کد خبر: ۲۸۰۸۰
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۱ - ۰۹:۳۵
انتشار بیانیه هشت کشور صنعتی جهان در مورد تحریم نفتی ایران، بازتاب سخنان وزیر اقتصاد ایران در مورد‌ آینده قیمت های نفت، بیانیه ضدایرانی شورای همکاری خلیج فارس، اظهارات وزیر دفاع اتریش در مورد برنامه هسته ای ایران و در نهایت، تصمیم آفریقای جنوبی به قطع واردات نفت از ایران، از مهمترین عناوین امروز مطبوعات جهان درباره ایران به شمار می روند.
اعتدال:اظهارات «شمس الدین حسینی»، وزیر اقتصاد ایران در مورد آینده قیمت های نفت در صورت ادامه تحریم ایران، از مطالبی بود که در برخی مطبوعات غربی بازتاب پیدا کرد. شمس الدین حسینی که در مصاحبه با «فرید زکریا» در برنامه «جی. پی. اس» شبکه «سی. ان. ان» سخن می گفته، اظهار داشته است که در صورت عملی شدن تحریم نفتی ایران، قیمت نفت به بشکه ای 160 دلار خواهد رسید.

سخنان آقای حسینی علاوه بر «سی. ان. ان» در سایت شبکه خبری «بلومبرگ» و نیز برخی روزنامه ها از جمله «جروزالم پست» بازتاب یافته است.

اما در نقطه مقابل این خبر، بیانیه گروه «جی. 8» یا هشت کشور صنعتی جهان درباره بازارهای نفت خودنمایی می کند. سایت شبکه خبری «ای. بی. سی. نیوز» گزارش داده که در دومین روز نشست «جی. 8» در کمپ دیوید آمریکا، اعضای این گروه در تلاشی برای افزایش فشار بر ایران، اعلام کرده اند اجازه اخلال در بازار جهانی نفت را نخواهند داد و در صورت لزوم، به آژانس بین المللی انرژی متوسل خواهند شد. این امر می تواند به معنای استفاده از ذخایر استراتژیک جهانی به منظور مقابله با افزایش قیمت های نفت بر اثر تحریم های نفتی ایران باشد.

روزنامه های «یو. اس. ای. تودی»، «واشنگتن پست» و «واشنگتن تایمز» از دیگر مطبوعاتی هستند که اقدام به انتشار خبر فوق کرده اند.

در مطلبی اقتصادی، روزنامه «میل اند گاردین» آفریقای جنوبی از تصمیم این کشور برای قطع کامل واردات نفت از ایران خبر داده است. بر اساس گزارش این روزنامه،آفریقای جنوبی تقریباً همه واردات نفت خود از ایران را متوقف کرده و قصد دارد تحریم های آمریکا بر صنعت نفت ایران را رعایت کند.

روزنامه «گالف دیلی نیوز» بحرین خبر داده که نمایندگان دائم کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در سازمان ملل، در بیانیه ای آنچه را که دخالت در امور داخلی کشورهای این شورا دانسته اند، محکوم کرده اند. اشاره این نمایندگان به مخالفت ایران با تشکیل اتحادیه خلیج فارس و از میان رفتن حاکمیت ملی بحرین بوده است.

روزنامه «نیویورک تایمز» در مطلبی با اشاره به مذاکرات هسته ای پیش رو در بغداد، این سوال را در تیتر خود مطرح کرده که «آیا ایران قدم بعدی را برخواهد داشت؟». در این مطلب با اشاره به فضای مثبت مذاکرات استانبول، بیان شده که همین عامل باعث تمایل طرفین به ادامه یافتن مذاکرات شد. این روزنامه همچنین می نویسد در صورت مشاهده نشانه هایی معتبر از سوی ایران، تحریم ها باید تخفیف پیدا کنند و خواسته ایران از مذاکرات نیز همین موضوع برداشته شدن تحریم هاست.

روزنامه «تایمز اسرائیل» به سخنان وزیر دفاع اتریش در مورد ایران و رژیم صهیونیستی توجه نشان داده است. «نوربرت دارابوس»، وزیر دفاع اتریش ضمن بیان اینکه ایران هنوز قادر به ساخت بمب هسته ای نیست، بیان کرده که بر این اساس، تهدیدات اسرائیل امری غیرضروری به شمار می رود. وی همچنین «آویگدور لیبرمن»، وزیر خارجه رژیم صهیونیستی را فردی «غیر قابل تحمل» توصیف کرده است.

به گزارش تابناک،در نهایت، روزنامه «هاآرتص» از انتشار چهار جلد کتاب تاریخ هولوکاست از سوی یک یهودی ایرانی تبار خبر داده است. این روزنامه مدعی شده کار «آری بابک نیا»، نویسنده این کتاب، تحت حمایت «یونسکو» و با هدف تقریب روابط میان مسلمانان و یهودیان انجام پذیرفته است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری