کد خبر: ۲۴۷۷۴۳
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۳
به گزارش خبرنگار «اعتدال»  وزیر دادگستری آمریکا که یکی از سرسخت ‌ترین متحدان رئیس جمهور آمریکا است هم ادعای تقلب وی را رد کرد.

 به گزارش جماران، «ویلیام بار» دادستان کل آمریکا اعلام کرد که وزارت دادگستری شواهدی از تقلب گسترده که بتواند نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 را تغییر دهد، پیدا نکرده است.

این اظهارات از سوی یکی از اعضای کابینه دونالد ترامپ در حالی مطرح شد که رئیس جمهور آمریکا به‌ طور مرتب ادعای خود مبنی بر تقلب در انتخابات را تکرار می ‌کند. دونالد ترامپ تاکنون از پذیرش شکست در انتخابات ریاست جمهوری امتناع کرده است.

ویلیام بار در گفت ‌و گو با آسوشیتدپرس گفت که «دادستان ‌های آمریکا و نیروهای اف‌ بی ‌آی در تلاش هستند تا شکایت ‌ها و اطلاعات خاصی را که دریافت کرده‌ اند پیگیری کنند اما آنها هیچ مدرکی را که بتواند نتیجه انتخابات را تغییر دهد پیدا نکرده‌ اند.»


وزیر دادگستری دولت ترامپ هم ادعای تقلب وی را رد کرد
تا به امروز ما تقلب در حدی که بتواند نتیجه دیگری را در انتخابات رقم بزند ، ندیده ‌ایم

دادستان کل آمریکا همچنین ادعای تخلفات سیستماتیک را رد کرد و گفت: «یک نظری وجود دارد که تقلب سیستماتیک وجود داشته و ماشین های شمارش رای به گونه ای برنامه ریزی شده بودند تا نتیجه را تغییر دهند. وزارت امنیت داخلی و وزارت دادگستری این موضوع را بررسی کرده اند و تاکنون به نشانه ای دست پیدا نکرده ایم که این ادعا را تایید کند.»

این اظهارنظرها از طرف وزیر دادگستری که یکی از سرسخت ‌ترین متحدان رئیس جمهور آمریکا است، صورت گرفته است.

ویلیام بار ماه گذشته دستورالعملی را برای تمام دادستان‌ های فدرال آمریکا صادر کرد که به آنها اجازه می‌ داد قبل از تایید نهایی انتخابات ریاست جمهوری هرگونه «ادعای مهم» در مورد رای ‌گیری را پیگیری کنند. صدور این بخشنامه در آن زمان مورد انتقاد قرار گرفت و حتی رئیس اداره سلامت انتخابات وزارت دادگستری نیز در این رابطه استعفا کرد.

وی همچنین پیش از انتخابات از رای‌ گیری پستی انتقاد، و آن را زمینه ساز تخلفات انتخاباتی گسترده توصیف کرده بود.

در واکنش به این اظهارات وزیر دادگستری آمریکا، «رودی جولیانی و جنا الیس» دو وکیل دونالد ترامپ در کارزاری انتخاباتی ‌اش در بیانیه‌ ای با رد سخنان بار گفتند: «ما شواهد زیادی درباره رای ‌گیری غیرقانونی در حداقل شش ایالت جمع آوری کرده ‌ایم که آنها مورد بررسی قرار نگرفته ‌اند. ما شاهدان زیادی داریم که سوگند می‌ خوردند که تخلفاتی را در رای ‌ها شاهد بوده ‌اند.»

آنها تاکید کردند که از طریق سیستم قضایی و نهادهای قانونگذاری ایالتی شکایت ‌های خود را پیگیری می‌ کنند تا این اطمینان حاصل شود که همه رای ‌های قانونی شمرده شده باشند و رای ‌های غیرقانونی محاسبه نشوند.

این دو وکیل، ویلیام بار را متهم کردند که بدون آگاهی و تحقیق اظهار نظر کرده است.

پیش از ویلیام بار، «کریستوفر کربز» رئیس سازمان امنیت سایبری و امنیت زیر ساخت آمریکا هم از سلامت انتخابات خبر داده بود که این کار منجر به برکناری او از سوی ترامپ شد.

گرچه رئیس جمهور آمریکا روز دوشنبه گذشته پذیرفته بود که روند انتقال قدرت به جو بایدن را آغاز کند، اما همچنان خود را برنده انتخابات می ‌داند.

روند تائید رسمی انتخابات تا چند هفته طول می کشد. تاکنون برخی ایالت‌ های کلیدی از جمله «جورجیا و آریزونا» که فرمانداران آن جمهوری ‌خواه هستند، پیروزی جو بایدن را رسما تائید کرده ‌اند. با این حال، ترامپ تاکنون از پذیرش شکست خودداری کرده و در چند ایالت روند چالش حقوقی نتایج انتخابات را دنبال می‌ کند. تاکنون 39 مورد این شکایت ها رد شده اند و تنها در رابطه با یک پرونده به نفع ترامپ رای صادر شده است.

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در روز 3 نوامبر برگزار شد و جو بایدن با کسب 306 رای الکترال در مقابل 232 رای الکترال دونالد ترامپ برنده انتخابات اعلام شد.

تنها 14 روز دیگر، نشست برگزینندگان برگزار خواهد شد که طی آن، آرای این افراد به سبد برندگان هر ایالت خواهد رفت.

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری