کد خبر: ۲۴۸۲۵۶
تاریخ انتشار: ۱۰ دی ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۴
موسویان:
سردار شهید قاسم سلیمانی با فرماندهی و مدیریت منحصر به فرد خود توانست تار و پود داعش در منطقه را در هم بکوبد. نیروی تروریستی که آمده بود تا یا اصطلاح تشکیل خلافت اسلامی منطقه را به آشوب بکشد. این پیروزی ها به مزاج حامیان دولتی تروریست ها خوش نیامد و بنابراین دستور ترور ایشان را صادر کردند که تاثیرات بسیاری در معادلات منطقه بر جای گذاشت.
سردار شهید قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران با فرماندهی و مدیریت خود توانست تار و  پود داعش در منطقه را در هم بکوبد. نیروی تروریستی که آمده بود تا یا اصطلاح تشکیل خلافت اسلامی منطقه را به آشوب بکشد. این پیروزی ها به مزاج حامیان دولتی تروریست ها خوش نیامد و بنابراین دستور ترور ایشان را صادر کردند تا بار دیگر چهره آنها بیش ار پیش نمایان شود. ترور سردار دلها در عراق و فرودگاه بعداد به دستور مستقیم رییس جمهور آمریکا رخ داد و تاثیرات بسیاری در معادلات منطقه بر جای گذاشت. 

 یک دیپلمات پیشین کشورمان گفت: تضعیف روند مبارزه با تروریسم تکفیری در کل منطقه و جهان و از سویی تضعیف روند مدیریت بحران‌های جاری منطقه دو امری است که با ترور سردار شهید سلیمانی بر ثبات و امنیت منطقه شاهد هستیم.

به گزارش اعتدال سید حسین موسویان در گفت‌وگو با ایسنا در پاسخ به این پرسش که بعد از یکسال و روشن شدن ابعاد ترور سردار سپهبد شهید سلیمانی و با توجه به تحولات منطقه ای، به نظر شما این اقدام آمریکا با چه هدفی انجام شد؟ گفت: اقدام ترامپ در ترور سردار سلیمانی از روی ضعف و درماندگی و وحشت بود. آمریکای ترامپ موفقیت ایران در رهبری مبارزه با تروریسم تکفیری را نمی‌توانست تحمل کند چون خروج از برجام و سیاست فشار حداکثری را تحت ادعای "تروریسم دولتی ایران" آغاز کرد.

این دیپلمات پیشین کشورمان تصریح کرد: اکنون افشا شده که آمریکا در ایجاد گروه‌های تروریستی تکفیری نقش داشته است، منتهی واشنگتن در مورد این گروه‌ها، "سیاست دومنظوره ضعف و بقا" را داشته است. از یک طرف با مبارزه با آنها، قدرت یافتن آنها را مهار می‌کند تا ضعیف بمانند و شاخ جدی برای متحدین‌شان نشوند. از طرف دیگر برای "حفظ بقا"، آنها را به طور سری حمایت می‌کند. از این رو ادامه رهبری سردار سلیمانی در مبارزه با داعش به نابودی کامل آن در سطح منطقه منجر می‌شد که آمریکا نمی‌توانست این روند را تحمل کند لذا دست به جنایت ترور او زدند.

وی در پاسخ به این که این نوع اقدامات که گویای تروریسم دولتی است به لحاظ حقوقی و سیاسی چه تاثیری بر روابط بین الملل دارد؟ گفت: متاسفانه باید بگویم تاثیر عملی مهمی نخواهد داشت، چون روابط بین الملل در دنیای امروز بر اساس زور و تبعیض است. برای مثال اگر ایران یک قطعنامه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و شورای امنیت سازمان ملل را اجرا نکند همه قدرت‌های جهانی متحد شده و بدترین تحریم‌ها علیه ایران را اعمال می‌کنند. اما اسرائیل که تقریبا تمامی قطعنامه‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در موضوع هسته‌ای و تمامی قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل در مورد فلسطین را زیر پا گذاشته، تمام قدرت‌های جهانی نه تنها یک تحریم ساده علیه اسرائیل نکرده اند بلکه با تمام قدرت و ظرفیت از او حمایت می‌کنند.

این دیپلمات پیشین کشورمان درباره تاثیر ترور سردار سپهبد سلیمانی بر آینده و ثبات و امنیت منطقه اظهار کرد: دو تاثیر مهم، یکی اینکه ترور سردار سلیمانی، موجب تضعیف روند مبارزه با تروریسم تکفیری در کل منطقه و جهان است. دومین تاثیر تضعیف روند مدیریت بحران‌های جاری منطقه است. آن سردار شهید، دنبال کاهش تشنج و اختلاف با کشورهای منطقه بود که سفر آخر ایشان برای عراق هم بخشی از تلاش‌های او برای حل بحران روابط ایران و عربستان بود.

موسویان در ارزیابی اقدامات حقوقی و سیاسی ایران برای پیگیری این ترور در یک سال گذشته گفت: به نظرم وزارت خارجه اقدامات حقوقی لازم را انجام داده است، هم به لحاظ وظیفه و تعهد ملی و هم به خاطر علاقه ویژه‌ای که آقای ظریف و همه دیپلمات‌های وزارت خارجه به آن شهید مظلوم داشتند. البته من خوشبین نیستم که مراجع بین‌المللی اقدامی جدی و عملی برای محاکمه ترامپ رئیس‌جمهور و مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا انجام دهند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری