کد خبر: ۳۸۴۷۰
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۳۹۱ - ۱۲:۰۷
رییس جمهور در پاسخ به این سوال که چه اقداماتی برای گسترش زبان فارسی و تسهیل برقراری ارتباط ایرانیان خارج از کشور با فرهنگ و تمدن سرزمین مادری اشان صورت گرفته است؟ تصریح کرد: بهترین کار به نظرم این است که هموطنان خارج از کشور، سالی چند بار به ایران سفر کنند، تا در محیط فارسی بیاموزند، چرا که محیط خیلی موثرتر از کلاس و کتاب زبان آموزی است.

محمود احمدی‌نژاد در گفت‌وگوی تلویزیونی با با شبکه جهانی جام‌جم، با بیان اینکه "تاریخ، تمدن، فرهنگ و اندیشه، بسیار متعالی، انسانی و در جهت خیر و رحمت برای همه بشریت بوده و هست"، افزود: ملت ایران همواره به دنبال عدالت و دوستی بوده و اینها را نه فقط برای خود بلکه برای همگان خواسته و می‌خواهد.


وی با بیان اینکه تمام سنتها، آداب و رسوم ایرانیان برخاسته از نگاه جهانی این ملت بوده و هست، افزود: آداب و رسوم ملت ایران از عمق انسانیت انسان برآمده و متعلق به حقیقت انسان است و حقیقت انسان نیز در تمام دنیا یکسان است.
احمدی نژاد با اشاره به اینکه ایرانیان در هر کجای جهان که زندگی می کنند، جزء افراد موفق جامعه خود هستند و همواره سعی می کنند برای جامعه ای که در آن زندگی می کنند، مفید باشند، اظهار داشت: امیدوارم این رویه ایرانیان به تحقق آرمانهای تاریخی این ملت و جامعه بشری در راستای استقرار صلح و عدالت برای همه بشریت کمک کند.
رییس جمهور تصریح کرد: امروز کل جامعه بشری در مقطعی حساس به سر می برد، دوره ای در حال به پایان رسیدن بوده و دوره ای جدید در حال آغاز است؛ دوره ای که در آن برخوردهای دوگانه، بی اعتمادی، فریب، دروغ، فقر، فاصله های اجتماعی گسترده، اشغالگری، جنگ و ترور حاکم بود، در حال پایان یافتن است.
وی خاطرنشان کرد: کسانی که مسبب همه بیچارگی های عالم هستند، از همه مردم دنیا طلبکارند، برای دیگران تعیین تکلیف می کنند و طوری رفتار می کنند که کسی جرات نکند از خود آنان سوال کند، شما که مسبب این وضع هستید، آیا نباید تغییری در رفتارهای خود بدهید؟
رییس جمهور ادامه داد: خوشبختانه دیگر تاریخ مصرف این اخلاق و رویه به پایان رسیده و در عمل به بن بست رسیده است، نظم حاکم علاوه بر اینکه در حل و فصل مشکلات ناتوان بوده، دیگر هیچ نوآوری و زایشی در عرصه اندیشه ندارد و به اصطلاح سوخت تاریخی آن پایان یافته است.
احمدی نژاد با بیان اینکه زمان آن فرارسیده که بشریت به یک دوره جدید وارد شود، گفت: در شکل و محتوای این دوره جدید، ایرانیان در هر کجای دنیا که باشند، می توانند، نقش آفرینی مثبت کنند. آن ویژگی هایی که می تواند بشریت را به صلح و امنیت پایدار برساند، همان آرزوهای تاریخی و ویژگی های اصیل ایرانیان است.
رییس جمهور در تشریح ویژگی های اصیل ملت ایران، اظهار داشت: ویژگی های اصیل یک ملت آن دسته از خصایل یک ملت است که در لحظات حساس و به صورت روح جمعی یک ملت بروز می کند. به عنوان مثال در ایام جنگ تحمیلی که هویت و موجودیت ملت ایران به خطر افتاد، به یکباره همه ملت تغییر کردند و دیگر مردم، مردم چند سال قبل نبودند و طور دیگری فکر می کردند، طور دیگری تحلیل کرده و تصمیم می گرفتند؛ این ناشی از روح جمعی یک ملت و ویژگی های اصیل یک مردمی است که در لحظات حساس تجلی می یابد.
وی افزود: خداپرستی، عدالت طلبی، مهرورزی، اهل فداکاری و دلسوز جامعه بشری بودن، طالب صلح، امنیت و آرامش بودن ویژگیهای اصیل ملت ایران است که اینها، همان خصوصیاتی است که پیامبران الهی بر آنها تاکید کرده اند و دین عزیز و کامل اسلام برای بشریت به ارمغان آورده و خواسته قلبی همه انسانهاست، حتی اگر نتوانند آنها را بیان کنند.
رییس جمهور با بیان اینکه این ویژگی های ایرانیان، گمشده بشریت در طول تاریخ و پاسخگوی نیازهای امروز جامعه بشری است، تصریح کرد: اگر این ویژگی‌ها همگانی شود، دیگر همه مشکلات بشریت حل شده و نابسامانی های امروز دنیا سامان می یابد.
احمدی نژاد با اشاره به اینکه امروز می خواهیم وارد دوران جدیدی شویم و جامعه بشری نیازمند ویژگی های موصوف ملت ایران است، خاطرنشان کرد: ملت ایران در این عرصه ماموریتهای روشنی دارد؛ ابتدا باید سعی کند این ویژگی ها در او تقویت و دائمی شده و در حیات معمول او جاری شود و فقط در مقاطع حساس بروز نکند و در وهله بعد باید این ویژگی ها را به مردم دنیا معرفی کند.
رییس جمهور در پاسخ به این مسئله که ایرانیان مقیم آمریکا تحت تاثیر سیاه نمایی های سلطه رسانه ای علیه ایران هستند و از سوی دیگر از شنیدن اخبار موفقیت های جمهوری اسلامی ایران از جمله برگزاری شایسته اجلاس سران جنبش عدم تعهد خوشحال می شوند، شما واقعیات را چگونه برای این دسته از ایرانیان تشریح می کنید، گفت: این یک جنگ رسانه ای تمام عیار است؛ البته وقتی می گویم جنگ رسانه ای به معنای آن نیست که در ایران هیچ مشکلی نیست و ما امروز بهترین ملت عالم هستیم؛ خیر، در ایران نیز مشکلاتی وجود دارد که ریشه های داخلی و خارجی دارد.
احمدی نژاد اضافه کرد: وقتی می گوییم که جنگ رسانه ای علیه ما جریان دارد، به معنای نادیده گرفتن واقعیتهای داخلی کشورمان نیست، بلکه بزرگنمایی هایی را که درباره مشکلات در ایران صورت می گیرد، تشریح می کنیم.
رییس جمهور با بیان اینکه در مقابل این جنگ رسانه ای در حد ممکن باید اطلاع رسانی کرد، اظهار داشت: نمی توانم ادعا کنم که امروز می توانیم همه حرفهایمان را به گوش مردم دنیا برسانیم ولی به نسبت چند سال قبل خوب وضعیت خیلی بهتر است و بعضی انحصارها و سلطه های جهانی در بخش رسانه ای تضعیف شده یا درهم شکسته است و تنوع شبکه های ارتباطی باعث شده که حرفها راحت تر به گوش مردم جهان برسد.
احمدی نژاد با اشاره به سفر حدود هشت هزار نفر از نمایندگان، مقامات و اتباع کشورهای عضو جنبش عدم تعهد به تهران در ایام برگزاری اجلاس تهران، تصریح کرد: شاید بتوان گفت بیش از ۷۰ درصد این افراد حتی یکبار به ایران سفر نکرده بودند و برخی از آنان اظهار کردند که پیش از سفر به تهران، تصور دیگری از ایران داشتند که هیچ تناسبی با واقعیت موجود نداشت و این ناشی از همان فضاسازی هایی است که عنوان شد.
رییس جمهور در پاسخ به سوالی درباره تهدیدهای رژیم صهیونیستی علیه ایران و اینکه این موضوع باعث نگرانی هایی نزد ایرانیان مقیم آمریکا شده است، خاطرنشان کرد: فکر می کنم همه عقلای عالم می دانند که چنین اقدامی از ناحیه این رژیم به منزله خودکشی قطعی است. از سوی دیگر معتقدم آن اندیشه و افرادی که روزگاری صهیونیست ها را -به معنای اندیشه صهیونیسم که رژیم صهیونیستی را به مثابه بازوی عمل خود در دنیا ایجاد کرده است-، بوجود آوردند به این نتیجه رسیده اند که دیگر هزینه های این رژیم جعلی بیشتر از منافعش است و باید به گونه ای این ماجرا را فیصله دهند تا وضعیت امروز که درگیری دائمی را باعث شده است، بیش از این تداوم نیابد، چرا که قابل ادامه دادن نیست.
وی با اشاره به اینکه رژیم صهیونیستی بدون اشغال، ترور و کشتار زنده نیست، افزود: رژیم صهیونیستی به دنبال ماجراجویی است تا از وقوع این اتفاق جلوگیری کند و به نظرم اقدام توهین آمیزی که درباره مقدس ترین مقدسات بشر رخ داد نیز به دنبال همین هدف بود.
رییس جمهور گفت: البته نمی توان احتمال حمله به ایران را نادیده گرفت، اما می توان گفت که پاسخ ایران به هر تجاوزی کوبنده و پشیمان کننده است. ایرانیان هیچگاه جنگی را شروع نکرده و نمی کنند، اما همواره مدافعان خوبی بوده اند و همیشه از سرزمین خود به شکلی به یادماندنی و تاریخی دفاع کرده اند.
احمدی نژاد با بیان اینکه تحولات رخ می دهند و نمی توان امروز به طور قطع گفت که چه اتفاقاتی در آینده رخ خواهد داد، ادامه داد: آنچه قطعی است اینکه باید از یک دوره پر سر و صدا و جنجال عبور کنیم.
رییس جمهور در پاسخ به این سوال که پس از اعلام خبر برگزاری این گفتگو از شبکه جام جم ایرانیان خارج از کشور در پیامهایی نسبت به مشارکت در سازندگی کشور ابراز تمایل کرده اند، جنابعالی به عنوان رییس دستگاه اجرایی کشور، چه راهکارهایی برای تسهیل بروکراسی پیش روی این دسته از ایرانیان دارید؟ اظهار داشت: در حال حاضر مجموعه هایی داریم که از همکاریهای ایرانیان خارج از کشور در سازندگی ایران حمایت می کنند.
وی اضافه کرد: ایرانیان زیادی از خارج از کشور آمده اند و در روند آبادانی کشور مشارکت کرده اند و برای کسانی که تمایل دارند، سرمایه های خود را به صورت تضمین شده وارد کشور کنند هم شرکت سرمایه گذاری های خارجی، حمایتها و ضمانتهای لازم را فراهم کرده و سرمایه گذار را در مقابل مقررات داخلی راهنمایی می کند.
رییس جمهور در پاسخ به این سوال که چه اقداماتی برای گسترش زبان فارسی و تسهیل برقراری ارتباط ایرانیان خارج از کشور با فرهنگ و تمدن سرزمین مادری اشان صورت گرفته است؟ تصریح کرد: بهترین کار به نظرم این است که هموطنان خارج از کشور، سالی چند بار به ایران سفر کنند، تا در محیط فارسی بیاموزند، چرا که محیط خیلی موثرتر از کلاس و کتاب زبان آموزی است.
احمدی‌نژاد در پایان خاطرنشان کرد: بر اساس مصوبه شورایعالی انقلاب فرهنگی کارگروهی تشکیل شده است تا برای اعزام اساتید آموزش زبان فارسی و تهیه محتوای آموزش زبان فارسی برنامه ریزی کنند. اقداماتی شده اما با توجه به گستردگی حضور ایرانیان در سطح جهان، این اقدامات کفایت نمی کند. در این گستره یقینا نمی توان به همه نیازها پاسخ داد اما برای کشورهایی که جمعیت ایرانیان در آنجا زیاد است، تمهیداتی در نظر گرفته شده است.
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۴ - ۱۳۹۱/۰۷/۱۸
0
0
بابا بی خیال این حرفها . بگو ماست کیلویی چنده
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری