کد خبر: ۳۴۹
تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۰:۴۰
انقلاب ما انفجار نور بود/حفظ نظام اوجب واجبات است/تسخیر لانه جاسوسی، انقلابی بزرگتر از انقلاب اول بود/خرمشهر را خدا آزاد کرد/پشتیبان ولایت فقیه باشید تا به مملکت شما آسیبی نرسد/از جملات معروف منسوب به امام است که هیچ یک سندیت ندارد..با وجود آن که دفاع امام از نظریه ولایت فقیه جای شک و شبهه ندارد، اما این مطلب با چنین ترکیبی، در صحیفه امام نیامده، بلکه امام در 28شهریور 58 ...

در حالی که برخی جملات که اتفاقا در سخنرانی ها و پارچه نوشته ها و تبلیغات بسیار استفاده می شود، در حالی از ایشان نقل می شود که اساسا از ایشان نیست و بعضا با اندکی تحریف بازگو می شود.

به گزارش خبرنگار فرهنگی «آینده»، برخی از این جملات مشابهشان وجود دارد و بعضی از آنها اهمیت زیادی ندارد، اما از آنجا که امام خمینی(ره) با رهبری انقلاب اسلامی، گفتمان جدیدی را در سطح ملی و بین المللی مطرح کردند و سخنان ایشان به عنوان بنیانگذار جمهوری اسلامی اهمیت بالایی دارد، بیان غیردقیق سخنان ایشان می تواند زمینه ساز تحریفات معنوی نیز بشود.

با پیگیری انجام شده از برخی کارشناسان موسسه تنظیم و نشر آثار امام(ره)، عنوان می شود که در خصوص این موارد بعضا تذکراتی داده شده، اما نمی توان از موسسه انتظار داشت در برابر هر پارچه نوشته بیانیه صادر کند.

«ع- وارسته» در یادداشت ارسالی خود از قم می نویسد: برخی عبارات که به امام راحل (قدّس سرّه) نسبت داده شده و در بسیاری از اوقات، به ویژه این روزها در صدا و سیما، مطبوعات و یا کتب و مقالات، مورد استناد برخی از نویسندگان، گویندگان و تحلیلگران  قرار می گیرد و این افراد برای اثبات درستیِ نظریه و تحلیل خود، به آنها استناد می کنند، بی آنکه زحمت مراجعه به منابع و اسناد؛ مانند صحیفه امام را به خود بدهند و مطالب مورد استناد را به طور دقیق و بی کم و کاست و با  نشانی منبع ارائه نمایند؛ متأسفانه چنین مواردی کم هم نیست؛ به طوری که اگر کسی فرصت بررسی داشته باشد، به موارد بسیاری بر می خورد.

نگارنده تنها برخی از مطالب وکلمات منسوب به آن راحل عظیم الشأن را ـ که از ایشان نیست و یا  عین آن عبارات مشهور، در صحیفة امام نیامده و بلکه با تعبیری دیگر بیان شده است ـ  به عنوان نمونه می آورم:

1.  «انقلاب ما انفجار نور بود»
بسیار دیده می شود که این جمله به نقل از حضرت امام در پارچه نوشته ها، دیوارها و حتی در زیر برخی تصاویر حضرت امام نوشته می شود و بسیاری نیز بر این باورند که سخن امام است، درحالی که عین این عبارت در صحیفة امام موجود نیست، بلکه در دیداری که چند تن از مقامات فلسطینی، از جمله مرحوم یاسر عرفات در روزهای نخست پیروزی انقلاب، با حضرت امام داشته و گفتگویی میان ایشان در مورد انقلاب انجام می شود، آقای عرفات می گوید:
«آنها (غربی ها و مخالفان انقلاب) مى‏گویند زلزله‏اى رخ داده؛ ما مى‏گوییم که انفجار نور روى داده.»
وعبارت «انقلاب ما انفجار نور بود» که غالباً در شعارها استفاده مى‏شود، برگرفته از اظهارات فوق از عرفات مى‏باشد که به اشتباه به عنوان سخن امام خمینى(قدّس سرّه) تلقّى شده است.
                                                                                      (صحیفه امام، ج‏6 ، ص: 181)

2.  «حفظ نظام اوجب واجبات است»
اگر کسی تمام 21 جلد صحیفة امام را جستجو کند، تنها در یک مورد به واژة «اوجب» بر می خورد، و آن هم در این جمله است که امام فرموده اند: «اهتمام به امور مسلمین از اوْجَبِ واجبات است.»                                                                (صحیفه امام، ج‏3، ص: 414)
البته حضرت امام در مورد حفظ نظام، مطالب مهم و بلندی دارند؛ از جمله اینکه فرموده اند:
«حفظ نظام جمهورى اسلامى... از اهمّ واجبات عقلى و شرعى است.»
                                                                    (صحیفه امام، ج‏19، ص: 153)‏
«...آحاد مردم یکى یکیشان تکلیف دارند براى حفظ جمهورى اسلامى، ...  از نماز اهمیتش بیشتر است؛ براى اینکه این حفظ اسلام است...»
                                                                    (صحیفه امام، ج‏19، ص: 486)

3. «پشتیبان ولایت فقیه باشید تا به مملکت شما آسیبی نرسد»
با وجود آن که دفاع امام از نظریه ولایت فقیه جای شک و شبهه ندارد، اما این مطلب با چنین ترکیبی، در صحیفة امام نیامده، بلکه حضرت امام در تاریخ 28 شهریور 1358 ، در جمع افسران و همافران، در بارة نقش ولایت فقیه در کشور اینگونه فرموده اند: 
«امر دولت اسلامى، اگر با نظارت فقیه و ولایت فقیه باشد، آسیبى بر این مملکت نخواهد وارد شد.»                                                  (صحیفه امام، ج‏10، ص: 58)

4. «تسخیر لانه جاسوسی، انقلابی  بزرگتر از انقلاب اول بود»
این جمله یا جملة مانند آن، در صحیفة امام نیست، به نظر می رسد این برداشتی از مطلب زیر باشد که حضرت امام (ره) در 14 آبان 1358، در جمع کارکنان بیمه مرکزى ایران در بارة توطئه‏هاى آمریکا و اشغال لانة جاسوسی فرموده اند:
«...چنانچه اینها آدم نشوند و شاه را که خزاین ما را برده... در بانکها سپرده است و همه مال ملت است، تا این را برنگرداند،... مسئله باز انقلاب است. یک انقلابِ زیادتر از انقلاب اول خواهد شد...»                       (صحیفه امام، ج‏10، ص: 493)

5 .  «ملتی که شهادت دارد، اسارت ندارد»
جمله فوق یا شبیه آن نیز  در صحیفه امام یافت  نشد.

6 . «خرمشهر را خدا آزاد کرد»

این جمله که به عنوان تیتر یکی از روزنامه ها استفاده شد، در صحیفه امام نیست. البته مضمون مشابه آن در پیام امام به مناسبت آزادی خرمشهر دیده می شود:

«با تشکر از تلگرافاتی که در فتح خرمشهر به این‌جانب شده است، سپاس بی حد بر خداوند قادر که کشور اسلامی و رزمندگان متعهد و فداکار آن را مورد عنایت و حمایت خویش قرار داد و نصر بزرگ خود را نصیب ما فرمود. اینجانب با یقین به آن‌که ما «النصر الا من عندالله» از فرزندان اسلام و قوای سلحشور مسلح، که دست قدرت حق از آستین آنان بیرون آمد و کشور بقیه‌الله الاعظم _ ارواحنا لمقدمه الفداء - را از چنگ گرگان آدمخوار که آلت‌هایی در دست ابرقدرتان خصوصا آمریکای جهانخوارند بیرون آورد..»

منبع: صحیفه امام (ره)، جلد شانزدهم، صفحه 256

متأسفانه از گویندگان و تحلیل گران سیاسی چنین استنادهایی را زیاد می بینیم و می شنویم که بدون تحقیق و بررسی و صرفاً براساس شنیده ها، آنها را به حضرت امام (ره) نسبت می دهند و در واقع به نوعی سخنان ایشان را تحریف می کنند.

امیدواریم این نوشته تذکری باشد به آنان که سخن خود را مستند به بیانات امام می کنند، تا از این پس، هر شنیده ای از امام را سند قرار ندهند و نیز یادآوری باشد به مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام که در برابر این اشتباهات واکنش صریحتری نشان دهد و جلو تحریف سخنان آن بزرگمرد را بگیرد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری