کد خبر: ۴۵۷۶۵
تاریخ انتشار: ۰۶ بهمن ۱۳۹۱ - ۱۳:۵۹
تعدادی از نمایندگان مجلس با تأکید بر دلسوزانه بودن سخنان اخیر عسگراولادی، صحبت‌های وی را منطبق بر فرمایشات رهبر معظم انقلاب دانستند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، حبیب‌الله عسگراولادی دبیرکل جبهه پیروان خط امام و رهبری و دبیرکل سابق حزب مؤتلفه اسلامیاست. به دلیل تحمل سال‌ها درد و رنج زندان‌های ستمشاهی، لقب "پیر انقلاب" را به او داده‌اند. وی شخصیتی انقلابی است که بارها و بارها از آزمون‌های بزرگ جان‌فشانی در راه انقلاب و نظام، سربلند بیرون آمده، دبیر کل هشتاد ساله جبهه پیروان خط امام و رهبری که سیزده سال از این عمر گرانمایه خود را در زندان‌های رژیم ستم‌شاهی گذراند، اگرچه خدمات فراوانی به اسلام و انقلاب و نظام کرده که از حوصله این بحث خارج است، اما خود بزرگ‌ترین آنها را نمایندگی حضرت امام خمینی (ره) در زمان حیات ایشان و سپس امتداد آن در زمان رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای (حفظهم الله) می‌داند. خانواده های تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) هرگز امدادرسانی‌های عسگراولادی به پایین‌ترین و ضعیف‌ترین اقشار جامعه اسلامی را فراموش نمی‌کنند. وی به تازگی و در حاشیه همایش بزرگ هواداران جبهه پیروان خط امام و رهبری سخنانی را بر زبان راند که با آنکه از سر دلسوزی و عشق و علاقه به اعتلای نظام بود اما به مذاق برخی گرایش های افراطی خوش نیامد و با استفاده از برخی تریبونی ها سعی کردند حرمت این انقلابی کهنه‌کار را بشکنند؛ اما او با متانتی مثال‌زدنی و اخلاقی که باید الگوبرداری شود، پاسخ همه منتقدانش را با کمال ادب داد.

نظر چند تن از نمایندگان فعلی و سابق مجلس را در ارتباط با سخنان اخیر عسگراولادی جویا شدیم که مشروح مصاحبه ها در ادامه می‌آید.

 

عسگراولادی راه گفت و گو را در عرصه سیاسی کشور باز کرد

علی مطهری با بیان اینکه سخنان اخیر عسگراولادی را بسیار حکیمانه، به جا و به‌موقع می‌دانم، گفت: کسانی که برای این انقلاب زحمت کشیده‌اند، حاضر نیستند به پیکره انقلاب و نظام اسلامی آسیبی وارد شود.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در مقابل کسانی که درد و رنجی را برای پیروزی انقلاب تحمل نکرده‌اند، متأسفانه توجه کافی را به حفظ وحدت و رعایت مصالح انقلاب ندارند.

وی با بیان اینکه سخنان آقای عسگراولادی، این بود که افرادی که از آنها به عنوان سران فتنه یاد می‌شود، در واقع فتنه‌زده هستند و تحت تأثیر فتنه واقع شده‌اند، افزود: اتفاقا گفته‌های عسگراولادی با فرمایشات رهبر معظم انقلاب در دو سال پیش که فرمودند: "اینکه ما می‌گوییم سران فتنه، منظورمان افراد داخل کشور نیست؛‌ بلکه منظورمان طراحان خارجی فتنه است"، انطباق کامل دارد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس نهم، با بیان اینکه کسانی که با سخنان دبیرکل سابق حزب مؤتلفه مخالفت می‌کنند، به نظر من منطق محکمی ندارند، تصریح کرد: به هر حال من مشی آقای عسگراولادی را می‌پسندم و فکر می‌کنم راه خروج کشور از حالت فعلی، همین راهی است که عسگراولادی و هم‌فکران وی پیشنهاد می‌کنند و آن راه گفت‌وگو است.

نماینده اصولگرای مجلس با تأکید بر اینکه نباید راه گفت‌وگو بسته بماند،‌ بیان کرد: در فضایی که عده‌ای تندوری و افراط می‌کنند، این طبیعی است که عده‌ای دیگر می‌خواهند به هر بهانه‌ای افراد طرفدار نظام و انقلاب را به حاشیه برانند؛ ‌در حالی که صحبت‌های عسگراولادی، مانند برقی بود که در تاریکی جهید.

 

صحبت‌های عسگراولادی از روی دلسوزی برای انقلاب و نظام بوده است

حسین سبحانی‌نیا با یادآوری سخنان اخیر حبیب‌الله عسگراولادی دبیرکل سابق حزب مؤتلفه، گفت: عسگراولادی شخصیتی انقلابی است که هم در قبل و هم در بعد از انقلاب، مواضعش همواره با مواضع امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب هماهنگ بوده  و امروز نیز نماینده رهبر معظم انقلاب است.

نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه سخنان اخیر عسگراولادی از روی دلسوزی و با در نظر گرفتن شرایط امروز انقلاب اسلامی بوده است، ادامه داد: در این تردیدی نیست که این صحبت‌ها، به معنای تبرئه عناصر فتنه‌گر نبوده؛ بلکه بیشتر در جهت در نظر گرفتن مصالح کلی انقلاب بوده است.

وی افزود: دبیر کل سابق حزب مؤتلفه، با بیان این سخنان، قصد داشته تا تذکراتی به برخی فتنه‌گران بدهد تا راه جذب و بازگشت آنها به انقلاب بسته نشود.

عضو فراکسیون روحانیون مجلس با بیان اینکه عسگراولادی فردی است که امتحان خود را در طول انقلاب اسلامی به خوبی پس داده، تصریح کرد: وی فردی نیست که بیگانگان بتوانند به وی طمع بورزند و احساس کنند او در جهت تقویت خواسته‌های آنها مطالبی را عنوان کرده است.

نایب رئیس فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس گفت: عسگراولادی در همین مدتی که از اعلام مواضعش در رسانه‌ها گذشته و عده‌ای نامه‌نگاری‌هایی به او داشته‌اند، پاسخ نامه برخی عناصر را با بیان تذکراتی به آنها داده و گفته است کسانی که خطایی مرتکب شده‌اند، باید جبران کرده و در جهت اصلاح راه اشتباهی که رفته بودند، برآیند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: می‌توان زمینه‌های جذب و بازگشت کسانی که گول خورده و ناخواسته در جریان فتنه افتاده‌اند را از راه مهر و محبتی که در نظام جمهوری اسلامی وجود دارد، فراهم کرد؛ به نظر من دیدگاه و منظر آقای عسگراولادی نیز همین بوده است.

عضو هیأت رئیسه مجلس، تصریح کرد: عسگراولادی، دلسوز انقلاب و مطیع و مقلد رهبر انقلاب و مطالبی که عنوان کرده از روی دلسوزی برای انقلاب و نظام اسلامی بوده است.

 

سخنان عسگراولادی تبلیغاتی نبود؛ فضای توبه را فراهم کرد

عبدالرضا مصری با بیان اینکه حبیب‌الله عسگراولادی همواره در تمام مراحل زندگی خود، رفتارش را با آهنگ انقلاب و ولایت هماهنگ کرده است، گفت: وی چه در زمان حیات حضرت امام (ره) و چه بعد از آن،‌ زندگی‌اش را با رهنمودهای ولی فقیه تطبیق می‌داده است.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه کسی که مانند عسگراولادی در مسیر ولایت حرکت می‌کند، همواره در جهت مقتضیات دین و جامعه قدم برمی‌دارد، افزود: عسگراولادی در سخنان اخیرش، تنها به بیان نظرات شخصی خود پرداخت.

وی ادامه داد: شخصیتی مانند عسگراولادی، تمام سرمایه و آبروی انقلابی خود را به خطر انداخته است؛‌ آن هم نه به خاطر تبلیغات یا کسب جایگاه؛ بلکه تنها برای اعتلای انقلاب و نظام.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به اینکه کسی که می‌خواهد این سخنان را بر زبان براند، می‌داند که در نهایت از سوی افراطیون دو جناح مورد حمله واقع می‌شود، تصریح کرد: ایشان با علم به عاقبت آن، وارد این میدان شد؛ اما آماده پاسخ‌گویی بود و دیدیم که پاسخ هر گروه و جمعیتی را با کمال متانت و ادب ارائه کرد.

وی با بیان اینکه اخلاق‌مداری در تمام نامه‌های عسگراولادی موج می‌زد و این اخلاق وی باید سرلوحه سیاسیون دیگر قرار گیرد، گفت: شرایطی که عسگراولادی آنها را در سخنان خود تشریح کرده است، واقعیت امروز جامعه ماست.

نماینده اصولگرای مجلس نهم با صحه گذاشتن بر سخنان عسگراولادی، ادامه داد: اینکه سران فتنه در داخل کشور نیستند و آمریکا و انگلیس و رژیم صهیونیستی،‌ سران اصلی فتنه هستند، حرف کاملا صحیحی است.

سخنگوی هیأت رئیسه مجلس تصریح کرد: عسگراولادی فضایی فراهم کرد تا فتنه‌گران به دور از فضای جنجال و هیجانات اجتماعی، توبه کنند و به آغوش ملت بازگردند.

 

کسانی که به عسگراولادی بی‌مهری کرده‌اند، ‌باید عذرخواهی کنند

قدرت‌الله علیخانی در واکنش به برخی هجمه‌ها به آقای عسگراولادی، گفت: آقای عسگراولادی و شهید عراقی و هم‌رزمان ایشان جزء پیشتازان نهضت امام خمینی (ره) بودند و اینها در زمان غربت اسلام و امام (ره)، معمار کبیر انقلاب را تنها نگذاشتند.

نماینده ادوار ششم، هفتم و هشتم مجلس شورای اسلامی افزود: با وجودی که عسگراولادی امروز برای نسل جوان ممکن است چندان شناخته شده نباشد، اما وی مدت طولانی ـ بیش از دوازده سال ـ را در زندان‌های مختلف رژیم ستم‌شاهی گذراند.

وی افزود: چهره‌هایی همچون عسگراولادی و شهید عراقی و امانی‌ها قبل از انقلاب جزء یاران امام خمینی (ره) بودند و بهترین شناخت را از ایشان امام (ره) داشتند؛ ‌الآن نیز بهترین شناخت را بعد از امام (ره)، رهبر معظم انقلاب از آقای عسگراولادی دارند؛ چون زمان طاغوت، در مشهد، ایشان با مقام معظم رهبری مدتی را در زندان سپری کردند.

علیخانی تصریح کرد: نیازی نیست درباره شخصیت عسگراولادی قلم‌فرسایی شود؛ چون او یک انقلابی اصیل است و خدمات او و هم‌رزمانش در راه مبارزه با طاغوت بسیار  چشمگیر بود و تاریخ آنها را فراموش نخواهد کرد.

مشاور پارلمانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه عسگراولادی مورد اعتماد مقام معظم رهبری و همه دلسوزان اسلام و انقلاب است، یادآور شد: بی‌مهری‌هایی که امروز به عسگراولادی شده و می‌شود، به علت آن است که هجمه‌کنندگان شناخت کافی از وی ندارند؛ حال آنکه او خود را فدای اسلام و انقلاب و ولایت کرده است و به نظر من کسانی که به وی بی‌مهری کرده‌اند، باید از او عذرخواهی کنند./

پایان پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری