کد خبر: ۴۲۱۴۵
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۱ - ۱۱:۴۵
لاریجانی در نشست خبری:
رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قانون اساسی کشور تبعیت از ولایت فقیه را بر همگان واجب دانسته گفت: بر اساس قانون اساسی قوه مستقل قضائیه، مجریه و مقننه باید زیر نظر ایشان فعالیت داشته باشند

علی لاریجانی در نشست خبری امروز دوشنبه ۱۳ آذر ماه که در سالن مشروطه مجلس شورای اسلامی برگزار شد گفت:  سالروز شهادت شهید مدرس براساس فرمایش امام خمینی(ره) روز مجلس نامگذاری شده به طوری که وقتی به تاریخ ایران نیز می نگریم از این نامگذاری دقیق و رشادت های شهید مدرس برای آبادانی و پیشرفت کشور حیرت می کنیم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اعتدال ، رئیس مجلس ادامه داد:‌چند مؤلفه در شخصیت شهید مدرس وجود دارد که برای ما نمایندگان مجلس  مهم باشد که یکی از این ویژگی ها حرکت و تفکر سیاسی و دینی شهید مدرس بود که از عبارت معروف سیاست ما عین دیانت ما و دیانت ما عین سیاست ماست از عمق تفکر و بینش سیاسی و دینی شهید مدرس نشأت می گیرد که همین تفکر و عقلانیت موجب اعتلای ایران و همینطور اسلامیت کشور در شئون مختلف شده است.

لاریجانی تصریح کرد: شهید مدرس توجه کاملی به آبادانی کشور داشت به طوری که ایشان یک شخصیت همه جانبه بود و متعتقد بود که ساحت اداره کشور باید به نحوی باشد که به همه ارزش ها و آرمان ها به طور کامل نگریسته و توجه شود.

وی در ادامه سخنانش تأکید کرد: استقلال، آبادانی، آزادی، مبارزه با استعمار از خصوصیات  اخلاقی شهید مدرس بود که این تعاریف و آرمان ها به خوبی در قانون اساسی کشور گنجانده شده و همگان باید به این آرمان ها پایبند باشند.

لاریجانی ادامه داد:‌براساس تاریخ گذشته کشور شهید مدرس توجه کافی به آبادانی کشور داشت به طوری که این موضوع در دوره های سوم،‌چهارم و پنجم مجلس شورای ملی به خوبی نمود پیدا کرده است.

نماینده مردم قم در قوه مقننه افزود: شهید مدرس معتقد بود که آبادانی و پیشرفت کشور باید به دست مردم صورت گیرد به طوری که این شهید بزرگوار یک تنه به مبارزه با مشکلاتی می رفت و نسبت به رفع آنها در جهت اعتلا و آبادانی کشور اقدام می کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: یکی از نمونه های بارز رشادت های شهید مدرس در جهت توسعه و آبادانی کشور روشنگری حیله های سردار سپه بود به طوری که در خطابه های مختلف و با موضع گیری های صریح و شفاف روشنگری کرده و توانست تاریخ کشور را تغییر دهد.

لاریجانی با اشاره به اشغال شمال کشور توسط انگلیس ها و همینطور جنوب توسط روس ها در زمان شهید مدرس گفت: زمانی که روس ها و انگلیس ها از شمال و جنوب کشور را اشغال کرده و خواهان اولتیماتوم به ایران برای خروج از کشور در صورت تأمین مخارج لشکرکشی آنها اقدام کرده بودند این شهید بزرگوار با ایستادگی در مجلس توانست تغییرات جدی در تاریخ کشور ایجاد کند که شهید مدرس در چند دوره دیگر تاریخ ایران نیز تأثیر گذار بوده است.

این نماینده مردم در مجلس نهم تأکید کرد: شهید آیت الله مدرس همواره با مردم زندگی می کرد و خود را از مردم جدا نمی دانست که این سلوک معنوی و اخلاقی ایشان باعث شد تا امام خمینی(ره) در بدو پیروزی انقلاب و تصویب قانون اساسی کشور به این موضوع توجه کرده و وی را نماد پارلمان معرفی کند.

لاریجانی افزود: مدرس مجلس را مهمترین کانون تصمیم گیری در کشور می دانست و معتقد بود کسانی که عزت کشور را می خواهند باید به بزرگی مجلس و استقلال آن بیاندیشند که رهبر کبیر انقلاب نیز بر همین اساس مجلس را در رأس همه امور دانستند.

وی در همین زمینه ادامه داد: براساس تفکرات و ا ندیشه های امام خمینی(ره) که برگرفته از اندیشه های سیاسی شهید مدرس بوده است قانون اساسی کشور تبعیت از ولایت فقیه را بر همگان واجب دانسته که بر این اساس به قوه مستقل قضائیه، مجریه و مقننه زیر نظر ایشان فعالیت داشته باشند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه به تشریح وظایف قوا در قانون اساسی کشور اشاره کرد و افزود: براساس قانون اساسی مجلس وظیفه دارد که شیوه عمل قوای دیگر را مشخص کرده و قوه قضائیه نیز باید با نظر مجلس تصمیم گیری کرده و قوه مجریه نیز باید با نظر مجلس فعالیت کند و مجلس هم باید در چارچوب قوانین وضع شده بر عملکرد قوای دیگر نظارت داشته باشد البته همه قوا باید با هم همکاری داشته و هر قوه ای به طور مستقل و در چارچوب نظام جمهوری اسلامی فعالیت کند.

 لاریجانی تأکید کرد: در حال حاضر مهمترین مشکلات کشور بیکاری و وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم است که همه قوا باید این موضوعات را رصد کرده و نسبت به رفع مشکلات اقدام کنند.

وی تصریح کرد:‌براساس فرمایشات رهبر معظم انقلاب مهمترین دغدغه همه مسئولان و قوا باید رونق تولید و همینطور تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی باشد که از این طریق مشکلات اقتصادی نیز مرتفع خواهد شد.

علی لاریجانی در پاسخ به سوالی که درخصوص تغییرات اخیر در کابینه دولت و برکناری یکی از وزرا و تعریف مسئولیت‌های جدید گفت: من علاقه‌ای به اظهارنظر در این امور ندارم مخصوصاً با تاکیدی که رهبر انقلاب در مورد مسئولان قوای مختلف داشتند مایل به پاسخ دادن به این موضوع نیستم.

لایحه ادغام وزارت‌خانه‌ها باید به مجلس بیاید

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال در مورد طرح ادغام دو وزارتخانه گفت: لایحه ادغام وزارتخانه‌ها باید به مجلس بیاید و مورد تایید نمایندگان قرار گیرد، زیرا در شرایط فعلی نمی‌توان گفت ادغامی صورت گرفته و نهایتاً مجلس باید تصمیم‌گیری کند.

نماینده مردم قم در مجلس بیان کرد: موافق نیستم این دو وزارتخانه با یکدیگر ادغام شوند زیرا به جهت ساختاری ارتباطی با یکدیگر ندارند ولی شاید نظر شخصی بنده اهمیتی نداشته باشد و باید تصمیم‌گیری در مجلس صورت بگیرد.

وی در پاسخ به سوال دیگری که عده‌ای مجلس کنونی را با مجلس دوره قاجار مقایسه می‌کنند و اظهار می‌دارند مجلس می‌خواهد به جای مردم تصمیم‌گیری کند، توضیح داد: امروز مجلس افتخار کل نظام و ملت ایران است، ‌باید بدانیم که در  مجلس دوره قاجار آزادی‌هایی وجود داشت و پارلمان نسبتاً واقعی بود و از دوره هفتم به بعد بود که قوه مجریه انتخابات فرمایشی برگزار کرد تا جایی که آیت‌الله مدرس حتی یک رای هم نیاورد.

لاریجانی ادامه داد: از دوره هفتم تا دوازدهم مجلس عملا پارلمانی وجود نداشت و زیر سلطه قوه مجریه بود که رضاخان دستور می‌داد و پارلمان هم اجرا می‌کرد.

رئیس مجلس بیان کرد: قبل از آن نسبت‌هایی از آزادی در مجلس دیده می‌شد و شهید مدرس هم در چنین فضایی توانست موفق باشد و همانطور که مدرس معتقد بود پارلمان باید همه تصمیمات یک کشور را بگیرد، در این دوران نیز امام (ره) آن نظر را با جمله «مجلس در رأس امور است» تایید کرد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری که درخصوص دستاورد سفر وی به ۴ کشور سوریه، لبنان، ترکیه و عراق گفت: من در تمام کشورهایی که حضور داشتم در این‌خصوص مصاحبه داشتم و بعد از حضور در ایران نیز به دستاوردهای سفر خود اشاره کرده‌ام. مسئله سوریه، غزه و مسائلی که در عراق است از محورهای مهم بحث در این سفرها بود، زیرا ما در منطقه با یک رفتار ماجراجویانه از سوی برخی کشورها مواجه هستیم و خاورمیانه هرازچندگاهی شاهد یک بلوا است.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس نهم ادامه داد: گاهی در غزه بلوایی به پا می‌شود که اگر در آنجا موفق می‌شدند سیاست‌های خود را در خاورمیانه به گونه‌ای پیش می‌بردند، اما وقتی با قدرت مردم فلسطین روبرو شدند، شاهد آن هستیم که این رفتار ماجراجویانه ادامه دارد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: باید با رایزنی با کشورهای منطقه جلوی این سفاکی‌ها گرفته شود.

لاریجانی تصریح کرد: در مسئله سوریه ما به دموکراتیزه شدن بیشتر در این کشور اعتقاد داریم، اما نه با این روش‌ها، زیر امروزه کشورهایی که تجربه‌ای در دموکراسی ندارند می‌خواهند پرچم مردم‌سالاری را دست بگیرند.

وی با اشاره به تلاش وزارت امور خارجه ایران و دعوت از گروه‌های مختلف سیاسی خواستار غنی‌تر این حرکت شد و ادامه داد: در ترکیه و عراق نیز مسائل غزه، موضوع فلسطین و حمایت از مردم آنجا، کمک به حل معضل سوریه و راهکارهایی برای تقویت همبستگی‌های درونی در عراق محور بحث بود که امیدواریم در آینده به نتایج خوبی برسد.

بحث‌های حاشیه‌ای قانون انتخابات مبنای حقوقی ندارد

وی درباره انتقادات به طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری، گفت: در خصوص قانون انتخابات بحث‌های مختلف حاشیه‌ای زیادی مطرح شده که برخی آنها مبنای حقوقی ندارد، در این باره نگرانی‌هایی از چند سنخ است، ابتدا اینکه نحوه تشخیص صلاحیت کاندیداها در این قانون ذکر شده و به مواردی از قبیل مدیر و مدبر بودن، رجل سیاسی و تابعیت ایرانی تاکید شده است.

وی ادامه داد: همین‌طور در مورد شورای نگهبان نیز در این قانون مباحثی مطرح می‌شود و دو نظر در این‌خصوص وجود دارد که آیا شورای نگهبان قائل به نگاه حصری است یا خیر؟ که باید در این‌خصوص ذکر کنم تشخیص اینکه مسئله‌ای خلاف قانون اساسی است یا نه برعهده شورای نگهبان است و این مسئله که شورای نگهبان نگاه حصری دارد قابل قبول نیست، اما به طور کلی ممکن است این ماده در مجلس به تصویب نرسد و در خصوص بقیه مفاد مربوط به اصل ۱۱۶ قانون اساسی نیز باید یادآور شوم که به ظاهر ایراد قانون اساسی نداریم.

نماینده مردم قم در مجلس گفت: به طور کلی اصل برگزاری انتخابات توسط هیات‌های اجرایی است ک منتخب مردم هستند و در حقیقت در کشور ما انتخابات را مردم برگزار می‌کنند، چراکه هیات‌های اجرایی از معتمدین مردم و در رأس انتخابات هستند و این به نوعی صیانت از آزادی و حقوق ملت است و درخصوص باقی اصلاحات انجام شده باید تصریح کنم که آنها جزئی و مربوط به رسیدگی به تخلفات است که در همان زمان وقوع تخلف، به آن رسیدگی شود.

وی درباره جایگاه مجمع تشخیص مصلحت نظام و انتقاد وارده به آن از سوی دولت، ادامه داد: مجمع تشخیص مصلحت نظام تعریف روشنی در قانون دارد و موارد قانونی آن از جمله افراد ثابت و متغیر این مجمع به طور کامل در قانون روشن شده که براساس تدبیر رهبری انتخاب می‌شوند و سیاست‌های کلی نظام را تدوین می‌کنند.

وی تصریح کرد: بخشی از کارکرد مجمع مربوط به حل اختلاف‌نظرهایی است که ممکن است به‌وجود آید، درخصوص جایگاه مجمع باید تاکید کنم که نمی‌توانیم حقوقی را که در قانون اساسی تصریح شده است، نادیده بگیریم و در قانون وظایف مجمع به درستی شرح داده شده و مشکلی در این‌خصوص وجود ندارد.

لاریجانی بیان کرد: امروز فصل این مناقشات نیست و در زمانی که کشور با مسائلی همچون گرانی روبرو است و این دست از مباحث برای جوانان در دانشگاه‌ها مطرح است نباید به این قبیل بحث‌ها دامن زد. جایگاه همه در قانون روشن است.

رئیس مجلس درباره نحوه اجرایی شدن طرح نظارت بر رفتار نمایندگان، گفت: طرح نظارت بر کار نمایندگان مطابق نظر رهبری تصویب و در مجلس نهم اجرا شد. این یک کارکرد درونی است و در زمان لزوم و در صورت بروز مسئله‌ای موارد لازم مورد بررسی قرار می‌گیرد.

 

رئیس مجلس شورای اسلامی درباره عملکرد مجلس نهم در پاسخگویی به مطالبات مردم، گفت: در مجلس نهم محور اصلی عملکرد نمایندگان تمرکز روی مسائل اقتصادی و حل مشکلات مردم بود و به همین دلیل از پرداختن به برخی مسائل دیگر خودداری می‌کرد.

علی لاریجانی با بیان اینکه انصراف نمایندگان از استیضاح وزیر ورزش و جوانان به دلیل پرداختن به مشکلات اقتصادی مردم بوده است، افزود: نگاه نمایندگان مجلس به موضوع استیضاح وزیر ورزش و انصراف از آن نگاه داهیانه ای بود.

نماینده قم در مجلس شورای اسلامی در توضیح پرداختن مجلس به مشکلات مردم تصریح کرد: مشکل عمده جامعه گرانی و اشتغال است وقت اصلی نمایندگان باید صرف حل این مشکلات شود.

وی در تبیین راهکارهای مجلس برای حل مشکلات اقتصادی کشور تأکید کرد: نمایندگان مجلس جلسات مختلفی با اعضای دولت برای حل مشکلاتی مانند نوسانات بازار ارز، گرانی مرغ، مشکلات گندم و کشاورزان و رشد قیمت ها برگزار کرد و در همین زمینه طرح هایی ارائه کرد.

لاریجانی در بیان طرح های ارائه شده از سوی مجلس یادآور شد: از سوی مجلس طرحی برای تسهیل در فضای کسب و کار و رونق بخش تولید در نظر گرفته شده و طرحی هم از سوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی برای حل مشکلات بخش کشاورزی تهیه شده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی توضیح داد: گاه نمایندگان در حوزه مسائل و مشکلات اقتصادی سؤال از وزیر و یا استیضاح وی را مطرح می کنند که این سؤال ها هم در جهت حل مشکلات مردم است.

وی با اشاره به اینکه مجلس مصوباتی در جهت رفع مشکلات مردم داشته است گفت: چون استدلال هایی مبنی بر اینکه مردم با گرانی و تورم روبرو هستند و مشکلات اقتصادی بر جامعه سایه افکنده مجلس مصوبه ای را در جهت توقف اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها به تصویب رساند.

لاریجانی با بیان اینکه در بازار ارز هم اگر ارز به قیمت های دیگری فروخته شود باید ما به التفاوت نرخ ارز برای تأمین بودجه و حل مشکلات بخش تولید به کار گرفته شود، افزود: باید در اعطای ارز به بخش تولید آرامشی ایجاد شود مجلس با تشکیل اتاق مبادلات ارزی آرامشی برای تولیدکنندگان به وجود آورد.

نماینده مردم قم در مجلس تصریح کرد: درباره بهره برداری از صندوق توسعه ملی هم مصوب شده است تا ۱۰ درصد از منابع این صندوق به بخش صنعت، ۱۰ درصد به بخش کشاورزی تعلق بگیرد که می تواند بخشی از آن هم به بخش تولید اختصاص پیدا کند.

وی با بیان اینکه توجه مجلس نهم بیشتر به بخش حل مشکلات اقتصادی مردم بود تأکید کرد: مجلس تک تک موارد خارج از این محدوده را هم بررسی کرد اما بیشتر مصوبات در جهت رفع مشکلات بخش تولید کشور بود.

آمریکا در مسیر ۱+۵ مذاکره با ایران را دنبال کند

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سؤال خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، مبنی بر اینکه هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا تمایل آمریکا به انجام مذاکره مستقیم با ایران را مطرح کرده اما در کنار آن موضوع تشدید تحریم ها را مطرح می کند ارزیابی شما چیست؟ یادآور شد: اگر آمریکا و غرب در بیان مطالب خود پیگیر هدفی باشند می توانند هدف خود را در مسیر مذاکرات با ۱+۵ دنبال کنند.

علی لاریجانی با بیان اینکه ایران پیشنهادهای خوبی درباره حل مذاکرات هسته ای در جلسات با ۱+۵ مطرح کرده است توضیح داد: بدون شک آمریکا موضوع پیشنهادات ایران را به خوبی دنبال نکرده است و به دنبال تحریم ها رفته اند تا بتوانند مسیر مذاکرات را عوض کنند.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگاری مبنی بر اینکه بسیاری از حقوقدانان مخالف طرح اصلاح قانون انتخابات هستند و چرا مجلس اصرار به تصویب این طرح دارد، گفت: مفاد طرح اصلاح قانون انتخابات خوب است و اگر دقت شده باشد تنها مشکلاتی در تطابق ماده ۳۵ آن با قانون اساسی است که آن هم نیاز به بازنگری دارد.

علی لاریجانی با بیان اینکه مجلس به جایگاه شورای نگهبان احترام می گذارد افزود: در بیان اصلاحیه قانون انتخابات انتقال مطلب من این بود که تنها ماده ۳۵ این قانون براساس محورهای شورای نگهبان می تواند خلاف قانون اساسی باشد اما ما در نهایت به نظر شورای نگهبان احترام می گذاریم.

نماینده مردم قم در مجلس تصریح کرد: این قانون در مجلس به رأی گذاشته می شود که در صورت تصویب در مجلس اگر شورای نگهبان ایرادی به آن وارد کرد به مجلس بازگردانده می شود و مورد اصلاح قرار می گیرد و اگر مورد تصویب مجلس قرار نگیرد حذف می شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: ممکن است گاه برخلاف نظر شورای نگهبان طرحی در مجلس تصویب شود که در صورت ارائه به شورای نگهبان عدم تطابق آن با قانون اساسی مشخص می شود و بر این اساس ما به نظر شورای نگهبان احترام می گذاریم.

وی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه مجلس به امید مجمع تشخیص مصلحت طرح اصلاح قانون انتخابات را مطرح کرده، گفت: مجلس به هیچ عنوان به مجمع تشخیص مصلحت نظام در تصویب این طرح امید نبسته است و در موارد دیگری هم اگر ایرادی باشد از سوی مجلس اصلاح می شود.

لاریجانی در پاسخ به سؤالی که چرا این طرح در مجلس هشتم به تصویب نرسید افزود: ما در مجلس هشتم هم درباره طرح های مربوط به احزاب و انتخابات مواردی را بررسی کردیم که به مرحله تصویب نرسید و در کمیسیون ها هم در جلسات متعددی در این باره مطرح شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اگر به مفاد طرح اصلاح قانون انتخابات نگاه کنیم به جز ماده ۳۵ آن که به نظر می رسد از سوی نمایندگان تصویب نشود بقیه مفاد اعتماد بخش برای انتخابات است.

دکتر علی لاریجانی درباره مخالفت علنی سخنگوی شورای نگهبان با برخی مواد طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری پرسید، گفت: مشکلی که در کشور ما وجود دارد این است که در تحلیل مسائل موضوعاتی را به هم متصل می‌کنیم که ربطی به یکدیگر ندارند و با این کار وقت و انرژی کشور را برای چیزهایی که واقعیت ندارد و توهم است، می‌گیریم.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با رد برخی اظهارنظرها که طرح فعلی را ادامه موضوع کمیته ملی انتخابات می‌دانند، افزود: کمیته ملی انتخابات هیچ ربطی به این طرح ندارد زیرا ساختار متفاوتی برای آن تعریف شده که عده خاصی از قوا در آنجا حاضر می‌شوند و مجری انتخابات هم وزارت کشور نیست. در طرح فعلی، وزیر کشور رئیس کمیته انتخابات و وزارت کشور مجری برگزاری است.

وی ادامه داد: مگر در شرایط فعلی معتمدین محل، انتخابات را برگزار نمی‌کنند؟ در شهرهای کوچک فرماندار با نظر هیات نظارت ۳۰ نفر از معتمدین محل را انتخاب می‌کند و آنها نیز ۹ نفر را به‌عنوان هیات اجرایی انتخابات برمی‌گزینند و در طرح فعلی نیز وزیر کشور با کسب نظر دادستان کل و تایید هیات نظارت بر انتخابات ۳۰ نفر را معرفی می‌کند که آنها نیز ۹ نفر به همراه وزیر کشور و دادستان را به‌عنوان هیات اجرایی تشکیل می‌دهند.

لاریجانی با بیان اینکه چرا از معتمدین محل نگران هستیم، اضافه کرد: این افراد معتمدین مردم هستند که با پیشنهاد وزیر کشور و تایید کمیته انتخابات معرفی می‌شوند و لذا طرح هیچ ربطی به کمیته ملی انتخابات ندارد، پس چرا آنها را به هم متصل می‌کنیم.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس نهم تاکید کرد: ایده طرح اصلاح قانون انتخابات هیچ ربطی به پیشنهاد افرادی همچون آقای پورمحمدی که شما از آن نام بردید ندارد، بلکه خود نمایندگان بررسی کردند و این طرح را به صحن علنی آوردند.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: بیایید با برخی اظهارنظرها گناه نکنیم زیرا اگر بین خود و خدا این مسائل را بررسی کنید خواهید دید که تفاوت بسیاری با هم دارد.

وی افزود: چرا در شهرهای کوچک معتمدین محل وجود داشته باشد اما در کلانشهرها چنین چیزی را نداشته باشیم، در حالی که هر دو مهم هستند و در شهرهای بزرگ هم باید این رویه در پیش گرفته شود.

لاریجانی در ادامه با بیان اینکه سخنگوی شورای نگهبان مشاور من هم هست، گفت: آقای کدخدایی نظراتش را به من هم گفته و محور بحث او ماده ۳۵ این طرح است، زیرا مواد دیگر ایرادی ندارد و قانون اساسی آن را برعهده مجلس گذاشته است.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: در بخش‌هایی که شورای نگهبان معتقد است مجلس نباید ورود پیدا کند، ما هم قبول خواهیم کرد و با یکدیگر کنار می‌آییم، بنابراین چنین مسائلی جای نگرانی ندارد و به مصلحت کشور است تا در فضای معقول‌تری وارد مباحثه شویم.

وی درباره موضع خود نسبت به مخالفان سوری و بر حذر داشتن مسئولان ترکیه از حمایت از آنها پرسید، توضیح داد: اگر نیروهای ناتو برای حل مناقشات منطقه‌ای در مرز سوریه قرار بگیرند، شاهد آتش‌افروزی جدیدی خواهیم بود زیرا طرفین را به عکس‌العمل‌های جدید وامی‌دارد و با این روش‌ها نمی‌توان مشکل منطقه را حل کرد.

لاریجانی تاکید کرد: کشور ایران معارضین سوری را اگر خواستار انجام اصلاحات بدون سلاح و اسلحه باشند، محترم می‌شمارد و حتی از برخی گروه‌ها و افراد آنها برای بحث و بررسی دعوت کردیم زیرا معتقدیم باید در سوریه وحدت درونی به‌وجود آید.

نماینده مردم قم در مجلس در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری مبنی بر گرانی و تورم موجود در کشور و در مضیقه بودن افراد حقوق‌بگیر، تصریح کرد: اگر کسی نگاه واقع‌بینانه به شرایط کشور داشته باشد، گرانی، بیکاری و اشتغالزایی در اولویت قرار دارد و خوشبختانه نمایندگان مجلس هم به این موضوعات توجه کافی داشته و کمتر درگیر حاشیه شده‌اند.

وی با بیان اینکه مردم مسائل اصلی را می‌فهمند، افزود: بهترین راه این است که اصحاب رسانه که دغدغه مردم را دارند و کسانی که به بهبود شرایط می‌اندیشند، از نظر تحلیل وحدت فکری داشته باشند و به مسائل اصلی کشور که همان گرانی و ایجاد فضای اشتغال است تمرکز کنند.

لاریجانی ادامه داد: برای حل مسئله اشتغال باید فضای بازتری برای تولید در اختیار تولیدکنندگان قرار دهیم زیرا نرخ ارز در شرایط کنونی و سختی گشایش LC(ال‌سی) نقدینگی زیادی می‌طلبد و از سوی دیگر نیز بانک‌ها هم مشکلاتی دارند و همه این مسائل پیچیدگی‌هایی به‌وجود آورده است.

رئیس مجلس نهم تاکید کرد: مجلس پیگیری‌هایی در این‌خصوص داشته و من نیز جلساتی با مسئولان گذاشته‌ام ولی مباحث و طرح مسائل حاشیه‌ای که هرازگاهی طوفانی در جامعه به‌وجود می‌آورد، باید کاهش پیدا کند.

مسئولان باید مطالبی را بگویند که بوی تفرقه ندهد

لاریجانی در پاسخ به سوالی مبنی بر طرح برخی مسائل مغایر با بیانات رهبری درباره لزوم وحدت هرچه بیشتر قوا و رفتار صحیح رسانه ها دربرخورد با این مسائل، گفت: آنچه رهبر انقلاب فرمودند، فرمایشی خیرخواهانه برای کشور بود و اینکه مسئولان باید مطالبی را بگویند که بوی تفرقه ندهد، امری درست و بجا است. البته نه به این معنی که کارکرد و وظایف اصلی خود را انجام ندهند.

وی ادامه داد: درخصوص پاسخ به اظهارات رئیس جمهور نیز من جواب به اینگونه اظهارات را مصلحت نمی‌دانم و بنای ما بر پاسخگویی نیست. فکر می‌کنم بهتر است همه ما از جمله شما اصحاب رسانه نیز کمک کنیم تا مطالب بیش از این ملتهب نشود و همه باید در این زمینه تلاش کنیم تا از طرح برخی مطالب و دامن زدن به برخی از اظهارات جلوگیری شود.

نماینده مردم قم در مجلس در پاسخ به سئوالی مبنی بر ارزیابی روابط پارلمانی ایران و آذربایجان و اقدامات مجلس درخصوص پیگیری وضعیت خبرنگار شبکه سحر در آذربایجان که در پی پوشش اخبار برخی محدودیت‌ها در این کشور به اتهام واهی دستگیر شد و مدت یکسال است که در زندان این کشور به سر می‌برد، تصریح کرد: به طور کلی ما در کشورهای همسایه روابط خوبی داریم، البته گاهی ممکن است اختلاف‌نظرهایی پیش بیاید اما این مسائل در ارتباط مناسب ما با کشورهای همسایه تاثیرگذار نیست. اگر هم مشکلی وجود دارد باید از طریق دیپلماتیک پیگیری شود.

لاریجانی همچنین درباره ارائه راهکارهای برای حل مشکل سوریه، گفت: به طور کلی طرح ایده‌هایی برای بهبود وضعیت سوریه باید با دقت و بررسی زیاد صورت گیرد و این بحث‌ها باید در جاهای دیگر پخته و سپس مطرح شود. دولت سوریه این نظر را قبول دارد که اگر معارضین سوریه راه خود را تغییر و به سمت گفت‌وگو روی آورند می‌توان به راه‌حل‌هایی در این‌خصوص رسید و بدون شک گفت‌وگو می‌تواند کانال اصلی برای حل مسائل فعلی باشد.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور درباره انتصاب ملک زاده به ریاست سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، گفت: خواهش کردم که درخصوص این موارد کمتر سوال پرسیده شود.

رئیس مجلس در پاسخ به این سوال که در روزهای گذشته فراکسیون رهروان ولایت مطرح کرده که شما در جهت متقاعد کردن افراد دیگر برای حضوردر انتخابات تلاش می‌کنید آیا این موضوع صحت دارد و نظر شما در موردانتخابات آزاد وحضور اصلاح‌طلبان در انتخابات کشور چیست؟ گفت: در مورد برگزاری انتخابات همه علاقه‌مندند که حضور حداکثری در انتخابات رعایت شود و کسی نمی‌خواهد که شخصی از انتخابات حذف شود .

لاریجانی در همین زمینه افزود: در حال حاضر قانون انتخابات به صورت شفاف تمامی موارد را بیان کرده اما ممکن است این قانون توسط نمایندگان مجلس بررسی شده وموردبازنگری قرار گیرد.

رئیس قوه مقننه تاکید کرد: هر کس می‌خواهد رئیس جمهور شود باید بداند که برای قوه مجریه انتخاب می‌شود و باید در چارچوب‌های قانون اساسی فعالیت کند و نباید اشکالاتی که به آن وارد کند.

لاریجانی اظهار داشت: قانون اساسی کشور ظرفیت‌های زیادی برای پیشرفت و اعتلای ایران اسلامی دارد و من معتقدم که نیروهای کارآمد ونیروهایی که توانمندی‌های لازم برای حل مشکلات فعلی کشور رادارند واردصحنه انتخابات شوند.

نماینده مردم قم در مجلس در بخش دیگری از سخنانش ادامه داد: تاکنون من از کسی درخواستی برای حضوردرانتخابات نداشته‌ام .

لاریجانی در ادامه و در پاسخ به سوال خبرنگار تلویزیون رسمی چین که از او پرسید راه‌حل شما برای مسائل سوریه پس از سفربه کشورهای منطقه و همین طور استقرار موشک‌های پاتریوت درمرزاین کشور چیست؟ گفت: پس ازسفربه سوریه مصرتر شدم که راه‌حل سوریه فقط از طریق سیاسی ودیپلماتیک قابل حل است.

وی ادامه داد: به کارگیری تسلیحات در سوریه جهت رفع مناقشات این کشور یک اشتباه بزرگ است وبه کشتارهای بیشتر در این کشور منجر خواهد شد.

رئیس قوه مقننه اظهار داشت: باید دموکراسی در سوریه تقویت شود تا با کشتارهای مردم مقابله شده و بتوان به حل مسائل سوریه در آینده امیدوار بود.

لاریجانی ادامه داد: تمامی کشورهایی که به حل مساله سوریه می‌اندیشند باید به این نکته توجه داشته باشند که شرایط میدانی در این کشور نشان می‌دهد که از طریق ارسال اسلحه نمی‌توان این مشکلات را حل کرد که البته در همین زمینه در سفربه ترکیه آقای اردوغان متذکر شدند که راه‌حل منطقی برای حل بحران سوریه ارسال اسلحه نیست.

رئیس مجلس شورای اسلامی درادامه این نشست درپاسخ به سوال خبرنگار روزنامه دنیای اقتصاد مبنی بر توقف اجرای هدفمندی یارانه‌ها درسال جاری و همین طور پیش‌بینی اجرای فازدوم در بودجه سال آینده یادآور شد: بعید می‌دانم که سال آینده فضای مساعدی برای اجرای قانون هدفمندی یارانه‌هاباشد که در این زمینه نمایندگان مجلس باید تصمیم بگیرند.

لاریجانی تصریح کرد: باتوجه به این که در سال آینده انتخابات ریاست جمهوری برگزارمی‌شود از این رو زمان زیادی ازسال برای دولت جهت ساماندهی شرایط مدیریتی صرف شود که شاید زمان مناسبی برای آن با توجه به تحریم‌های اعمال شده نیز نباشد که این موضوع باید بررسی شود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری