کد خبر: ۳۷۰۶۱
تاریخ انتشار: ۲۷ شهريور ۱۳۹۱ - ۱۴:۰۷
نشست وزیران خارجه چهار کشور ایران، ترکیه، مصر و عربستان امروز در قاهره برگزار می‌شود.پیش از این نیز نشستی در سطح کارشناسان ارشد این کشورها برگزار شده بود.

مشاور امور سیاسی رییس‌جمهور مصر از دیدار علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران و محمد مرسی، رییس جمهور مصر خبر داد. سیف عبدالفتاح در گفت‌وگو با خبرگزاری آناتولی ترکیه بیان کرد که این دیدار در حاشیه نشست‌های وزیران امور خارجه چهار کشور ایران، مصر، ترکیه و عربستان در قاهره پایتخت مصر انجام خواهد شد.

به گزارش ایسنا، وی ادامه داد: این دیدار به لحاظ دیپلماتیکی دیداری معمولی و در چارچوب دیدارهای دوجانبه‌ای است که مصر برای حل بحران سوریه برگزار می‌کند.

در همین حال علی‌اکبر صالحی، وزیر امور خارجه کشورمان نیز در آستانه سفرش به مصر اعلام کرد: آقای مرسی پیشنهادی را مبنی بر نشست چهارجانبه بین چهار کشور ایران،‌ عربستان، مصر و ترکیه درباره بحران سوریه داشتند که به دنبال برون‌رفت مسالمت‌آمیز با توجه به راه‌حل مقبولی باشیم. ما پیشنهادهای تکمیلی داشته‌ایم، قبلا هم اعلام کرده‌ایم. جلسه مقدماتی از کارشناسان ارشد برگزار شد.

وی افزود: عصر امروز نشست وزرا در قاهره برگزار می‌شود. در این نشست مباحث مفصلی درباره مسائل منطقه و مساله مربوط به سوریه انجام می‌شود.

صالحی تاکید کرد: مواضع ایران درباره سوریه کاملا روشن است و در قاهره نیز آن را اعلام می‌کنیم. امیدواریم با همکاری چهار کشور و بر اساس خواسته ما که آقای احمدی‌نژاد نیز به آقای مرسی بیان کرده است یکی دو کشور موثر مانند ونزوئلا و عراق نیز به این جمع اضافه شوند.

عراق رییس اتحادیه عرب است و ونزوئلا نیز به عنوان یکی از اعضای تروئیکای جنبش عدم تعهد می‌توانند در جهت تقویت پیشنهاد مصر گام بردارند و شمولیت بیشتری به پیشنهاد مصر دهند. به هر حال باید صبر کرد و دید که نتیجه مذاکرات امروز چه خواهد شد.

صالحی تاکید کرد: ما بسیار امیدوار هستیم. همین که چهار کشور مهم منطقه دور هم جمع شده‌اند که درباره یکی از موضوعات بسیار حساس منطقه با هم رایزنی داشته باشند به خودی خود اقدام مثبتی است که امیدواریم نتایج آن نیز در جهت منافع تمامی مردم منطقه در صلح و ثبات این منطقه باشد.

صالحی، که در حاشیه امضای یادداشت تفاهم چهاردهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و عمان سخن می‌گفت همچنین درباره انتشار فیلم توهین‌آمیز به ساحت مقدس پیامبر اکرم (ص) نیز گفت: در این باره ما نامه‌ای به بان‌کی‌مون دبیرکل سازمان ملل نوشته‌ایم که امروز ارسال خواهد شد. با سازمان همکاری اسلامی در تماس هستیم، این سازمان نیز به سهم خود اقدامی انجام داده است. من قرار است تماس تلفنی با دبیرکل این سازمان داشته باشم که بر محکوم کردن این امر تاکید کنیم.

وزیر امور خارجه کشورمان توضیح داد: یکی از مصوبات سازمان همکاری اسلامی،‌ بحث مبارزه با اسلام‌هراسی و نفی بی‌احترامی و بی‌حرمتی به ادیان الهی و آسمانی بوده است. در بیانیه‌ی جنبش عدم تعهد در تهران نیز موضوع اسلام‌هراسی و احترام به ادیان الهی در اسناد این جنبش آمده است. ما بر این اساس با تروئیکای جنبش عدم تعهد گفت‌وگویی خواهیم داشت. سفیر ما در نیویورک نشستی را داشته است و گفت‌وگوهایی با سفرای کشورهای عضو جنبش انجام داده است.صالحی گفت: قرار است احمدی‌نژاد نیز در نیویورک نشستی با تروئیکا و مجموعه کشورهای عضو جنبش عدم تعهد داشته باشد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری