کد خبر: ۴۴۸۳۴
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۱ - ۱۵:۵۵

اعتدال: دی، ماه چندان خوشایندی برای مستاجران نبود، چراکه بر خلاف سال‌های اخیر که همزمان با آغاز فصل سرد بخش مسکن به خواب زمستانی می‌رفت، امسال مسکن چه در بخش اجاره و چه در بخش خرید و فروش «خواب» نداشته است.


به گزارش میدانی تسنیم، در حالی اولین ماه زمستان آخرین روزهای خود را پشت سر می‌گذارد که بازار مسکن کشور در یک رکود تورمی به سر می‌برد. به گفته فعالان این بازار با وجود آن‌که تقاضا برای اجاره یا خرید ملک در مقایسه با سال گذشته روند نزولی به خود داشته، اما قیمت‌ها روند رو به رشدی را طی کرده است.

کارشناسان مهم‌ترین دلیل این پیامد را جو روانی حاکم بر اقتصاد کشور می‌دانند که باعث شده تا صاحبخانه‌ها به دلیل دستوری شدن بخش اجاره‌بها از سوی دولت تمایل چندانی به اجاره ملک خود نداشته باشند، در عین حال تورم افسارگسیخته شرایطی را به وجود آورده تا مالکان به امید افزایش قیمت در روزها و ماه‌های آینده، تا اطلاع ثانوی حاضر به فروش ملک نیز نباشند.

در این بین شرایط برای مستاجران به مراتب سخت‌تر است، چراکه آینده مبهم مسکن کشور آنها را به تکاپو انداخته تا پیش از موعد قرادادها به دنبال یک سرپناه متناسب با سطح درآمدهای خود باشند. اما این قشر در مراجعه به بنگاه‌های املاک با جواب منفی مواجه می‌شوند. برخی از بنگاه‌های املاک برای صرفه‌جویی در وقت کاغذی با مضمون « فایل برای اجاره نداریم، لطفا سوال نکنید» را به پشت شیشه چسبانده‌اند.
یک مشاور املاک در خصوص شرایط کنونی بازار مسکن گفت:‌ واقعیت آن است که تغییر رفتار مالکان در بازار مسکن حاصل بی‌اعتمادی به برنامه‌های دولت در این بخش است. وزارت راه و شهرسازی چند سالی است که از یک سو وعده خانه‌دار کردن مردم را می‌دهد و از سوی دیگر به دلیل ناکارآمدی برنامه‌ها، بازار مسکن را دستوری کرده است.
عباسی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم ، افزود: خلف وعده دولت در خصوص بهره‌برداری از پروژه‌های مسکن مهر و همچنین شکست طرح‌هایی نظیر «مسکن ویژه» باعث بروز نابسامانی‌هایی در بازار مسکن کشور شده است.
وی ادامه داد: افزایش تورم در کشور نیز شرایط را دشوارتر کرده است، چراکه مالکان ترجیح می‌دهند واحد مسکونی آنها خالی بماند تا آن‌که آن را در شرایط مبهم کنونی اقتصاد اجاره دهند. البته برخی مالکان نیز از اجاره ملک خود منصرف شده‌اند و با شرایط غیرمتعارف و فقط بالاتر از قیمت منطقه حاضر به فروش ملک هستند.
وی در بخش دیگری از سخنانش شایعات مربوط به اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها را از دیگر عوامل رکود تورمی بازار مسکن دانست و گفت: اجرای فاز دوم افزایش قیمت حامل‌های انرژی را به دنبال دارد و این موضوع نیز تاثیر مستقیمی بر بخش مسکن خواهد گذاشت.
یک مشاور املاک محدوده یوسف‌آباد نیز در خصوص وضعیت این روزهای بازار اجاره مسکن گفت: در حال حاضر برخی مالکان از شرایط حاکم بر بازار مسکن سوء استفاده می‌کنند و قیمت های پیشنهادی آنها برای اجاره ملک از قیمت منطقه بسیار بالاتر است.
صفری با تاکید بر این‌که بازار مسکن دیگر کشش افزایش قیمت را ندارد، افزود: بسیاری از متقاضیان خرید ملک تن به خواسته صاحبخانه‌ها نمی‌دهند و خرید ملک را به سال آینده موکول کرده‌اند. به گفته وی، هم‌اکنون اجاره یک آپارتمان 75 متری با تمام امکانات 60 میلیون تومان ودیعه می‌خواهد.

قیمتهای پیشنهادی رهن و اجاره واحدهای مسکونی در برخی نقاط تهران به شرح زیر است:

محله متراژ رهن(میلیون تومان) اجاره (تومان)
هروی 50 35 450 هزار
نارمک 48 10 600 هزار
خواجه نظام 53 100 500 هزار
جنت‌آباد 59 15 500 هزار
نواب 70 10 500 هزار
ولنجک 75 30 یک میلیون و 500 هزار
تهرانپارس 75 20 500 هزار
ظفر 80 20 یک میلیون و 300 هزار
نارمک 90 35 400 هزار

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری