کد خبر: ۳۸۲۱۳
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۱ - ۱۵:۴۷
آیت الله شبستری در عین حال تصریح کرد: از دولت مخصوصا بانک مرکزی، وزارت امور اقتصاد و دارایی و وزارت صنعت و بازرگانی می‌خواهیم کارآمدی خود را در ماجرای ارز و برای جلوگیری از بحران تورم نشان دهند.

اعتدال: امام جمعه تبریز با بیان اینکه شرایط کشور در حالت بدر و خیبر است و اصلا در شرایط شعب ابی‌طالب قرار نداریم، گفت: استفاده از نرخ ارز برای کسری یارانه سازگار و منطقی نیست و دولت کارآمدی خود را در ماجرای ارز نشان دهند.

به گزارش فارس، آیت الله محسن مجتهد شبستری امروز در خطبه‌های نماز این هفته در مصلای امام خمینی(ره) این شهر با اشاره به دیدار نخبگان با رهبر معظم انقلاب اظهار کرد: در مسیر پیشرفت علمی باید درون زایی و درون جوششی علمی، اصل قرار گیرد و تقویت شود.

وی افزود: با فضل الهی ملت ایران با تکیه بر ثروت نیروی انسانی جوان و مستعد خود و ایستادگی در مقابل فشارها، از همه گردنه‌های خطرناک عبور خواهد کرد و به قله سعادت خواهد رسید.

خطیب جمعه تبریز تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران در طول 33 سال گذشته با طیف مختلفی از فشارها اعم از سیاسی، امنیتی، نظامی، اقتصادی و تحریم ها مواجه بوده است اما ملت ایران با ایستادگی خود نه تنها این فشارها را خنثی کردند بلکه قوی‌تر نیز شده‌اند.

*مسئولان مشکلات را به گردن همدیگر نیندازند

آیت الله شبستری با اشاره به التهابات روزهای اخیر بازار ارز که موجب افزایش نرخ برخی کالاها شده، افزود: برخی کارشناسان نوسانات نرخ ارز را فقط مربوط به تحریم‌های اقتصادی می‌دانند و برخی نیز ضعف مدیریت مسئولان کشور و انداختن اشتباهات به گردن یکدیگر و نداشتن شفافیت لازم در کارها را عامل می‌دانند.

وی افزود: متاسفانه برخی مسئولان با دادن آدرس‌های غلط مشکلات را گردن یکدیگر می‌اندازند.

آیت الله شبستری خاطر نشان کرد: به نظر می‌رسد هر دو عامل ذکر شده یعنی تحریم‌های اقتصادی و ضعف مدیریت مسئولان و نداشتن شفافیت لازم در وضعیت اقتصادی کشور تاثیر گذار است.

امام جمعه تبریز عدم هماهنگی قوای سه‌گانه در تنظیم بازار و واردات بیش از اندازه برخی کالاهای غیرضروری و وجود دلال‌های اقتصادی را از جمله عوامل به وجود آورنده مشکلات اقتصادی در کشور اعلام کرد.

خطیب جمعه تبریز گفت: رهبر معظم انقلاب در فرمایش‌های خود با اشاره به تحریم‌ها، راه را برای خنثی سازی اثرات این موضوع مشخص کردند و مواضع حکیمانه رهبری برای ما همیشه چراغ راهنماست.

*واردات خودروهای لوکس در شرایط فعلی کشور چه توجیهی دارد

آیت الله شبستری از واردات خودروهای لوکس آنچنانی در وضعیت و شرایط فعلی اقتصادی کشور انتقاد کرد و گفت: در شرایط فعلی کشور چه ضرورتی است که خودروهای لوکس و با قیمت‌های بالا به کشور بدون حد و حساب وارد شود.

وی عدم نظارت لازم و کنترل بر بازار، عدم حمایت از اقتصاد مقاومتی، عدم حمایت از تولیدات داخلی  را از دیگر عوامل مختلف و متعدد دانست که دست به دست هم داده که موجبات آشفتگی بازار را به وجود آورد.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی با بیان اینکه دولت باید از کاهش ارزش پول ملی جلوگیری کرده و تورم را مهار کند، گفت: استفاده از نرخ ارز برای کسری یارانه سازگار و منطقی نیست.

*برای جبران کسری یارانه نباید ارزش پول را پایین آورد

وی تصریح کرد: برای جبران کسری یارانه نباید ارزش پول ملی را پایین بیاوریم و این راه صحیح و منطقی نیست.

آیت الله شبستری در عین حال خواستار رعایت یکسری مسائل از سوی مردم شد و گفت: هجوم مردم به بازار و خریدهای کالاهای غیرضروری نیز درست نیست.

وی تاکید کرد: ملت ما هوشیار است و باید هوشیارتر باشد و مسئله‌ای نیست که قابل حل نباشد.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی با بیان اینکه ذخایر طلا به حد کافی در کشور وجود دارد و فروش نفت نیز در روزهای گذشته به حالت عادی برگشته است، افزود: شرایط کشور در حالت بدر و خیبر قرار دارد و اصلا در شرایط شعب ابیطالب قرار نداریم.

نماینده مردم آذربایجان شرقی در مجلس خبرگان رهبری  با اشاره به اینکه در هفته گذشته در تهران با جمعی از نمایندگان مجلس خبرگان و دلسوزان نظام در تهران جلسه و دیداری داشتیم و در رابطه شرایط موجود مطالب، پیشنهادات و نظراتی را به مسئولان کشور ارائه کردیم و آنان نیز قول حل آنها را در روزهای آینده دادند.

*دولت در ماجرای ارز و تورم کارآمدی خود را نشان دهد

آیت الله شبستری در عین حال تصریح کرد: از دولت مخصوصا بانک مرکزی، وزارت امور اقتصاد و دارایی و وزارت صنعت و بازرگانی می‌خواهیم کارآمدی خود را در ماجرای ارز و برای جلوگیری از بحران تورم نشان دهند.

* مسلمانان تا آخرین قطره خون از اسلام، پیامبر و قرآن حمایت خواهند کرد

امام جمعه تبریز در بخش دیگری از خطبه دوم نماز جمعه این هفته تبریز با اشاره به اهانت به پیامبر اکرم (ص) با ساخت فیلم موهن و کاریکاتور در روزهای گذشته اظهار کرد: این امر خشم و انزجار جهان اسلام را برانگیخت.

خطیب جمعه تبریز با بیان اینکه سران غرب در ابتدا وانمود کردند خبری از این توطئه ندارند، افزود: اما عدم محاکمه هتکان به پیامبر و حراست از آنها، مخالفت با قطعنامه در محکومیت اسلام ستیزی در سامان ملل، حمایت از استمرار هتکاکی‌ها و انتشار عکس‌های ضد اسلامی در خیابان‌ها و معابر عمومی آمریکا نشان می‌دهد که آنان از این آگاه بوده‌اند.

آیت الله شبستری تصریح کرد: خیزش مسلمان جهان موجب شد توطئه تقسیم ‌بندی جهان اسلام به میانه رو و تندرو از بین برود و این توطئه دشمنان اسلام با تظاهرات و راهپیمایی اسلامی شکست خورد.

امام جمعه تبریز تصریح کرد: برای چندمین بار این اهانت‌های اسلام ستیزانه را محکومه کرده و مسلمانان مصصم هستند برای حمایت از اسلام، پیامبر  و قرآن کریم تا پای جان و آخرین قطره خون ایستادگی کنند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری