کد خبر: ۲۴۷۵۷۱
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۰۸ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۷
بسیاری بر این باور هستند که قله پدری بوشهر به علت وجود معنی fatherland ذیل کلمه پدری در کتب باستان، نخستین زیستگاه انسان بر روی کره زمین بوده که آثار کشف شده در آن منطقه این فرضیه را پر رنگ تر می کند.
 در میان زمین های مسطح استان بوشهر ناگهان با قله ای به ارتفاع 1100 متر مواجه می شویم که به نام های پدری، جم و پردیس شناخته می شود و در مسیر جم به سمت سیراف واقع شده است. محلی ها و ساکنان قدیمی دشتستان بزرگ به آن کوه جم، پوز یا پدری می گویند چون قله این کوه شبیه پوز است اما در کتاب اوستا از این منطقه به «ور جم کرد»، یاد شده است به همین دلیل نام جم بر آن گذاشته شد. 

عجیب ترین قله ایران + عکس

در این میان برخی روایات تاریخی و برخی پژوهشگران بر این باور هستند که محل آغار تمدن بشریت و پیدایش زمین در همین منطقه است. آثار موجود در کوه جم حاکی از وجود فسیل انسان مربوط به هزاران سال پیش است و بسیاری از پژوهشگران با اتکا به همین آثار باستانی نظریه تکامل داروین را مردود می دانند.

طبق کاوش های انجام شده در کنار کوه، مشخص شده است که تپه های قدیمی نیز وجود دارد که متعلق به پیش از دوران هخامنشیان است. یک غار در نزدیکی کوه مشاهده شده است که برخی از محققین آن را اولین خانه روی کره زمین می دانند. حدود یک کیلومتر از کوه جم از جنس سیلیس است و در زمان های گذشته از این منطقه به عنوان آینه ای برای دیدن سپاه دشمن در اطراف قله استفاده می شد.

از نظر فنی اثری از آینه در روی این نقش های سنگی نمی توانسته به جای مانده باشد اما برای اثبات آن، باید گفت منطقه دارای معادن متعدد شیشه و فلزاتی مانند آهن و جیوه بوده و محل رویش گیاهانی مانند کتیراست که از خشک شدن آن برای ساخت آینه هم استفاده می شده است. 

عجیب ترین قله ایران + عکس

در برخی متون تاریخی همچون اوستا از این منطقه تحت عنوان جام جهان نما یاد کرده اند که کوهستان های متعدد اطراف کوه جم است که مانند یک قدح و جام عظیم بیننده را از آن همه ابهت و عظمت در خلقت مدهوش می کند. همچنین در لابه لای این کوهستان ها نقش هایی پیدا شده است که بر سینه کوه ها جاری شده بودند و به گفته سالمندان محلی، در قدیم با آینه پوشیده شده بود.

کوه جم

در بالای کوه جم مشرف بر منطقه جم در چندین نقطه تحت زاویه های خاص دیوارهای سنگی صیقل شده در مقیاس های بزرگ وجود دارد که قدیمی های شهر جم در گفتمان محلی از آن به عنوان چرم آینه یاد می کنند. همچنین بنا به گفته آن ها در سال های بسیار دور آن ها با حضور در زیر این چرم آینه ها قطعات کوچک شیشه های سیاه رنگ پیدا کرده بودند که صحت این مسئله را تقویت می کند. دستیابی به تعداد زیادی از آثار دوره ساسانی از قبیل قلعه، دیوار دفاعی و جاده ارتباطی در منطقه جم حکایت از وجود آثار جام جهان نما در این منطقه دارد.

قله ای باستانی و عجیب و غریب که با وجود اثبات ارزش تاریخی منحصربه فرد آن هنوز اقدامی برای ثبت جهانی اش نشده است.

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
حمید
|
-
|
۱۴:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
0
0
وجود یه فسیل قدیمی چطور نظریه داروین را رد میکنه؟
نام:
ایمیل:
* نظر: