کد خبر: ۴۰۷۳۱
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۲۰ آبان ۱۳۹۱ - ۱۷:۰۸
مجلس نهم سرگرم حواشی طرح سوال از رییس جمهور است ، بعد از آن هم که چالش های دولت با قانون جدید انتخابات ، بعد آن هم اجرای انتخابات ، بعدش هم خود انتخابات و کابینه جدید و بعدش ... اما آنچه از مجلس هفتم به میراث مجلس هشتم رسید و مجلس هشتم نیز دو دستی آن را به نهمین مجلس داد ، همچنان بلاتکلیف مانده است
به گزارش  پایگاه خبری تحلیلی اعتدال ،  مجلس نهم سرگرم حواشی طرح سوال از رییس جمهور است ، بعد از آن هم که چالش های دولت با قانون جدید انتخابات ، بعد آن هم اجرای انتخابات ، بعدش هم خود انتخابات و کابینه جدید و بعدش ... اما آنچه از مجلس هفتم به میراث مجلس هشتم رسید و مجلس هشتم نیز دو دستی آن را به نهمین مجلس داد ، همچنان بلاتکلیف مانده است و آن طرح ساماندهی تعطیلات رسمی کشور است و با این تفاسیر معلوم نیست این مجلس این طرح را به سرانجامی برساند یا بگذارد برای مجلس بعد.

البته در اواخر سال گذشته دفتر مطالعات اقتصادی مرکز پژوهش های مجلس در پاسخ به درخواست یکی از نمایندگان عضو کمیسیون فرهنگی مجلس، با تهیه گزارشی ضمن بررسی تعطیلات رسمی در ایران و تعدادی دیگر از کشورهای جهان، طرح قانونی پیشنهادی خود را برای ساماندهی تعطیلات رسمی کشور تدوین کرد.

 بر اساس این طرح تعداد تعطیلات رسمی کشور از 25 روز کنونی به 16 روز کاملا تعطیل و 4 روز نیمه تعطیل تبدیل می‌شود. مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی برای تهیه این طرح قانونی از تجربیات و قوانین سایر کشورها در زمینه تعطیلات رسمی با لحاظ نمودن شرایط فرهنگی و اجتماعی خاص کشور استفاده کرده است.

بر اساس ماده 2 طرح پیشنهادی مرکز پژوهشها تعطیلات رسمی کشور علاوه بر روزهای جمعه شامل مناسبتهای زیر خواهد بود: - 4 روز نخست فروردین ماه (عیدنوروز) - 14 خرداد ماه (سالروز ارتحال حضرت امام خمینی (ره)) - 22 بهمن ماه (سالروز پیروزی انقلاب اسلامی) - 9 محرم (تاسوعای حسینی) -10 محرم (عاشورای حسینی) - 20 صفر (اربعین حسینی) - 28 صفر (وفات حضرت رسول اکرم (ص) و شهادت حضرت امام حسن (ع)) - 17 ربیع الاول (میلاد حضرت رسول اکرم (ص) و میلاد امام جعفر صادق (ع)) - 3 جمادی الثانی (شهادت حضرت زهرا (س)) - 13 رجب (ولادت حضرت علی (ع)) - 27 رجب (مبعث پیامبر گرامی اسلام (ص)) - 15 شعبان (ولادت حضرت ولی عصر(عج)) - 21 رمضان (شهادت حضرت علی (ع)) - 1 شوال (عید سعید فطر) - 25 شوال (شهادت امام جعفر صادق(ع)) - 10 ذیحجه (عید سعید قربان) - 18 ذیحجه (عید سعید غدیر خم) بر اساس تبصره ذیل این ماده چهار روز از تعطیلات رسمی موضوع این ماده، نیمه تعطیل می‌باشند و هیات وزیران موظف است روزهای نیمه تعطیل را تعیین و در تقویم تعطیلات رسمی سالانه کشور، موضوع ماده 1 این قانون لحاظ نماید.

در تحقیقی که توسط مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی انجام شده است؛ تعداد تعطیلات ملی در ایران پنج روز محاسبه شده است که کمی نسبت به متوسط جهانی آن که 17/5 روز است کمتر می‌باشد . در مقابل تعطیلات مذهبی ایران 15 روز می‌باشد؛ در حالی که متوسط تعطیلات مذهبی در کشورهای دیگر معادل 26/3 روز است. تعطیلات حکومتی در ایران نیز 5 روز می‌باشد؛ در صورتی که متوسط جهانی این گروه از تعطیلات 69/3 روز است. این گزارش خاطر نشان می‌کند که در مجموع تعطیلات مذهبی بیشترین حجم و بیشترین تغییرات را در بین سایر تعطیلات در ایران دارد.

گفتنی است : میزان تعطیلات رسمی در مغولستان 5 روز، در هند 7 روز، در پاکستان و مراکش 8 روز، در آمریکا، ایرلند ، ایسلند و قطر 9 روز ، در لسوتو (آفریقا) 10 روز، در استرالیا 11 روز ، در آمریکای جنوبی، ایتالیا، فرانسه، اردن، ترکیه و مصر 12 روز ، در اتریش و گویانا (آمریکای جنوبی) 13 روز و در ژاپن 14 روز می‌باشد.

به هر رو طرح مرکز پژوهش های مجلس هنوز در مجلس به بررسی و تصویب نرسیده و این طبیعی به نظر نمی‌رسد که تعطیلات عید اگرچه رسماً 4 روز است، اما برای مجموعه نظام آموزشی کشور، از پیش‌دبستانی تا دکتری، تعطیلات رسماً 13 روزه باشد و غیررسمی 25 روزه و برای سایر مشاغل و حرف نیز غیررسمی همان 13 روز.

دانشگاهها از یک هفته قبل از عید به خاطر یا بهانه اینکه دانشجویان شهرستانی می‌خواهند بروند و بلیت گیرشان نمی‌آید، تعطیل می‌شود و تا یک هفته بعد از عید یعنی حدود 20 فروردین باز به همان دلایل یعنی برگشت و بلیت و... تعطیل است و این تعطیلات درست در وسط ترم است نه بین دو ترم.

ادارات را نگاه کنید، از یک هفته قبل از عید و بلکه بواقع از دو هفته، درست است که رسماً تعطیل نیست اما هر کاری داشته باشید، خیلی راحت می‌گویند که این‌ور عید که کاری انجام نمی‌شود، بروید اواخر فروردین پی‌گیری کنید!

دولت نیز، عملاً با رفتارش این رویه را تأیید می‌کند. همین سال گذشته را مثال می‌آوریم. دولت دستور داد که به کارمندان روزهای 27 و 28 اسفند مرخصی بدهند. وقتی اداره‌ای باز باشد اما کارمندی نداشته باشد عملاً یعنی بسته است و بقیه‌اش دیگر تعارف است و بس. روزهای 25 و26 اسفند هم که پنجشنبه و جمعه است. پس عملاً از 24 اسفند مملکت تعطیل خواهد بود.

آن‌سو، در برابر این حجم تعطیلی، مدام نهادهای دولتی، از هیأت دولت گرفته تا سازمان گردشگری و رسانه ملی و هر سازمان مربوط و حتی نامربوط دیگری، اصرار دارند که مردم به مسافرت بروند. البته مسافرت پدیده بدی نیست، اما مسافرت دولتی دیگر پدیده شگفت‌انگیزی است. طبیعتاً‌مردم، هر وقت که بخواهند و بتوانند مسافرت خواهند رفت و به نظر می‌رسد نه در شأن مردم است که با این حجم از تبلیغ و تهییج بخواهیم کاری را به آنها بقبولانیم و نه در شأن دولت که خود را تا سطح یک آژانس مسافرتی پایین بیاورد. اگر مرتب و مدام می‌گوییم این ملت،‌ فهیم‌ترین مردم جهانند بگذاریم این بخش از زندگی‌شان را خود انتخاب کنند و خود برنامه بریزند. ضمن اینکه مسافرت نوروزی، در داخل کشور که چندان تأثیر اقتصادی ندارد و در خارج از کشور هم که مسافران یک طرفه عمل می‌کنند یعنی فقط اتباع ایرانی‌اند که به خارج می‌روند و جهت خروج ارز یک‌طرفه است. همین پارسال آمار غیررسمی نشان داد که فقط گردشگران ایرانی در ایام «نوروز ایرانی» 2 میلیارد دلار به اقتصاد ترکیه کمک کردند!

به موضوع اصلی برگردیم. چرا کسی به طور جدی این پرسش را طرح نکرده که براساس کدام منطق به بهانه 4 روز تعطیلات نوروزی، کشور عملاً‌ از دهه سوم اسفند تا دهه دوم فروردین تعطیل می‌شود؟ آیا واقعاً این مسأله لاینحل است؟

قبل از پیشنهاد جدید مرکز پژوهش ها ، در مهر ماه سال 84 خبر آمد که جمعی از نمایندگان مجلس طرح ساماندهی تعطیلات کشور را به کمیسیون اجتماعی مجلس ارائه کردند اما این طرح اساساً در صحن علنی مطرح نشد و علت آن اختلاف نظر نمایندگان با طراحان این پیشنهاد گفته شد. عمر مجلس هفتم به پایان رسید و موضوع به نمایندگان مجلس هشتم واگذار شد.

آن زمان مرکز پژوهش‌های مجلس محاسبه کرده بود که در صورت کاهش 4 روز از تعطیلات رسمی 4240 میلیارد ریال (براساس دستمزد سال 83) از هزینه‌های کشور کاسته می‌شود.

دی ماه گذشته و این بار در مجلس هشتم، باز مرکز پژوهش طرحی را با محوریت کاهش تعطیلات رسمی تدوین کرد. در این طرح از جمله آمده است که کار مفید در کشور 11 ساعت در هفته است و هزینه دستمزد پرداختی دولت بابت روزهای تعطیل 10500 میلیارد تومان است.

خوب است ـ و بلکه ضروری است ـ بالاخره مسئولان کشور با کمک همه نهادهای محاسباتی، یکبار برای همیشه حساب کنند که تعطیلی بیشتر به نفع اقتصاد کشور است (براساس ضرب‌المثل رایج) یا ضرر؟ اگر تعطیلی مفیدتر است، این موضوع را رسماً‌ و شفاف اعلام کنند تا تکلیف روشن شود و همه بدانند و روزنامه‌ها هم دیگر صفحات خود را به این نوع مقالات اختصاص ندهند و اگر هم تعطیلی مضر است، بازهم تکلیف روشن شود و کار نماند برای مجلس دهم و ... .

اما اگر این تکلیف روشن شد، تازه می‌ماند آن 11 ساعت کار مفید در هفته که ماجرایی است غم‌انگیزتر از داستان اول!

آقایان مجلس! اگر دولت کاری نمی کند ، شما که یادتان نرفته است؟ سال تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی رو به اتمام است. دولت که سهم تولید را نداد ، لااقل شما تعطیلات را ساماندهی کنید!
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۴ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۲
0
0
بابا دست از این کار بردارید تو رو خدا
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری