کد خبر: ۲۴۷۶۵۱
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۹
به گزارش اعتدال، اکبر مختاری در نواندیش نوشت: با ترور اخیر دکتر محسن فخری زاده بار دیگر صداهایی در داخل علیه برجام بلند شده تصاعد تنش و اضطراب دشمنان احیای برجاماست و میکوشند که تغییرات سیاسی درون ایالات متحده را کم اهمیت جلوه داده و خواستار عدم گفت و گوهای مجدد برجامی ایران و آمریکا می باشند.
 
اگر نگاهی به آخرین ترور یک دانشمند هسته ای در کشور بیاندازیم میبینیم که حدود نه سال از آخرین ترور گذشته است و ازقضا این ترور و تروهای دیگر دانشمندان هسته ای پیش از آن در دوران قطعنامه های تنبیهی شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران انجام گرفته است و ربطی به برجام و تبعات آن نداشته است.
 
سوالی که این روزها مطرحست اینست که چرا این ترور پراهمیت در این دوران شکل گرفته است دورانی که هفته های پایانی دولتی در امریکاست که دشمن درجه یک برجام بوده است و از سوی دیگر دشمنان دیگر برجام از جمله عربستان بن سلمان و اسراییل نتانیاهو بشدت نگران تغییر رویکرد دولت آتی آمریکا در مورد برجام هستند.

 درواقع چرا اینقدر نگرانی از بهبود مناسبات ایران و امریکا در منطقه وجود دارد و این حرکات خطرناک اسراییل و سعودی برای کشاندن ایران به یک باتلاق جنگی جدید در خاورمیانه برای چیست.

واقعیت اینست که توافق برجام مفادی دارد که از ابتدا اسراییل و سعودی نگرانش بودند و این تلقی در آنها شکل گرفت که امتیازاتی که ایران کسب کرد بیش از آن چیزی بود که آنها دوست داشتند.

توافق هسته ای ایران و پنج بعلاوه یک مهم ترین موردی که داشت این بود که تنها منوط به برنامه هسته ای ایران بود و نگرانی های دیگر اسراییل و سعودی را در مورد ایران دربرنمیگرفت.

 بعنوان مثال اسراییل و سعودی دنبال این بودند که برجام بتواند برنامه موشکی و مسائل مربوط به نفوذ منطقه ای ایران را نیز دربرگیرد که این موضوعات بهیچ وجه در متن رسمی برجام وجود ندارد.
 
نگرانی دیگر دشمنان بیرونی برجام اینست که در برنامه جامعه اقدام مشترک حق غنی سازی اورانیوم برای ایران تا درصد مشخص برسمیت شناخته شده است و این حق را آمریکا برای هیچ دولت متخاصم که هیچ بلکه برای هیچ دولت دوستی در خاورمیانه جدا از اسراییل، بصورت مکتوب برسمیت نشناخته است.
 
نگرانی دیگر دشمنان بیرونی برجام زمان داربودن محدودیت های هسته ایرانست و اینکه پس از زمان مشخص شده در برجام برنامه هسته ای صلح آمیز ایران میتواند بدون محدودیت به کار خویش ادامه دهد.

 نکته مهم دیگر خروج پرونده ایران از فصل هفتم منشورسازمان ملل متحد و همچنین پایان محدویتهای خرید وفروش تسلیحاتی ایرانست که دولتهای اسراییل و سعودی را بشدت عصبانی کرده است.

تنش سازی اخیر اسراییل هدفمند صورت گرفته است زیراکه میداند با احیای احتمالی برجام و استفاده اقتصادی از پیامدهای آن از جمله رفع تحریمهای هسته ای حتی بصورت کنترل شده اقتصاد نحیف و بسیار شکننده این روزهای ایران میتواند بار دیگر جانی دوباره گیرد و قدرتمندی ایران خبر خوشی برای دولتهایی چون عربستان و اسراییل نیست.

 در این روزهای پرتنش و خطرناکی که اسراییل درحال طراحیش هست باید با درایت و خردمندانه عمل کرد
چراکه ترور اخیر اسراییل باهدف عصبانی سازی و وارد کردن ایران به جنگی ولو محدود در خاورمیانه انجام گرفته تا با استفاده از آخرین روزهای حضور دونالد ترامپ در کاخ سفید بتواند اهداف خطرناکش را علیه ایران به سرانجام رساند.

 ریشه اضطراب و نگرانی این روزهای اسراییل و سعودی و با کمی اغماض امارات، زنده شدن دوباره توافق برجامست و بهترین ضربه به آنها، ایجاد کردن و استفاده کردن از فرصتهاییست که به توانمندسازی هرچه بیشتر اقتصادی و سیاسی کشور کمک میکند.

 و در آخر باید یاداوری ساخت که در بسیاری مواقع درک خوبی یک فرد یا برنامه یا راهبرد در شناخت هرچه بهتر دشمنان آن نهفته است و امروز هم مهم ترین دشمنان احیای برجام مثلث نتانیاهو و بن سلمان و ترامپ می باشند پس بکوشیم با استفاده از فرصت احیای برجام بخشی از نقشه های دشمنان قدرت مندی هرچه بیشتر ایران را خنثی نماییم.

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ذکریا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
0
0
تحلیل عالی بود
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری