کد خبر: ۲۴۸۵۲۷
تعداد نظرات: ۶ نظر
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۹ - ۰۱:۴۶


اعتدال: رییس بانک مرکزی در گفت وگویی از احتمال وقوع شوک قیمتی در اثر تغییر نرخ ارز پایه خبر داد.

به گزارش اعتدال، مصوبه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 1400 در خصوص تغییر ارز ترجیحی از 4200 به 17500 تومان نگرانی هایی را به وجود آورده است. 

اینک پس از هشدارهای کارشناسان در خصوص تبعات این تصمیم، رییس بانک مرکزی در گفت وگویی از احتمال وقوع شوک قیمتی در اثر تغییر نرخ ارز پایه خبر داد.


عبدالناصر همتی در حاشیه نشست روز یکشنبه کمیسیون اصل نودم مجلس درپاسخ به سوالی در خصوص اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی اظهارکرد: دولت در شرایطی که کشور دچار افزایش جدی نرخ ارز به دلیل تحریم‌های سنگین و بی‌سابقه‌ای شده بود، چاره‌ای جز تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای تامین کالاهای اساسی و داروی مردم و کنترل قیمت‌ها نداشت، تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی در یک مقاطعی بسیار خوب عمل کرد.

همتی تاکید کرد: اگر مجلس بخواهد همین ارزی که به خوبی اجرا و توزیع نشده را تغییر دهد حتما در قیمت کالاها تاثیر خواهد گذاشت و باید به نوعی حذف ارز یارانه‌ای جبران شود. بنابراین این موضوع یک تصمیم دوگانه است زیرا ارز ۴۲۰۰ تومانی از یک طرف کمک به مردم بوده و از سوی دیگر با اجرای نادرست رانت‌هایی را بوجود آورده است.

رییس کل بانک مرکزی در ادامه اظهار کرد: امیدواریم با همفکری دولت و مجلس بتوانیم معضل پیش آمده در زمینه ارز یارانه‌ای را اصلاح کنیم و به سمتی برویم که ارز تک نرخی شود، من معتقد به ارز چند نرخی نیستم اما اکنون باید مراقب شوک حاصل از حذف ارز یارانه‌ای در جامعه باشیم و با تدبیر اقدامات لازم را انجام دهیم تا اتفاقی نیفتد. 

انتشار یافته: ۶
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ایرانیان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۵۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
0
0
باید محاسبه مزد کارگران و یارانه بر اساس نرخ روز یا متوسط ماهیانه دلار محاسبه شود و هر ماه شناور و نه سالانه تا کمی به عدالت نزدیکتر و از شدت اختلاف طبقاتی کمتر.
زمان شروع یارانه 45 هزار تومانی، ارزش بیش از 40 دلار بود، الان شده کمتر از دو دلار!!!!
ناشناس
|
-
|
۰۷:۳۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
0
2
گرانی دلار ربطی به تحریم نداره زیر سر همین همتی (....) و وزیر اقتصاد و جناب آقای حجت الاسلام روحانی ریاست محترم جمهور (...) می باشد
پاسخ ها
ناشناس
| - |
۲۱:۵۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
دوستان مجلس کمک کنند واقدامات دولت را تکمیل کنند و قیمت ارز را فضایی کنند که میتواند هم کمک بزرگی به جامعه سرمایه دار کشور باشد وهم کمک به دولت نیامده بعدی برای یک درامد فضایی و توزیع ان بین دوستان وهم حزبی هایشان که منتظر هستند علی برکت ا...
شهرفرنگ
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
0
0
من نمی فهمم دولت ها سریع شرایط جنگ اقتصادی را فراموش می کنند ، مردم که دارند میکشند این شرایط را چطور فراموش کنند، امروز هم در رادیو یه مسئول نظارت فولاد میگوید راهکار مبارزه در دنیا با قیمت فولاد ... مالیات بر افزایش قیمت است و ... تا قیمت ها به ثبات برسد ... آقایون و خانم ها این راهکار ها همه درست ، خودتون می گویید در دنــیــا ، ما که الان چند سال هست از دنیا در تحریم هستیم کدام دنیا ، این راهکار ها که دنیا سالهاست دارند انجام میدهند در شرایط عادی اقتصادی انجام میدهند ما که قبل از ترامپ انجام ندادیم حالا با فشار تورمی یکباره حداقل 5 تا 10 سال بر مردم داریم راهکار میدیم ، کسی چیزی از امنیت ملی درک می کند ، کسی میفهمد که این گرانی ها هدف دشمن است ، کسی درک می کند این همان شرایط مطلوب از نگاه دشمن است.
عتی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
0
0
ارز 4200 بین خودشان تقسیم میکنند و اجناس رو با ارز 25000 به مردم تحویل میدهند ....
امیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
0
0
میشه چهارتا کالا که با ارز 4200 تومان به دست مردم رسیده را نام ببرید درحدود یکساله که تمام قیمتها با ارز 18000 تومانی نیمایی محاسبه شده و نه با ارز 4200 تومانی حتی اگر با ارز 17000توماني هم بسته بشه باید شاهد کاهش قیمت ها باشيم
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری