کد خبر: ۲۴۹۶۱۰
تاریخ انتشار: ۰۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۵
سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا با وجود تصمیم این کشور برای پس گرفتن داجرای درخواست مکانیسم ماشه علیه ایران گفت که واشنگتن با سایر کشورها برای عدم فروش تسلیحات به تهران رایزنی خواهد کرد.
به گزارش ایسنا، ند پرایس، سخنگوی کاخ سفید تنها چند ساعت پس از اینکه دولت آمریکا اعلام کرد، درخواست دونالد ترامپ برای بازگرداندن تمام تحریم های سازمان ملل علیه ایران از طریق مکانیسم ماشه را پس گرفته است، گفت که واشنگتن به متقاعد کردن سایر کشورها برای عدم فروش تسلیحات به ایران ادامه خواهد داد.

بنابر گزارش وب سایت وزارت امورخارجه آمریکا، ند پرایس در ادامه هدف از این اقدام را تقویت موضع واشنگتن برای تعامل با شورای امنیت سازمان ملل درخصوص ایران توصیف کرد.

وی تصریح کرد: پس گرفتن درخواست بازگردانده شدن تحریم ها که دولت قبلی آن را مطرح کرده بود، موضع ما در شورای امنیت را تقویت خواهد کرد. ما علی رغم تصمیم های جدید دولت به استفاده از ظرفیت های خود برای متقاعد کردن سایر کشورها برای عدم فروش سلاح به ایران ادامه می دهیم.

به گزارش ایسنا، ریچارد میلز، نماینده موقت آمریکا در سازمان ملل متحد روز پنجشنبه ۳۰ بهمن در نامه‌ای به شورای امنیت اطلاع داد که دولت جدید ایالات متحده اعلان دولت دونالد ترامپ، رییس جمهوری سابق مبنی بر بازگشت کلیه تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران را لغو  کرده است.


دولت دونالد ترامپ در ماه مه ۲۰۱۸ در اقدامی خلاف عرف بین الملل، از برجام خارج شد و مایک پمپئو وزیر خارجه او نیز در ماه اوت اعلام کرد که روند ۳۰ روزه در شورای امنیت به منظور بازگرداندن همه تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران یا «مکانیزم ماشه» را کلید زده است.


سیزده کشور از پانزده عضو شورای امنیت این اعلان را باطل دانستند، و تاکید کردند آمریکا حق استفاده از مکانیزمی که خود ۲۰۱۵ از آن خارج شده است را ندارد.

دولت جدید آمریکا اخیرا تلاش‌هایی را برای بازگشت مجدد به برجام آغاز کرده است. مسئولان کشورمان تاکید دارند هرگونه بازگشت آمریکا به برجام زمانی ارزش دارد که همه تحریم‌های ظالمانه که در دولت ترامپ علیه ایران وضع شده است، لغو شود.

تصمیم دولت بایدن برای عقب نشینی از اعلام فعال شدن مکانیسم ماشه به معنای لغو تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ایران نیست و در همان دوره ترامپ نیز سازمان ملل تاکید کرد که تنها با درخواست آمریکا، بازگرداندن تحریم‌های این سازمان علیه ایران ممکن نیست.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در واکنش به این عقب نشینی آمریکا، خواستار لغو تمام تحریم های بازگردانده شده و اعمال شده در دولت ترامپ علیه ایران شد.

او در صفحه توییترش نوشت: ''ایالات متحده اذعان کرد که ادعاهای پامپئو در خصوص قطعنامه ۲۲۳۱ فاقد وجاهت قانونی بوده است. موافقیم. 

در انطباق با قطعنامه ۲۲۳۱:

ایالات متحده باید بدون قید و شرط و به صورت موثر تمام تحریم‌های اعمال، بازاعمال و یا تغییر برچسب‌داده شده توسط ترامپ را لغو کند.

سپس ما نیز تمام تدابیر جبرانی خود را بلافاصله به حالت قبل بازمی‌گردانیم.''
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری