کد خبر: ۲۴۸۵۴۰
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۸
یک نماینده مجلس دهم:
یک نماینده مجلس دهم گفت: انتشار اخباری مبنی بر دستور رهبری برای بررسی مجدد لوایح FATF در مجمع، امیدواری‌هایی را ایجاد کرد.

«محمود صادقی»، نماینده مجلس دهم، در گفت و گو با خبرنگار سیاسی برنا در رابطه با کشمکش مجلس و مجمع تشخیص مصلت نظام در مورد لوایح FATF گفت: انتشار اخباری مبنی بر دستور رهبری برای بررسی مجدد لوایج در مجمع، امیدواری‌هایی را ایجاد کرد. این خبر به طور رسمی مطرح نشده بود، تا این که رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در مصاحبه‌ای آن را تایید و توصیه کرد که از اظهارنظرهای حاشیه‌ساز جلوگیری شود تا این طرح به طور مجدد در مجمع بررسی شود. 

اقدامات مجلس یازدهم گزک دست دشمن می‌دهد

نماینده پیشین مجلس افزود: در این خصوص، جلسه هایی گذاشته شده و بررسی‌هایی انجام شده است. برخی اظهارنظرها، این عمل را منوط به بازگشت آمریکا به برجام و لغو تحریم‌ها دانستند. برخی از اعضای مجمع، مانند احمد توکلی، با بیان این که همچنان مخالف این طرح هستند، از رای نیاوردن دوباره این لایحه خبر دادند. 

صادقی خاطرنشان کرد: با توجه به مصاحبه اخیر رئیس مجمع، گویا اصل موضوع صحت دارد و با توجه به ناهماهنگی در اظهارات در این مورد، بهتر است که خود مجمع برای حل این بحران ورود و اطلاع‌رسانی کند.

او تاکید کرد: مجلس یازدهمی‌ها نیز مواضع تندی نسبت به این لایحه نشان دادند اما مجلس به عنوان نهاد قانون‌گذاری، کار خود را انجام داده است. 


صادقی افزود: نکته‌ای که در این جا باید گفت این است که عمده نظر شورای نگهبان، مستند به هیئت مربوط به راهبردها در مجمع بوده است. برخی بر این باورند که اگر مجمع در اختلاف بین مجلس و شورای نگهبان سکوت کند، در واقع حمل بر نظر شورای نگهبان می‌شود. در این جا نیز شورای نگهبان به استناد خود مجمع، این سند را به مجمع ارجاع داده است، این شیوه موجب دور و تسلسل است

این عضو فراکسیون امید تصریح کرد: به نظر من این مقدار سردرگرمی و ابهام در نظام حکمرانی، به طور کلی بازخورد بسیار بدی در سطح جامعه و فعالان اقتصادی دارد. مهم‌ترین آسیبی که از قبال تحریم ها به اقتصاد ایران وارد شده است، عدم اطمینان از شرایط است. اطلاع‌رسانی به این نحوی که صورت گرفته است، بر مقدار سردرگمی می‌افزاید و شایسته نظام حکمرانی در کشور نیست. مجمع تشخیص که کارش تشخیص مصلحت نظام است، باید به نحوی عمل کند که به مصالح نظام و مردم آسیب نرسد.

او افزود:پیمان‌های بین‌المللی به طور کلی، متولی روابط بین المللی کشورها با یکدیگر است و تعهدات، تکالیف و حقوق متقابل دارد. کشور ما که خود قربانی تروریسم است از ظرفیت معاهده سی اف تی می تواند برای مقابله با سازمان های تروریستی که دیگر کشورهای عضو این معاهده مانند فرانسه میزبان انها هستند استفاده کند. ما در واقع خلاف گفته مقام معظم رهبری که فرمودند دولت تحریم‌ها را خنثی‌سازی کند، عمل می‌کنیم. یکی از راه‌های خنثی‌سازی تحریم‌ها این است که جلوی راه ارتباطی‌مان با کشورهای دیگر را نبندیم.

نماینده مجلس دهم تاکید کرد: در هر صورت، نمی‌توان تضمین کرد که در صورت عمل به همه مفاد این لوایح، مشکل دیگری نخواهیم داشت. مشکل تحریم‌های آمریکا جداگانه هست اما اینکه در لیست سیاه‌ اف‌ای‌تی‌اف قرار گرفته‌ایم، تحریم‌های آمریکا را تشدید می‌کند. پذیرش این لوایح یعنی جلوگیری از تشدید تحریم‌های آمریکا. یکی از راه های خنثی‌سازی تحریم ها که رهبری نیز بر آن تاکید دارند، همین است.

او افزود: در جلسات علنی و غیرعلنی برگزار شده در مجلس پیشین، معاون اقتصادی وزارت اطلاعات، بسیار کارشناسانه بیان کرد که اجرای این لوایح، هیچ محدودیتی برای دور زدن تحریم‌ها برای ما ایجاد نمی‌کند؛ بسیاری از دوستان مخالف، دلیل مخالفتشان همین عدم دور زدن تحریم‌ها است که به نظر من در اشتباه هستند. زیرا دور زدن تحریم‌ها از طریق کانال های معمولی انجام نمی‌گیرد  بنابراین، این مغالطه‌ها موجب مخالفت‌هایی از باب مغایرت آن‌ها با منافع ملی شده است. 

صادقی با تاکید بر اینکه FATF برای برخی تعریف نشده است، عنوان کرد: برخی بر این عقیده هستند که این معاهدات، بسیار شبیه آژانس بین المللی انرژی اتمی است که امکان نظارت را بر فعالیت‌های ما فراهم می کند در صورتی که چنین چیزی واقعی نیست اگر چنین امری واقعیت داشت، هیچ کشوری عضو آن نمی‌شد. در واقع اجرای این تعهدات، به مقابله با پولشویی در داخل کشور نیز کمک می‌کند. ثانیا تعهدات ایجاد شده، در چارچوب روابط متقابل کشورها با ایران است و حتی مقابله با پولشویی در داخل کشور را نیز فراهم می‌کند.

نماینده مجلس دهم اضافه کرد: توهم‌هایی برای مخالفت با FATF وجود دارد که برخی ناشی از دغدغه‌های ملی، سوء تفاهم‌های موجود و برخی ناشی از تقابل سیاسی با دولت است. افرادی در پی آن هستند که با ناکارآمد نشان دادن دولت، برای انتخابات آینده آماده شوند.

او هم چنین با اشاره به طرح اخیر مجلس برای مقابله با عاملان ترور سردار سلیمانی عنوان کرد: ،اقداماتی که برخی از اشخاص در ظاهر در تقابل با رژیم صهیونیستی می‌کنند، بیشترین کمک را به این رژیم، می‌کند مانند بحث انکار هولوکاست که به صهیونیست‌ها کمک کرد. زیرا یکی از حربه‌های صهیونیست‌ها همیشه مظلوم‌نمایی در مورد این برخورد آلمان‌ها بوده است. در واقع همین سوء استفاده بود که موجب شکل‌گیری رژیم صهیونیستی شد و انکار هولوکاست نیز به این مظلوم‌نمایی کمک کرد. در دنیا، تفکیکی که ما میان صهیونیسم و یهودیت داریم، معمولا وجود ندارد. بنابراین، هنگامی که می‌گوییم نابودی اسرائیل، مترادف با نابودی یهودیان قرار می‌گیرد پس این کار، اقدامی نژادپرستانه قلمداد می‌شود. 

او با بیان اینکه اینگونه طرح های مجلس گزک دست دشمن می دهد، تصریح کرد: راهبرد جمهوری اسلامی که چندین بار رهبری به آن اشاره کرده‌اند، مبنی بر این که ما نمی‌خواهیم یهودیان را به دریا بیندازیم، این است که فلسطین هم متعلق به یهودیان، مسیحیان و هم مسلمانان فلسطینی است. اینکه این طرح را اینطور تصویب کنند، گزک دادن به دست اسرائیلی‌ها و مغایر با منافع ملی است. 

صادقی اضافه کرد: در این طرح، بحث اخراج آمریکا از منطقه به چشم می‌خورد، در این طرح برای حمایت از جبهه مقاومت و همچنین حمایت از معاونت آن اشتباهاتی ناشیانه انجام شده است. در بحث اخراج آمریکا از منطقه هم برای بحث تنش با کشورهای همسایه زمینه‌سازی شده است. البته این که ما انتظار داشته باشیم کشورهای همسایه با آمریکا همکاری نکنند، انتظار درستی است اما هر اقدام و عملیات انفجاری‌ در هر کدام از این کشورها اتفاق بیفتد، به نام ایران تمام خواهد شد.

نماینده مجلس دهم در پایان گفت: ممنوعیت مشارکت موثر اتباع ایرانی با دولت آمریکا و مشمول مجازات شدن این افراد، تبصره جالبی دارد که می‌گوید همکاری علمی-فرهنگی-آموزشی با هدف حفظ منافع کشور و پس از کسب مجوز از جمهوری اسلامی، بلامانع است؛ در واقع این تبصره به اتباع ایرانی اجازه می‌دهد که با  دولت آمریکا فعالیت‌ها فرهنگی و علمی و آموزشی داشته باشند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری