کد خبر: ۳۶۱۷۱
تاریخ انتشار: ۱۴ شهريور ۱۳۹۱ - ۱۴:۳۳
البته با توجه به اینکه تداوم حضور احمدی نژاد در پاستور و سیاست های اقتصادی وی، محل مناقشه اصلاح طلبان با اصولگرایان بود؛ هم طراحان این تئوری و هم منتقدان آن، این رویکرد را روندی از پیش شکست خورده می دانند، اما گویا قرار است شاقعی و تیم اقتصادی همراه وی نقش دیگری در این بین بازی کند.

در حالی که افکار عمومی و رسانه های کشور سرگرم برگزاری شانزدهمین اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد در تهران بود، تیم اقتصادی احمدی‌نژاد دست به کار تکمیل کردن پازل انتخاباتی، اقتصادی خود بود.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی اعتدال،محمود احمدی نژاد و نزدیکان وی که تا همین یکسال پیش هر کس که به نوعی با روسای جمهور و دولتهای قبلی از لحاظ فکری و یا سیاسی نزدیکی داشت، به عنوان خط قرمز خود تلقی می‌کردند، مدتی است که تغییر منش داده و سعی می کنند که خود به نیروهای اصلاح طلب به خصوص برخی از اعضای جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی نزدیک کند.


بنابراین گزارش پس از آنکه شافعی به عنوان رییس هیئت عامل ایدرو معرفی شد حرف و حدیث های بسیاری در خصوص چرایی و چگونگی این انتصاب در محافل عمومی و به خصوص منتقدین دولت مطرح شد که چطور دولت اصول گرای احمدی نژاد این فرد را در راس یکی از مهمترین نهادهای تصمیم ساز اقتصادی کشور منصوب کرده است. البته این انتقاد ها با این انتصاب به پایان نرسید و پس از صدور احکام جدید از سوی شافعی برخی دیگر از چهره‌های سرشناس اصلاح طلب و نزدیک به سازمان مجاهدین همچون «ترکان»، حتی موجب تعجب «همراهان فعلی» احمدی‌نژاد را برانگیخت تا جایی که رییس جمهور در خصوص یکی از این انتصابات پر حاشیه به حرف آمد و گفت از این انتصاب بی خبر بوده و رسانه‌های خبری به نقل از یکی از نزدیکان احمدی نژاد از دستور وی برای برکناری ترکان منتشر کردند.

اما این پایان کار نیست هر چند محمود احمدی نژاد رسما اعلام کرده است که تمایلی بر تداوم حضورش در پاستور ندارد، ولی نزدیکان وی دیرزمانی که علاقه وافر خود را بر حضور طولانی تر در پاستور نهان و آشکار اعلام کرده اند و حتی برخی از این افراد که اکنون به انحرافی موسوم شده اند، رسما اعلام کرده اند که خود را برای ریاست جمهوری یازدهم آماده می‌کنند.

اما نزدیکان احمدی‌نژاد به خوبی می دانند که این بار روی نیروهای اصولگرا نمی‌توانند حساب کنند از همین رو از مدتها پیش به سمت اصلاح طلبان و سیاست‌های هم سو با آنها گرویده‌اند تا بتوانند از سبد آرای آنها به نفع خود در انتخابات آتی بهره برداری کنند. این گرایش با ورود گسترده نیروهای اصلاح طلب در هیات مدیره یکی از شرکت‌های خودروساز رنگ و بویی دیگر گرفته و عملا چراغ سبز دولتی ها به نیروهای تشکیلاتی اصلاح طلبان برای تعامل دوطرفه است.

البته با توجه به اینکه تداوم حضور احمدی نژاد در پاستور و سیاست های اقتصادی وی، محل مناقشه اصلاح طلبان با اصولگرایان بود؛ هم طراحان این تئوری و هم منتقدان آن، این رویکرد را روندی از پیش شکست خورده می دانند، اما گویا قرار است شاقعی و تیم اقتصادی همراه وی نقش دیگری در این بین بازی کند.

تهدید اصولگرایان توسط دولتی‌ها، وجه المسالمه قراردادن نیروهای نزدیک به گروه‌های تندرو اصلاح طلب، جریان سازی و ایجاد التهاب در افکار عمومی و فرضیه های دیگری از این دست درباره این رفتار تیم اقتصادی دولت می تواند مطرح باشد.

آنچه مسلم است که اگر حتی سران اصلاح طلب حاضر به مذاکره با احمدی نژاد و ائتلاف در انتخابات ریاست جمهوری با وی باشند، بدنه اصلاح طلبان و پایگاه‌های اجتماعی آنها حاضر به رای دادن و تعامل با دولت نزدیک به احمدی نژاد نخواهند بود، از همین روی اهداف دیگر سیاسی و اقتصادی که در نزد کارشاسان و افکار عمومی مطرح است، می تواند دلیل واگذاری مراکز صنعتی و اقتصادی به اصلاح طلبان باشد که باید منتظر ماند و دید که این بار احمدی نژاد و دوستانش چه برنامه ای را مدنظر قرار دارند؟

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری