کد خبر: ۴۰۹۱۰
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۳۹۱ - ۱۰:۵۸
اعتدال: حبیب‌الله عسگراولادی متولد 1311 تهران مشهورتر از آن است که نیازی به معرفی داشته باشد، پیر سرد و گرم چشیده سیاست ایران که بیش از نیم قرن سابقه فعالیت سیاسی دارد.

به گزارش ایسنا، سایت مشرق پس از این مقدمه، گفت‌وگوی مکتوب حبیب‌الله عسگراولادی با «جام جم» را منتشر کرده که بخشی از سخنان عسگراولادی در این گفت‌وگو به شرح زیر است:

- بنده در طول 65 سال سیاسی و مذهبی که بیش از نیم قرن آن در حزب موتلفه اسلامی گذشته به یاد ندارم ترک وظیفه شرعی و سیاسی کرده باشم. لذا همواره خود را باید موفق بدانم بحمدالله والمنه هیچگاه فراز و فرودهای سیاسی منجر به افسردگی سیاسی یا کناره‌گیری دائم از سیاست نشده است.

- عدم راهیابی دبیرکل و قائم‌مقام حزب(موتلفه) نیاز به یک نقد درون‌گفتمانی دارد. ما باید در نقد گفتمان خود و نیز نوع ارتباط با مردم ارزیابی‌های دقیقی داشته باشیم. این که این عدم راهیابی را بی‌مهری برخی دوستان تفسیر کنیم شاید خیلی درست نباشد و حتی ساده‌اندیشی به حساب آید. باید ببینیم اشکالات ما چیست و آن را رفع کنیم. یکی از علت‌های آن شاید عدم توفیق فراکسیون موتلفه در مجلس هشتم در ظهور یک گفتمان مستقل در انجام وظایف نمایندگی بود. باید به رای مردم احترام بگذاریم. آنها از حزب یک حرکت فوق‌العاده در انجام وظایف نمایندگی ندیدند. فقط داوری خود را بر این امر استوار کردند. البته اگر چند رای برای حد نصاب هم می‌آوردیم این به معنای راهیابی و توفیق نبود. سطح آرا پس از نفر اول خیلی افت داشت. ما باید در هر صورت در نوع ارتباط با مردم و متقاعدسازی آنها نسبت به آرمان‌ها و عملکرد حزب خیلی کار کنیم.

- مردم با انتخاب احمد‌ی‌نژاد نشان دادند مدیران کشور را می‌خواهند جوان کنند. این پیام را باید از مردم گرفت و به آن احترام گذاشت، اما برخی نامزدها که در دور اول و دور دوم ریاست‌جمهوری نتوانستند رای لازم را بیاورند فتنه‌سازهای داخلی و خارجی به سمت‌شان رفتند که مجموعا حوادث تلخی بوجود آمد.

- این که میراث آقای احمدی‌نژاد چیست، باید در پایان دوره او ارزیابی کنیم. عده‌ای مایل نیستند او دوره خود را به پایان ببرد و می‌خواهند این تجربه را شکست خورده نشان دهند. متاسفانه عده‌ای از همین‌ها در اطراف رئیس‌جمهور هستند و با کسانی که در بیرون مایل نیستند او دوره‌اش را به پایان ببرد، همکاری می‌کنند. برخی عملکردهای احمدی‌نژاد در ولایتمداری او و مبارزه با فساد و شجاعت او در برخورد با آمریکا را زیر سوال می‌برند. برخی هم کم‌کاری او در ساماندهی اوضاع اقتصادی کشور در برخورد با گرانی و تورم ،کفایت او را در اداره امور زیر سوال می‌برند و به یقین او باید متوجه باشد که چه کسانی در اطراف خود و در بیرون از دولت کمر به این بسته‌اند که تجربه او را ناموفق جلوه دهند و با آنها مقابله کند و اگر لازم باشد از خود براند.

بنده معتقدم دوران احمدی‌نژاد را از باب این‌که مردم انتخاب خوبی داشته‌اند،باید کمک کنیم تا یک تجربه موفق و سکویی برای دولت بعدی باشد. حزب موتلفه اسلامی در این مورد حاضر است هرگونه کمکی بکند تا این تجربه، موفق از کار بیرون آید.

- ما هیچ‌گاه طی سه دهه گذشته از حمایت دولت‌ها پشیمان نبوده‌ایم چون دولت، دولت جمهوری اسلامی است و مورد حمایت رهبری، چه در زمان امام و چه در زمان مقام معظم رهبری. ما ضمن حمایت، نقد مشفقانه هم داشتیم و ان‌شاءالله این مشی را برای دولت آینده نیز خواهیم داشت.

- مهم‌ترین تصمیمی که اصلاح‌طلبان می‌توانند بگیرند این است که از حالت اپوزیسیون نظام درآیند و با دشمنان نظام مرزبندی کنند تا مردم آنها را به عنوان یک ضلع رقابت در داخل به رسمیت بشناسند.

- من فرد منصفی را میان اهل فتنه نمی‌بینم. اگر انصاف داشتند در روز قدس سال 88 وقتی به ظاهر هواداران آنها شعار نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران می‌دادند باید در مقابل آنها می‌ایستادند. اگر انصاف داشتند در روز شانزدهم آذر 88 وقتی به امام اهانت کردند باید به میدان می‌آمدند و با اهانت‌کنندگان برخورد می‌کردند. اگر انصاف داشتند باید در روز عاشورای 88 وقتی به شعائر الهی عاشورا و نیز اصل ولایت فقیه یک مشت اشرار سیاسی اهانت کردند باید می‌آمدند از امام ، انقلاب و ولایت فقیه و از امام حسین(ع) حداقل دفاع می‌کردند. من ندیدم تاکنون حتی یک نفر از آنها از اعمال ننگین به اصطلاح طرفداران خود ابراز انزجار کنند و مرز خود را با ضدانقلاب و مخالفان اسلام مشخص کنند.

- راه‌حل فوری مشکلات کشور عمل به قانون چشم‌انداز بیست ساله، عمل به قانون برنامه و عمل به قانون بودجه‌ای که براساس اصول دوازده‌گانه اقتصادی و مالی قانون اساسی طراحی شده باشد، است.راه‌حل فوری مشکلات کشور این است که اقتصاددانان کشور به اجماع برسند و با روش‌های قانونی این اجماع را عملی کنند.

خداوند نعمات بزرگی به ملت داده است ما صاحب عظیم‌ترین ذخایر نفت و گاز هستیم. 5000 معدن در کشور فعال است. کشاورزی و صنعت ما پیشرفته است. نیروی انسانی خلاق و مبتکر داریم، لذا هیچ نگرانی از آینده نباید داشته باشیم.

- شاهد دو واکنش در بازار بودیم، یک واکنش این که بازاریان گله داشتند از بی‌برنامگی و روزمرگی دولت در مورد کنترل ارز و تکلیف خود را نمی‌دانستند. یک واکنش هم از سوی ضدانقلاب داشتیم که می‌خواست از این آب گل آلود ماهی بگیرد خوشبختانه بازاریان با بصیرت بودند و صف خودشان را از آنها جدا کردند. مقام معظم رهبری هم در سخنرانی خود در بجنورد از آنها تشکر کردند.

- ما باید از تجربیاتی که در انتخابات دوم خرداد 76 و نیز انتخابات سال 84 و 88 به​دست آوردیم استفاده کنیم. مهم‌ترین اشکال این سه انتخابات این است که دشمن اجازه یافت به نفع یکی از دو طرف رقیب وارد عرصه شود و روی نتایج انتخابات اثرگذاری کند.

- خط واگرایی، اصولگرایان را تهدید می‌کند، اصولگرایان همواره در همه انتخابات‌های یک دهه گذشته با وحدت و همگرایی به قدرت رسیده‌اند.

- سازوکار جبهه وحدت و ائتلاف در انتخابات آینده در حال بازخوانی است و بازتولید می‌شود و با توان جدیدی پا به عرصه رقابت می‌گذارد. کارهایی شروع شده است و بنده به آن امیدوار هستم.

- عقیده من شورای نگهبان در احراز صلاحیت نامزدهای انتخابات روی رجل مذهبی و سیاسی بودن آنها بیشتر دقت کند. این دقت در دوره‌های قبل در جنبه مذهبی نبوده است. ما باید میدان را باز کنیم. رجال مذهبی به عرصه‌های رقابت بیایند؛ البته رجل مذهبی که سیاسی باشد و اقتصاد کشور را خوب بفهمد و مقبولیت در میان مردم داشته باشد.

- آقای هاشمی رفسنجانی، نامزدی شان بنا به آنچه شنیده‌ام که خودشان گفته‌اند مطرح نیست.

- سوال:«موفق‌ترین رئیس‌جمهور بعد از انقلاب به غیر از آیت‌الله خامنه‌ای را کدام رئیس‌جمهور می‌دانید؟» پاسخ: روسای جمهوری پس از انقلاب هرکدام ویژگی و امتیازات یا خطاهایی داشتند و به طور نسبی هر کدام توفیقاتی داشتند. بنی‌صدر در جلب و سامان رای مردم موفق بود ولی در تولی به ولایت فقیه عادل با شکست قطعی روبه‌رو شد. آقای رجایی که واقعا مانند امام، فرزند مجلس، خادم ملت و تولی شایسته به ولایت داشت و در چهار مورد تلاش مخلصانه‌ای داشت.ریاست جمهوری در دوران تصدی مقام معظم رهبری یک کارنامه موفق و قابل ارائه و نیز الگویی از ولایت‌مداری و پایبندی به قانون اساسی و احترام شایسته به مردم بود.البته در آن ایام نخست‌وزیر مسئولیت اجرا را در قوه مجریه به عهده داشت و نوعی تزاحم بین وظایف رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر وجود داشت و این تزاحم منشأ اختلافاتی نیز شد که در بازنگری قانون اساسی این مشکل حل گردید و رئیس‌جمهور مسئولیت اجرا را با حذف پست نخست‌وزیر مستقیما به عهده گرفت، البته برخی وظایف رئیس‌جمهور هم کاسته شد و در اصل 110 قانون اساسی به وظایف رهبری اضافه شد.

آقای هاشمی در مسیر زیرساخت‌های کشور سامان جدی داد. آقای خاتمی یک تجربه جدید در سیاست‌ورزی بود. اهداف خیری هم داشت اما نتوانست یا نگذاشتند همه را عملی کند. آقای احمدی‌نژاد هم توفیقات خوبی داشت از جمله در کم کردن فاصله طبقاتی و این از نظر اسلام ناب مهم است. به هر حال اینها منتخبان ملت بوده و هستند و از این باب مورد احترام می‌باشند.
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
-
|
۱۶:۴۷ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۳
0
0
مواضع شما عوض شده است
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری