کد خبر: ۲۴۷۰۶۳
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۵
گمرکات از کار افتاده و با دستور معاون اقتصادی رئیس جمهور چرخ های زنگ زده اش می خواهد به کار بیفتد. در رکود تحریمی و کرونایی، اربابان مالیات بر گُرده رعیت شلاق می زنند و افتخار می کنند که خراج بیشتر گرفته اند و در باتلاق بورس، سهامدار بیچاره روز به روز شاهد بخار شدن سرمایه اش است، تازه برخی می پرسند مگر مشکل وزیر اقتصاد است!؟ خیر، در هر کجای دنیا بود با این همه مصیبت کل دولت استعفا می کرد و راه را برای نجات ملت باز می کرد.
به گزارش خبرنگار اعتدال، گویا در ایران نه مشکلات کار به وزیر کار ارتباطی دارد و نه مشکلات اقتصادی با وزیر اقتصاد! بورس کشور منهدم شده است و سه روز است، سهامداران که خون به جگر شده اند جلوی بورس تجمع می کنند و حداقل خواسته آنها این است که پولی را که برای خرید سهام گذاشته اند، پس بگیرند.

هر چند بزرگواران اقتصاددانی که در دولت تشریف دارند، در این مجال به تئوری های اقتصادی رجعت کرده و با تحویل دادن حرف های سلمبه و قلمبه، ضمن برشماردن آرای کینزین ها و پولیون و ... اثبات می کنند خرید و فروش و همچنین سود و ضرر در بورس ربطی به حاکمیت ندارد و قراردادی است مشروط بین دو شخص حقیقی یا حقوقی . و  در محافل خودمانی تر می گویند، آن موقع که سود می کردند مگر به ما چیزی می دادند که حالا ضرر کرده اند از ما پولشان را بخواهند. در جواب این اساتید، باید گفت این در زمانی می تواند درست باشد که از ریز و درشت شما صبح تا شب در گوش ملت نمی خواندید که « بهترین مکان برای سرمایه گذاری بورس است! » . 

حالا مجلس از وزیر می خواهد سوال کند که دلیل این همه نابسامانی های اقتصادی چیست؟ هر چه که مردم و اصحاب رسانه پرسیدند جوابی نشنیدند. البته به جز آن آدرسی که جناب روحانی داد!!حداقل اجازه بدهید این بنده خدا در دولت سرتا شفافیت کمی صحبت کند شاید نمایندگان پذیرفتند و ایشان را معزول نکردند؟!

برخی نیز نزدیک بودن انتخابات ریاست جمهوری را بهانه کردند که در این چند ماه دیگر فرصت استیضاح نیست! خوب اگر این دوستان وقتی به نفع تیم آنها است به سخنان رهبری متوسل می شوند و به درست تاکید می کنند که تا اخرین روز، دولت نباید دست از تلاش بردارد، اکنون چرا از استیضاحی که لزوما به معنای برکناری نیست، ناراحت شده اند؟ اجازه بدهند جناب دژپسند که به هیچ کس خود را پاسخگو نمی داند و کارهای او را باید معاون اقتصادی رئیس جمهور، سر و سامان دهد، کارنامه عملکرد خود را برای مردم بازگو کند؟

از سویی دیگر درست است که کشور  در زمینه صادرات نفت و تامین منابع ارزی با مشکل روبرو شده است، اما این به دولت اجازه نمی دهد که در بدترین رکود تاریخ، بر کارآفرین و تولیدکننده فشار بیاورد و با بازی کردن نقش داروغه ناتینگهام، مالیات ها را سختگیرانه و با حساب جریمه دیرکرد باز ستاند. ماهی دو درصد جریمه یعنی سالانه  6 درصد بالاتر از نرخ سود بانکی! این رفتار جز ایجاد نارضایتی در قشر مولد و فعال کشور چه پیامدی می تواند داشته باشد؟ ایشان که استاد اقتصاد است به خوبی می داند یک وزیر آگاه در این شرایط از یک طرف دنیال افزایش هزینه های دولتی و از سوی دیگر کاهش مالیات است. البته و صد البته وقتی رئیس سازمان امور مالیاتی، از ریاست سازمان آمار به وزارت اقتصاد می آید، نباید انتظاری بیشتری نیز داشت. 

« عالم بی عمل به چه ماند » مصداق این وزیر محترم است. دژپسند بگوید اصولا در چند ماه وزارتش چه دست آوردی داشته است، که اگر نباشد مملکت زیر و زبر خواهد شد؟ این عملکرد با چنان ضعفی مواج بوده است که خبرگزاری دولت عملا  حرف خاصی برای دفاع از او ندارد و تنها به این بسنده کرده است «اگر او را بردارید، اتفاق مثبتی قرار نیست بیفتد» این دقیقا مغایر با سخنان رهبری و انتظار مردم از دولتی است که مدعی «تدبیر» است.
 

چرا در دولت آنقدر قحط الرجال است که 24 ساعته نمی تواند وزیر جایگزین را معرفی کند؟ وزیری که شش ماه طول نکشد راه های ورودی و خروجی وزارتخانه را پیدا کند؟! اگر واقعا این قدر تیم اطراف روحانی و واعظی مشکل دارند، بسم الله به عنوان یک دوست به آقایان پیشنهاد می کنیم با تعامل با مجلس گزینه ای را انتخاب کنید به جای 1 سال 5 سال وزارت کند. چه اشکالی دارد رئیس جمهور از تمامیت خواهی دست بردارد و گزینه ای را با تعامل با سایر نهادهای قدرت به عنوان وزیر انتخاب کند که علاوه از تبحر و توانایی از مقبولیت عمومی هم برخوردار باشد!

اگر روحانی بر گفتار وحدت گرایی خویش استوار است، اگر بر گفتار قانون محوری خود معتقد است، این گوی و این هم میدان ! مجلس حق دارد و وزیر شما هم این کاره نیست. پس به جای اندیشیدن به مصالح نزدیکان دفتر نشین، خیر و صلاح ملت را در نظر بگیرید. 
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
رقیه
|
United States
|
۱۸:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۱
0
1
ننگ برشما باد
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری