کد خبر: ۲۴۸۶۷۳
تاریخ انتشار: ۲۸ دی ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۰
در حالی که معمولا در روزهای منتهی به مراسم تحلیف، برنامه‌ های رئیس ‌جمهور جدید و میراث رئیس ‌جمهور قبلی به سوژه رسانه ها تبدیل می شود، این بار تصویب طرح استیضاح دونالد ترامپ که در مجلس روی داد، سرتیتر اخبار آمریکا را تحت تاثیر خود قرار داده است.

به گزارش جماران، آسوشیتدپرس گزارش داد مراسم تحلیف «جو بایدن» رئیس ‌جمهور منتخب آمریکا که تحت تدابیر شدید امنیتی بی‌ سابقه در تاریخ این کشور در اول بهمن برگزار می شود؛ در سایه تلاش ها برای استیضاح رئیس جمهور در حال خروج است.

استیضاح ترامپ می تواند همزمان با برگزاری مراسم تحلیف بایدن در ساعت 13 به وقت محلی در روز چهارشنبه برگزار شود.

بر اساس این گزارش، اگر «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا آن گونه که گفته پرونده استیضاح ترامپ را تا چند روز دیگر به مجلس سنای آمریکا ارسال کند، احتمال برگزاری این دو مراسم در یک روز وجود دارد.

برخی از دموکرات ها پیشنهاد کرده اند که ابتدا زمان برای برگزاری مراسم تحلیف بایدن و شروع برنامه های خود اختصاص داده شود.

بایدن پیشنهاد داده است که مجلس سنا می تواند زمان خود را بین جلسه استیضاح ترامپ و تایید کاندیداهای کابینه وی تقسیم کند.  

لایحه استیضاح ترامپ به اتهام تحریک به «شورش» برخی افراد از جانب وی که منجر به حمله طرفداران رئیس جمهور آمریکا به ساختمان کنگره شده بود، توسط مجلس نمایندگان آمریکا با اکثریت تصویب شد.

وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرده است 275 پرونده کیفری درخصوص حوادث یورش به کنگره گشوده شده است. دادستان کل نیویورک هم گفته شورشیان و تروریست‌ های داخلی قصد دارند در روز تحلیف بایدن به ساختمان ‌های کنگره در سرتاسر آمریکا حمله کنند.

در حالی آمریکا در تدارک مراسم تحلیف بایدن است که همزمان با آن پلیس فدرال گفته است احتمالا برنامه ‌هایی برای اعتراض مسلحانه در مراکز 50 ایالت آمریکا وجود داشته باشد.

خیابان‌ های پایتخت این کشور رنگ و روی امنیتی گرفته و هزاران نیروی گارد ملی و پلیس مخفی محدوده مرکزی واشنگتن و محوطه اطراف کنگره آمریکا را قرق کرده ‌اند.

دو مقام رسمی پلیس فدرال، ضمن تأیید این خبر اعلام ‌کردند که در اعلامیه داخلی اف‌ بی ‌آی آمده است که «افرادی در تمامی مراکز 50 ایالت در حال برنامه ‌ریزی برای اعتراض ‌های مسلحانه از 16 تا دست‌ کم 20 ژانویه هستند.»

 کارشناسان امنیتی در آمریکا می‌ گویند وقایع هفته گذشته بسیاری از مردم را تحریک کرده است و احتمال می ‌رود که آنها بخواهند در مراکز ایالت به ‌ویژه جاهایی که نیروهای مسلح در آن حضور دارند، دست به اعتراض بزنند.

یک مقام گارد ملی آمریکا اعلام کرده که واشنگتن در روز تحلیف بایدن کاملا بسته خواهد بود. شهردار واشنگتن نیز از شهروندان خواسته است از آمدن به این شهر برای شرکت در مراسم تحلیف بایدن خودداری کنند و از تلویزیون شاهد مراسم باشند.

مسئولان محلی ایالت ‌های ویرجینیا و مریلند هم از اهالی خود خواسته ‌اند در روز تحلیف (اول بهمن ماه) از خانه ‌های خود بیرون نیایند.

نیروهای کمکی نیز از اداره ‌‌‌های پلیس سراسر آمریکا گرفته تا گارد ملی با هدف تامین امنیت مراسم تحلیف بایدن به واشنگتن رسیدند و توئیتر هم بیش از 70 هزار حساب کاربری طرفداران ترامپ را به حالت تعلیق درآورده تا نتوانند در بستر این شبکه اجتماعی اوضاع ناآرام آمریکا را ناآرام‌‌ تر کنند.

این تدابیر در حالی است که طرفداران مسلح ترامپ قصد تظاهرات مقابل کنگره را دارند و هشدار داده‌ اند ناآرامی ‌‌‌های گسترده ‌‌ای در پیش است.

مجلس نمایندگان آمریکا در تاریخ 13 ژانویه، دونالد ترامپ را به اتهام تحریک به شورش با 232 رای موافق و 197 رای مخالف استیضاح کرد. پلوسی گزارشی را درباره استیضاح ترامپ امضا کرد و اکنون این گزارش برای بررسی باید به سنا ارسال شود. در صورتی که طرح استیضاح ترامپ پیش برود، این دومین استیضاح یک رئیس ‌جمهور آمریکا در دوره چهارساله ریاست‌ جمهوری ‌اش محسوب می ‌شود که پیش از این در ایالات متحده بی ‌سابقه بوده است.

در حالی مسئولان برگزاری در حال آماده‌ سازی فضای مراسم تحلیف جو بایدن هستند که گفته می شود این مراسم کوچک ‌تر از حد معمول خواهد بود. بسیاری از برنامه‌ ها برای انطباق بهتر با دستورالعمل‌ های مبارزه با کرونا، به صورت مجازی برگزار خواهند شد. 

قرار شده در ساعت 17:30 عصر 19 ژانویه، یعنی یک روز پیش از مراسم تحلیف در محوطه مقابل بنای یادبود «ابراهام لینکلن» در مرکز واشنگتن، به یاد حدود 385 هزار قربانی ویروس کرونا مراسم ویژه ‌ای همچون آتش ‌بازی و نمایش نور با پهپادها برگزار شود.

انتظار می‌ رود به رسم معمول، سخنرانی بایدن پس از سوگند و سان نظامی انجام شود. احتمالا به جای یک رژه نظامی سنتی در حضور تماشاگران، رئیس جمهور جدید و خانواده وی با اسکورت رسمی نمایندگان هر شاخه ارتش آمریکا، راهی کاخ سفید شوند. برخی از مراسم جشن نیز یک روز پیش از این مراسم تدارک دیده شده است که بیشتر تماشاگران آن به صورت مجازی خواهند بود.

یک سنت ‌شکنی احتمالا این خواهد بود که به هنگام رسیدن جو بایدن و همسرش جیل به مقابل کاخ‌ سفید، رئیس ‌جمهور در حال خروج، یعنی دونالد ترامپ و همسرش ملانیا، به آنها خوش ‌آمد نخواهند گفت. آن طور که گزارش شده احتمالا ترامپ صبح روز چهارشنبه، واشنگتن را به مقصد مجموعه لوکس و ویلایی خود در فلوریدا ترک خواهد کرد.

در حقیقت این طور که پیداست توجه کانونی رسانه‌ ها به ترامپ احتمالا با خروج او از کاخ‌ سفید در روز 20 ژانویه هم پایان نخواهد یافت چرا که عملا برگزاری مراسم رسیدگی به استیضاح ترامپ به بعد از مراسم تحلیف و آغاز به کار جو بایدن موکول شده است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری