کد خبر: ۲۴۸۷۳۴
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۰۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۰
دولت و مجلس باید به جای توزیع گاز در سطح کشور به توزیع انرژی در کشور بیندیشند که با این شتاب مصرف گاز ناشی از افزایش شعبات مصرف، چندی نخواهد گذشت با اینکه دومین کشور دارای ذخایر گازی دنیا هستیم نتوانیم حتی نیاز مصرف خودمان را تامین کنیم.
پایگاه خبری اعتدال - چند سالی است که کشور وقتی به زمستان و سردی هوا می رسد با قطعی گاز و برق مواجه می شود. وزارت نفت باید از یک سو گاز مصرفی خانوارها را تامین کند از سوی دیگر گاز مورد نیاز نیروگاهها و صنایع را. اگر گاز مصرفی خانوارها را تامین کند قادر نخواهد بود گاز نیروگاه ها و صنایع را تامین کند و وقتی نتواند گاز نیروگاه ها را تامین کند کشور با کمبود برق و به دنبال آن قطعی برق مواجه می شود. بسیاری مانند آقای رییس جمهور معتقدند مصرف زیاد کشور ناشی از فرهنگ اسراف در بین مردم است و مصرف را در کشور بهینه و سالم نمی دانند، اما نگاه به برخی آمارها نشان از مولفه دیگری هم دارد. 
بررسی شاخص‌های توسعه گاز در بخش‌های مختلف، نشان می‌دهد که در این سال‌ها سرعت توسعه شبکه‌های اصلی و فرعی گاز به نحوی بوده که در دوره زمانی ۹۵-۱۳۹۰ تعداد انشعابات گاز از ۸.۷۳ میلیون انشعاب تا پایان سال ۱۳۹۰ با متوسط رشد سالیانه ۴.۱۹ درصد به حدود ۱۰.۷۲ میلیون انشعاب در سال ۱۳۹۵ افزایش یافته و هم‌چنین تعداد مصرف‌کنندگان گاز طبیعی در بخش‌های خانگی/تجاری و صنعتی تا پایان سال ۱۳۹۰ بالغ‌بر ۱۴.۶۸ میلیون مصرف کننده بوده که با متوسط رشد سالیانه ۷.۵۴ درصد در سال ۱۳۹۵ به ۲۱.۱۱ میلیون مصرف‌کننده رسیده که از رشد مصرف در دوره زمانی یاد شده بیش‌تر است. یعنی در طول ده سال اخیر رشد 52 درصدی داشته است.
این آمار نشار میدهد بر اساس سیاست دولت ها تعداد مصرف کنندگان رشد مضاعف و بی برنامه ای را داشته است و نه میزان مصرف هر خانوار. سرانه مصرف خانوارها و مراکز صنعتی از رشد چشم گیری برخوردار نبوده است اما میزان مصرف کشور افزایش داشته است که ناشی از سیاست گاز رسانی و  انشعابات گازی دولت است.
به نظر می رسد کشو در این چند دهه به جای توجه به توزیع انرژی در کشور و استفاده از انرژی ها مختلف مانند خورشیدی، برق و ... فقط به توزیع گاز به عنوان تنها انرژی دردسترس اکتفا کرده است.
کشور ما ایران عزیز پهناور و دارای آب و هوای کاملا متفاوت می باشد و این فرصت بسیاری خوبی را برای توزیع انرژی بر اساس زمان و مکان را به برنام ریزان می دهد می توان در استفاده از وسایل گرمایشی و سرمایشی در نقاط و استانهای مختلف تفاوت و نوع مصرف انرژی آنها را نیز میتواند متناسب تعریف کرد.
دولت و مجلس باید به جای توزیع گاز در سطح کشور به توزیع انرژی در کشور بیندیشند که با  این شتاب مصرف گاز ناشی از افزایش شعبات مصرف، چندی نخواهد گذشت با اینکه دومین کشور دارای ذخایر گازی دنیا هستیم نتوانید حتی نیاز مصرف خودمان را تامین کنیم.
امروز میتوان به توزیع انرژی برق، گاز، بادی، خورشیدی و هسته ای و ... فکر کرد.
به طور مثال واقعا چه نیاز هست در روستاهای دور افتاده و یا سعب العبور از انرژی گاز استفاده شود. آنهم به صورت لوله گذاری که بعد مسافت سبب افت فشار آن نیزمی شود. آیا بهتر نیست برای این روستاها که بیشتر آنها نیز خورشید را در طول سال دارند از انرژی خورشیدی بهره برد. هم انرژی پاک است هم کم هزینه تر.
از سوی دیگر گره زدن کل کشور به یک نوع انرژی عقلانی و اقتصادی نبوده و از نظر امنیتی هم غلط است. کشور باید بتواند از تعدد انرژی های موجود بهره ببرد. تا مشکلات عدیدی در آینده مواجه نشود.
بنابراین فقط دنبال متهم کردن مردم نباشیم و توپ را در زمین مردم نیندازیم. هرچند که فرهنگ مصرف کشور ما مشکل دارد و از متوسط جهانی بالاتر است اما اولا تغییر فرهنگ مصرف هم نیازمند فرهنگ سازی است که باید دولت و مجلس و رسانه های کشور برای آن برنامه ریزی کنند کار یک شب و دو روز و یک سخنرانی و دو سخنرانی نیست و دوم اینکه برای مصرف انرژی باید بر روی چند انرژی فکر کرد و کشو را وابسته به یک محصول نکرد.
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Russian Federation
|
۱۷:۳۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
0
0
باید درست مصرف شود دولت نه حکومت جمهوری اسلامی ایران دستش درد نکند یکی از بزرگترین نعمت های خدادادی است
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری