کد خبر: ۲۵۰۳۵۰
تاریخ انتشار: ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۴
عصر ایران - همان بحثی که در سال 2000 میلادی درگرفت که سال 2000 آغاز قرن 21 و هزارۀ سوم است یا سال 2001 را باید مبدأ بدانیم دربارۀ سال 1400 خورشیدی هم درگرفته: این پرسش که آیا نوروز 1400 پایان قرن است یا 1400شروع سال پایانی قرن است؟

  مرکز تقویم مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران اعلام کرده است:« بر اساس محاسبات صورت گرفته شروع سال ۱۴۰۰ به معنای آغاز قرن جدید هجری خورشیدی نیست.»

  این مرکز این گونه توضیح داده است:

  «معنای قرن یا سده، یکصد سال است. هر تقویم یک مبدأ دارد و در عرف اولین سال هر تقویم سال یک محسوب می‌شود. روز اول نخستین قرن هجری خورشیدی، جمعه ۱ فروردین ۱ و روز پایان آن، سه‏‌شنبه ۲۹ اسفند ۱۰۰، است. روز اول قرن دوم هجری خورشیدی، چهارشنبه ۱ فروردین ۱۰۱ و روز آخر آن، یک‏شنبه ۲۹ اسفند ۲۰۰، است. با این روال، قرن چهاردهم هجری خورشیدی هم از روز چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۰۱، آغاز شده و روز یک‏شنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۰ به انجام خواهد رسید.

  بنابراین، روز اول قرن پانزدهم هجری خورشیدی، دوشنبه ۱ فروردین ۱۴۰۱ خواهد بود.»

  با این حال برخی به رغم این نظر صریح و تخصصی معتقدند این تفکیک کار را دشوار می‌کند با این یادآوری که در کشورهایی که از تقویم میلادی استفاده می‌کنند و تقویم غالب دنیای امروز هم هست نیز به جای بحث در این باره هر دو تعبیر در سال 2000 به کار می‌رفت!
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری