کد خبر: ۳۹۰۰
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۰ - ۱۱:۴۶
»
وزارت نیرو به علت کم شدن حجم کاری و واگذاری بسیاری از شرکت های بزرگ تبدیل به وزارت خانه ای ستادی شده و می تواند در قالب یک معاونت وزارت نفت فعالیتش را ادامه دهد.
حمید رضا کاتوزیان، رئیس کمیسیون انرژی مجلس، در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی اعتدال گفت: اعتقاد دارم تشکیل وزارت خانه انرژی که مسائل مربوط به بخش انرژی کشور را بر عهده بگیرد، لازم و ضروریست.

وی افزود: وزارت نیرو به علت کم شدن حجم کاری و واگذاری بسیاری از شرکت های بزرگ تبدیل به وزارت خانه ای ستادی شده و می تواند در قالب یک معاونت وزارت نفت فعالیتش را ادامه دهد.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس تاکید کرد: باید به سمت تشکیل وزارت انرژی حرکت کنیم؛ وزارت نیرو یک معاونت آن شود و مابقی فعالیت وزارت نفت هم در همان وزارت انرژی متمرکز شود.

کاتوزیان ادامه داد: تشکیل وزارت انرژی آسیبی به وزارت نفت و نیرو نمی زند ،هم دولت به سمت کوچک سازی سوق پیدا می کند و هم کل فعالیت های بخش انرژی کشور اعم از تولید منابع هیدرو کربنات ، صادرات و فراورش و همچنین تولید انرژی الکتریکی که بخشی از انرژی کشور است، در قالب یک وزارتخانه متمرکز می شود.


وی افزود: این کاریست که سیستم قوه مجریه را به سمت چابکی بیشتر می برد و و تصمیم گیری ها با سهولت بیشتری انجام خواهد گرفت و بسیاری از مشکلات مرتفع می شود.

کاتوزیان تصریح کرد: این ادغام به نظر بنده اصلا سیاسی نیست،  کما که ادغام وزارت صنایع و معادن وراه و مسکن و رفاه کار هم در پیش رو است. آقای احمدی نژاد اگر می خواست می توانست وزیر نفت را بردارد ، مثل وزارت خانه های دیگر که این کار را انجام داد و منعی برای انجام این کار نداشت.

وی افزود: وزیر وزارتخانه ادغام شده انرژی باید کسی باشد که تجربه کافی و نگاه استراتژیک به مسائل کلان در حوزه انرژی داشته باشد و این موضوع از اهمیت زیادی بر خوردار است؛ اما تمام این اقدامات منوط بر ارائه لایحه از سوی ریس جمهور به مجلس است، که پس از آن ماموریت های جدید وزارتخانه تعین شود و مجلس تصویب کند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: