کد خبر: ۵۰۹۳۰
تاریخ انتشار: ۱۳ فروردين ۱۳۹۲ - ۱۵:۳۳

درواقع هرچه که بخواهیم از تامین اجتماعی در سال 91 بنویسیم، باید از سعید مرتضوی بنویسیم؛ بزرگترین بنگاه اقتصادی ایران در سال گذشته زیر سایه مرتضوی و حاشیه هایش بود. حواشی که از روزهای پایانی سال 90 شروع شد و تا جلسه جنجالی استیضاح عبدالرضا شیخ الاسلامی، وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی در میانه بهمن 91 ادامه یافت. شاید موضوع این گزارش به جای "تامین اجتماعی در سالی که گذشت" باید باشد "مرتضوی در سالی که گذشت".

فروردین و بهمن، پرحاشیه ترین ماه ها برای تامین اجتماعی بودند.

در جدول زیر مهمترین حواشی تامین اجتماعی در سال گذشته و برخی از خبرهای آن آمده است. ناگفته پیداست که در جدول به خبرهای مربوط به تامین اجتماعی و حاشیه های حضور مرتضوی در آن پرداخته شده است و خبرهای مربوط به دادگاه اتهامات مرتضوی در رابطه با پرونده کهریزک دراین جدول نیامده.

 

تاریخ عنوان توضیح
27 اسفند 90 سعید مرتضوی مدیرعامل تامین اجتماعی شد پس از دو هفته شایعه، در آخرین روزهای کاری سال 90 در مراسمی با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، جمعی از مسئولان این وزارتخانه و نمایندگان جامعه کارگری، برگزار شد، سعید مرتضوی به عنوان مدیرعامل جدید صندوق تأمین اجتماعی معرفی شد. این در حالی است که از میانه های اسفند و با شایع شدن مدیرعاملی مرتضوی در تامین اجتماعی، 12نماینده مجلس نسبت به تصمیم رئیس جمهور، به او تذکر دادند و خواستند تا به دلیل عدم تجربه و تخصص مرتضوی در این زمینه و پرونده مرتضوی در موضوع کهریزک، پست جدیدی را به وی اعطا نکند. حتی تهدید به استیضاح وزیر کار هم در این تذکر وجود داشت. 
28 اسفند 90 درخواست استیضاح وزیر کار به خاطر انتصاب مرتضوی تحویل هیات رئیسه مجلس شد

نماینده های مجلس که پیش از این تهدید کرده بودند درصورت انتصاب مرتضوی، 15 فروردین 91 وزیر کار را استیضاح می کنند، در روز آخر سال، درخواست استیضاح عبدالرضا شیخ الاسلامی را به هیات رییسه رساندند.

محمدرضا باهنر، نایب رییس مجلس این خبر را داد. او گفت: در پی انتصاب مرتضوی برخی از نماینده های مجلس خواستار استیضاح عبدالرضا شیخ الاسلامی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی شدند. استیضاح شیخ الاسلامی به صورت غیر رسمی تحویل هیئت رئیسه مجلس شد. در اولین فرصت زمانی که مجلس باز شود استیضاح اعلام وصول می شود.

و این شروع ماجرای یک ساله حواشی مرتضوی و تامین اجتماعی بود.

5 فروردین 91 مرتضوی خودش برود رئیس کمیته تحقیق و تفحص از تامین اجتماعی: مرتضوی در قوه قضاییه یک پرونده دارد و این کار سبب می شود تا سازمان تامین اجتماعی پس از این تبدیل به یک مکان سیاسی شود چون از آنجا که تکلیف نهایی پرونده مرتضوی مشخص نیست، بنابراین این انتصاب نیاز به تامل بیشتری داشت تا نتیجه آن به طور قطعی مشخص شود. مهمتر اینکه ایشان سابقه مدیریتی در این زمینه ندارند و سازمان تامین اجتماعی که یک سازمان مهم اقتصادی است را به حاشیه می کشاند. چرا با توجه به سوابق و ابهامات و سوالاتی که وجود دارد، شیخ الاسلامی به این انتصاب اقدام کرده است؟
15 فروردین 91 20 نماینده استیضاح را امضا کردند مجلس در اولین روز کاری خود در سال جدید روز پرکاری را گذراند و اظهار نظرها درباره انتصاب مرتضوی به عنوان مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی ادامه داشت. 
16 فروردین 91 مرتضوی در جلسه معارفه خود در مجلس حاضر نشد رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس مراسم معارفه مرتضوی را در دستور کار نخستین جلسه کمیسیون در سال 91 گذاشته بود اما با انصراف مرتضوی این مراسم به وقت دیگری موکول شد.
19 فروردین 91 تلاش مرتضوی برای فرار شیخ الاسلامی از استیضاح مرتضوی در اولین گام حضور در تامین اجتماعی، سراغ پاشنه آشیل بزرگترین سازمان اقتصادی ایران رفت؛ مدیرعامل صندوق تامین اجتماعی از پرداخت تمام بدهی های تامین اجتماعی در دو هفته خبر داد. تلاشی برای نشان دادن انتصاب درست او بر مسند بزرگترین سازمان اقتصادی ایران.
22 فروردین 91 دولت، یک شبه 35 هزار میلیارد تومان به مرتضوی داد

- بدهی 35 هزار میلیارد تومانی دولت به صندوق تأمین اجتماعی در قالب سهام شرکت‌ها، بانک‌ها و هتل‌ها پرداخت شد. در سال 89 بدهی دولت به صندوق تأمین اجتماعی 25 هزار میلیارد تومان بود که در سال 90 به 35 هزار میلیارد تومان رسید. در این راستا دولت بدهی خود به تأمین اجتماعی را تا سال 90 تسویه کرد. اما پرداخت تمام بدهی های دولت به تامین اجتماعی، کمتر از یک هفته مانده به استیضاح وزیر کار، تعاون و رفاه، معنی غیر از حمایت قوی و کامل دولت از مرتضوی نداشت. پیش از این هم مرتضوی اعلام کرده بود تا دو هفته همه بدهی های تامین اجتماعی را تسویه می کند. این درحالی است که حداقل همه مدیران تامین اجتماعی در 8 سال گذشته توان گرفتن بدهی هایشان از دولت را نداشتند.

- دومین حمایت تمام قد دولت از مرتضوی؛ بدهی هزار میلیارد تومانی تامین اجتماعی به مراکز درمانی را دولت می دهد.

23 فروردین 91 تلاش دولت برای جلوگیری از استیضاح وزیر کار محمود احمدی​بیغش: اگر استیضاح وزیر کار از سوی مجلس پیگیری می​شود و برای انجام وظایف نمایندگی است، پس چرا یکی دونفر از نمایندگان میانه​دار شده​اند و مذاکره می​کنند؟ چه کسی گفته که آن یکی دو نفر، نماینده کل مجلس هستند و می​توانند برای استیضاح تصمیم بگیرند؟ این رویکرد سبب شده تا استیضاح وزیر کار از سوی مجلس تلقی نشود و متعلق به یک جناح خاص به نظر برسد، اگر یک جناح خاص می​خواهد وزیر را استیضاح کند، چرا باید به نام مجلس تمام شود.
24فروردین 91 مرتضوی از تامین اجتماعی کناره گیری نمی کند  مشاور فرهنگی و اطلاع‌ رسانی صندوق تأمین اجتماعی: جلسات بین سعید مرتضوی، مدیرعامل جدید صندوق تامین اجتماعی و علیرضا زاکانی نماینده از طراحان استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، جلسه حل اختلاف و ایجاد تفاهم بود. این جلسات با محوریت احمد توکلی، یکی از امضا کنندگان طرح استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به منظور مرور موارد اختلافی بین زاکانی و مرتضوی برگزار شد.
25 فروردین 91 روایت مرتضوی از مذاکراتش با دو تن از استیضاح‌کنندگان مرتضوی: اگر بنده و آقای زاکانی و آقای توکلی و همچنین مجلس و دولت و قوه قضاییه "ید واحد" بوده و همیار هم باشیم، می‌توانیم یک باری را به منزل برسانیم. آرزو دارم اگر من با هر کسی اختلاف دارم، آنقدر این جلسات ادامه داشته باشد که ذره‌ای از این اختلافات باقی نماند. امیدوارم اگر هر کدام از نمایندگان مجلس ذهنیتی درباره من دارد، بتوانم جلسات متعدد با آنها داشته باشم که اگر سوءتفاهمی وجود دارد، آنرا رفع کنم. ‌امیدوارم ‌موضوع استیضاح وزیر به ‌خیر و خوشی تمام شود تا این وزیر فرزانه بتواند در خدمت دولت و نظام ادامه فعالیت دهد.
27 فروردین 91 قول شرف مرتضوی و منتفی شدن استعفا

- رئیس پیشین سازمان تامین اجتماعی: احمدی نژاد نظرش این بود که تامین اجتماعی جمع شود.

- نایب رئیس هیأت مدیره شستا: بدهی 35 هزار میلیارد تومانی دولت به تامین اجتماعی پرداخت نشده است، این موضوع اشتباه عنوان شده است و صحت ندارد. تنها مبلغی بابت مطالبات داروخانه ها و بیمارستانها که رقم آن کمتر از دو هزار میلیارد تومان است،در هفته گذشته پرداخت شده.

- با وعده استعفای مرتضوی، استیضاح وزیر کار منتفی شد: احمد توکلی در نظقی درباره منتفی شدن استیضاح گفت: چون شخصا از استیضاح کنندگان بودم نمی​خواستم این حکمیت را بپذیرم. اما بالاخره پذیرفتم. پس از 14 ساعت به این نتیجه برکناری رسیدیم و رایم به عنوان قاضی تمکین مبنی بر کناره گیری، به طرفین اعلام شد. اما تا امروز این مساله را اعلام نکردم تا چالشی ایجاد نشود.
توکلی سپس از تماس​های مرتضوی با حدادعادل در روز گذشته و دیدار با وی خبر داد که طی آن مرتضوی اعلام کرده که رای حکمیت مجلس را می​پذیرد و استعفا می دهد و حتی تا ساعت 11 شب دیشب نیز چندین بار با او تماس گرفته و گفته است که بر سر حرف خود هست و قطعا استعفا می​دهد. مرتضوی با حدادعادل دست شرف داد که استعفا می دهد و از نظرش بر نمی​گردد به تامین اجتماعی هم نمی رود مگر برای استعفا

- معاون پارلمانی رییس‌جمهور: دولت هیچ‌‌گونه صحبت و تعهدی برای استعفای مرتضوی از ریاست صندوق تامین اجتماعی به نمایندگان نداشته است. رییس‌جمهور براساس دستور کار جلسه علنی مجلس که استیضاح را در دستور داشت با معاون اول و تعدادی از وزرا به مجلس آمد و تا ورودی مجلس داخل شد که به ایشان اطلاع داده شد انصراف نمایندگان استیضاح کننده از استیضاح شیخ‌الاسلامی قرائت شده است. پس از منتفی شدن استیضاح با انصراف نمایندگان رییس‌جمهور از مجلس برگشت در حالی که آماده بود در برنامه استیضاح شرکت کند و پاسخگوی نمایندگان در این رابطه باشد.

- روایت توکلی از حکمیتش میان زاکانی و مرتضوی 

- مرتضوی دیدار با توکلی را تکذیب کرد: بنده تلاش کردم دروغگویی ها خاتمه یابد

- شهادت زاکانی از استعفاهای مکتوب مرتضوی: مرتضوی به ما گفت قول شرف می​دهم که اگراستعفایم پذیرفته شود یا نشود، دیگر به سازمان تامین اجتماعی نخواهم رفت. 

- پرویز سروری: سعید مرتضوی مصلحت خود و نظام را در نظر دارد، اگر مرتضوی به سازمان تأمین اجتماعی باز‌گردد، استیضاح‌کنندگان بار دیگر موتور استیضاح را روشن می‌کنند

28 فروردین 91 مرتضوی استعفا نداد

- علی اکبر جوانفکر در سرمقاله ای در روزنامه ایران مدعی شد مرتضوی استعفا نداده و به دفتر کار خود در سازمان بازگشته است. همچنین اعلام شد که وی به دستور شخص محمود احمدی نژاد، به کار بازگشته است.

- دفتر حدادعادل: مرتضوی در تصمیم خود مبنی بر استعفا مصمم و به تعهد خود به دکتر حدادعادل پایند است.

- مطهری: مرتضوی دوستان ما را در مجلس خام کرد و به هدفش رسید

4اردیبهشت 91 مرتضوی در تامین اجتماعی می ماند عضو کمیسیون اجتماعی: در جلسه وزیر کار و تامین اجتماعی با اعضای کمیسیون اجتماعی، یکی از نمایندگان از وزیر کار خواست که به صراحت اعلام کند که آیا مرتضوی در تامین اجتماعی ‌می‌ماند و به فعالیت خودادامه می‌دهد یا اینکه از این سازمان رفتنی است‌ و ایشان اعلام کردند که مرتضوی در سازمان تامین اجتماعی ماندنی خواهد بود.
9 اردیبهشت 91 احمدی نژاد: برخی به چه حقی درباره منابع تامین اجتماعی قانون می‌نویسند؟ محمود احمدی‌نژاد در مراسم تجلیل از کارگران و واحدهای نمونه کشوری: ما با دوستان بحثی داشتیم و گفتیم شما به چه حقی درباره منابع تامین اجتماعی قانون می‌نویسید؟ منابع تامین اجتماعی برای کارگران است. این منابع برای این است که سه موضوع بهداشت و درمان، بیکاری و حقوق بازنشستگی را تامین کند. می‌نشینید برای خودتان تصمیم می‌گیرید و آنها که باید کنترل کنند، به راحتی از این موضوع عبور می‌کنند. چرا به این راحتی از این موضوع عبور می‌کنید؟ حق ندارید؛ بنده نیز حق ندارم برای منابع تامین اجتماعی تصمیم بگیرم. البته سازمان تامین اجتماعی نیز باید از منابع به خوبی نگهداری کند، این ثروت نباید راکد باشد، بلکه باید سوددهی داشته باشد. این سازمان درست نشده که عده‌ای مدیر شوند و حقوق‌های آنچنانی و دو، سه تا ماشین و ... داشته باشند.
13 اردیبهشت 91  دیوان مرتضوی را عزل می کند علی مطهری: نصب مرتضوی به عنوان مدیرعامل صندوق تامین اجتماعی از نظر قانون دیوان عدالت اداری تخلف محسوب می‌شود، چرا که او یک قاضی است که از خدمت معلق شده است و نمی‌تواند در سمت دولتی منصوب شود، اکنون دوستان استیضاح‌کننده در انتظار حکم دیوان عدالت اداری به عزل مرتضوی هستند. براساس این قانون سمت پیشین مرتضوی نیز غیرقانونی بوده است.
21 اردیبهشت 91 داستان مرتضوی و تامین اجتماعی به مجلس نهم کشیده می شود جمعی از استیضاح کنندگان وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در اطلاعیه ای خطاب به مردم ایران اعلام کردند با توجه به پیگیری حکم غیر قانونی مرتضوی در دیوان عدالت اداری منتظر رسیدگی به این حکم خواهند بود و در صورت به سرانجام نرسیدن این پرونده استیضاح را در مجلس نهم به جریان خواهند انداخت.
25 اردیبهشت 91

- ترفند مرتضوی برای عمل به قول شرف

- شکایت مرتضوی از توکلی و دو رسانه داخلی

-  به رغم قول شرفی که مرتضوی به حدادعادل داده بود، او نه تنها به تأمین اجتماعی رفت بلکه گزارش عملکرد مدیریت 40 روزه خود بر این سازمان را تشریح کرد! البته شنیده‌ها حاکی است که او برای آنکه پایبندی‌اش را به این قول نشان دهد، دستور داده، یک میز کار در اتاق دیگری برایش بگذارند.

- مرتضوی: خداوند سبحان را شاهد می‌گیرم که «قول شرف» را نه در جلسه با جناب آقای حدادعادل و نه در جلسه با آقای توکلی به کار نبرده‌ام 

وکیل سعید مرتضوی اعلام کرد که مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی از احمد توکلی به خاطر نشر اکاذیب شکایت کرده است.

26 اردیبهشت 91  پاسخ حداد عادل به مرتضوی

- هر قولی 'قول شرف' است، چه کلمه 'شرف' به دنبال قول بیاید و چه نیاید

- حداد عادل به نقل از مرتضوی: چون رئیس‌جمهور استعفای مرا نپذیرفته و فرد دیگری به جای من انتخاب نشده است، روزانه هفتاد نفر از کارمندان تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی بازنشسته می‌شوند و اگر من احکام آنها را امضا نکنم از حیث دریافت مستمری ماهانه از سازمان دچار مشکل می‌شوند.

- شیخ الاسلامی: انتشار خبری مبنی بر برکناری اعضای هیات مدیره تامین اجتماعی کذب محض است. من از جزئیات جلسات مرتضوی با نمایندگان خبر ندارم و تمایلی هم ندارم که درباره این موضوع اظهارنظر کنم.

5 خرداد 91 مطهری و توکلی درباره انتصاب مرتضوی شکایت کردند رئیس دیوان عدالت اداری گفت: رسیدگی به شکایت تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی درباره انتصاب سعید مرتضوی در سازمان تأمین اجتماعی آغاز شد.
17 خرداد 91 از افزایش حقوق بازنشسته ها خبری نیست  مدیر عامل کانون عالی مستمری بگیران و بازنشستگان صندوق تامین اجتماعی گفت: تا دولت میزان افزایش حقوق کارکنان خود را اعلام نکند از افزایش مستمری بازنشستگان هیچ خبری نیست.
18 خرداد 91  بازنشسته ها منتظر افزایش حقوق 20 درصدی عضو هیات مدیره کانون عالی بازنشستگان تامین اجتماعی گفت: انتظار داریم امسال حقوق مستمری‌بگیران تامین اجتماعی تا 20 درصد افزایش یابد. در سال‌های گذشته افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی بین شش تا 10 درصد بود که هیچ همخوانی با قانون و نرخ تورم نداشت.
25 خرداد 91 مرتضوی وعده داد: حقوق بازنشستگان ۱۰۰ هزار تومان زیاد می شود مدیرعامل صندوق تأمین اجتماعی گفت: از ابتدای سال‌91 به مجموع حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران مبلغ 100هزار تومان افزوده می شود. این افزایش حقوق از هفته تأمین‌اجتماعی در نیمه دوم تیرماه پرداخت می شود. امیدواریم با تکمیل برنامه‌های تحولی شرکت جدید تا پایان سال بتوانیم به حقوق و دریافتی بازنشستگان و مستمری‌بگیران مبلغ 200 هزار تومان اضافه کنیم.
4 تیر 91 رئیس دیوان عدالت اداری: حکم مرتضوی به زودی صادر می شود  محمدجعفر منتظری در مورد پرونده سعید مرتضوی گفت: این پرونده در کمیسیون تخصصی دیوان قرار دارد. در مورد این پرونده باید اینگونه بگویم که جابجایی ها و نصب و انتصابات در حوزه دیوان عدالت نیست ولی چون در انتصاب این آقا ضوابط و مقررات مندرج در سازمان تامین اجتماعی لحاظ نشده به دیوان شکایت شده و اگر کمیسیون تخصصی تشخیص دهد قابل طرح در هیئت عمومی است تصمیم لازم گرفته می شود.
24 تیر 91  سرانجام حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی ۱۸ درصد زیاد شد رئیس کانون بازنشستگان صندوق تأمین اجتماعی: آنطور که مسئولان اعلام کردند علاوه بر ماهی 100 هزار تومان که قبلا قول آن داده شده بود، حقوق بازنشستگان 18 درصد افزایش می یابد. مسئولان اعلام کردند از مرداد این افزایش انجام و به حساب آنها واریز می شود.
25 تیر 91 طرح دوباره استیضاح وزیر کار به دلیل ابقای مرتضوی عوض حیدرپور: بعد از تعطیلات مجلس موضوع استیضاح وزیر کار در دستور کار نمایندگان قرار خواهد گرفت و نمایندگانی که در مجلس هشتم پیگیر این مسئله بودند مجددا این طرح را اعلام خواهند کرد.
3 مرداد 91 مرتضوی: همسان سازی حقوق بازنشستگان در انتظار اقدام دولت مدیرعامل صندوق تامین اجتماعی با اعلام اجرای قانون همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی با بازنشستگان کشوری و لشگری گفت: این امر اکنون در مرحله بازرسی و کارشناسی است و پس از پایان این مرحله و تامین اعتبار از سوی دولت، به مرحله اجرا درمی‌آید
9 مرداد 91 دیوان حکم مرتضوی را لغو کرد علی‌اکبر بختیاری مدیرکل حوزه ریاست دیوان عدالت اداری: پرونده سعید مرتضوی درباره شکایت تعدادی از نمایندگان از انتصاب وی در مدیریت سازمان تأمین اجتماعی صبح امروز در هیئت عمومی دیوان عدالت اداری بررسی شد و در نهایت رأی به ابطال این انتصاب دادند. با این رأی به دلیل اینکه انتصاب وی مغایر قوانین بوده است، این انتصاب ملغی شده و این فرد دیگر هیچ سمتی در تأمین اجتماعی ندارد.
11 مرداد 91

- اگر وزیر کار مرتضوی را عزل نکند، خودش عزل می​شود

 - رای دیوان فاقد وجاهت قانونی است
- اگر مرتضوی از تامین اجتماعی نرود، چه می شود؟

- احمد توکلی درباره ابطال حکم سعید مرتضوی از سوی دیوان عدالت اداری گفت: با توجه به اینکه خود هیات به صلاحیت برای ورود به این موضوع رای داد، شکایت نمایندگان در این رابطه را وارد دانست. از این رو این استدلال که هیات عمومی حق ورود به موضوع را نداشت، از نظر حقوقی نابجا است. اگر پس از تاریخ ابلاغ رای هیات عمومی، وزیر کار مرتضوی را عزل نکند، خود وزیر نیز در معرض عزل قرار می گیرد

- معاون اول رئیس جمهور: با توجه به اینکه سازمان تامین اجتماعی یک موسسه انتفاعی عمومی است حکم هیئت دیوان عدالت اداری در این خصوص نافذ نیست آقای مرتضوی به فعالیت خود در تامین اجتماعی ادامه خواهد داد.

- محمد اصلانی وکیل سعید مرتضوی: رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری مبنی بر غیرقانونی بودن انتصاب موکلم به ریاست سازمان تامین اجتماعی با استناد به قانون دیوان عدالت اداری و قانون مدیریت خدمات کشوری فاقد وجاهت قانونی است.

- ماده 45 قانون دیوان عدالت اداری: هرگاه پس از انتشار رای هیئت عمومی دیوان عدالت اداری در روزنامه رسمی کشور، مسئولان ذیربط از اجرای آن استنکاف نمایند به تقاضای ذی‌نفع یا رئیس دیوان و با حکم یکی از شعب دیوان، مستنکف به انفصال موقت از خدمات دولتی از سه ماه تا یک سال و یا پرداخت جزاء نقدی از یک میلیون (1.000.000) ریال تا پنجاه میلیون (50.000.000) ریال و جبران خسارت وارده محکوم می‌شود.

16 مرداد 91

- پاسخ به نظر معاون اول احمدی نژاد درباره عزل مرتضوی

- صندوق تامین اجتماعی دوباره سازمان شد

- الهیار ملک شاهی: دولتی یا غیر دولتی بودن سازمان تامین اجتماعی از حکم دیوان عدالت قابل استنباط است. بنابراین اگر تامین اجتماعی را سازمان دولتی بدانیم، این امر می تواند در حوزه صلاحیت دیوان باشد. اگر غیر دولتی است چگونه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی رئیس آن را منصوب می کند؟ بنابراین اگر مامورین دولتی شامل رئیس جمهور، وزیر و... خارج از حوزه اختیارات خود درباره کسی که حق ندارند او را منصوب کنند اقدامی کنند، این امر قابل بررسی است.

- رئیس دیوان عدالت اداری: مرتضوی از حکم تمکین نکند؛پیگرد قانونی می شود. دوستانه یادآوری می‌کنیم که آقایان وارد عرصه تقابل با رای قضائی نشوند. هیچ راهی جز اجرای این حکم نیست و طی این دو روز هر نوع تصرف فرد محکوم، تصرفات غیرقانونی خواهد بود و طبق قانون مجازات اسلامی قابل تعقیب کیفری است.

- رای برکناری مرتضوی به وزیر رفاه ابلاغ شد.

- هیات دولت ابلاغ کرد: شرایط جدید مدیرعامل تامین اجتماعی: مطابق مصوبه جدید هیات دولت صندوق تامین اجتماعی به سازمان تبدیل می شود. شرایط جدید انتصاب مدیر عامل سازمان شامل؛ داشتن مدرک تحصیلی حداقل کار‌شناسی ارشد و داشتن پنج سال سابقه کار تخصصی در امور مدیریتی یا اقتصادی یا مالی یا حسابداری یا انفورماتیک و گروه پزشکی است. هیئت وزیران بنا به پیشنهاد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و تایید شورایعالی رفاه و تامین اجتماعی و به استناد ماده (17) قانون ساختار نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی ـ مصوب 1383 ـ با اصلاح اساسنامه صندوق تامین اجتماعی موافقت کرد 

- تغییر اساسنامه ربطی به اجرای رای ندارد.

23 مرداد 91 - استفاده از اصل۸۵ و ۱۳۸ برای برکناری مرتضوی

- سعید مرتضوی در جمع بدرقه کنندگان رئیس​جمهور برای سفر به عربستان

- تعدادی از نمایندگان مجلس در نامه به رئیس مجلس ضمن اعتراض به اقدام اخیر دولت در اصلاح اساسنامه صندوق تامین اجتماعی و تغییر نام آن خواستار بررسی مغایرت قانونی و لغو این مصوبه شدند.

- اگرچه دستگاه قضا حکم به انفصال از خدمت سعید مرتضوی داده است اما او همچنان بر مسند خود در سازمان تامین اجتماعی تکیه زده و از نزدیکان به رئیس​جمهور است. 

13 شهریور 91  وزیر کار و رفاه باید مرتضوی را برکنار کند دادستان کل کشور: دیوان عدالت حکم انتصاب مرتضوی را لغو کرد و وزیر هم باید کار خود را انجام دهد ولی من الان از اقدام وزیر خبر ندارم.
26 شهریور 91 حکم مدیرعاملی مرتضوی لغو شد، اما او در تامین اجتماعی ماند

- مدیر کل حوزه ریاست و روابط عمومی دیوان عدالت اداری: رای دیوان عدالت اداری درباره مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با لغو ابلاغ او از سوی وزیر و هئیت امنا اجرایی شده و دیگر مشکلی در این رابطه وجود ندارد.

- اساسنامه سازمان تامین اجتماعی در روزهای آخر مرداد ماه تغییر کرد این صندوق دوباره سازمان شد و مرتضوی هم به عنوان ناظر سازمان یرگزیده شد. اما با ابطال حکم مدیر عاملی او از صندوق تامین اجتماعی آب از آب تکان نخورد و البته حکم دیوان هم اجرا شد.

- رئیس دیوان عدالت اداری: آن چیزی که ما در هیئت عمومی رسیدگی کردیم و ارسال شد، مربوط به مصوبه شورا و ابلاغ وزیر برای این فرد (سعید مرتضوی) بود که هم مصوبه لغو شد و هم ابلاغ وزیر ابطال شد. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم رأی هیئت عمومی دیوان عدالت اداری را اجرا و نتیجه را برای ما ارسال کرد.
تغییر اساسنامه تأمین اجتماعی از سوی دولت و تبدیل آن از صندوق به سازمان بحث دیگری است که دولت مصوبه‌ای گذرانده و تأمین اجتماعی را از «صندوق» به «سازمان» تبدیل کرد و شرایط مربوط را تغییر داد.

27 شهریور 91 حکم مرتضوی اجرا شده محسنی اژه ای: حکمی که دیوان عدالت اداری صادر کرده بود بر اساس گفته‌ها اجرا شده اما صورت مسئله به گونه‌ای دیگر تغییر کرد و با تغییر اساسنامه به خودی خود صورت مسئله حل شد.
28 شهریور 91 تشکر ۱۱۸ نماینده از رئیس‌جمهور برای ابقای مرتضوی

- بیش از 118 نماینده مجلس شورای اسلامی با رایزنی های مدیر کل امور مجلس سازمان تامین اجتماعی نامه قدردانی و تشکر از رئیس جمهور برای تبدیل صندوق تامین اجتماعی به سازمان و ابقای مرتضوی در پست ریاست این سازمان را امضا کرده اند.

- رییس کمیسیون اجتماعی: از رییس جمهور تشکر کردیم چون مرتضوی مدیر با عرضه ای است. 

- احمد توکلی: ما از پیگیری پرونده مرتضوی دست نخواهیم کشید، اما نمایندگانی که نامه تشکرآمیز به رئیس‌جمهور را امضا کرده‌اند، اسامی خود را منتشر کنند تا مردم مواضعشان را بهتر بشناسند.

29 شهریور 91

- لاریجانی: مجلس باید با تامین اجتماعی که چنین خبطی کرده برخورد کند

- به نفع بازنشسته هاست که مرتضوی در تامین اجتماعی بماند.

- دوستان خودشان توجه کنند این نوع جمع آوری امضا و اینکه چند نفر از یک دستگاه بیایندو برای اینگونه نامه ها امضا جمع کنند کار درستی نیست. مجلس باید در مسائل مهم بین المللی و داخلی کشور اظهار نظر کند. ظاهرا همانگونه که شنیدم برخی از آقایان گفتند اصلا این نامه تحت عنوان دیگری نوشته و امضا گرفته شده است، این کارها نادرست است.
رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین در پی تذکر احمد توکلی نماینده تهران در همین رابطه گفت: مجلس باید با این دستگاه که چنین خبطی کرده برخورد کند. 

- رییس کانون عالی بازنشستگان تامین اجتماعی: بازنشستگان صدرصد از عملکرد مرتضوی رضایت دارند. هر سال افزایش حقوق بازنشستگان منوط به تصویب دولت بود و ماده 96 که باید متناسب با تورم حقوق بازنشستگان افزایش یابد اجرا نمی شد. تلاش ما هم فایده ای نداشت و درخواست ما که باید این موضوع تحت نظارت دولت باشد نه دخالت راه به جایی نمی برد، اما آقای مرتضوی توانستند برای اولین بار این کار را انجام دهند. به نفع بازنشسته ها هم هست که آقای مرتضوی در تامین اجتماعی بماند.

30 شهریور 91

- مرتضوی مدیرعامل 'شستا' را تغییر داد

- مرتضوی تنها قاضی ای بود که در مقابل جریان انحرافی اصلاح طلبان ایستادگی کرد

- مرتضوی: حقوق بازنشسته ها حداقل ۷۰۰ هزار تومان می شود

- در حکمی از سوی مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی محمدرضا حیدری به سمت مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی منصوب شد.

- روح الله حسینیان: زمانی که مقام معظم رهبری در مصلی تهران سخنرانی کرد، آقای مرتضوی تنها قاضی ای بود که در مقابل جریان انحرافی اصلاح طلبان ایستادگی کرد. وی در زمان فتنه سال 1388 و انتخابات ریاست جمهوری در مقابل جریان فتنه ایستادگی کرد. سزاورار نیست که نیروهای انقلاب به دست نیروهای خود تخریب شوند.

- مرتضوی: افزایش حداقل حقوق بازنشستگان تا 700 هزار تومان از برنامه‌های سازمان تامین اجتماعی است. این افزایش باید با پشتیبانی شستا هرچه زودتر انجام شود تا کسانی که حداقل‌های قانونی پرداخت بیمه و سنوات را در سازمان تأمین اجتماعی داشته‌اند حقوق و مزایای آنها کمتر از 700 هزار تومان نباشد.

2 مهر 91 تلاش ناکام جبهه پایداری در محدود کردن اختیارات هیات رییسه مجلس به دنبال تصمیم هیات رییسه مجلس مبنی بر اینکه بیانیه‌ها و نامه‌های امضا شده توسط نمایندگان قبل از آنکه در صحن قرائت شود باید به تایید هیات رییسه برسد، دوفوریت استفساریه‌ای در مخالفت با این تصمیم از سوی تعدادی از نمایندگان ارائه شد. در میان امضا کنندگان این طرح اسامی چهره‌های شاخص جبهه پایداری نیز به چشم می‌خورد. اما این تلاش ناکام ماند.
5 مهر 91 اگر حقوق مستمری بگیران ۷۰۰ هزار تومان شود، همه باید جشن پیروزی برای تامین اجتماعی بگیرند دبیر شورای عالی تامین اجتماعی: طبق ماده 96 تامین اجتماعی بر اساس تورم حقوق بازنشستگان افزایش می یابد. اگراکنون این کار انجام شود باعث خوشحالی مستری بگیران می شود چون کار بزرگی است. البته همه اینها بستگی به دریافت بدهی 35 هزار میلیارد تومانی دارد.اگر واقعا این رقم به سازمان داده شود این حقوق استمرار دارد و قابل افزایش هم هست.اگر چنین نباشد حقوق 700 هزار تومان مقطعی است و در آینده اثر معکوس دارد.
10 مهر 91

- شکایت مرتضوی از چند نماینده مجلس و برخی رسانه ها

- مرتضوی: دولت در اولین فرصت بدهی اش را می دهد

- رئیس سازمان تامین اجتماعی از برخی نمایندگان مجلس و رسانه هایی که برکناری وی از ریاست این سازمان را دنبال می کردند شکایت کرد.

- سعید مرتضوی: هنوز همه دیون دولت به سازمان تامین اجتماعی پرداخته نشده است، در جستجوی شرکت‌هایی هستیم که در طرح خصوصی سازی امکان واگذاری آنها وجود داشته باشد تا در اولین فرصت تمام دیون 35 هزار میلیارد تومانی دولت به تامین اجتماعی که در مصوبه هیات دولت نیز به تصویب رسیده است، به سازمان تامین اجتماعی پرداخت شود

25 مهر 91 بررسی مجدد ریاست «مرتضوی» بر تامین اجتماعی  رییس دیوان عدالت اداری از ورود مجلس شورای اسلامی به موضوع بررسی قانونی بودن ریاست سعید مرتضوی بر سازمان تامین اجتماعی خبر داد: قطعا قانون در این مساله دور زده شده است و مجلس هم در خصوص تطبیق مصوبات دولت با قانون ورود پیدا کرده است. ما منتظریم ببینیم که هیات تطبیق مجلس و رییس آن چه تصمیمی می‌گیرند. 
28 مهر 91 دولت چرا به خاطر مرتضوی، اساسنامه تامین اجتماعی را تغییر داد  چالش های مدیریت سعید مرتضوی در تامین احتماعی که میان دولت و مجلس بوجود آمد، در نهایت موجب شد تامین اجتماعی از صندوق به سازمان بدل شود. 
7 آبان 91  نیمی از مستمری‌بگیران تامین اجتماعی حداقل حقوق را دریافت می‌کنند  مدیرکل امور فنی مستمری‌ سازمان تامین اجتماعی: یک میلیون و 730 هزار پرونده مستمری در سازمان تامین اجتماعی وجود دارد، نیمی از مستمری‌بگیران تامین اجتماعی حداقل حقوق را دریافت می‌کنند.
10 آبان 91 مرتضوی تکذیب کرد: سن بازنشستگی زیاد نمی شود  - شایعه افزایش سن بازنشستگی به 65 سال، درحالی از بدنه سازمان تامین اجتماعی به گوش رسید که با توجه به وضعیت موجود، افزایش سن امید به زندگی و تعداد افراد تحت پوشش تامین اجتماعی، تقریبا محتمل به نظر می رسید و البته هنوز هم محتمل است. با این حال سعید مرتضوی چنین چیزی را رد کرد. او گفت: برخی کارشناسان مطالبی را در سطح رسانه های مطرح کردند که غیرواقعی است چرا که ما اصلا دنبال افزایش سن بازنشستگی نیستیم و سازمان هیچ تغییری را در این مورد در دستور کار خود قرار نداده است، بلکه درمورد مشاغل سخت و زیان آور، حتی در جهت کاهش سن بازنشستگی، مقرراتی را در دست تدوین داریم.
17 آبان 91 مرتضوی چرا توانست از دولت ۳۵ هزار میلیارد تومان بگیرد، اما بقیه نتوانستند؟  پرویز کاظمی، وزیر رفاه دولت نهم در گفت و گویی با خبرآنلاین، دلایل موفق بودن مرتضوی در گرفتن 35 هزار میلیارد تومان طلب تامین اجتماعی از دولت را به نوع حمایت های دولت از او مرتبط دانست: مثلا من مدیریت فلان جا را دارم. دوست شفیقم را می گذارم برای مدیریت یک زیرمجموعه اش، هوای او را هم دارم.
27 آبان 91 همسر سعید مرتضوی مدیرکل آموزش و پژوهش سازمان تامین‌ اجتماعی شد

مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی، طی حکمی دکتر هما فلاح را به سمت مدیرکل آموزش و پژوهش منصوب کرد. دکتر هما فلاح همسر سعید مرتضوی است.

28 آبان 91 توضیحات تامین اجتماعی در مورد «حکم مدیر کلی مرتضوی برای همسرش» سرکار خانم دکتر فلاح از سال 1376 به استخدام رسمی سازمان تأمین اجتماعی در آمده و در طول 15 سال گذشته مسئولیت‌های مختلفی در این سازمان بر عهده داشته‌اند که از آن جمله می‌توان به ریاست درمانگاه‌های 21 و 22 تأمین اجتماعی تهران در سال 1376، مسئول و کارشناس ارشد اداره کلینیک تأمین اجتماعی استان تهران در سال 1384، ریاست امور پزشکان استان تهران در سال 1386 و همچنین ریاست بیمارستان شریعت رضوی تأمین اجتماعی تهران تاکنون اشاره کرد.
13 آذر 91 ثبت نام از بازنشستگان برای وام 1.5 میلیونی سازمان صندوق تامین اجتماعی از سال قبل اعلام کرد که امسال به بازنشستگان وام ضروری تعلق می گیرد. میزان وام ضروری یک میلیون و 500 هزار تومان اعلام شد و کارمزد آن 4 درصد بود. میزان حقوق بازنشستگی، سالهای بازنشستگی و سن متقاضی از جمله امتیازهایی است که برای بازنشستگان متقاضی وام در نظر گرفته شد.
2 دی 91  افزایش 100 هزار تومانی حقوق؛ سال 92 وعده افزایش 100 هزار تومانی حقوق که از ابتدای مدیریت مرتضوی بارها مطرح شد، تا پایان یال 91 هم به نتیجه نرسید. البته مرتضوی وعده سال 92 را داد. او گفت: در صورتی که با وجود افزایش 18 درصدی، میزان افزایش حقوق به 100 هزار تومان نرسد، مستمری این بازنشستگان حداقل 100 هزار تومان افزایش می‌یابد و از ابتدای فروردین 92 اجرا می‌شود. 
3 دی 91 تذکر به وزیر درباره مرتضوی  8 نماینده مجلس شورای اسلامی در تذکر کتبی به وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی از وی خواستند از ادامه تصدی غیرقانونی سعید مرتضوی به عنوان مدیرعامل صندوق تامین اجتماعی به دلیل مغایرت با قانون جلوگیری کند و درصورت عدم برکناری وی از ابزار های قانونی دیگر استفاده خواهند کرد.
5 دی 91 مرتضوی نرود، شیخ الاسلامی استیضاح می شود علی مطهری گفت: رییس مجلس مصوبه تغییر ماهیت صندوق تامین اجتماعی را باطل اعلام کرد و بر این اساس آقای مرتضوی رییس قانونی سازمان تامین اجتماعی نیست و هرگونه دخل و تصرف وی در این سازمان یک عمل مجرمانه است. در حال حاضر چیزی به عنوان سازمان تامین اجتماعی وجود ندارد. ما صندوق تامین اجتماعی داریم که وزیر باید فرد دیگری را برای آن منصوب کند. ما منتظریم ببینیم آیا دولت در این رابطه به وظیفه قانونی خود عمل می‌کند یا نه و اگر به وظیفه خود عمل نکرد من شخصا تصمیم به استیضاح وزیر کار دارم.
18 دی 91  سال 92 همسان سازی حقوقها رعایت می شود همسان سازی حقوق هم در سال 91 اجرا نشد و به سال 92 موکول شد. رئیس کانون عالی بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی دراین باره گفت: هزار و 563 میلیارد تومان برای اجرای این قانون در بند 39 قانون بودجه سال 88 در نظر گرفته شده بود که همین برای هماهنگ سازی حقوق بازنشستگان کافی است. از ابتدای سال آینده این قانون اجرایی می شود. 
25 دی 91

- حضور مرتضوی در تامین اجتماعی غیرقانونی است

- حکم مدیر عاملی مرتضوی در سازمان تامین اجتماعی هم ابطال شد

- حسین مظفر معاون نظارت مجلس شورای اسلامی غیرقانونی بودن ادامه مسئولیت سعید مرتضوی در مدیریت تأمین اجتماعی را به طور رسمی به عبدالرضا شیخ‌الاسلامی وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی اعلام کرد.

- مدیرکل حوزه ریاست و روابط عمومی دیوان عدالت اداری: با رای هیئت عمومی دیوان عدالت اداری ابلاغ سعید مرتضوی مبنی برای تصدی مدیرعاملی سازمان تامین اجتماعی ابطال شد.

26 دی 91

- مستندات غیرقانونی بودن مرتضوی 

- وزیر رفاه: بودجه اضافی برای افزایش حقوق بازنشستگان نداریم

- رییس دیوان عدالت اداری:  تبصره یک ماده 17 قانون ساختار نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی مصوب 21 اردیبهشت 1383 شرط عضویت در کلیه سطوح ارکان صندوق ها و نهادهای دولتی و عمومی فعال در قلمروهای بیمه ای ، حمایتی و امدادی از جمله مدیرعامل داشتن مدرک حداقل کارشناسی ارشد با 5 سال سابقه کار تخصصی در یکی از رشته های مدیریت، حسابداری، بیمه، مالی، اقتصادی، انفورماتیک و گروه پزشکی است. نظر به اینکه اولا انجام کار تخصصی در رشته های مصرح در قانون ملازم با داشتن مدرک تحصیلی رشته های یاد شده است و آقای سعید مرتضوی از این حیث فاقد شرط مقرر در قانون است.

- شیخ الاسلامی وعده مرتضوی برای افزایش 100 هزار تومانی حقوق بازنشسته ها را رد کرد: در سال جاری مستمری مددجویان افزایش یافته است و همچنین افزایش مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی نیز بر اساس تشخیص سازمان تامین اجتماعی و دولت افزایش 18 درصدی داشته است. در سال آینده نیز همین روال طی می‌شود، چون منبع اضافی برای این امر تزریق نشده است.

27 دی 91

- با برکناری مرتضوی همسان سازی حقوق بازنشستگان معلق می ماند

- رای دیوان عدالت درباره مرتضوی قطعی است

- رئیس کانون عالی بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی: در مدتی که آقای مرتضوی رئیس سازمان بودند جلسات فراوانی برگزار شد و سرانجام ایشان متقاعد شد که باید طبق مصوبه مجلس حقوق بازنشتگان همسان شود. قطعا با تغییر مدیر جدید این طرح هم معلق می ماند و باز هم نمی دانیم که آیا مدیر جدید این طرح را می پذیرد یا نه؟
- مدیر کل حوزه ریاست دیوان عدالت اداری: ماده 34 قانون دیوان عدالت اداری تصریح دارد به اینکه آرای دیوان پس از ابلاغ، فورا باید اجرا شود. آرای دیوان عدالت اداری در این مورد قطعی است.
2 بهمن 91

- وزیر رفاه قول داده مرتضوی را برکنار کند

- اژه ای: مرتضوی برکنار می شود

- تامین اجتماعی نباید صندوق شود

- عضو هیأت رئیسه کمیسیون قضایی مجلس: پس از اعلام رای دیوان عدالت اداری در خصوص ابطال حکم مدیرعاملی سعید مرتضوی از سازمان تامین اجتماعی ، همکاران پارلمانی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جلساتی که با برخی نمایندگان مجلس دادشتند به قول آقای شیخ الاسلام اعلام کردند جانشین سعید مرتضوی تا سه شنبه (3بهمن) مشخص می شود.

- دادستان کل کشور: وقتی از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این خصوص (برکناری مرتضوی) سئوال شد اعلام کردند بر اساس قانون عمل می کنند که امیدواریم همانگونه باشد اما اگر اقدامی خلاف قانون انجام شود موضوع مجرای خاص خودش را طی خواهد کرد. امیدوارم در این زمینه مطابق قانون عمل شود و اگر خلاف قانون عمل کنند حسب مورد برخوردهای قضائی صورت می‌گیرد.

- رئیس کانون عالی کارگران بازنشسته و مستمری‌بگیران: در حال حاضر سازمان تامین اجتماعی عضو سازمان بین اللملی تامین اجتماعی است و شستا هم معاملات فراوانی انجام می دهد که همه اینها تحت عنوان سازمان است و اگر صندوق شویم دیگر چنین شرایطی امکان پذیر نیست.

3 بهمن 91

- جامعه تامین اجتماعی تمایل به ماندن مرتضوی دارند.

- سناریوی دولت برای نگه داشتن «قاضی معلق» در سازمان تامین اجتماعی 

- عزل و نصب در تامین اجتماعی به رحیمی واگذار شد.

- مرتضوی، سرپرست تامین اجتماعی شد.

- دبیر شورای عالی تامین اجتماعی: تمام کارکنان،جامعه بیمه شدگان و بازنشستگان تمایل به ماندن ایشان دارند و این هم از اختیارات رئیس جمهور است. 

- احمد توکلی: آخرین تصمیمی که اخیرا دولت گرفته و ما شنیدیم این است که دولت برای اینکه از اجرای حکم دیوان عدالت اداری کنار بکشد، اصرار دارد تا قاضی معلق را در سازمان تأمین اجتماعی بر سر کار نگه دارد و بنابر این تصمیم گرفته که آیین‌نامه سازمان تأمین اجتماعی را تغییر داده و معاون اول را رئیس هیئت امنا کند تا حکم این فرد را معاون اول امضا کند تا مجلس نتواند موضوع را تعقیب کند.

- هیات وزیران در جلسه اول بهمن 1391 بنا به پیشنهاد وزارت تعاون کار ورفاه اجتماعی و به استناد بند 112 قانون بودجه سال 1391 کل کشور، وظایف، اختیارات و مسئولیت های وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی در نصب و عزل مدیرعامل یا سرپرست سازمان تامین اجتماعی موضوع قانون اصلاح ماده 113 قانون مدیریت خدمات کشوری و چگونگی تعیین مدیریت سازمان تامین اجتماعی و صندوق های بازنشستگی وبیمه های درمانی و ماده 14 اساسنامه صندوق تامین اجتماعی وتبصره آن را به معاون اول رئیس جمهور تفویض کرد.

- معاون اول رییس جمهور، طی حکمی سعید مرتضوی را به عنوان سرپرست سازمان تامین اجتماعی منصوب کرد.

4 بهمن 91

- شاید وزیر کار تحت فشار رییس جمهور است

- حکم سرپرستی مرتضوی بررسی می‌ شود

علی مطهری: حتی یک ساعت ادامه کار آقای مرتضوی در تامین اجتماعی عمل مجرمانه است و هرگونه دخل و تصرفی در امور تامین اجتماعی بوده و آقای شیخ‌الاسلام باید از این کار جلوگیری می‌کردند که نکردند و به هر حال استیضاح ما بر اساس احترام به قانون و امنیت قانونمداری است. من معتقدم وزیر کار و رفاه مقصر اصلی است. شاید البته ایشان تحت فشار آقای رییس‌جمهور باشد اما این بهانه‌ها پذیرفته نیست و این حرف‌ها عذر بدتر از گناه است.

- رئیس دیوان عدالت اداری: حکم سرپرستی سعید مرتضوی بررسی و در صورت مغایرت با قانون اقدام مقتضی صورت خواهد گرفت.

8 بهمن 91 - اگر مرتضوی برود، عیدی بازنشسته ها و مستمری بگیران پرداخت نمی شود - دبیر شورای عالی تامین اجتماعی: الان سخت ترین زمان برای تامین اجتماعی است به لحاظ اینکه در دو ماهه پایان سال هستیم و باید اجبارا حقوق و عیدی مستمری بگیران و کارمندان را یکجا پرداخت کند حضورشان لازم است و هیچ مدیری فعلا نمی تواند این کار را انجام دهد.هم اکنون اگر سازمان دچار مشکل مدیریتی شود جامعه هدف که حدود 2 میلیون نفر مستمری بگیر و افراد تحت تکفل آنها و کارمندان خود سازمان هستند دچار مشکل می شوند. 
9 بهمن 91 - واکنش رییس دیوان عدالت به سرپرستی مرتضوی در تامین اجتماعی  - حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری: اگر در جامعه‌ای عالی‌ترین مسوول اجرایی کشور، رای قضائی را که در چارچوب قانون صادر و ابلاغ شده است، به سخره گرفته، مورد بی اعتنایی قرار دهد و قانون را دور بزند، دیگر از بدنه آن مجموعه و عموم مردم چگونه می‌توان انتظار داشت که در برابر رای قاضی تمکین کنند. این به سخره گرفتن آرای دستگاه قضایی است. 
11 بهمن 91 

- لاریجانی مصوبه دولت برای ابقای مرتضوی با حکم رحیمی را ابطال کرد.

- از نظر مجلس مرتضوی باید برکنار شود

- رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن ابلاغ خلاف قانون بودن مصوبه اخیر هیات دولت در تفویض اختیارات وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در امور تامین اجتماعی، به معاون اول رئیس جمهور، ادامه سرپرستی سعید مرتضوی بر سازمان تامین اجتماعی را غیرقانونی دانست. بر این اساس طبق قانون این مصوبه در صورتی که از سوی دولت اصلاح نشود، ابطال می شود. 

- عوض حیدر پور: برداشت ما این است که وزیر کار توانایی این کار را ندارد که ما را مصمم کرد بر اینکه اگر یک وزیری نمی تواند بار امانتی که مجلس با رای اعتماد بر دوشش گذاشته به دوش بکشد و به وظیفه اش عمل کند، بهتر است ما این بار را از دوش ایشان برداریم و ایشان را رها کنیم وبتوانیم یک وزیری بیاوریم که بتواند در برابر کارهای غیر قانونی و رویه های خلاف قانون و مقرار ت در کشور ایستادگی کند.

12 بهمن 91  مرتضوی یک هفته وقت دارد که از سرپرستی سازمان تامین اجتماعی کنار برود  عضو هیات تطبیق مصوبات دولت با قوانین کشور: در حال حاضر هم دیوان عدالت اداری، هم هیات تطبیق قوانین و هم رئیس مجلس، با اعلام نظرهای حقوقی خود اعلام کرده​اند که مرتضوی شرایط داشتن ریاست سازمان تامین اجتماعی را ندارد. به نظر می​رسد که وزیر کار هم این را نمی​پسندد که برخلاف قانون و احکام نهادهای نظارتی عمل کند. چون باید در برابر مجلس و تاریخ پاسخگو باشد. از این رو در دولت این اختیار را تفویض کرده اند تا مرتضوی را مجددا منصوب کنند. به این ترتیب دولت تصور کرده است که هم نمی​توان آقای شیخ​الاسلامی را استیضاح کرد و هم دولت برنده لجبازی شده است 
13 بهمن 91  دولت باید هزینه اصرار و لجبازی خود بر ماندن مرتضوی را بدهد مراد هاشم زهی: ما اصلا کاری نداریم که مجموعه تامین اجتماعی از عملکرد آقای مرتضوی راضی است و یا اینکه ایشان توانسته اند بدهی سازمان را از دولت بگیرند چون این مسائل مربوط به درون دولت و رابطه هاست. منظور ما این است که وقتی دوبار دیوان عدالت حکم برکناری سعید مرتضوی را داده چرا دولت به این حکم دهن کجی می کند.
15 بهمن 91  استیضاح شیخ الاسلامی و جنجال نواری که رییس جمهور در مجلس گذاشت و پاسخ رییس مجلس 

استیضاح عبدالرضا شیخ الاسلامی، یکی از جنجالی ترین و طولانی ترین جلسات استیضاح مجلس در سال های گذشته بوده است. محمود احمدی نژاد نواری را پخش کرد و علی لاریجانی هم پاسخ او را داد. حواشی و اتفاقات این جلسه هرچند در روزهای بعد از سوی مقام معظم رهبری تقبیح شد و سران قوا را به عذرخواهی واداشت، اما پرده ای درافتاد که به نظر نمی رسد حواشی ادامه داری نداشته باشد.

در ادامه عنوان برخی حواشی جلسه استیضاح را با لینک آنها می بینید؛

- استیضاح کننده شیخ​الاسلامی: اگر در انتصاب مرتضوی بی​اختیارید چرا استعفا ندادید؟ 

- توکلی: چرا یک قاضی معلق و متهم به قتل باید در راس یک سازمان اجتماعی ثروتمند باشد؟ 

- وزیر کار در جلسه استیضاح: من مرتضوی را عزل کردم، رحیمی نصب کرد؛ پس چرا مرا استیضاح می کنید؟ 

- عثمانی خطاب به رییس جمهور: قرار بود در صف اول برخود با امثال مرتضوی‌ها قرار بگیرید نه حمایت از آن‌ها

- دفاع تمام قد حسینیان از مرتضوی: او دارد چوب ایستادگی با فتنه گران را می خورد 

- نماینده نقده خطاب به وزیر کار: به خاطر ماندن در مسند وزارت، مرتضوی راعزل نکردید؟ 

- مطهری: این ایراد به قوه قضائیه وارد است که چرا در رسیدگی به پرونده​های مرتضوی تعلل ورزیده است 

- دفاع وزیر کار از مرتضوی: کلاهی از نمد وزارت برای خودمان ندوخته​ایم 

- احمدی نژاد: می​خواهم حرف​هایی بزنم اما می​گویند نگو، بعد می​گویند چرا نگفتی/ لاریجانی: شما نوارتان را پخش کنید و چیزی کم نگذارید 

- پخش نوار مکالمه سعید مرتضوی و فاضل لاریجانی 

- پاسخ لاریجانی به احمدی‌نژاد: مملکتی که ولی فقیه دارد بن بست ندارد 

- ۱۹۲ رای منفی به شیخ​الاسلامی 

17 بهمن 91 سعید مرتضوی بازداشت شد 

- سعید مرتضوی توسط دادستانی تهران بازداشت شد.

- احمدی‌نژاد: بازداشت مرتضوی را بطور جدی دنبال می‌کنم 

- رحیمی: از نظر دولت، سعید مرتضوی همچنان رئیس سازمان تأمین اجتماعی است 

18 بهمن 91  مرتضوی آزاد شد و به تامین اجتماعی رفت 

- مرتضوی آزاد شد

- سرپرست وزارت کار و تامین اجتماعی: سعید مرتضوی بنا به دلایلی که قوه قضاییه داشت، بازداشت شده بود، او پس از آزادی، امروز در محل کار خود حضور یافت.

5 اسفند91 نخستین واکنش سرپرست وزارت کار و رفاه نسبت به حضور مرتضوی در تامین اجتماعی  سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره رفتن یا ماندن مرتضوی از تأمین اجتماعی گفت: در این خصوص ما تابع قانون هستیم و هر چه قانون عنوان کند انجام خواهیم داد.
15 اسفند91  عیدی بازنشسته ها؛ 2 هزار میلیارد تومان  عیدی بازنشستگان و مستمری‌بگیران تأمین‌اجتماعی در سال 91، دو هزار میلیارد تومان بود که بر اساس حروف الفبا پرداخت شد.
25 اسفند 91 بازنشستگان سال 92هم بیمه طلایی دارند بازنشستگان نسبت به اجرای دوباره بیمه طلایی درمان در سال بعد نگران بودند که مدیر عامل صندوق بازنشستگی کشور اعلام کرد این طرح سال بعد هم اجرا می شود. 
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری