کد خبر: ۴۴۳۰
تاریخ انتشار: ۰۲ خرداد ۱۳۹۰ - ۲۳:۱۰
محسن رضایی:
ما در سپاه یک اتاق مشاور عملیاتی به ایشان داده بودیم که شهید صیاد داخل ستاد مرکزی سپاه کارهای مشاوره عملیاتی را انجام می دادند. چون آقای بنی صدر ایشان را عزل کرده، در حقیقت سپاه پشتیبان ایشان بود / دولت می توانست تلاشهایی انجام دهد تا غرامت جنگ تحمیلی را دریافت کنیم اما متاسفانه بنا به دلائلی این کار صورت نگرفت
محسن رضایی ضمن تصریح بر ملی بودن فتح خرمشهر، افتخار این عملیات را مربوط به ارتش یا سپاه ندانست و افزود: این دعوا دعوای بیخودی است که بین ارتش و سپاه بوجود آمده است و نباید افتخارات ملی سیاسی شود ضمن اینکه هم ارتش و هم سپاه هر دو با هم تحت فرماندهی مشترک می جنگیدند بطوریکه من با برادر صیاد با همدیگر عملیات‌ها را اداره می کردیم. به هرحال لشگرهای ارتش لشگرهای سپاه پابه پای هم جلو می رفتند حتی اختلافاتی هم که بعدا بوجود آمد کمتر در عملیات آزادسازی خرمشهر داشتیم. یعنی اختلاف نظرهایی که وجود داشت همه تا قبل از شروع عملیات حل شده بود و بصورت مشترک وارد عمل شدیم.

 

اختلاف با شهید صیاد

 

رضایی در پاسخ به این پرسش خبرنگار مهر که پرسید «آیا بین شما و شهید صیاد شیرازی اختلاف وجود داشت؟» گفت: بله اختلاف نظر تخصصی وجود داشت چون به هرحال دو تخصص متفاوت بودیم البته فرق اختلافات تخصصی با اختلافات سیاسی این است که اختلافات تخصصی باعث تقویت عملیات می‌شود یعنی عده‌ای از یک بعد موضوع را می بینند و نکاتی را تذکر می دهند و عده دیگری از بعد دیگر موضوع را می بینند و تذکرات لازم را می دهند، لذا فرماندهان اگر اختلافات تخصصی داشته باشند بهتر می توانند تصمیم بگیرند تا اینکه همه یک حرف بزنند. البته شاید در عالم سیاست تک صدایی در یک حزب و یا یک جبهه چیز خوبی باشد اما در صحنه عمل اگر همه یک حرف بزنند مسئله خطرناک می شود و حتی موجب گمراهی می شود.

چندصدایی تخصصی و کارشناسانه اصلا رحمت است و باعث ارتقاء بهره وری و پیشرفت در کارها می شود.
 
نقش شهید صیاد شیرازی در هماهنگی ارتش و سپاه


دبیر فعلی مجمع تشخیص مصلحت نظام، ضمن موثر دانستن نقش شهیید صیاد شیرازی در همکاری ارتش با سپاه افزود: اگر شهید صیاد نبود شاید بعد ازعملیات ثامن الائمه یعنی در عملیات طریق القدس وحدت نیروها سخت بود. در حقیقت آمدن شهید صیاد یکماه بعد از اینکه من فرمانده سپاه شدم کمک کرد تا توانستیم ارتش و سپاه را کنار هم بگذاریم و با هم هماهنگ کنیم. قبل از اینکه شهید صیاد بعنوان فرمانده نیروی زمینی معرفی شود ما در سپاه یک اتاق مشاور عملیاتی به ایشان داده بودیم که شهید صیاد با آقای حسن دانایی و یک تیمی داخل ستاد مرکزی سپاه کارهای مشاوره عملیاتی را انجام می دادند. چون آقای بنی صدر ایشان را عزل کرده و از ارتش بیرون کرده بود در حقیقت سپاه پشتیبان ایشان بود. در  آن نامه ای هم که بنی صدر به آقای منتظری نوشته بود از اینکه سپاه از ایشان حمایت می کند گله کرده بود.

دریافت غرامت از عراق


رضایی در خصوص دریافت غرامت از عراق گفت: تا دو سال پیش بودجه دولت عراق در چارچوب طرح غذا در مقابل نفت بود و بودجه عراق در اختیار سازمان ملل بود که در آن زمان دولت می توانست تلاشهایی انجام دهد تا غرامت جنگ تحمیلی را از سازمان ملل دریافت کنیم اما متاسفانه بنا به دلائلی این کار صورت نگرفت. الان هم که بودجه کشور بعهده دولت عراق افتاده دولت ما می تواند غرامت را از آنها مطالبه کند، البته این مطالبه می تواند در چارچوب طرح های اقتصادی مثل سرمایه گذاری های مشترک باشد یعنی با همان میزان غرامت در حوزه های نفتی مشترک سرمایه گذاری کنیم. به نظر من این کار اجرایی است چون طرح‌های عملیاتی در این رابطه وجود دارد که می توان از آنها استفاده کرد.
 
متن کامل این گفتگو را اینجا بخوانید

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری