کد خبر: ۳۸۴۸۷
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۳۹۱ - ۱۳:۵۹

اعتدال: اخیراً جلسه‌ای میان اعضای خانه منحل‌شده سینما با اسفندیار رحیم‌مشایی و محمود احمدی‌نژاد برگزار شده است.

به گزارش فاطرنیوز، خیراً جلسه‌ای میان اعضای خانه سینما با اسفندیار رحیم‌مشایی و محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور در نهاد ریاست جمهوری برگزار شده است که گفته می‌شود برای کاهش حاشیه‌ها، این جلسه ‌با عنوان «جلسه احمدی‌نژاد با سینماگران» برگزار شده اما قاطبه شرکت کنندگان در این جلسه را اعضای خانه سینما تشکیل داده و موضوع این خانه نیز بحث محوری جلسه بود.

هماهنگی برگزاری این جلسه بین اعضای خانه سینما و رئیس جمهور توسط علی کریمی‌پور و اسفندیار رحیم مشایی صورت گرفته ‌و ‌علی کریمی پور به نمایندگی از دولت و فرهاد توحیدی رئیس هیئت مدیره خانه سینما هماهنگی جهت برگزاری جلسه را انجام داده‌اند.

۲۷ نفر از اعضای خانه سینما ازجمله ‌کمال تبریزی، رضا کیانیان، پرویز پرستویی، داود رشیدی، همایون اسعدیان، مازیار میری، مهدی عسگرپور، فرهاد توحیدی، دکتر حریر، مهدی فخیم زاده و … در این جلسه ‌حضور داشتند.

اخبار حاکی از آن است که در این جلسه که بدون حضور سیدمحمد حسینی وزیر ارشاد و جواد شمقدری معاون سینمایی وزارت ارشاد و رئیس سازمان سینمایی برگزار شده، اعضای تشکل منحل شده خانه سینما از احمدی‌نژاد خواسته‌اند که «به قول برای احیای این خانه» عمل کند.

همچنین عزل جواد شمقدری از معاونت سینمایی وزارت ارشاد از‌جمله درخواست‌های شرکت کنندگان در جلسه از محمود احمدی‌نژاد بوده است.

موضوع انحلال خانه سینما از موارد اختلافی احمدی‌نژاد با وزیر ارشاد دولت است.

انحلال خانه سینما دی ماه سال گذشته اعلام شد. محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از حامیان انحلال این خانه بود. تعدادی از تشکل‌های دانشجویی و سینماگران از اقدامات صورت گرفته برای انحلال این خانه تشکر کرده بودند.

سیدمحمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی قبلاً درباره انحلال این تشکل گفته بود که «انحلال قطعی است» و تخلفات خانه سینما تنها محدود به اساسنامه آن نمی‌شود.

به گفته آقای حسینی، «برگزاری جشن خانه سینما و تقدیر از کسانی که در صحبت‌های خود به طور مکرر علیه نظام موضع‌گیری کرده و از نمادهای خاص استفاده می‌کردند، نمونه‌ای دیگر از تخلفات خانه سینماست».

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تأکید کرد که «جشن‌های خانه سینما نشان می‌دهد این نهاد سینمایی به فضایی برای فعالیت‌های سیاسی تبدیل شده بود و موضع‌گیری‌های برخی افراد در این نهاد سینمایی در سال ۸۸ نیز در نهایت با صبوری مسوولان نظام همراه شد. مسئولان این نهاد سینمایی در خصوص دستگیری برخی مستندسازانی که با بی‌بی‌سی همکاری کرده بودند نیز با انتشار بیانیه‌ای به روند سیاسی‌کاری‌های خود ادامه دادند و در ادامه با انتشار بیانیه‌ای دیگر تلاش کردند این موضوع را کمرنگ کنند.»

وی ادامه داد: بی بی سی فارسی دقیقا در نزدیکی انتخابات ریاست جمهوری شکل گرفت و اهداف این رسانه انگلیسی کاملا مشخص است و موضع‌گیری‌های سیاسی این صنف در برابر کسانی که با این رسانه همکاری کرده بودند، تنها نمونه‌ای از دوری خانه سینما از فعالیت‌های صنفی و حرکت در راستای اهداف سیاسی است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: هیئت مدیره خانه سینما مدعی هستند این صنف سینمایی بیش از پنج هزار عضو دارد اما باید بررسی کرد برای رفع معضل این سینماگران در سال های اخیر چه اقداماتی انجام شده است.

حسینی گفت: تغییر در اساسنامه خانه سینما در حقیقت نقش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را در این نهاد سینمایی کمرنگ کرد در حالی که پیشتر مسئولان مالی وزارت ارشاد بر هزینه‌های این نهاد سینمایی نظارت داشته و مشخص می‌شد که بودجه‌ها و درآمدهای این صنف در نهایت صرف صنوف یا هزینه مسافرت برخی به آمریکا می‌شود.

وی در ادامه با اشاره به اساسنامه جدید خانه سینما یادآور شد: انتخاب هیئت مدیره توسط ۲۹ نماینده صنوف به هر حال ممکن است با لابی‌هایی همراه باشد و تغییر اساسنامه این نهاد سینمایی به صورت خودسر در نهایت منجر به انحلال خانه سینما شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: براساس قانونی که در سال ۷۲ در مجلس شورای اسلامی وضع شد موسساتی که مجوز قانونی برای فعالیت فرهنگی هنری ندارند، اجازه فعالیت نخواهند داشت و در این قانون ثبت یک نهاد در اداره ثبت شرکت‌های قوه قضاییه ملاک نیست و وزارت ارشاد نیز باید مجوز فعالیت به این شرکت‌ها را بدهد.

حسینی در ادامه با بیان اینکه جایگاهی ویژه برای صنوف سینمایی در سازمان امور سینمایی در نظر گرفته می‌شود، توضیح داد: عزم ما برای واگذاری امور به صنوف سینمایی جدی است و وزارت ارشاد از هر صنفی که برنامه مشخصی دارد، حمایت می‌کند.

وی در ادامه با بیان اینکه لایحه نظام صنفی سینمایی در حال آماده شدن است، تاکید کرد: صنوف سینمایی برای فعالیت باید ساز و کار مشخصی داشته و با دستگاه‌های ذیربط در تعامل باشند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هیئت مدیره کنونی خانه سینما را فاقد وجاهت قانونی دانست و گفت: معضل خانه سینما قانونی است و القای این موضوع که ما با فعالیت صنفی مخالفیم به هیچ عنوان صحت ندارد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری