کد خبر: ۲۴۸۰۶۰
تاریخ انتشار: ۲۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۴
معاون بهداشت دانشگاه علومپزشکی زنجان گفت: محدودیت‌های اعمال شده در زمینه کاهش شیوع کرونا تاثیرگذار بوده اما در صورت برگزاری دورهمی شب یلدا این زحمات به هدر خواهد رفت.

محمدرضا صائینی شامگاه دیروز (۲۳ آذرماه) در جلسه قرارگاه عملیاتی ستاد کرونا که در استانداری زنجان برگزار شد، با اشاره به اینکه بررسی‌ها نشان می‌دهد ۸۵ درصد موارد فوتی زنجان در بحث بیماری کرونا مربوط به افراد سالمند بالای ۶۵ سال است، اظهار کرد: اقدامات خوبی در استان برای حمایت از سالمندان در برابر کرونا انجام شده است.

وی با بیان اینکه با توجه به آمار بالای مرگ و میر ناشی از کرونا در بین افراد سالمند و دارای بیماری زمینه‌ای، باید تلاش کنیم از آنان به بهترین شکل ممکن مراقبت کنیم و تا حد امکان از مراودات آن‌ها بکاهیم، اضافه کرد: در طرح ویژه شهید قاسم سلیمانی که یک طرح ارزنده و علمی در حوزه مبارزه با کرونا است نیز راهکارهای خوبی در این حوزه پیش‌بینی شده است.

صائینی با اشاره به این مطلب که کرونا در حال حاضر به یک بیماری خانوادگی تبدیل شده است، تصریح کرد: متاسفانه یک باور غلطی که وجود دارد، این است که اعضای خانواده فکر می‌کنند چون فرزندان یک پدر و مادر هستند همدیگر را درگیر نمی‌کنند؛ این در حالی است که یکی از اعضای خانواده می‌تواند دارای علائم خفیف کرونا و ناقل آن بوده و سایر افراد را نیز مبتلا و باعث و بانی یک فاجعه بزرگ انسانی در خانواده باشد.

این ‌مسئول با اشاره به اینکه کرونا یک بیماری مرموز و پیچیده است که رفتار آن در بسیاری از مواقع قابل پیش‌بینی نیست، یادآور شد: با توجه به این موضوع، پرهیز از برگزاری دورهمی‌های خانوادگی را باید جدی گیریم، چون قدرت انتقال ویروس در تجمع‌ها به مراتب بالاتر است.

وی با اشاره به در پیش رو بودن شب یلدا، یادآور شد: برای مدیریت شلوغی‌ها و تردد در روزهای منتهی به این شب پیشنهاد می‌شود سه روز قبل از یلدا ممنوعیت تردد از ساعت ۱۷ اعمال شود. همچنین کمپینی برای هدایت هزینه‌های شب یلدا در راستای کمک به خانواده‌های آسیب‌دیده از کرونا راه‌اندازی شود.

صائینی، اعمال محدودیت‌ها را در کاهش آمار بیماری کرونا طی روزهای اخیر تاثیرگذار دانست و عنوان کرد: جمع شدن مردم در شب یلدا و تدارک دورهمی‌های خانوادگی همه زحمات کشیده شده در این حوزه را طی روزهای اخیر به هدر خواهد داد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی زنجان با تاکید بر این مطلب که باید از همه ظرفیت‌ها برای تبلیغات پرهیز از برگزاری شب یلدا به صورت دسته‌جمعی و اطلاع‌رسانی آسیب‌ها و مخاطرات آن استفاده شود، گفت: در این زمینه رسانه‌ها نقش تاثیرگذاری دارند که باید اهتمام‌ جدی در این حوزه داشته باشند.

وی با بیان اینکه به جای دیدارهای حضوری در برهه فعلی بهترین کار تماس تلفنی با سالمندان است که باید در طول روز تداوم داشته باشد، اضافه کرد: در صورتی که مجبور به حضور در کنار سالمندان هستیم باید همه پروتکل‌های بهداشتی با جدیت رعایت شود و اعضای خانواده در یک روز در خانه فرد سالمند حضور نیابند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری