کد خبر: ۳۳۷۴
تاریخ انتشار: ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۰ - ۱۷:۱۴
سرگیجه در رتبه اول ایستاد ؛
رابرت دنیرو در فیلم راننده تاکسیفیلم سرگیجه ساخته معروف آلفرد هیچکاک عنوان بهترین فیلم تعلیق سینمای جهان را به‌دست آورد.

به گزارش اعتدال به نقل از‌ نشریه سینمایی اسکرین در نظرسنجی از منتقدین فیلم و کارشناسان سینما فهرست بهترین فیلم‌های تعلیق تاریخ سینما را منتشر کرد که فیلم سرگیجه در رتبه اول دیده می‌شود.

 

سرگیجه محصول سال 1958 با نقش‌آفرینی جیمز استوارت اگرچه در گیشه چندان موفقیتی به‌دست نیاورد، اما بسیاری آن را یکی از شاهکارهای هیچکاک می‌دانند که در جشنواره‌ فیلم سن‌سباستین اسپانیا، جایزه‌ صدف نقره‌ای را به‌دست آورد.

 

رتبه دوم این فهرست در اختیار سرآغاز ساخته کریستوفر نولان است. این فیلم محصول 2010 با نقش‌آفرینی لئوناردو دی‌کاپریو برنده چهار جایزه اسکار و سه جایزه بافتا است.

 

فیلم راننده تاکسی اثر معروف مارتین اسکورسیزی در رتبه سوم بهترین فیلم‌های تعلیق تاریخ سینما قرار گرفته است. این فیلم با نقش‌آفرینی رابرت دنیرو و جودی فاستر نامزد چهار جایزه اسکار بود که در جشنواره کن موفق به کسب نخل طلا شد و دنیرو با این فیلم تا آستانه کسب جایزه اسکار رفت. نسخه بازسازی‌شده راننده تاکسی امسال در جشنواره برلین نمایش یافت.

 

فیلم پنجره عقبی دیگر اثر معروف آلفرد هیچکاک در مکان چهارم دیده می‌شود. این فیلم که چندی پیش به‌عنوان بهترین فیلم پلیسی تاریخ سینما انتخاب شد، محصول سال 1954 با نقش‌آفرینی جیمز استوارت است و داستان مردی است که از پنجره آپارتمان خود شاهد یک قتل بوده است. پنجره عقبی نامزد چهار جایزه اسکار بود و عنوان بهترین فیلم پلیسی را از جوایز ادگار آلن پو در سال 1955 کسب کرد.

 

فیلم جایی برای پیرمردها نیست محصول 2007 ساخته برادران کوئن و نقش‌آفرینی چشم‌نواز خاویر باردم در رتبه پنجم قرار دارد. این فیلم که برنده چهار جایزه اسکار ازجمله بهترین فیلم و بازیگر نقش مکمل بود، نامزد نخل طلای کن بود و در جوایز بافتا انگلیس موفق به دریافت سه جایزه شد و دو جایزه گلدن گلوب را گرفت.

 

سکوت بره‌ها ساخته جاناتان دمی محصول 1991 در رتبه ششم این فهرست حضور دارد. این فیلم برنده پنج جایزه اسکار، ازجمله بهترین فیلم و کارگردانی است که در جشنواره برلین خرس نقره‌ای بهترین کارگردانی را گرفت و دو جایزه بافتا را دریافت کرد.

 

همچنین فیلم شمال از شمال‌غربی ساخته معروف آلفرد هیچکاک محصول 1959 و نامزد سه جایز اسکار، برنده جایزه ادگار آلن پو و صدف نقره‌ای جشنواره سن‌سباستین در مکان بعدی قرار دارد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری