کد خبر: ۲۴۷۷۳۳
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۸
معاملات ارز دیجیتال در ایران هنوز رسمی نیست ولی دو صرافی نوبیتکس و والکس که خودشان را گروهی از دانشجویان دانشگاه شریف، تهران و امیرکبیر معرفی می‌کنند، در این حوزه فعال هستند. دلیل اعتماد کم ما به این صرافی‌های مجازی نداشتن نشان اعتماد الکترونیک یا ای‌نماد است. آنها در کنار بیت‌کوین امکان معامله ۱۲ نوع ارز دیجیتال دیگر را برای ایرانی‌ها فراهم کرده‌اند. بررسی آمار معاملات ارز دیجیتال هر دو سایت نشان می‌دهد کاربران ایرانی روزانه رقمی بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیارد تومان ارز دیجیتال بین خودشان خرید و فروش می‌کنند


 قیمت بیت‌کوین امروز به‌طور رسمی رکورد ۱۹ هزار و ۴۰۰ دلاری تاریخ خود را شکست و تا ۱۹ هزار و ۸۰۰ دلار یپیشروی کرد اما در ادامه معاملات دوباره تا حدود ۱۹ هزار و ۵۰۰ دلار عقب‌ نشست. در حال حاضر همان اندازه که احتمال طفیان قیمت بیت‌کوین و عبور از مرز ۲۰ هزار دلار وجود دارد، باید شانس ریزش قیمت را هم درنظر گرفت. مثل هفته گذشته که در یک روز شاهد افت سه هزار دلاری قیمت بیت‌کوین در عرض ۲۴ ساعت بودیم. در ایران اگرچه معاملات ارز دیجیتال هنوز رسمی نیست و نمی‌توان به طور کامل به آن اعتماد کرد، ولی دو صرافی نوبیتکس و والکس که خودشان را گروهی از دانشجویان دانشگاه شریف، تهران و امیرکبیر معرفی می‌کنند، در این حوزه فعال هستند. دلیل اعتماد کم ما به این دو سامانه معاملات این است که هیچکدامشان نشان اعتماد الکترونیک یا ای‌نماد ندارند. فعالیت آن‌ها محدود به بیت‌کوین نیست و در کنار هم امکان معامله ۱۲ نوع ارز دیجیتال را برای ایرانی‌ها فراهم کرده‌اند. بررسی آمار معاملات ارز دیجیتال در ایران نشان می‌دهد کاربران ایرانی روزانه رقمی بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیارد تومان ارز دیجیتال بین خودشان خرید و فروش می‌کنند. ارز‌های ریپل، بیت‌کوین، تتر و اتریوم، بیشترین طرفدار را در بین کاربران ایرانی دارند و روزانه شاهد معاملات ۴۰ تا ۹۰ میلیارد تومان هر کدام از این ارز‌ها در دو صرافی ایرانی هستیم.

بیت کوین؛ ۸۶ میلیارد تومان در روز

به گزارش فرارو، بیت‌کوین، محبوب‌ترین ارز دیجیتال دنیا در ایران هم طرفداران زیادی دارد. به خصوص که حالا در نزدیکی رکورد تاریخی خود قرار گرفته است. روزانه رقمی حدود ۵۲ میلیارد تومان بیت‌کوین در نوبیتکس خرید و فروش می‌شود و ارزش معاملات روزانه این ارز دیجیتال در والکس حدود ۳۴ میلیارد تومان است و می‌توان گفت ایرانی‌ها در روز حدود ۸۶ میلیارد تومان بیت‌کوین خرید و فروش می‌کنند. بیت کوین سه سال پیش به رکورد تاریخی ۱۹ هزار و ۵۰۰ دلار رسید و حالا در نزدیکی آن قرار دارد.

قیمت بیت‌کوین در ایران: حدود ۵۰۰ میلیون تومان

قیمت جهانی: حدود ۱۹ هزار و ۵۰۰ دلار

ریپل؛ ۹۱ میلیارد تومان در روز


ریپل سومین ارز محبوب میان ارز‌های دیجیتال است. این ارز با نماد XPR شناخته می‌شود و قیمت آن کمتر از یک دلار است و در محدوده ۶۷ سنت قرار دارد. این ارز در یک سال گذشته تقریبا سه برابر شده و ۲۰۷ درصد بازدهی دلاری و ۵۵۹ درصد بازدهی ریالی داشته است. کاربران ایرانی روزانه حدود ۹۱ میلیارد تومان ریپل در صرافی نوبیتکس خرید و فروش می‌کنند و این ارز پرمعامله‌ترین ارز دیجیتال بین کاربران ایرانی به حساب می‌آید.

قیمت ریپل در ایران: حدود ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان
قیمت جهانی: ۰.۶۶ دلار

تتر؛ ۶۸ میلیارد تومان در روز


ارز جایگزین دلار در بازار ارز‌های دیجیتال تتر نام دارد. آن را با نماد USDT نشان می‌دهند و در بین فعالان این بازار همیشه هر تتر معادل یک دلار است. برای همین کسانی که در صرافی‌های ایرانی تتر خرید و فروش می‌کنند، چشمشان را به قیمت‌های بازار آزاد ارز دوخته‌اند. آن‌ها روزانه حدود ۴۷ میلیارد تومان در نوبیتکس و ۲۱ میلیارد تومان در والکس تتر خرید و فروش می‌کنند. در حال حاضر ارزش هر تتر در این صرافی‌ها خیلی بالاتر از قیمت دلار در بازار آزاد است.


قیمت تتر در ایران: ۲۶ هزار تومان
قیمت جهانی: یک دلار

ترون؛ ۶۶ میلیارد تومان در روز

روزانه چقدر بیت‌کوین در ایران خرید و فروش می‌شود؟کاربران ایرانی رقمی روزانه در حدود ۶۶ میلیارد تومان ترون خرید و فروش می‌کنند

ترون در صرافی ایرانی ، رکورددار ارزش معاملات روزانه است. کاربران ایرانی رقمی روزانه در حدود ۶۶ میلیارد تومان ترون خرید و فروش می‌کنند. این در حالی است که ترون در بازار‌های جهانی رتبه پانزدهم ارزش بازار را دارد و چندان ارز پرمعامله‌ای نیست. شاید ارزش پایین این ارز باعث شده طرفداران زیادی در ایران داشته باشد. چراکه هر ترون تنها حدود سه سنت ارزش دارد و به پول ما با قیمت ۸۰۰ تومان خرید و فروش می‌شود.

قیمت ترون در ایران: ۸۰۰ تومان
قیمت جهانی: ۰.۰۳ دلار

استلار؛ ۵۶ میلیارد تومان در روز

هر سکه استلار که با نماد اختصاری XLM شگفتی بازار‌های ارز دیجیتال در روز گذشته بود. قیمت این ارز فعلا به ۲۰ سنت رسیده است. بازدهی یکساله این ارز حدود ۲۸۰ درصد به دلار است. در بازار ارز‌های دیجیتال ایران، حدود ۵۶ میلیارد تومان استلار خرید و فروش می‌شود. البته این رقم به‌تازگی افزایش چشمگیری داشته و در روز‌های عادی معاملات استلار در ایران کمتر از یک میلیارد تومان است و چندان ارز پرمعامله‌ای به حساب نمی‌آید.

قیمت استلار در ایران: پنج هزار و ۳۰۰ تومان

قیمت جهانی: ۰.۲ دلار


اتریوم؛ ۴۱ میلیارد تومان در روز

دومین ارز محبوب در بازار ارز‌های دیجیتال، اتریوم نام دارد و با نماد ETH شناخته می‌شود. کاربران نوبیتکس روزانه حدود ۲۸ میلیارد تومان اتریوم خرید و فروش می‌کنند و این رقم برای کاربران والکس حدود ۱۳ میلیارد تومان است. در مجموع می‌توان گفت به طور روزانه در این دو بازار ایرانی ارز‌های دیجیتال حدود ۴۱ میلیارد تومان اتریوم خرید و فروش می‌شود. قیمت این ارز در بازار‌های جهانی برای دوره‌ای به هزار و ۳۹۶ دلار رسیده بود و در حال حاضر حدود ۶۰۰ دلار است.

قیمت اتریوم در ایران: بین ۱۵ تا ۱۶ میلیون تومان
قیمت جهانی: حدود ۶۰۰ دلار

بیت‌کوین کش؛ ۱۰ میلیارد تومان در روز

ارز دیجیتالی که قرار بود رقیبی برای بیت‌کوین با ارزش پایین‌تر باشد، به کلی از بیت‌کوین جدا افتاده است. ارزش این ارز دیجیتال با نماد BCH در حال حاضر حدود هشت میلیون تومان است. ایرانی‌ها در صرافی نوبیتکس روزانه حدود شش میلیارد تومان بیت‌کوین کش خرید و فروش می‌کنند و این رقم برای معاملات صرافی والکس حدود چهار میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان است. با این حساب می‌توان گفت ارزش روزانه معاملات بیت‌کوین کش در ایران تقریبا ۱۰ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان است.
قیمت بیت‌کوین کش در ایران: حدود هشت میلیون و ۲۰۰ هزار تومان
قیمت جهانی: حدود ۳۰۰ دلار

لایت کوین؛ ۹.۴ میلیارد تومان در روز

لایت‌کوین با نماد LTC در بازار‌های جهانی ارز دیجیتال رتبه هفتم بیشترین معاملات را دارد، اما یکی از معروف‌ترین انواع ارز دیجیتال در ایران به حساب می‌آید. کاربران نوبیتکس روزانه حدود پنج میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان لایت‌کوین خرید و فروش می‌کنند و ارزش معاملات آن در والکس به حدود سه میلیارد و ۷۱۰ میلیون تومان می‌رسد. در مجموع ارزش معاملات لایت کوین در صرافی‌های ایرانی حدود ۹ میلیارد و ۴۱۰ میلیون تومان است. قیمت هر لایت‌کوین در حال حاضر حدود دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است.

قیمت لایت‌کوین در ایران: دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان
قیمت جهانی: حدود ۸۸ دلار‌

ای او اس؛ ۶.۸ میلیارد تومان در روز

ایاس یا ای‌او‌اس با نماد اختصاری EOS یکی دیگر از ارز‌های دیجیتال است که فعلا در محدوده ۳.۲ دلار قیمت دارد. این ارز در صرافی والکس معامله نمی‌شود و معاملات آن بین کاربران ایرانی مربوط به صرافی نوبیتکس است. بررسی‌ها نشان می‌دهد روزانه رقمی حدود شش میلیارد و ۸۳۰ میلیارد تومان ای‌او‌اس در بین کاربران ایرانی خرید و فروش می‌شود. این ارز دیجیتال در یک سال اخیر بازدهی ۳۴ درصدی در بازار‌های جهانی را داشته که نسبت به دیگر ارز‌های دیجیتال چندان رقم قابل توجهی به نظر نمی‌رسد.

قیمت ای او اس در ایران: ۸۶ هزار تومان
قیمت جهانی: ۳.۲ دلار

دش؛ ۲.۵ میلیارد تومان در روز

در بازار ارز‌های دیجیتال، دش جایگاه چندان خوبی ندارد و در رتبه ۲۶ از نظر ارزش بازار قرار دارد. این ارز دیجیتال با نماد DASH در صرافی نوبیتکس معامله نمی‌شود و کاربران ایرانی از والکس برای خرید و فروش دش استفاده می‌کنند. آن‌ها روزانه حدود دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان از این ارز را بین خودشان داد و ستد می‌کنند. قیمت هر دش در حال حاضر حدود ۱۱۳ دلار است، اما رکورد هزار و ۵۵۰ دلاری را در کارنامه‌اش دارد.

قیمت دش در ایران: حدود سه میلیون تومان
قیمت جهانی: حدود ۱۱۳ دلار

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری