کد خبر: ۴۴۳۹۷
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۱ - ۰۱:۲۲

گروه مسکن - مهدیس فرقانی: در تهران آپارتمان‌هایی برای اجاره وجود دارد که مستاجران آنها باید معادل پول خرید یک آپارتمان معمولی را برای «رهن» و معادل حداقل 5 برابر حقوق یک کارمند را برای «اجاره ماهانه» پرداخت کنند!

شاید قیمت‌های پیشنهادی نرخ‌های اجاره عنوان شده در ستون امروز نبض بازار به عقیده عده‌ای از مستاجران در بازار اجاره مسکن نجومی و غیرقابل باور باشند اما نرخ‌های اجاره موجود در این گزارش واقعیت دارند زیرا اجاره بهای کلیه واحدهای معرفی شده امروز چند 100 میلیون تومانی و حتی یک میلیاردی هستند.

جدا از این مساله که بسیاری از مشاوران املاک اظهار می‌کنند واحدهای لوکس و سوپرلوکس علاوه بر بازار خرید و فروش در بازار رهن و اجاره هم مشتریان خاص خود را دارند، بطور 100 درصد برخی از مشتریان در بازار اجاره حتما میل به اجاره چنین واحدهایی دارند که این واحدها هم با همچون نرخ‌های ارزنده یا کاذب به بازار تقاضا عرضه می‌شوند.

در فایل اکثر این دسته از واحدهای مسکونی به امکانات رفاهی و تفریحی همچون سالن ورزش، سالن اجتماعات، جاده تندرستی، لابی، حضور مستخدم، روف گاردن و اتاق‌های مستر اشاره شده است.

جالب آنکه استخر، سونا و جکوزی امکاناتی هستند که مثل پارکینگ و انباری و آسانسور در این آپارتمان ها جزو مشخصات بی‌اهمیت محسوب می‌شوند چراکه در واحدهای لوکس و سوپرلوکس، این امکانات جزو حداقل امکانات معرفی می‌شوند. این میزان نرخ‌های اجاره، بسیاری از مستاجرانی را که قدرت پرداخت اجاره بهای چنین واحدهایی را ندارند به یاد مستاجران خوش نشین می‌ا‌ندازد زیرا آنها براین باورند اگر آنها از چنین درآمد ماهانه یا از بودجه‌ای که برای ودیعه پرداخت می‌شود، بهره‌مند بودند به اجاره نشینی ادامه نمی‌دادند بلکه فوری واحدی را هرچند کوچک خریداری می‌کردند.


برای مثال: یک واحد 330 متری نوساز در خیابان تختی واقع در خیابان فرشته با کلیه امکانات با شرایط 700 میلیون تومان رهن کامل به مستاجر تحویل داده می‌شود. همچنین یک میلیارد تومان به عنوان رهن واحدی 335 متری در فرمانیه از سوی مالک در نظر گرفته شده است. در توضیحات این واحد مسکونی اظهار شده که واحد مذکور نوساز و از کلیه امکانات برخوردار است. نرخ‌های پیشنهادی ستون نبض بازار در هر محله ممکن است به ضعیف ترین یا با کیفیت ترین واحد مسکونی مربوط شود البته درجه کیفیت محله هم براین امر تاثیر بسزایی دارد.

 

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری