کد خبر: ۲۵۱۲۶۰
تعداد نظرات: ۱۰ نظر
تاریخ انتشار: ۱۷ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۵
بارها به سبب گاف‌هایی که نمایندگان مجلس در موضوعات مختلف داده اند، سواد آن‌ها به چالش کشیده شده است .آفتاب یزد در تیتر نخست خود به گاف‌های اخیر نمایندگان مجلس پرداخته است.
به گزارش اعتدال،آن‌ها حداقل نمی‌خواهند که قبل از هر اظهار نظری، یک مطالعه ساده و یا حتی جستجویی کوتاه در مورد موضوع مورد نظرشان داشته باشند تا مرتکب گاف یا سوتی نشوند. این در حالی است که این گاف‌ها نه تنها در رسانه‌های داخلی و شبکه‌های اجتماعی بازتاب گسترده دارد، بعضا در رسانه‌های خارجی نیز انعکاس پیدا می‌کند. این بار هم شاهد گاف املایی و جغرافیایی یک نماینده مجلس هستیم. محمد صفایی، نماینده گناباد و بجستان در مجلس در پیامی توییتری نوشته است: «آسیا بزرگترین و ثروتمندترین قارّه جهان است. در این قارّه دو قدرت نوظهور، ایران در شرق و چین در غرب تبلور یافته، پیمان راهبردی این دو می‌تواند، به برتری قدرت آسیا سرعت بخشد.» عدم اطلاع نماینده بجستان از موقعیت جغرافیایی ایران و چین و استفاده از تشدید در واژه «قاره» از سوتی‌های او در این توئیت چند خطی است. البته این نماینده بعد از این اشتباه توئیت خود را اصلاح کرد.

> اتفاقی مسبوق به سابقه

اما پیشتر هم شاهد این سوتی‌ها از نماینده‌ها بوده‌ایم. مثلا با آغاز سال ۱۴۰۰ محمد رضا احمدی سنگری نماینده رشت در مصاحبه با شبکه استانی باران، آغاز سال ۱۳۴۰۰ را تبریک گفت! قبل‌تر از آن هم نماینده‌ای به نام علیرضا سلیمی بود که نمی‌دانست وظیفه FATF چیست. نهاد بین‌المللی‌ای که وظیفه مبارزه با تامین مالی تروریست را دارد اما او می‌خواست که اطلاعات ترورها را از FATFدریافت کند از همین رو گفته بود: «اگر FATF صداقت دارد و بنای آن مبارزه با تروریست است، بسم‌الله، اطلاعات کسانی که شهید سلیمانی و شهید فخری‌زاده را ترور کردند در اختیار ما بگذارند پس چرا ساکت هستند؟». یکی دیگر از نمایندگان در مجلس نیز در برنامه تلویزیونی کلمه اِنی‌ور (Anywhere) را آنی‌ور و اِنی تایم (Anytime) را آنی تایم تلفظ می‌کند آنهم با تاکید فراوان. محمدجواد کریمی قدوسی هم که از سردمداران گاف در میان نمایندگان است؛ او یک بار طرحی دوفوریتی تهیه کرده بود که در این طرح دو بار به معاهده «ان پی تی» (معاهده منع گسترش هسته‌ای) اشاره کرد که هر دوبار هم به زبان انگلیسی و هم به زبان فارسی نام این معاهده را «ام پی تی، mpt» عنوان کرده بود. بار دیگر که از توافقات انتقاد می‌کند در توئیتش «PMD» را «PND» می‌نویسد. اشتباه تلفظ کلمات از جانب برخی از نمایندگان که جای خود دارد. با این اوصاف به نظر می‌رسد که پایانی برای این گاف‌ها از سوی نمایندگان نمی‌توان متصور بود.

اکنون گاف محمد صفایی، نماینده گناباد مورد توجه کاربران شبکه‌های اجتماعی قرار گرفته و واکنش‌های آن‌ها را در پی داشته است. یکی از کاربران در این مورد نوشته است: «وقتی نماینده مجلس دست چپ و راست خود را هم نمی‌داند! محمد صفایی نماینده مجلس: ایران در شرق آسیا و چین در غرب آسیاست».

کاربر دیگری گفته است: «هرچند اگه قاره رو بدون تشدید بنویسه و شرق و غرب رو هم یاد بگیره هیچی عوض نمیشه».

دیگری نوشت: «محمد صفایی نماینده گناباد فرق شرق و غرب رو نمیدونه، بعد این آدم میاد راجع به برجام و مناسبات منطقه‌ای و جهانی اظهار فضل میکنه».
یکی از کاربران اینطور می‌نویسد: «این تازه خوب خوب شه کسانی بر مسند نمایندگی تکیه زدن که شهر خود را روی نقشه ایران نمی‌توانند پیدا کنند تا چه رسد بدانند ایران در شرق آسیاست یا در غرب آسیا».

کاربران دیگر نوشته اند: «آسیا قاره متحرک که ظرف یک ساعت ایران و چین به شرق و غرب می‌روند»، «تازه بهش تذکر دادن و یه کم جغرافی خوند و توییت رو اصلاح کرد و گرنه اول اشتباه نوشته بود»، «املا و جغرافی با تک ماده قبول شدی؟».
انتشار یافته: ۱۰
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
-
|
۰۹:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
4
19
بی زحمت دروغ های حسن روحانی درطی 8سال اخیررابشماریدتاسوادحسن روحانی مشخص شود
ناشناس
|
-
|
۱۱:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
1
0
جناب رئیس جمهور با تصمیمات دو پهلو در خصوص محدویت های کرونایی در ایام عید تمام کشور را با همه گیری کرونا مواجه کرد و اشک وزیر بهداشت را در آورد وخودش را به آن راه زده.
ناشناس
|
-
|
۱۱:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
1
0
واقعا با این گزارش ها عدم جانبداری به عنوان یک رسانه و صرفا یک آگاهی بخش زیرسوال میره. هرچه بایگانی شرق و اعتدال رو گشتم گزارشی از سوتی های مجلس قبل و دولت امید که اعتدال گرا هست و جهانی شد پیدا نکردم. هرچند معتقدم این سوتی ها به علت اینکه یک انسان برزبان میاره طبیعی است و اینها مشکل مردم رو حل نمیکنه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
0
1
مجلس انقلابی نماینده مردمی که سواد ندارد به هم نمی آن
ناشناس
|
-
|
۱۲:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
0
1
اینها ..... مخلص(بی مخ )هستند که فقط زبان اسحله را میفهمند خدا عاقبت ایران رابخیر کند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
1
0
مجلس قبل هم که برای شما بود وضع بهتری نداشت. قانون تجارت مصر را ترجمه کردند که قانون تجارت ایران بشه!
فواد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
4
1
آدم بی سواد مطلق باشه،،بهتر از این هست که غرب پرست باشه،،و از این دنیا با این همه کشور فقط غرب را بشناسد،،با این کار اا نمی توانید گندی طی این ۸ سال زدید را جمع ککید پس لطفا،،حرف نزنید،،هر کام از این نماینده ها به همه جریان اصلاحات می ارزه،،حداقل کمی به فکر مردم هستند،،شما هم برید با موگرنی سلفی بگیرید،،غرب پرستان
مطصفی اسدی
|
-
|
۱۳:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
3
0
گیرم یه نماینده یااصلاچندتانماینده اشتباه کرده باشن مگه نشنیدیدهمه چیزراهمگان دانند!!!شماکه خودتون روهمه چیزدان میدونیدوین مطالب روپررنگ میکنیدکه بگیدخودتون خیلی حالیتونه؟؟؟هرچندیک نماینده بایدهمه مسایل رارعایت کنه .
ناشناس
|
-
|
۱۶:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
1
1
نماینده ای که طرحی برای آینده شهرش نداشته باشد بهتر است بره بمیره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۳
0
0
این مجلی ماحصل و عصاره یک مشت پیرمرد بازنشسته است که جوانترین آنها شا داماد جنتی است
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری