کد خبر: ۴۶۷۸۹
تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۳۹۱ - ۱۴:۵۳

 

هفت صبح: رئیس کل سازمان امور مالیاتی با توضیح جزئیات نحوه دریافت مالیات بر مسکن از پیش بینی سه پایه جدید مالیاتی مثل مالیات بر ثروت خبر داد.

دیروز رئیس کل سازمان امور مالیاتی در یک نشست خبری اعلام کرد «در سال آینده پیش بینی می شود 43 هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی کسب شود.»

در سال 90 هم سازمان امور مالیاتی 28 هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی داشت که با توجه به پیش بینی 30 هزار و 600 میلیارد تومانی در بودجه سال 90، 92 درصد رقم پیش بینی شده محقق شد.

موضوع مالیات ها در سال آینده از این جهت حائز اهمیت است که از چندی پیش زمزمه هایی مبنی بر تکیه بیشتر بودجه کشور بر مالیات مطرح شده. به گفته علی عسگری قرار است 12 هزار نیروی جدید در حوزه مالیاتی استخدام شوند و در بخش مالیات بر ثروت از کسانی که درآمدشان از حد مشخصی بیشتر باشد مالیات اخذ شود. ظاهرا قرار است فناوری های جدیدی برای اخذ مالیات به کار گرفته شود و به سمت یک نظام مالیاتی الکترونیکی حرکت کنیم.

نظام جدید مالیاتی

«فردی دارای 160 خودروی کامیون است و فردی در 20 هیات مدیره حقوق می گیرداما هر کدام از اینها از ده ها معافیت مالیاتی برخوردار می شوند، بنابراین در قالب یک سیستم روشن این موارد قابل بررسی و دریافت مالیات است.» اینها بخشی از اظهارات دیروز رئیس کل سازمان امور مالیاتی در میان خبرنگاران است. علی عسکری در ادامه توضیح داده «در نظام جدید مالیاتی اطلاعات آنلاین از طریق دستگاه ها تولید و به نظام مالیاتی منتقل می شود و ما نیازمند یک زیرساخت مناسب فناوری هستیم که البته با دریافت چهار میلیون و 560 اظهارنامه مالیاتی الکترونیکی در سال گذشته به دنبال این هدف خواهیم بود.»

مالیات بر مسکن

مالیات بر مسکن به زودی تغییراتی خواهد کرد. به گفته معاون وزیر اقتصاد و دارایی «در مالیات بر مسکن دو شکل کار دیده می شود که یک مورد مالیات بر ساخت و سازهای مسکن است و افرادی که از این طریق درآمد کسب می کنند باید مالیات بپردازند. در بخش دوم مالیات بر اجاره مسکن است و هر کسی که تا سقف الگوی مسکن یعنی 75 متر بسازد و آن را اجاره بدهد از مالیات معاف است. در حال حاضر اگر افراد در تهران سه واحد 75 متری داشته باشند دو واحد از مالیات معاف و یک واحد مشمول مالیات است اما در لایحه جدید اگر کسی هزار واحد 75 متری هم بسازد و آن را به مردم اجاره دهد از مالیات معاف خواهد بود.»

سقف معاف از مالیات در شهرستان

در شهرستان ها سقف معافیت مالیاتی احداث مسکن تا 100 متر خواهد بود، ولی در حال حاضر بیش از 200 متر در شهرستان ها مشمول مالیات خواهد بود. اگر افراد مسکن را اجاره ندهند نمی توان بدون اطلاعات دنبال مالیات بر مسکن خالی رفت. رئیس کل سازمان امور مالیاتی توضیح داده «اگر افراد در سال مسکن بسازند و آن را اجاره ندهند اما در دو مرحله نقل و انتقال و خرید و فروش انجام دهند باید 5 تا 10 درصد مالیات پرداخت کنند.»

به گفته معاون وزیر اقتصاد «هر نوع معامله در مسکن چه در دفاتر اسناد و چه به صورت قانونی باشد یا در بنگاه های املاک یا حتی مانند شوراهای روستا خرید و فروش شود در طرح جدید مالیاتی باید یک نسخه به واحد مالیاتی تحویل دهد و اگر این کار نشود خریدار و فروشنده در برابر اقدامات خود مسئول پرداخت مالیات خواهند بود و ما در تلاش هستیم تا معاملات مسکن به سمت رسمی شدن بروند اما هم اکنون بسیاری از معاملات غیررسمی بوده و پرونده های دادگاه ها شامل معاملات صوری مسکن است و هیچ کنترلی در این بخش انجام نمی شود.»

پایه های جدید مالیاتی

از سال آینده چند پایه مالیاتی پیش بینی شده است مثل مالیات سبز، مالیات بر ثروت و مالیات بر مجموع درآمد اما در عین حال قرار شده مالیات شاغلان خصوصی کاهش پیدا کند. به گفته رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور «در اقتصاد گروه هایی به صورت شفاف عمل نمی کنند و ممکن است دارای فرار مالیاتی باشند اما لایحه مالیاتی این گروه ها را شناسایی می کند و حقوق جامعه را از آنها خواهد گرفت. انتقاداتی هم که در این رابطه صورت می گیرد از همین گروه هاست.»

عسکری توضیح داده «در حال حاضر 40 هزار و 944 شخص حقوقی برای دریافت کد اقتصادی ثبت نام کرده اند همچنین 190 هزار و 505 شخص حقیقی را نیز ثبت نام کرده ایم.»

میزان مالیات بر ارزش افزوده

معاون وزیر اقتصاد جمع مالیات ارزش افزوده و عوارضی که در پایان امسال کسب شد را دو هزار و 964 میلیارد تومان اعلام کرد «از این مبلاغ هزار و 865 میلیارد تومان مالیات و هزار و 98 میلیارد تومان نیز عوارضی بود که به شهرداری ها پرداخت شد. در سه دوره امسال مالیات بر ارزش افزوده حدود چهار هزار و 868 میلیارد تومان مالیات و هزار و 98 میلیارد تومان نیز عوارضی بود که به شهرداری ها پرداخت شد. در سه دوره امسال مالیات بر ارزش افزوده حدود چهار هزار و 868 میلیارد تومان بود و حدود سه هزار و 398 میلیارد تومان نیز میزان عوارض را داشتیم که به شهرداری ها پرداخت شد که در این بخش نسبت به دوره گذشته رقم کمتری اتفاق افتاد.»

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور توضیح داده «هم اکنون وضعیت مالیات شرکت های بورسی شفاف تر است و ما با این گروه ها مشکل کمتری داریم اما بانک ها نیز در نظام مالیاتی شرکت محسوب می شوند و از سود خود باید 25 درصد مالیات پرداخت کنند و امسال برای اولین بار رسیدگی به عملکرد سال 90 بانک ها را تا اول بهمن ماه به اتمام رساندیم در حالی که قبلا تا سه سال نیز به عقب می افتاد.»

معاون وزیر اقتصاد در ارتباط با مالیات بر ارزش افزوده طلافروشان گفت: «در برخی موارد طلافروشان اظهار مالیاتی کمتری از واقعیت داشته اند که در حال بررسی و رفع موارد هستیم.»
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری