کد خبر: ۲۴۸۷۲۱
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۲
ترامپ از زمان روی کار آمدنش بسیاری از مقام های آمریکایی را به بهانه های مختلفی و در اصل به دلیل همسو نبودن دیدگاه هایشان و گاه انتقاد از سیاست هایش از کار برکنار و اخراج کرده است.در این بین بسیاری از مسئولان ارشد نیز پشت او را خالی کردند.
چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟

به گزارش جماران، ترامپ از زمان روی کار آمدنش، بسیاری از مقام های آمریکایی را به بهانه های مختلفی و در اصل به دلیل همسو نبودن دیدگاه هایشان و گاها انتقاد از سیاست هایش از کار برکنار، و اخراج کرده است،این در حالی است که بسیاری از مسئولان بلندپایه دولتش نیز پشت او را خالی کردند.

در حقیقت در تاریخ ریاست جمهوری در آمریکا، هیچکس به اندازه ترامپ کارمند اخراج نکرده است. یک تحقیق نشان می‌دهد که ترامپ 34 درصد بیشتر از همه روسای جمهوری آمریکا در 40 سال گذشته، نیرو اخراج کرده است.

البته یک سری از مقامات هم خودشان ترجیح داده اند از دولت ترامپ خارج شوند و پشت او را خالی کنند. اوج این استعفاها را در روزهای پایانی دولت او در اعتراض به یورش اخیر به کنگره با تحریک شخص تراپ شاهد هستیم.

در این گزارش وضعیت نابسامان و آشفته دولت ترامپ طی چهار سال گذشته را بررسی می کنیم:

1.«پل منافورت» مدیر کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ، اوت 2016

چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟
 
ترامپ، مانفورت را پس از 5 ماه کار در ستاد انتخاباتی اش‌ از کار برکنار کرد. کارزار انتخاباتی ترامپ دلیل برکناری او را بیان نکرد و تنها با صدور بیانیه ‌ای برای او آرزوی موفقیت کرد. گزارش ‌هایی قبل از برکناری او منتشر شد مبنی بر این که منافورت از منابع نزدیک به روسیه در اوکراین پول دریافت کرده است. پل منافورت سه ماه در این پست بود.


 2. «سالی ییتس» معاون دادستان کل، ژانویه 2017

چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟
 
ترامپ، ییتس را به این دلیل برکنار کرد که مشروعیت قانونی فرمان او را برای ممنوعیت ورود اتباع هفت کشور مسلمان از جمله ایران به آمریکا را زیر سوال برد. باراک اوباما خانم ییتس را به این سمت منصوب کرده بود. در بیانیه کاخ سفید آمده که خانم ییتس به وزارت دادگستری خیانت کرده است. سالی ییتس در دوران ترامپ تنها 10 روز سرکار بود. اما در فاصله سال های 2015 تا 2017 به عنوان معاون دادستان کل خدمت کرده بود.

3. «رابین تاونلی» مدیر بخش آفریقا در شورای امنیت ملی، فوریه 2017

چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟
 
تاونلی دستیار پیشین «مایکل فلین» بود که با وجود انتصاب به عنوان مدیر بخش آفریقا در شورای امنیت ملی به‌ دلیل عدم دریافت تاییدیه سیا مجبور به استعفا شد.


4. «کیث کلوگ» رئیس ستاد و دبیر اجرایی شورای امنیت ملی​، فوریه 2017

 چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟

کلوگ از سمتش برکنار شد تا به عنوان مشاور فعال شورای امنیت ملی ارتقاء پست داشته باشد.

5. «مایکل فلین» مشاور امنیت ملی کاخ سفید، فوریه 2017

 چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟

ظاهرا فلین استعفا داد اما تنها سه هفته پس از آغاز به کار، دونالد ترامپ او را برکنار کرد. فلین به این دلیل برکنار شد که روشن شد پیش از آغاز ریاست‌ جمهوری ترامپ، در مورد آینده تحریم ‌های آمریکا علیه روسیه، با سفیر این کشور در واشنگتن گفت و گوهای بی‌ مجوز داشته و در این باره به «مایک پنس» معاون ترامپ واقعیت را نگفته است. مایکل فلین 23 روز در این پست بود.


6. «پریت بهارا» دادستان فدرال نیویورک، مارس 2017
 
چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟
 
بهارا یکی از 46 دادستانی بود که در دوران باراک اوباما منصوب شده بود و به او گفته بودند که ترامپ خواسته در دولت جدید هم به فعالیت خود ادامه بدهد. گمانه زنی در مورد اخراج او در بین دموکرات‌ ها و برخی دیگر وجود داشت مبنی بر این که حوزه قضایی بهارا که برج دونالد ترامپ را شامل می ‌شود، احتمالا باعث نگرانی رئیس جمهور شده بود. پریت بهارا کلا 7 سال و 7 ماه در این سمت بود که کمتر از دو ماه آن در دوران ترامپ بود تا اینکه ترامپ او را اخراج کرد.

 
7. «کتی والش» معاون رئیس کارکنان کاخ سفید، مارس 2017

 چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟

وی در کارزار انتخابات ریاست جمهوری 2016 از مشاوران دونالد ترامپ بود. کتی والش نیز دولت ترامپ را 70 روز همراهی کرد. وی از سوی استیو بنن و جارد کوشنر مشاوران ارشد ترامپ تحت فشار قرار گرفت و در نهایت از سمت خود استعفا کرد.

 
8. «آنجلا رید» راهنمای ارشد کاخ سفید

 چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟

دومین آمریکایی آفریقایی تبار و اولین زنی که عهده دار این پست شد، از دیگر چهره های کاخ سفید بود که مجبور به کناره گیری شد. دلیل برکناری وی تعلل در نشان دادن در پیش روی ملانیا ترامپ بانوی اول آمریکا بود که باعث شد وی با سرعت کافی به جایگاه ویژه حرکت نکند.

 
9. «کی. تی. مک فارلند» معاون امنیت ملی، آوریل 2017

چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟
 
«کی‌تی مک‌ فارلند» 802 روز پس از آغاز به کار خود به عنوان معاون مشاور امنیت ملی آمریکا از سمت خود استعفا داد. او که معاون مایک فلین بود، پس از استعفای اجباری وی، به همراه او رفت اما در اواسط ماه مه، به سمت سفیر آمریکا در سنگاپور برگزیده شد.

 
10. «مایک دابکی» مدیر ارتباطات ترامپ، مه 2017 

 چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟

اولین مدیر ارتباطات رئیس جمهور آمریکا نیز استعفای خود را با استناد به دلایل شخصی، تسلیم ترامپ کرد. گفته می ‌شد استعفای او نتیجه نارضایتی دونالد ترامپ از عملکرد گروه خبررسانی کاخ سفید است.
 

11. «جیمز کومی» رئیس اف بی آی، مه 2017
 
چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟
 
ترامپ، رئیس اف ‌بی‌ آی را در اقدامی غیرمنتظره برکنار کرد. کاخ سفید علت این تصمیم ترامپ را به نحوه رسیدگی کومی به ماجرای ایمیل‌ های «هیلاری کلینتون» رقیب دموکرات ترامپ مرتبط دانست. اما منتقدان دلیل اصلی اخراج جیمز کومی را با تحقیقات او در مورد تماس‌ های احتمالی تیم ترامپ با روسیه در جریان کارزار انتخاباتی ریاست جمهوری آمریکا مرتبط می ‌دانند. جیمز کومی سه سال و هشت ماه این سمت را در اختیار داشت و کمتر از 4 ماه در دوران ترامپ رئیس اف ‌بی‌ آی بود.

 
12. «شان اسپایسر» سخنگوی مطبوعاتی کاخ سفید، ژوئیه 2017

چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟
 
اسپایسر تنها شش ماه پس از آغاز به کار ترامپ از مقامش کناره گیری کرد. بسیاری اظهارنظرهای او را در کنفرانس های خبری روزانه کاخ سفید «بسیار جالب توجه و گاها جنجال برانگیزتر» از ترامپ ارزیابی می کردند. برخلاف بسیاری از افرادی که نامشان در این مطلب آمده، اسپایسر ظاهرا بدون کدورت با ترامپ سمتش را ترک کرد. شان اسپایسر 6 ماه در این سمت بود.

 
13. «آنتونی اسکاراموچی» مدیر ارتباطات کاخ سفید، ژوئیه 2017

چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟
 
دونالد ترامپ، آنتونی اسکاراموچی را تنها پس از 10 روز برکنار کرد و این 10 روز با جنجال های خبری زیادی همراه بود. بدگویی با کلمات رکیک درباره «راینس پریبوس» رئیس دفتر سابق ترامپ از جمله این جنجال‌ ها بود. این سرمایه‌ گذار بورس نیویورک سال‌ ها ترامپ را می ‌شناخت و در مصاحبه‌ های تلویزیونی از او حمایت می‌ کرد.

 
14. «راینس پریبوس» رئیس دفتر کاخ سفید، ژوئیه 2017
 
چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟

 رئیس سابق کمیته ملی جمهوری خواهان یکی از معدود کهنه کاران واشنگتن بود که توانست در دولت ترامپ پستی بدست آورد اما در نهایت ترامپ او را از کار برکنار و «جان کلی» را به جای او منصوب کرد. برکناری او در حالی صورت گرفت که تلاش های جمهوری خواهان برای لغو قانون اصلاح خدمات درمانی (اوباماکر) ناموفق ماند. راینس پریبوس 6 ماه این پست را در اختیار داشت.

 
15. «جاشوا متئو پیتوک» مدیر کارکنان مایک پنس معاون ترامپ، ژوئیه 2017

چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟
 
او به مدت 6 ماه مدیر کارکنان مایک پنس معاون ترامپ بود. او همچنین دستیار ترامپ و عضو تیم انتقالی او بود. او در ژوئیه 2017 استعفا داد و به شرکت اوراکل رفت.

 
16. «سباستین گورکا» مشاور کاخ سفید، اوت 2017

 چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟

 منابع دولت ترامپ که نزدیک به سباستین گورکا بودند، مدعی شدند که استعفای او در واکنش دخالت نیروهای وفادار به اچ. آر. مک ‌مستر در برنامه ‌های مقابله با «سازمان ‌های افراط ‌گرا» صورت گرفته است. همین منابع افزودند که تصمیم گورکا به استعفا، به ‌دنبال اعلام اعزام نیروهای آمریکایی به افغانستان صورت گرفته است؛ امری که او و جناح هوادار او در کاخ سفید، مخالف آن بودند و آن را برخلاف ایده «اول آمریکا» خواندند.

 
17. «ازرا کوهن- واتنیک» رئیس بخش اطلاعات شورای امنیت ملی، اوت 2017

چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟
 
وی از منتقدان سرسخت ایران در آمریکا بود که از سوی اچ. آر. مک‌ مستر مشاور دونالد ترامپ در این شورا به دلیل اختلاف نظرها در حوزه افغانستان و ایران برکنار شد. کوهن-واتنیک هماهنگ‌ کننده‌ شورای امنیت ملی آمریکا و سازمان ‌های اطلاعاتی- جاسوسی کشور بود.

 
18. «استیو بنن» استراتژیست ارشد کاخ سفید، اوت 2017
 
چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟
 
ملی ‌گرای دست راستی است که پیش از پیوستن به کارزار انتخاباتی ترامپ، وب سایت راست افراطی «بریتبارت» را می‌ گرداند. خروج بنن از کاخ سفید درپی تغییراتی رخ داد که جان کلی، رئیس دفتر وقت کاخ سفید در بین کارکنان ارشد ترامپ آغاز کرد. گفته شده برخی از مشاوران تاثیرگذار ترامپ از جمله «جارد کوشنر» دامادش ماه ها برای کنارگذاشتن بنن از دولت تلاش کردند. منتقدان بنن او را به یهودی ستیزی و نژاد پرستی متهم می‌ کردند. استیو بنن یک سال در این پست بود.
 

19. «جورج آنتونی سیفاکیس» رئیس دفتر ارتباط عمومی کاخ سفید، اوت 2017

 چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟

او در اوت 2017 تنها یک ماه پس از انتصاب، توسط ترامپ به دلایلی که در نهایت مشخص نشد، مجبور به استعفا شد.

 
20. «کارل ایکان» مشاور ویژه ترامپ، اوت 2017

چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟

میلیاردر سرمایه گذار سرشناس آمریکایی که به عنوان مشاور ویژه ترامپ فعالیت داشت اعلام کرد که از این سمت کناره ‌گیری می ‌کند. ایکان گفت که برخلاف یکسری مدیران و تاجران سرشناس دیگر که اخیرا در واکنش به موضع ترامپ در قبال خشونت ‌های نژادپرستان سفیدپوست از گروه مشاوران ترامپ کنار رفتند، او صرفا به دلیل این کنار می ‌رود که «نزاع حزبی» و پرسش ‌ها درباره تعارض منافع باعث انحراف دولت از فعالیتش نشود. 

 
21. «جورج گیگیکوز» مدیر پیشبرد ریاست جمهوری، اکتبر 2017
 
چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟

 او از زمان تحلیف ترامپ تا اکتبر 2017 این سمت را داشت تا در نهایت مجبور به استعفا شد.

 
22. «آندرئا تامپسون» مشاور امنیت ملی معاون رئیس جمهوری، سپتامبر 2017

چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟
 

او در سپتامبر 2017 از این سمت برکنار شد و البته به پست معاون وزیر خارجه در امور کنترل تسلیحات و امور امنیتی بین الملل ارتقا یافت.

 
23. «کیث شیلر» مدیر عملیات حراست دفتر بیضی شکل، سپتامبر 2017
 
چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟
 
در سپتامبر 2017 خبرگزاری بلومبرگ از تصمیم ترامپ برای اخراج کیث شیلر معتمد قدیمی و محافظ سابقش خبر داد و نوشت: این تصمیم، با توجه به اخراج های چند وقت گذشته در کاخ سفید، زنگ هشدار را برای متحدان ترامپ به صدا درآورده است. او حدود دو دهه با ترامپ همکاری کرده و پاسبان و حام او بشمار می رفت.

 
24.. «تام پرایس» وزیر بهداشت و خدمات انسانی، سپتامبر 2017
 
چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟
 
سناتور سابق ایالت جورجیا از مخالفان جدی برنامه اصلاح خدمات درمانی موسوم به «اوباما کر» بود. تام پرایس، در پی افزایش انتقادها از سفرهای متعدد او با جت های اختصاصی و صرف صدها هزار دلار از بودجه دولتی برای این سفرها، ناچار به استعفا شد. تام پرایس تقریبا 8 ماه سر کار بود.

 
25. «گرگوری کاتساس» معاون مشاور کاخ سفید، نوامبر 2017
 
چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟
 
کاتساس که از 20 ژانویه 2017 عاون مشاور کاخ سفید بود، در نوامبر 2017 استعفا داد و قاضی فدرال شد.

 
26. «دینا پاول» معاون مشاور امنیت ملی، دسامبر 2017
 
چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟

پاول بدون درگیری و اختلاف و بنا به تصمیم شخصی خود از دولت ترامپ جدا ‌شد.

 
27. «اوماروسا مانیگو نیومن» مدیر ارتباطات دفتر عمومی کاخ سفید، دسامبر 2017
 
چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟
 
او یک مجری و ستاره تلویزیونی برنامه ‌های واقع ‌نما (reality show) بود که به سمت مدیر اجرایی ارتباطات دفتر روابط عمومی ترامپ منصوب شد. با این وجود، او در اوایل سال 2017 وادار به استعفا شد. سارا سندرز سخنگوی مطبوعاتی کاخ سفید درباره خروج او از این سمت گفت: «وی به دنبال یافتن فرصت ‌های شغلی بهتر از سمت خود استعفا کرد.»

 
28. «پال وینفری» معاون مدیر شورای سیاست داخلی و مدیر سیاست های بودجه، دسامبر 2017
 
چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟

وینفری یکی از مقاماتی بود که بیشتر از یک سال در دولت ترامپ طاقت نیاورد و به محل کار قبلی اش، یعنی بنیاد «هریتیج» پیوست.

 
29. «ریک دیربورن» معاون رئیس کارکنان کاخ سفید، دسامبر 2017
 
چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟ 

وی پس از حضور جان کلی از مقام خود به مرتبه پائین ‌تر تنزل کرد و سرانجام مجبور به استعفا از سمت خود شد.

 
30. «اندرو مک‌ کیب» معاون اف بی آی، ژانویه 2018
 
چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟
 
مک‌ کیب به عنوان معاون اف بی آی در دوران ریاست «کریستوفر ری» رئیس فعلی اف ‌بی ‌آی و جیمز کومی رئیس پیشین فعالیت می کرد. استعفای او یک هفته پس از انتشار گزارشی صورت گرفت که در آن گفته شده بود ترامپ قصد برکناری او را دارد. ترامپ مکررا از مک ‌کیب به دلیل ارتباطاتش با دموکرات ‌ها انتقاد می ‌کرد. گفته شده که این ارتباطات مانع از آن شده بود که او در تحقیقات مربوط به دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری 2016 بی ‌طرف بماند. مک ‌کیب دو سال به عنوان معاون اف ‌بی ‌آی خدمت کرد که یک سال آن در دولت ترامپ بود.

 
31. «راب پورتر» رئیس دبیرخانه کاخ سفید، فوریه 2018
 
چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟
 
از پورتر به عنوان «دست راست» ترامپ نام برده می‌ شد. او پس از اتهام خشونت نسبت به همسران سابقش مجبور به کناره‌ گیری شد. راب پورتر یک سال در این سمت بود.

 
32. «راشل برند» دادستان کل دادگستری، فوریه 2018
 
چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟

برند پس از کمتر از 9 ماه نظارت بر شماری از بخش های چالش برانگیز در وزارت دادگستری آمریکا، از مقام خود کناره گیری کرد و دلیل این تصمیم خود را احراز یک فرصت شغلی در بخش خصوصی عنوان کرد که از نظر دستمزد در مقایسه با بخش دولتی، پرداخت های بهتری دارد. این در حالی است که دوره تصدی گری برند در وزارت دادگستری آمریکا با انتقادهای شدید ترامپ از این وزارتخانه همزمان بود.

 
33. «هوپ هیکس» مدیر ارتباطات کاخ سفید، فوریه 2018
 
چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟ 

هیکس که پیشینه ‌ای در سیاست نداشت در سال 2016 وارد ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ شد و پس از پیروزی او به عنوان مدیر روابط عمومی به کاخ سفید منصوب شد. او چهارمین مدیر ارتباطات استراتژیک کاخ سفید پس از اخراج اسکاراموچی بود. استعفای  هیکس 29 ساله یک روز پس از ادای شهادت در کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان اعلام شد. او در آن جلسه که به تحقیقات کنگره درباره دخالت روسیه در انتخابات آمریکا مربوط می ‌شد، گفته بود کارش اقتضا می ‌کند گاهی «دروغ مصلحتی» بگوید. 

 
34. «رید کوردیش» مشاور فناوری کاخ سفید، فوریه 2018
 
چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟

رید کوردیش تنها یک سال با دولت ترامپ همکاری کرد و سپس استعفا داد و گفت بیش از یک سال قصد ندارد خود را درگیر سیاست کند.

 
35. «گری کوهن» مشاور ارشد ترامپ در امور اقتصادی، مارس 2018
 
چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟

 خبر کناره گیری کوهن چند روز پس از تصمیم ترامپ مبنی بر وضع تعرفه بر واردات فولاد و آلومینیوم منتشر شد. کوهن در دوران خدمتش در کاخ سفید ، طراح اصلی برنامه اصلاحات مالیاتی ترامپ بود که در ماه دسامبر سال 2017 به تصویب کنگره آمریکا رسید. گری کوهن در زمان آغاز بحران اقتصادی در سال 2008، دومین تصمیم گیرنده مهم در بانک گلدمن ساکس بود. گری کوهن 14 ماه این پست را در اختیار داشت.

 
36. «جان مک آنتی» دستیار شخصی ترامپ، مارس 2018
 
چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟

 مک آنتی به دستور جان کلی، رئیس دفتر وقت ریاست جمهوری از کار برکنار شد.

 
37. «رکس تیلرسون» وزیر خارجه،  مارس 2018
 
چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟
 
ترامپ در توییتی اعلام کرد که تیلرسون را برکنار، و «مایک پومپئو» را به جای او انتخاب کرده است. ترامپ بعد از اعلام برکناری تیلرسون گفت که آن دو در مسائلی مانند پرونده هسته ‌ای ایران با هم اختلاف داشتند. رکس تیلرسون 14 ماه در این پست بود.

 
38. «اچ. آر. مک مستر» مشاور امنیت ملی، مارس 2018
 
چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟
 
هربرت مک مستر، سپهبد نیروی زمینی ارتش آمریکا که در عراق و افغانستان خدمت کرده بود جانشین «مایکل فلین» شد که در پی برملا شدن تماس‌ هایش با سفیر روسیه در واشنگتن مجبور به کناره گیری شد. کاخ سفید در اطلاعیه ‌ای اعلام کرد که ترامپ و مک‌ مستر مدت ها درباره استعفای او حرف می ‌زدند ولی این تغییر را جلو انداختند «چون هر دو حس کردند مهم است که به جای گمانه‌ زنی، زودتر تیم جدید مستقر شود.» مک مستر 13 ماه در این سمت بود.

 
39. «دیوید شولکین» وزیر اموربازنشستگان نظامی، مارس 2018
 
چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟
 
رئیس جمهور آمریکا در توییتی استعفای دیوید شولکین را اعلام کرد؛ پزشکی که در دوران اوباما، معاون وزیر امور بازنشستگان نظامی بود. یک نهاد نظارتی در داخل این وزارت به این نتیجه رسیده بود که شولکین در اقدامی نامناسب بلیت مسابقات تنیس ویمبلدون را دریافت کرده و همسرش را با پول مالیات ‌دهندگان به سفر اروپا برده بود. شولکین قبول کرد و بیش از چهار هزار دلار به دولت برگرداند. او  14 ماه در این پست بود.

 
40. «توماس باسرت» مشاور امنیت داخلی، آوریل 2018
 
چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟
 
باسرت همزمان با آغاز به کار جان بولتون از سمت خود استعفا کرد. وی در بسیاری از فعالیت‌ های رئیس جمهور از جمله طرح ساخت دیوار در مرز مکزیک و آمریکا نقش داشت. دلیل استعفای او «شرکت در مبارزه با تروریسم و حملات سایبری در سطوح بالاتر» بیان شده است.

 
41. «تای کاب» وکیل کاخ سفید، مه 2018
 
چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟
 
«تای کاب» مسئولیت تماس و ارتباط با هیأت تحقیق تحت نظر پلیس فدرال را داشت؛ هیأتی که به ریاست «رابرت مولر» بازرس ویژه تحقیق درباره دخالت مسکو در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در 8 نوامبر سال 2016 میلادی تحقیق می‌ کرد. اما سی ان ان اعلام کرد که تای کاب از توئیت های ترامپ درباره «رابرت مولر» ناراحت بوده و به همین دلیل استعفا داده است.

 
42. «توماس هومان» سرپرست اداره مهاجرت و اجرای گمرک، ژوئن 2018

چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟
 
هومان به دلیل سیاست های مهاجرتی جنجالی مجبور به استعفا شد.

 
43. «اسکات پروئیت» مسئول سازمان حفاظت محیط زیست، ژوئیه 2018
 
چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟
 
این وکیل در فاصله سال ‌های 2011 تا 2017 به عنوان دادستان کل ایالت «اوکلاهما» فعالیت کرده بود. از زمان شروع به کار در این سمت، اخباری از رسوایی‌ هایی اخلاقی در مورد او منتشر شد و به گفته ترامپ، پروییت به دلیل «حملات بی‌ رحمانه ‌ای» که به او و خانواده‌ اش می شد، استعفا داد. اسکات پروییت یک سال و 4 ماه و 19 روز این پست را در اختیار داشت.

 
44. «مارک شورت» مدیر امور قانونگذاری کاخ سفید، ژوئیه 2018

چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟

مارک شورت دولت ترامپ را ترک کرد و طبق گفته خودش در مرکز امور عمومی میلر در دانشگاه ویرجینیا مشغول به کار شد.

 
45. «اورت ایسنسات» مشاور ارشد ترامپ در امور اقتصاد بین المللی، ژوئیه 2018
 
چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟
 
او نماینده آمریکا در نشست گروه 7 در سال 2018 هم بود.

وی دلیل کناره گیری خود از کاخ سفید را مشکلات خانوادگی اعلام کرد و گفت که به هیچ کدام از سیاست های رئیس جمهور آمریکا اعتراضی ندارد.
 

46. «دان مک گان» مشاور کاخ سفید، اوت 2018

 چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟
 
او به دلیل همکاری با رابرت مولردر پرونده راشا گیت، با اجبار ترامپ، مجبور به استعفا شد.
 

47. «نیکی هیلی» نماینده آمریکا در سازمان ملل،  اکتبر 2018

چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟
 
هیلی فرماندار سابق ایالت کارولینای جنوبی و اولین زن غیرسفید پوست بود که در کابینه ترامپ به کار مشغول شد. خانم هیلی در زمان استعفا اعلام کرد که تنها تا پایان سال جاری(2018) در سمت خود باقی می ماند. رویکرد انتقادی و تند او به ساختار و عملکرد سازمان ملل متحد ظرف همان ماه ‌های نخست حضورش در نیویورک بسیاری از رهبران جهان را متعجب کرد، به طوری که خبر غیرمنتظره استعفای او فراتر از مرزهای آمریکا هم خبرساز شد. نیکی هیلی یک سال و 11 ماه در دولت ترامپ بود.

 
48. «جف سشنز» دادستان کل، نوامبر 2018
 
چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟
 
این سناتور جمهوری خواه از ایالت آلاباما، اولین کسی بود که از کاندیداتوری ترامپ برای ریاست جمهوری حمایت کرد. در دوران مبارزات انتخاباتی ترامپ، وی یکی از مشاوران بسیار نزدیک او بود و در دولت هم یکی از حامیان رئیس جمهور در مورد مهاجرت. اما ترامپ با سشنز میانه خوبی نداشت، به‌ ویژه به‌ دلیل اینکه سشنز از تحقیقات درباره ادعای تبانی ستاد انتخاباتی ترامپ با روسیه خود را کنار کشیده بود.‌ سشنز در نامه استعفایش به وضوح بیان کرد که این تصمیم او نبوده است.

 
49. «میرا ریکاردل» معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید، نوامبر 2018

 چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟

در میانه اختلاف نظر‌های داخلی، همسر ترامپ با صدور بیانیه ای اعلام کرد که تشخیص داده است میرا ریکاردل معاون جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید، صلاحیت خدمت در این مکان را ندارد! علت نیز مشاجره ریکاردل با بانوی اول آمریکا حین سفر وی به آفریقا در ماه میلادی اکتبر عنوان شده که ناشی از اختلاف نظر این دو درباره جایگاه نشستن سرنشینان هواپیمای حامل آنها بوده است.

 
50. «مارسیا لی کلی» مدیر  دفتر اداری کاخ سفید، نوامبر 2018
 
چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟

 او به خواست خود استعفا داد تا بعدا به کارزار انتخاباتی ترامپ بپیوندد.

 
51. «جان کلی» رئیس دفتر رئیس جمهور، دسامبر 2018
 
چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟

این ژنرال بازنشسته نیروی دریایی در ژوئیه سال 2017 منصوب شد و ترامپ  اعلام کرد که جان کلی پایان سال سمتش را ترک می کند. اوایل سال کلی مجبور شد در برابر دوربین ها «احمق» خطاب کردن  ترامپ را تکذیب کند؛ موضوعی که در کتاب «باب وودوارد» روزنامه ‌نگار برجسته آمریکایی هم به آن اشاره شده بود. جان کلی، حدود 17 ماه این سمت را در اختیار داشت.

 
52. «راین زینکی» وزیر کشور، دسامبر 2018

 چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟

دونالد ترامپ در توییتی گفت که زینکی در پایان سال(2018) از مقامش کناره گیری می‌ کند. جزییاتی در مورد علل کناره گیری او عنوان نشده است. زینکی تقریبا دو سال در این سمت بود.

 
53. «جیمز ماتیس» وزیر دفاع، دسامبر 2018

 چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟
 
ترامپ در توییتی اعلام کرد که ژنرال ماتیس در پایان ماه فوریه (یک ماه آینده) بازنشسته خواهد شد. اما از جانشین ماتیس نامی نبرد. این ژنرال سابق نیروی دریایی از زمان روی کار آمدن ترامپ به این سمت منصوب شد. خبر استعفای ماتیس یک روز پس از تصمیم جنجالی و غیرمنتظره ترامپ مبنی بر خارج کردن نیروهای آمریکایی از سوریه منتشر شد. ماتیس دیدگاه‌ های متفاوتی با دونالد ترامپ در مورد موضوعات مختلف داشت از جمله تصمیم ترامپ در مورد خروج از برجام. جیمز ماتیس بیش از دو سال در این سمت بود.

 
54. «دانا وایت» سخنگوی پنتاگون، ژانویه 2019
 
چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟
 
با پایان فعالیت وزیر دفاع آمریکا در دولت ترامپ، سخنگوی پنتاگون هم کناره ‌گیری خود از این پست را اعلام کرد.

 
55. «کوین سویینی» رئیس دفتر وزیر دفاع، ژانویه 2019

چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟

 وی در بیانیه ‌ای اعلام کرد پس از دو سال کار در پنتاگون، حال زمان مناسبی است که از مقامش استعفا داده و به بخش خصوصی برگردد. سویینی سومین نفری بود که پس از آن که ترامپ اعلام کرد که نیروهای این کشور از سوریه خارج خواهند شد، از مقامش کناره ‌گیری می ‌کرد.

 
56. «ویلیام براکمن لانگ» مدیر آژانس فدرال مدیریت اضطرار (FEMA)، فوریه 2019
 
چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟

 وی به دلیل سوءمدیریت در بحران ها از جمله طوفان پورتوریکو از سمتش استعفا داد.

 
57. «اسکات گوتلیب» کمیسیونر اداره غذا و دارو، مارس 2019
 
چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟

دونالد ترامپ با اشاره به کناره گیری وی گفت: «او به ما کمک کرد تا قیمت دارو را کاهش دهیم.» ترامپ در حساب توئیتری خود نوشت: «اسکات گوتلیب، که به عنوان رئیس آژانس غذا و دارو کار کاملا فوق العاده‌ای انجام داده است، قصد دارد ماه بعد از خدمت در دولت کناره گیری کند. اسکات به ما کمک کرد تا قیمت دارو را کاهش دهیم، رکورد جدیدی در ثبت برخی دارو‌های ژنریک و عرضه آن به بازار ثبت کنیم و بسیاری کار‌های دیگر. او و استعدادهایش هر گز فراموش نمی ‌شود!»

 
58. «بیل شاین» مدیر ارتباطات کاخ سفید، مارس 2019
 
چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟
 
استعفای شاین برای پیوستن به ستاد انتخاباتی 2020 دونالد ترامپ صورت گرفت. او پنجمین مدیر ارتباطات دونالد ترامپ محسوب می شد که استعفا داده بود.

 
59. «هدر ویلسون» مدیر کل نیروی هوایی، مارس 2019
 
چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟

 هدر ویلسون که با دونالد ترامپ سر اجرای طرح تشکیل نیروی فضایی در ارتش اختلاف پیدا کرده بود، در نامه ‌ای به او از تصمیمش برای استعفا از این سمت خبر داد.

 
60. «لیندا مک ماهون» مدیر بنگاه های اقتصادی کوچک، مارس 2019
 
چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟

گفته می شود استعفای وی به منظور پیوستنش به کمیته اقدام سیاسی رهبری (PAC) ترامپ صورت گرفت. این کمیته به عنوان یک دستگاه فدرال جذب اعتبار است که به صورت بالقوه به او اجازه حفظ تسلطش بر حزب جمهوری خواه را حتی در زمانی که خارج از ریاست جمهوری باشد، بدهد.

 
61. «کرستین نیلسن» وزیر امنیت ملی، آوریل 2019
 
چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟
 
کرستین نیلسن که مسئول اجرای بعضی از سیاست های جنجالی آمریکا در امور مرزی بود از مقام خود استعفا کرد. نیلسن در استعفانامه اش خدمت در این پست را «بزرگترین افتخار زندگی اش» توصیف کرد اما دلیلی برای رفتن ارائه نکرد. نیلسن از دسامبر سال 2017 وزیر امنیت ملی بود اما به دلیل دفاع سرسختانه از بعضی از سیاست های مرزی ترامپ با انتقادهای شدیدی مواجه شده بود.

 
62. «راندولف الس» مدیر سرویس مخفی، آوریل 2019

چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟

کناره گیری الس چند روز پس از انتشار اخبار نفوذ یک زن چینی به ویلای مارالوگوی ترامپ در ایالت فلوریدا منتشر می شود. ترامپ در زمان وقوع این حادثه در آن نزدیکی حضور داشت و گر چه هنوز ارتباط آن با استعفای الس معلوم نیست، ولی ترامپ از عملکرد الس حمایت کرده و رئیس سرویس مخفی نیز هر گونه ارتباط استعفای خود با دستگیری جاسوس چینی را رد کرده است.

 
63. «رود روزنشتاین» معاون دادستان کل، آوریل 2019
 
چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟

معاون وزیر دادگستری آمریکا که به مدت تقریبا دو سال بر تحقیقات مربوط به روسیه نظارت می کرد، استعفای اجباری خود را اعلام کرد. این استعفا که از مدت ها پیش انتظار آن می رفت پس از پایان تحقیقات رابرت مولر اعلام شد که هیچ سندی مبنی بر ارتباط میان مسکو و تیم انتخاباتی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری 2016 نیافت.

 
64. «کوین هاست» رئیس شورای مشاوران اقتصادی کاخ سفید، ژوئن 2019

چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟

عزل کوین هاست از جمله عزل های توئیتی ترامپ محسوب می شود. رئیس‌جمهور آمریکا در پیامی توئیتری از استعفای رئیس شورای مشاوران اقتصادی کاخ سفید خبر داد. ترامپ بی آنکه دلیلی برای استعفای هاست ارائه دهد؛ وعده داد که به محض بازگشت از انگلیس، جانشین وی را معرفی کند. جدایی هاست از تیم کاخ سفید در حالی اتفاق ‌افتاد که این کشور در میانه جنگ تجاری با چین بود.


65. «سارا سندرز» دبیر مطبوعاتی کاخ سفید، ژوئن 2019
 
چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟

سارا ساندرز  به شکل غافلگیرکننده‌ ای از مقام خود کنار رفت. ترامپ با اشاره به اینکه سندرز به زادگاهش در آرکانزاس می ‌رود، ابراز امیدواری کرد که او بتواند خود را کاندیدای فرمانداری این ایالت کند. سارا سندرز به دلیل نوع رابطه و رفتار تندش با رسانه‌ های آمریکا همواره از چهره‌ های مناقشه‌ برانگیز بود. در زمان سخنگویی او خبررسانی روزانه به رسانه‌ ها لغو شد. 

 
66. «پاتریک شاناهان» سرپرست وزارت دفاع، ژوئن 2019
 
چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟

به گزارش رسانه‌ های آمریکا انصراف شاناهان از ادامه ریاست پنتاگون پس از یکسال، به احتمال قوی به بروز خشونت ‌های خانگی در خانواده ‌اش برمی ‌گردد. اف بی آی در جریان تحقیقات خود درباره کاندیداهای پست‌های دولتی این موضوع را پیگیری کرده بود. طبق گزارش اف بی ای بروز درگیری خشونت‌ آمیز میان شاناهان و همسر سابقش به سال 2010 برمی ‌گردد. در سال 2011 نیز موردی خشونت ‌آمیز بین پسر شاناهان و همسر سابق او روی داد که در جریان آن پسر شاناهان با چوب بیس ‌بال به مادرش حمله کرده و او را مصدوم کرده بود.

 
67. «جان سندرز» مسئول کمیسیون آژانس گمرک و حفاظت از مرز، ژوئن 2019

 چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟
 
سرپرست اداره گمرکات و حفاظت مرزی آمریکا در بحبوحه جنجال ‌ها بر سر نگهداری کودکان مهاجران در شرایط دردناک، استعفا کرد. استعفای سندرز بحران در اداره گمرکات و حفاظت مرزی را عمیق ‌تر کرد. استعفای وی بعد از افشای شرایط بد نگهداری از کودکان مهاجران در یکی از مراکز نگهداری این مهاجران در تگزاس، نهاد تحت اداره وی صورت گرفت که او را با انتقادات شدید روبرو کرده بود. 

 
68. «الکس آکوستا» وزیر کار، ژوئیه 2019

 چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟

الکس آکوستا که در جریان پرونده آزار جنسی میلیاردری به نام «جفری اپستین» تحت فشار بود، از مقام خود کناره‌ گیری کرد. آکوستا در زمان نخستین محاکمه اپستین که حدود 10 سال پیش در فلوریدا رخ داد، دادستان آن ایالت بود. او متهم شده بود که در جریان آن محاکمه در توافقی با اپستین که در نهایت به حکمی سبک برای آن سرمایه ‌دار منجر شد، نقش داشته است. اپستین در آن زمان به رابطه جنسی با کودکان زیر 18 سال متهم بود و در نهایت به 13 ماه زندان محکوم شد.

 
69. «دن کوتس» مدیر اطلاعات ملی آمریکا، ژوئیه 2019
 
چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟

دونالد ترامپ در توییتی خبر استعفای کوتس را اعلام کرد و گفت که وی اواسط اوت از این پست کنار خواهد رفت و در عوض «جان راتکلیف» نماینده تگزاس در مجلس نمایندگان کنگره جای او را خواهد گرفت. کوتس و ترامپ اغلب در مورد مسائل مختلف سیاست خارجی از جمله روسیه، کره شمالی و ایران دچار اختلاف نظر بوده اند. ارزیابی های او در دوران تصدی مدیریت اطلاعات ملی بارها از سوی رئیس جمهور آمریکا که به سازمان های اطلاعاتی انتقاد دارد زیر سوال رفت. ترامپ در ماه ژانویه همچنین مدیر اطلاعات ملی را در ارزیابی اش از تهدیدهای ایران «منفعل و زودباور» خواند.

 
70. «مادلین وسترهوت» دستیار شخصی ترامپ، سپتامبر 2019
 
چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟
 
مادلین وسترهوت که ترامپ او را بارها عنصر کلیدی دفتر خود در کاخ ‌سفید خوانده بود، بطور ناگهانی از کاخ سفید اخراج شد. علت این اقدام گفت و گوی او با یک روزنامه‌ نگار درباره جزئیاتی خصوصی خانواده رئیس‌ جمهور به هنگام سفر غذا و نوشیدنی عنوان شده است. وسترهوت از روز نخست ورود ترامپ به کاخ‌سفید دستیار شخصی او بود.

 
71. «جان بولتون» مشاور امنیت ملی، سپتامبر 2019
 
چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟
 
ترامپ 10 سپتامبر 2019 در توییتی ضمن اعلام خبر برکناری جان بولتون نوشت که با بسیاری از پیشنهادهای او به عنوان مشاور امنیت ملی مخالف بوده است. او سومین مشاور امنیت ملی بود که توسط ترامپ برکنار می شد. ترامپ اشاره ‌ای به جزئیات مسائل مورد اختلاف میان خود و بولتون نکرد اما در ماه ‌های آخر کارش، گزارش‌ ها حاکی از آن بود که سیاست و موضع آمریکا در قبال ایران یکی از موارد اصلی اختلاف میان این دو نفر بوده است. بولتون پس از برکناری بارها در مصاحبه ها و مطالبی که منتشر کرد به ترامپ حمله و این حملاتش را تا پایان کار ترامپ ادامه داد.

 
72. «ریک پری» وزیر انرژی، اکتبر 2019
 
چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟

 پری از مارس 2017 به عنوان وزیر انرژی در دولت ترامپ حضور داشت. وی استعفای خود را پس از آن اعلام کرد که برخی گزارش ‌ها حاکی از آن بود که وی با تماس جنجالی و بحث برانگیز بین ترامپ و «ولادیمیر زلنسکی» رئیس جمهور اوکراین ارتباط دارد. 

 
73. «کوین مک آلین» سرپرست امنیت داخلی، اکتبر 2019
 
چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟

 اخراج مک آلین هم توئیتری صورت گرفت. دونالد ترامپ در توئیتی نوشت: کوین مک آلین به عنوان سرپرست وزارت امنیت داخلی کار برجسته ای را انجام داده است. ما به خوبی درباره عبور از مرزها کار کرده ایم که اکنون در حال کاهش هستند. کوین اکنون پس از سالها کار در دولت، می خواهد وقت بیشتری را با خانواده اش بگذراند و به بخش خصوصی برود. این چندمین مقام دولت ترامپ بود که به بهانه مسائل خانوادگی از مسئولیت خود کناره گیری می کند. کوین چهارمین کسی است که مسئولیت وزارت امنیت داخلی در دولت ترامپ را عهده دار شده بود.
 

74. «ریچارد اسپنسر» وزیر نیروی دریایی، نوامبر 2019
 
چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟

بنا بر بیانیه پنتاگون، اختلافات بر سر روند ابقای درجه یک کماندو که ترامپ او را از جرائم جنگی عفو کرده بود، به برکناری ریچارد اسپنسر، وزیر نیروی دریایی منجر شد. دونالد ترامپ سه نظامی آمریکایی متهم به جرایم جنگی در افغانستان و عراق را عفو کرد؛ یکی از آنها «ادوارد گالاکر» بود که پیشتر در یک دادگاه نظامی به جرم عکس گرفتن با جسد یک عضو داعش گناهکار شناخته شده بود؛ اتهام دیگر گالاکر، قتل آن اسیر بود که از آن تبرئه شد. علیرغم فرمان عفو رئیس جمهور، نیروی دریایی اعلام کرد که به زودی هیاتی ویژه موضوع ادامه حضور ادوارد گالاکر در یگان ویژه این نیرو را بررسی خواهد کرد.  ریچارد اسپنسر در واکنش گفته بود که او توییت رئیس جمهور را یک دستور نمی داند. پنتاگون در یک بیانیه رسمی اسپنسر را به دور زدن مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا متهم کرد و گفت که اسپر از وی خواسته است که استعفایش را تسلیم کند. 

 
75. «مایک مولوانی» سرپرست ستاد کاخ سفید، مارس 2020 
 
چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟

مولوانی اظهاراتی را درباره توقف بسته کمک رسانی آمریکا به اوکراین به ازای تحقیقات درباره نقش احتمالی این کشور در هک کردن ایمیل های حزب دموکرات در سال 2016 مطرح، اما بلافاصله آن را تکذیب کرد؛  اظهاراتی که این مقام آمریکایی را در معرض اخراج قرار داد.

 
76. «کلیان کانوی» مشاور ارشد کاخ سفید، اوت 2020
 
چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟

کلیان کانوی که مشاور ترامپ برای مدت طولانی بود اعلام کرد که برای تمرکز روی امور خانوادگی‌ اش از سمت خود کناره‌ گیری می‌ کند. او که در چهار سال گذشته مشغول دفاع از رئیس ‌جمهور در برابر دوربین‌های تلویزیونی و مجادله با خبرنگاران بود هدف انتقادهای زیادی قرار داشت. این مشاور ترامپ از معدود افراد وفادار به او بود و به خاطر مواضعش اسم و رسمی به هم زده بود ولی همسرش، «جرج کانوی» که از وکلای مهم واشنگتن است از منتقدان سرسخت رئیس‌ جمهور به شمار می‌رفت و مرتبا صلاحیت او را زیر سوال می ‌برد.

 
77. «مارک اسپر» وزیر دفاع، نوامبر 2020

چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟

ترامپ در اقدامی ناگهانی و باز هم در توئیتر گفت مارک اسپر وزیر دفاع، را از کار برکنار کرده است و «کریستوفر میلر» مدیر مرکز ملی مبارزه با تروریسم را به عنوان سرپرست این وزارتخانه معرفی کرده است. برکناری اسپر درست سه روز پس از آن صورت گرفت که شبکه ان‌ بی‌ سی به نقل از یک مقام وزارت دفاع آمریکا گزارش داده بود که اسپر نامه استعفای خود را تهیه کرده است.  مارک اسپر دومین وزیر دفاع دولت ترامپ در چهار سال ریاست ‌جمهوری او بود. اسپر بر سر اجرای مقررات موسوم به «قانون شورش» با رئیس‌ جمهور دچار اختلاف شده بود، قانونی که به رئیس‌ جمهور اجازه می ‌دهد برای فرونشاندن اعتراضات در کشور نیروهای ارتش را اعزام کند. او همچنین از تغییر اسامی پایگاه‌ های نظامی که نام ژنرال ‌های کنفدراسیون روی آنهاست حمایت کرده بود، امری که ترامپ با آن مخالف بود. 

 
78. «اسکات اطلس» مشاور علمی ترامپ و عضو گروه ویژه ویروس کرونا، نوامبر 2020
 
چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟

اسکات اطلس با انتشار بیانیه ای از طریق شبکه فاکس نیوز استعفای خود را اعلام کرد. وی طی دوره همه‌ گیری کرونا همواره مورد انتقاد‌ افکار عمومی آمریکا قرار گرفته بود. انتقادهای زیادی نسبت به مشاور ویژه ترامپ در امور همه‌ گیری کرونا به خصوص درباره اظهاراتش در مورد استفاده از ماسک مطرح بوده است.

 
79. «ویلیام بار» دادستان کل، دسامبر 2020 
 
چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟
 
ویلیام بار دادستان کل و یکی از حامیان پروپاقرص ترامپ بود. ترامپ لحظاتی پس از آنکه اعلام کالج الکترالبر پیروزی جو بایدن در انتخابات مهر تأیید نهایی را زد، در توییتر خود اعلام کرد که ویلیام بار پیش از کریسمس با وزارت دادگستری خداحافظی خواهد کرد. بار چند هفته پیش از آن در مخالفت با رئیس جمهور آمریکا گفته بود که وزارت دادگستری این کشور، هیچ مدرکی دال بر تخلّف انتخاباتی گسترده نیافته است. استعفای وی از سمتش نقطه پایانی بر جمله وفاداری‌ های این وزراتخانه به دولت ترامپ به‌ شمار آمد.

 
80. «استفانی گریشام» رئیس دفتر ملانیا ترامپ، ژانویه 2021

چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟
 
همسر رئیس ‌جمهور آمریکا در بیانیه‌ ای از کناره ‌گیری گریشام و بازگشت وی به شغل قبلی ‌اش با یک پله ارتقا خبر داد.

 
81. «مایک مولوینی» نماینده آمریکا در امور ایرلند شمالی، ژانویه 2021

چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟

از این به بعد مقاماتی که در مطلب آمده است در اعتراض به تسخیر کنگره به دست طرفداران دونالد ترامپ استعفا کردند. این موج استعفاها به دنبال آن صورت گرفت که بسیاری از دموکرات‌ ها و برخی جمهوری خواهان ترامپ را مقصر حمله به کنگره دانستند؛ حمله ‌ای که به عنوان اعتراض به شمارش رسمی آرای الکترال به منظور تایید پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست‌ جمهوری نوامبر 2020 آغاز شد اما سریعا منجر به حمله خشونت ‌آمیز به ساختمان کنگره شد. مولوینی در مصاحبه با «سی ‌ان‌ بی‌ سی» گفت: با وزیر خارجه آمریکا تماس گرفتم تا خبر استعفا را به او بگویم. نمی ‌توانم به این کار ادامه بدهم.

 
82. «متیو پوتینگر» معاون مشاور امنیت ملی، ژانویه 2021
 
چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟83. «الین چاو» وزیر حمل و نقل، ژانویه 2021

چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟

چاو  به دلیل اشغال مرگبار کنگره در روز چهارشنبه ششم ژانویه توسط گروهی خشمگین از حامیان دونالد ترامپ از مقام خود کناره‌گیری کرد. او نخستین وزیر کابینه بود که به این دلیل استعفا داد.

چاو، همسر میچ مکانل، رهبر جمهوریخواهان در سنا، از متحدان سیاسی نزدیک ترامپ محسوب می شود. او گفت حمله خشونت‌بار به کنگره که سخنان ترامپ به آن دامن زد او را «بسیار آزرده‌ خاطر کرد.»

 
84. «بتسی دِووس» وزیر آموزش، ژانویه 2021

 چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟
 
وزیر آموزش آمریکا بعد از حمله هواداران ترامپ به کنگره با انتقاد از شورش روز چهارشنبه در پایتخت آمریکا و یورش طرفداران ترامپ درکنگره، استعفا داد.

وی در نامه ای خطاب به رئیس جمهوری آمریکا نوشت: هیچ تردیدی نیست که لفاظی‌های شما بر این اوضاع اثر داشت. این نقطه عطفی برای من است.

وی تاکید کرد: ما می‌بایست موفقیت‌های دولت شما را به نیابت از مردم آمریکا برجسته می‌کردیم و جشن می‌گرفتیم. در عوض ، ما مانده‌ایم که آشفتگی ناشی از تظاهرکنندگان خشن را که در تلاش برای تضعیف تجارت مردم بودند ، بیش از حد کنگره ایالات متحده را پاک کنیم.

وی گفت: ما باید موفقیت های دولت شما را به نیابت از مردم آمریکا برجسته و جشن بگیریم. در عوض، ما مانده‌ایم که آشفتگی ناشی از تظاهرکنندگان خشنی که کنگره ایالات متحده را در تلاش برای تضعیف امور مردم غارت کردند، پاک کنیم.

سناتور الیزابت وارن  دموکرات در واکنش به این استعفا نوشت: بتسی دیواس هرگز وظیفه خود را برای کمک به دانش‌آموزان آمریکا انجام نداده است.

وی افزود: من یک ذره تعجب نمی‌کنم که او ترجیح می‌دهد تا کار را ترک کند تا اینکه برای اجرای متمم 25 قانون اساسی اقدام کند.

این سناتور دموکرات ادامه داد: رهایی خوش باد پتسی. شما بدترین وزیر آموزش بوده‌اید.
 

85.«رایان تالی» مشاور و مدیر میز اروپا و روسیه در شورای امنیت ملی
 
چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟
 


86. «چاد ولف» سرپرست وزارت امنیت داخلی، ژانویه 2021

 چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟
 
ولف با بیان اینکه قصد داشت وظایف خود را تا روز 20 ژانویه، روز برگزاری مراسم تحلیف جو بایدن ادامه دهد، اظهار داشت که به دلیل حوادث اخیر تصمیم گرفته تا پست خود را ترک کند. ولف خاطرنشان کرد که «پیت گاینور» رئیس آژانس مدیریت اضطراری فدرال، سمت سرپرستی وزیر را به جای او بر عهده خواهد گرفت.

 
87. «سارا متیوز» سخنگوی ترامپ، ژانویه 2021

 چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟
 
سارا متیوز پس از اعلام استعفایش گفت که آمریکا مستحق انتقال قدرت به روش مسالمت آمیز است.

 
89. «الکس آزار» وزیر خدمات بهداشتی و انسانی، ژانویه 2021
 
چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟
 
آزار هم با انتقاد از حمله طرفداران ترامپ به ساختمان کنگره در ششم ژانویه از مقام خود استعفا داد.وزیر بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده آمریکا،  در نامه استعفای خود به رئیس جمهوری دونالد ترامپ که در اوایل هفته گذشته ارسال شده است، هشدار داده است که شورش‌های هفته گذشته در ساختمان کنگره، تهدیدگر میراث دولت او است.

آزار ۵۳ ساله، نامه استعفای خود را روز سه‌‌شنبه به ترامپ ارسال کرد. استعفای او از ۲۰ ژانویه لازم‌الاجرا خواهد بود. به گزارش سی.ان.ان، این که یک وزیر کابینه به رئیس جمهوری‌ که دوره کارش رو به پایان است، نامه استعفا تقدیم کند، امر معمولی است.

در این نامه، آزار ضمن اشاره به بهترین دستاوردهای دولت ترامپ، هشدار داد که اقدامات رئیس جمهور از زمان شکست در انتخابات ۳ نوامبر، میراث او را به خطر انداخته است!
 

90. «مایک پنس» معاون ترامپ

 چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟

و البته جا دارد نام مایک پنس معاون رئیس جمهور آمریکا را هم در این فهرست بیاوریم. گرچه او استعفا نداده، اما او هم پشت ترامپ را خالی کرد و با سنگ‌ اندازی در روند انتخابات به نفع ترامپ مخالفت کرد.وی حاضر نشد خواسته های ترامپ را در رد نتیجه انتخابات و پیروزی جو بایدن بر آورده کند.

به‌گفتهٔ منابع آگاه، دونالد ترامپ،‌ رئیس جمهور آمریکا فشار آوردن به مایک پنس، معاون خود برای به چالش کشیدن نتیجهٔ انتخابات در کنگره، وی را لفظا تهدید کرده که دو راه بیشتر پیش پایش نیست.

به‌نوشتهٔ نشریهٔ تایمز دو منبع آگاه که در جریان گفتگوی دونالد ترامپ و مایک پنس قرار داشتند گفته‌اند که  ترامپ، روز چهارشنبه و درست پیش از آنکه مایک پنس برای تأیید نتیجهٔ انتخابات راهی کنگرهٔ آمریکا شود، بیش‌ازپیش و البته به‌اشتباه، قانع شده بود که معاونش قدرت آن را دارد که نتیجهٔ انتخابات ریاست جمهوری اخیر را مردود اعلام کند.

از همین رو دونالد ترامپ در آخرین جملاتش پیش از آنکه مایک پنس از دفتر او خارج شود خطاب به وی می‌گوید: «تو در تاریخ یا به‌عنوان وطن‌پرست می‌مانی یا به‌عنوان ب...».

(واژه‌ای که رئیس جمهوری ایالات متحده به‌کار برده در متن گزارش‌ها نیامده اما با توجه به بافت متن و حرف ابتدایی (p) ذکر شده، وی احتمالا واژه‌ای نظیر «بزدل» یا «بی‌جُربزه» را به‌کار برده است.)

کمی بعد وقتی هوادارن افراطی رئیس‌جمهوری آمریکا وارد ساختمان کنگره شدند و نیروهای امنیتی ناگزیر معاون رئیس جمهور را برای حفظ جانش از ساختمان خارج کردند، آقای ترامپ در توییتی نوشت که پنس، مانند معترضان «جرأت» نداشت که دست به عمل بزند. این در حالی است که برخی از تظاهرکنندگان خشمگین فریاد می‌زدند: «باید پنس را دار زد.»

رایان استیر، مشاور پیشین آقای پنس به خبرنگاران گفت که چنین اقدامی در تاریخ سیاسی آمریکا سابقه نداشته که رئیس جمهوری «معاون خودش را این‌طور سپر بلای خودش کند و هوادارنش را تشویق کند او را بگیرند.»

دونالد ترامپ و مایک پنس پس از پنج روز بعد از حمله طرفداران ترامپ به ساختمان کنگره در کاخ سفید دیداری رودررو داشتند که به گفتهٔ منابع آگاه «بی‌اهمیت» و «نمایشی» بوده است.

یکی دیگر از مشاوران پیشین مایک پنس نیز به خبرنگاران گفت:‌ «پنس از مهملات ترامپ به‌تنگ آمده» و افزود: «او در سخنرانی خود نخواهد گفت گور پدرت دونالد ترامپ، ولی به شیوهٔ خودش تا آخر خط خواهد رفت.»

کارشناسان می‌گویند مایک پنس که خود مایل به نامزد شدن در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ است، پس از واکنش‌های اخیرش در میان جمهوری‌خواهان از موقعیت بهتری برخوردار شده است.

 
یک مقایسه جنجالی

عزل ها در میان مشاوران ارشد ترامپ در دوره ریاست جمهوری اش توجه زیادی را به خود جلب کرده است. موسسه بروکینگز در گزارش چند روز پیش به آنها پرداخته است. در بخش زیر، ما دو گزارش را برای کمک به سنجش و مقایسه این عزل ها ارائه می دهیم. اولین مجموعه، عزل  ها در میان مشاوران عالی رتبه را در دفتر اجرایی رئیس جمهور دنبال می کند (که شامل وزرای کابینه نیست). مجموعه دوم عزل  ها در کابینه را ردیابی می کند.

در هر دو نمودار، ترامپ در مقایسه با دیگر روسای جمهور آمریکا (ریگان، بوش پدر، کلینتون، بوش پسر و اوباما بیشترین شمار اخراج و استعفا را چه در میان مشاوران و چه در میان وزرا دارد.  

در نمودار اول، خروجی های دولت ریگان، بوش پدر، کلینتون، بوش پسر و اوباما در سال اول ریاست جمهوری به ترتیب 17، 7، 11، 6 و 9 درصد است؛ در حالی که در دولت ترامپ این رقم به 35 درصد می رسد.

 
چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟

در سال دوم ریاست جمهوری، اخراجی های دولت ریگان، بوش پدر، کلینتون، بوش پسر و اوباما به ترتیب 40، 18، 27، 27 و 15 درصد است؛ در حالی که در دولت ترامپ این رقم به 31 درصد می رسد.

در سال سوم ریاست جمهوری، اخراجی های دولت ریگان، بوش پدر، کلینتون، بوش پسر و اوباما به ترتیب 13، 32، 20، 25 و 43 درصد است؛ در حالی که در دولت ترامپ این رقم 17 درصد است.

در سال چهارم ریاست جمهوری اخراجی های دولت ریگان، بوش پدر، کلینتون، بوش پسر و اوباما به ترتیب 8، 9، 16، 5 و 4 درصد است؛ در حالی که در دولت ترامپ این رقم 9 درصد است.

خروجی های کلی دولت ریگان، بوش پدر، کلینتون، بوش پسر و اوباما در کل دوره ریاست جمهوری شان به ترتیب 78، 66، 74، 63 و 71 درصد است؛ در حالی که در دولت ترامپ این رقم به رکورد 92 درصد می رسد.

در نمودار دوم، عزل  ها در میان وزرا و روسا مد نظر است. عضویت کابینه برای همه دولت ها شامل روسای ادارات اجرایی فدرال است که در صف جانشینی ریاست جمهوری قرار دارند. این لیست عمداً انتصابات در سطح کابینه را حذف می کند (به عنوان مثال ، مدیر اداره مشاغل کوچک و رئیس کارکنان) زیرا این موارد می توانند در دولت ها و حتی در داخل دولت تغییر کنند. استعفاها در دولت  ترامپ در سطح کابینه همچنان ادامه دارد.

  
چه کسانی پشت ترامپ را خالی کردند؟

در نمودار دوم هم ترامپ رکورددار است. 

خروجی های کابینه همه دولت های قبل از ترامپ، (ریگان، بوش پدر، کلینتون، بوش پسر و اوباما) در سال اول ریاست جمهوری صفر است، اما در دولت ترامپ همان سال اول دو نفر خارج شده اند.

در سال دوم ریاست جمهوری، اخراجی های کابینه ریاست جمهوری ریگان، بوش پدر، کلینتون، بوش پسر و اوباما به ترتیب 2، 2، 3، 1 و صفر نفر است؛ در حالی که در دولت ترامپ 5 نفر است.

در سال سوم ریاست جمهوری، اخراجی های کابینه ریاست جمهوری ریگان، بوش پدر، کلینتون، بوش پسر و اوباما به ترتیب 3، 3، 0، 1 و 2 نفر است؛ در حالی که در دولت ترامپ 3 نفر است.

در سال چهارم ریاست جمهوری، اخراجی های کابینه ریاست جمهوری ریگان، بوش پدر، کلینتون، بوش پسر و اوباما به ترتیب 1، 3، 1، 0 و 1 نفر است؛ در حالی که در دولت ترامپ 4 نفر است.

در مجموع در کل دوره ریاست جمهوری، اخراجی های وزرای کابینه ریاست جمهوری ریگان، بوش پدر، کلینتون، بوش پسر و اوباما به ترتیب 6، 8، 4، 2 و 3 نفر است؛ در حالی که در دولت ترامپ 14 نفر است.

این ارزیابی تا 14 ژانویه 2021 بوده است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری