کد خبر: ۲۴۷۸۱۶
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۲
وزیر جهادکشاورزی بعد از مدتها درباره کمبود روغن نباتی زبان گشود و در نتیجه تحقیقات و کشفیات خود خطابه نمود که «مصرف روغن در ایران از متوسط مصرف جهانی بالاتر است» وی بعد از جملات قصار عنایت فرموده و عامل تمامی مشکلات را طبق روال بقیه موارد خطای انسانی زمینه ساز آبروزی صف های روغن بوده و وزارتخانه فشایشان هیچ عیب و ایرادی نداشته است.
به گزارش خبرنگار اعتدال، روز پنج شنبه خاوازی وزیر جهادکشاورزی به قم رفته و ریشه مشکلات را به حمدالله یپیدا کرده و به اطلاع افکار عمومی رسانده است.

نامبرده ضمن تاکید بر اینکه وزارت بی در و پیکر جهادکشاورزی هیچ عیب و ایرادی ندارد و همه این بزرگواران از همه طلب کار و خیلی مدیر و مدبر، در بحران های اخیر همچون کمبود و افزایش قیمت گوشت قرمز، کمبود و افزایش قیمت تخم مرغ، کمبود و افزایش قیمت مرغ، کمبود و افزایش قیمت روغن خوراکی، کمبود و افزایش قیمت برنج، کمبود و افزایش قیمت نهاده های دامی، کمبود و افزایش قیمت لبنیات، کمبود و افزایش قیمت چای، کمبود و افزایش قیمت گوجه فرنگی و شاهکارهای متعدد دیگر در حوزه میوه، هیچ گونه مشکل و قصوری نداشته است و می فرمایند: «یکی از مشکل‌های کشور مصرف بی رویه است بویژه در مصرف روغن از متوسط میزان مصرف جهانی خیلی بیشتر مصرف داریم.»

ایشان بفرمایند آمار این مصرف را از چه منبع مطمئنی به دست آورده اند. دولت هنوز در اعلام نرخ تورم بین دو دستگاه عریض و طویل بانک مرکزی و مرکز امار نتوانسته انسجامی برقرار کند حالا چگونه حضرات در وزارت کشاورزی توانسته نرخ مصرف را با وجود قاچاق گسترده به عراق، افغانستان و سایر کشورهای جنگ زده غیر همسایه و همچنین بازارچه های مرزی به دست آورند.

بزرگوراران در دولت بفرمایند با این همه مصرف بالاتر از نرم جهانی یحتمل سطح رفاه ما از مردم کم مصرفی همچون امریکا و اروپای غربی بهتر است و فقط نکته تعجب برانگیز آن است که اهالی اسکاندیناوی به ما حسودی نمی کنند و مدیران ما را نمی دزدند؟؟!


اعتدال جهت جلوگیری از متهم شدن به تقطیع سخنان این کاشف بزرگوار آنچه از جلسات ایشان در خروجی خبرگزاری ها منتشر شده است را بدون کم و کاست منتشر می نماید و مانند همیشه قضاوت به مخاطبان سپرده می شود:

به گزارش خبرگزاری ها پنج شنبه کاظم خاوازی در دیدار با آیت الله علیرضا اعرافی مدیر حوزه های علمیه اظهار داشت: در نگاه اول بخش کشاورزی از جهت تولید و امنیت غذایی بسیار مهم است. وی افزود: از نظر تامین گندم مورد نیاز کشور عملا خودکفا هستیم.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: کشورها همه برای اینکه امنیت بیشتری داشته باشند ذخایر راهبردی را گردآوری می کنند گندم یکی از این ذخایر راهبردی است که کشور ما از این نظر هیچ گونه مشکلی ندارد.

وی تصریح کرد: در کشور ما ۶ میلیون هکتار کشت گندم وجود دارد که از این میان ۲ میلیون هکتار به صورت کشت آبی و ۴ میلیون به صورت کشت دیم است.

خاوازی گفت: اما در مورد برخی گیاهان مانند دانه های روغنی عقب افتادگی داریم زیرا گیاه کلزا که از موارد اصلی آن در کشور است زمان کشت مقارن با گندم دارد و در نتیجه مقدار زیادی از آن در کشور تولید نمی شود.

وی افزود: به همین منظور در حال جایگزین کردن گیاه کاملیا با کلزا هستیم تا این مشکل را تا حد زیادی حل کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در خصوص مواد پروتئینی همچون گوشت قرمز، مرغ، ماهی و میگو از نظر تولید مشکل خاصی نداریم اما برای تامین مواد خوراکی آنها که از خارج از کشور وارد می شوند دچار محدودیت هستیم و به سختی آنها را تأمین می کنیم.

خاوازی بیان داشت: همین وابستگی به نهاده های دامی وارداتی سبب گران شدن نرخ گوشت مرغ در کشور شده است چرا که ذرت و کنجاله باید با هم به مصرف مرغداری ها برسد و کنجاله از خارج از کشور وارد می گردد دچار این مشکل شده ایم.

وی افزود: ذرت و کنجاله هر ۲ جایگزین های مناسبی دارند که ما می خواهیم برای جایگزینی ذرت از ارزن استفاده کنیم.

وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: گیاه ارزن در کشور ما که دارای شرایط آب و هوایی نیمه خشک است به خوبی قابل کشت است.

وی گفت: در مجموع به جز وابستگی به نهاده های دامی و کمبود دانه های روغنی مشکل دیگری در حوزه کشاورزی نداریم.

وزیر جهاد بیان داشت: به جهت مقابله با قاچاق دام، تدابیری اندیشیده شده که یکی از آنها ممنوعیت حمل دام از یک استان به استان دیگر است تا به این وسیله از از خروج دام از کشور جلوگیری به عمل آید.

وزیر جهاد کشاورزی روز پنجشنبه در سفر غیررسمی خود به قم ضمن دیدار با چند تن از مراجع تقلید نسبت به توسعه واحدهای گلخانه ای، سیستم های آبیاری تحت فشار و طرح های جهش تولید در بخش کشاورزی استان قم قول مساعد داد.

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
پارسا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
0
0
لعنت خدا برتو آخه روعن کجا گیر میاد که ما مصرف کنیم
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری