مقام افتا برسند، اما می‌بینید که در جامعه چه سلایق نادرستی نسبت به زنان وجود دارد. قطعا جامعه‌ای که نیمی از آن احساس حقارت کنند جامعه متعالی نیست.

 

 

 

لاریجانی در جمع کارکنان حفاظت هواپیمایی و امنیت پرواز،‌ سپاه را نیروی مسلح مکتبی توصیف کرد و گفت: شهید مطهری در روزهای آغازین انقلاب با شعف این را بیان می‌کردند که در شورای انقلاب مصوب شده ارتش مکتبی به وجود بیاید و ایشان از آن به عنوان ارتش اسلامی یاد می‌کردند که گستره فعالیت آن فقط جغرافیای ایران نیست.

 

 

 

رییس قوه مقننه نقش بی‌بدیل سپاه در دوران جنگ را مورد اشاره قرار داد و افزود: کشور همچنین در برهه‌ای با مشکلاتی مواجه شد که عده‌ای به صورت موذیانه برای مردم خلق می‌کردند و عناصر فاسد داخلی با همدستی صدام در هواپیماها مزاحم ایجاد می‌کردند، این آسیب بیشتر جنبه سیاسی داشت و برای حیثیت جمهوری اسلامی خوب نبود که خوشبختانه وقتی سپاه وارد کار شد این مشکل را به نحو ریشه‌ای حل کرد. خوشبختانه ما از آن به بعد هیچ حادثه‌ای نداشتیم و این مدال افتخاری برای سپاهیان است که در مقاطع حساس ورود کردند و اگر جایی قرار بود زخمی بر پیکره انقلاب وارد شود بر آن مرهم گذاشتند و مانع تکرار آن شدند.

 

 

 

لاریجانی خاطرنشان کرد: در گشت ثارالله که برای مقابله با آشوب‌طلبی منافقین ایجاد شد، سپاهیان حرکت شجاعانه و دقیقی داشتند که نشان داد سربازان امام زمان (عج) هستند و چون نیروی مکتبی‌اند کارهای فوق‌العاده می‌کنند. در واقع سپاهیان برای روزی به سپاه نیامدند بلکه ماموریت و وظیفه‌ای برای خود قائل هستند.

 

 

 

رییس مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه سپاه در دفاع مقدس و در شرایط حساس کارهای فوق‌العاده‌ای برای کشور انجام داده،‌ افزود: شکست حصر آبادان و فتح خرمشهر کارهای ساده‌ای نبود و این موفقیت‌ها به ریشه‌های مکتبی سپاه برمی‌گردد و اینکه سپاه ظرفیت بسیار ارزشمندی برای ملت ایران است که از دستاوردهای انقلاب صیانت می‌کند.

 

 

 

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری