کد خبر: ۳۳۳۷۸
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۳۹۱ - ۱۳:۳۴
شاید یکی از پر سر و صدا ترین اتفاقات دو سال اخیر در آموزش و پرورش بحث بیمه طلایی بازنشستگان بود از نیمه دوم سال 88 حدود یک میلیون بازنشسته فرهنگی در سایت بیمه طلایی ثبت‌نام کردند اما تاریخ انقضای این بیمه زیاد طول نکشید و با پایان یافتن زمان قرارداد و بیمه بازنشستگان فرهنگی بلاتکلیف ماند.
اعتدالتا امروز که وزیر آموزش و پرورش ضمن عذرخواهی از بازنشستگان فرهنگی به علت توقف اجرای «بیمه طلایی بازنشستگان فرهنگی» استفاده از مزایای بیمه طلایی را حق طبیعی این قشر دانست وگفت: از لحاظ قانونی امکان ادامه اجرای بیمه طلایی توسط آموزش و پرورش وجود ندارد، وگرنه قطعا اجرایی می‌شد. 

حمیدرضا حاجی بابایی به ایسنا گفت: آموزش و پرورش به خاطر معلمان بازنشسته پیشتاز اجرای بیمه طلایی بازنشستگان شد، در حالی که این موضوع ارتباطی به آموزش و پرورش ندارد و تنها از سر دلسوزی پیگیر این بیمه بودیم. 

وی افزود: مقرر شده بود وزارت رفاه بخش زیادی از کارهای مربوط به این بیمه را انجام دهد و آموزش و پرورش نیز آماده هرگونه کمک و همکاری بود، اما چون بازنشستگان تحت پوشش وزارتخانه و سازمانهای دیگری هستند، آموزش و پرورش کاری نمی‌تواند انجام دهد. 

وزیر آموزش و پرورش گفت: بازنشستگان فرهنگی تحت پوشش بیمه تکمیلی هستند و بر اساس تفاهم نامه مقرر شد این مبلغ و مبلغ عائله‌مندی در اختیار بیمه ایران قرار بگیرد تا بیمه نقره‌ای بازنشستگان فرهنگی طلایی شود، اما آنها قرارداد را امضا نکردند، چرا که ترجیح آنها برای انعقاد قرارداد با شرکت بیمه آتیه سازان حافظ بود. 

حاجی بابایی گفت: هر زمان که سازمان بازنشستگی اعلام کند آمادگی اجرای بیمه طلایی بازنشستگان همچنان از سوی آموزش و پرورش وجود دارد.به گفته حاجی بابایی امسال 15 هزار معلم بازنشسته می‌شوند و با احتساب 10 هزار معلم صعب‌العلاج، حدود 25 هزار نفر از آموزش و پرورش خارج خواهند شد. 

مشکل کجا بود؟
مهمترین مشکل بیمه طلایی تامین اعتبار آن بود چرا که آموزش و پرورش در نهایتنتوانست منبع مالی مطمئن و با دوامی برای پرداخت نفری 6 هزار تومان سهم دولت، که سالانه بالغ بر 200 میلیارد تومان می شود پیدا کند. 

12 بهمن 88 وزیر آموزش و پرورش در اردوگاه باهنر گفت: «وزارتخانه بدون هیچ گونه دریافت بودجه از دولت و تنها با ساماندهی امور مالی، بیمه طلایی معلمان را انجام داده است». اما مطمئنا این اتفاق نمی توانست هر ماه بیافتد و این در حالی بود که وزیر رفاه در اردیبهشت 89 گفت : « دولت در بیمه طلایی فرهنگیان نمی‌تواند پشتیبانی مالی انجام دهد و این بیمه از دستمزد کارکنان کسر می‌شود ». در اردیبهشت ماه در بعضی مناطق، همه 12 هزار تومان حق بیمه از حقوق معلمان کسر شد. 

حاجی بابایی روز معلم امسال در واکنش به اظهارات وزیر رفاه گفت: این یک شبهه‌ای است که باید برطرف شود، باید از 12هزار تومان حق بیمه، 6هزار تومان آن را فرهنگیان بپردازند . با یک جابجایی که قرار است انجام شود این مبلغ را خود وزارتخانه پرداخت می‌کند.اما در نهایت منبع مالی پیدا نشد وپرونده بیمه طلایی فرهنگیان با عذر خواهی وزیر به پایان رسید.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری