کد خبر: ۲۴۶۷۵۸
تاریخ انتشار: ۱۳ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۹
در سال ۲۰۱۸ یک کرسی از دو کرسی سنا در اختیار دموکرات‌ها قرار گرفت و حال کرسی دوم نیز کمی متزلزل است. در صورتی که این کرسی نیز از دست برود، جمهوریخواهان با بحران سختی در سنا مواجه خواهند شد.
«اعتدال» اگرچه طی روز‌های اخیر، اکثر تمرکز رسانه‌های آمریکایی بر روی انتخابات ریاست جمهوری این کشور و موقعیت ترامپ و بایدن در نظرسنجی‌های ملی و ایالتی صورت گرفته است، اما نمی‌توان اهمیت انتخابات همزمان در مجلس سنا، مجلس نمایندگان و فرمانداری‌های آمریکا را نیز نادیده انگاشت! 

به نظر می‌رسد جمهوریخواهان وضعیت مطلوبی در انتخابات سنا ندارند و اگر این رقابت با به دموکرات‌ها واگذار کنند، حداقل تا دو سال (انتخابات میاندوره‌ای کنگره در سال ۲۰۲۲) قدرت تغییر معادلات بازی را نخواهند داشت. همین مسئله بحران را در حزب جمهوریخواه به بالاترین نقطه خود رسانده است. سران حزب جمهوریخواه علاوه بر شکست ترامپ، نگران از دست رفتن کرسی‌های حداکثری سنا هستند. این می‌تواند بدترین موقعیت ممکن برای جمهوریخواهان طی دهه‌های اخیر باشد!

در چهار سال که انتخابات ریاست جمهوری در ایالات متحده آمریکا برگزار می‌شود، در یک سوم کرسی‌های سنا با پایان دوره، باید انتخابات برگزار شود. دوره فعالیت هر سناتور شش ساله است. در حال حاضر جمهوری‌خواهان با در اختیار داشتن ۵۳ کرسی سنا در اکثریت هستند و دموکرات‌ها ۴۷ کرسی را در اختیار دارند که البته دو کرسی آن در اختیار سناتور‌های مستقلی است که به دموکرات‌ها گرایش دارند.

 قرار است سه نوامبر همزمان با انتخابات ریاست جمهوری، ۳۵ کرسی از ۱۰۰ کرسی سنا آمریکا نیز به رای گذاشته شود. از این ۳۵ کرسی، جمهوری‌خواهان باید از ۲۳ کرسی حال حاضر خود دفاع کنند و ۱۲ کرسی باقی مانده در اختیار دموکرات‌ها نیز در این انتخابات به چالش کشیده می‌شود. به عبارت بهتر، جمهوریخواهان کار سخت تری برای حفظ کرسی‌های سنا (در ایالاتی که بعضا به دموکرات‌ها گرایش پیدا کرده اند) دارند. همین مسئله می‌تواند ترکیب مجلس سنا را به سود دموکرات‌ها تغییر دهد و اکثریت نسبی آن را نصیب رقبای ترامپ سازد.

توازن مجلس سنا چگونه بر هم می‌ریزد؟

در چنین شرایطی ممکن است توازن مجلس سنا بر هم بریزد! اما پیچیده‌ترین سناریو زمانی رخ می‌دهد که کاخ سفید در دست یک حزب و مجلس سنا دردست حزب دیگری باشد! در این صورت شاهد پیچیدگی‌هایی در معادلات اجرایی و تصمیم گیری در ایالات متحده خواهیم بود. شبکه یورونیوز در این خصوص می‌نویسد:

"اگر جو بایدن، رقیب دونالد ترامپ که در اکثر نظرسنجی‌ها پیشتاز است، برنده انتخابات پیش‌رو باشد، اما حزب متبوع وی در انتخابات سنا شکست بخورد و همچنان اکثریت سنای آمریکا در اختیار جمهوری‌خواهان باشد، وی راه دشواری را برای عمل به وعده‌هایش درباره قوانینی مانند حوزه بهداشت، مهاجرت و تغییرات آب و هوایی خواهد داشت. به همین ترتیب اگر حضور دونالد ترامپ برای دوره دوم در کاخ سفید تمدید شود، اما مجلس سنا در اختیار دموکرات‌ها قرار گیرد، او نمی‌تواند سیاست‌های خود را دنبال کند و با بن‌بست روبرو خواهد شد. "

همان گونه که از تحلیل شبکه یورونیوز بر می‌آید، تعارض معادلات قدرت در کنگره و کاخ سفید، می‌تواند منجر به بن بست کشاندن سیاسی آمریکا طی سال‌های آتی شود. در این صورت، رئیس جمهور مستقر در کاخ سفید (اعم از ترامپ یا بایدن) در وضعیت سخت و دشواری قرار خواهند گرفت.

آیا دموکرات‌ها سنا را فتح می‌کنند؟

دموکرات‌ها عزم خود را برای بر هم ریختن ترکیب مجلس سنا جزم کرده اند! بر اساس آنچه منابع خبری می‌گویند، به‌نظر می‌رسد دموکرات‌ها در دو ایالت آریزونا و کلرادو شانس خوبی در شکست‌دادن نامزد‌های جمهوری‌خواه داشته باشند در حالی که طبق آخرین نظرسنجی‌ها وضعیت سناتور دموکرات در ایالت آلاباما خوب ارزیابی نمی‌شود. ضمن آنکه در صورت پیروزی بایدن در انتخابات، معاون وی (کاملا هریس) نیز به صورت خودکار به عضویت سنا در آمده و به صدمین عضو این مجلس تعیین کننده تبدیل می‌شود.

 به عبارت بهتر، تعداد کرسی‌های اضافی که دموکرات‌ها برای کسب اکثریت به آن احتیاج دارند به این بستگی دارد که چه کسی به کاخ سفید راه پیدا می‌کند، زیرا هر گونه تساوی کرسی در سنا از سوی معاون رئیس جمهور شکسته می‌شود. در صورت پیروزی مجدد ترامپ، دموکرات‌ها برای اینکه در سنا تسلط پیدا کنند، به پیروزی در دست‌کم پنج ایالت نیاز دارند [با فرض از دست دادن کرسی آلاباما]، اما اگر بایدن پیروز انتخابات باشد دموکرات‌ها دست‌کم به پیروزی در چهار ایالت نیاز خواهند داشت.

آخرین نظرسنجی‌ها چه می‌گوید؟

آخرین نظرسنجی‌ها در آمریکا، بیانگر وضعیت بهتر دموکرات‌ها نسبت به جمهوریخواهان در انتخابات مجلس سنا می‌باشد. این نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که دموکرات‌ها کار آسان تری برای فتح اکثریت نسبی سنا پیش رو خواهند داشت. سایت کوک پولیتیکال ریپورت طبق نظرسنجی‌ها پیش‌بینی کرده است که حزب جو بایدن در انتخابات آینده سنا دست‌کم ۴۸ کرسی سنا را در اختیار می‌گیرد درحالیکه این رقم برای جمهوری‌خواهان ۴۵ کرسی است.

 وضعیت هفت کرسی باقی‌مانده نیز بسیار نزدیک ارزیابی شده است. کوک پولیتیکال ریپورت یک خبرنامه آنلاین غیر حزبی است که انتخابات و مبارزات انتخاباتی مجلس نمایندگان، سنا، فرمانداری و ریاست جمهوری آمریکا را تجزیه و تحلیل می‌کند. این خبرنامه در سال ۱۹۸۴ تاسیس شد. اگر این نظرسنجی محقق شود و البته در کنار آن، دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نیز پیروز شوند، به صورت خودکار قادر به فتح سنا خواهند شد.

ایالات مهم در تعیین اکثریت سنای آمریکا

در برخی ایالات مهم نظیر میشیگان، جورجیا، آریزونا، کلرادو، کارولینای شمالی و آیووا شاهد شکل گیری رقابتی سخت و گسترده میان سناتور‌های دموکرات و جمهوریخواه با یکدیگر هستیم. در این میان، ایالت آریزونا که به صورت سنتی کرسی سنای آن در دست جمهوریخواهان بوده است، به یک نقطه امید برای دموکرات‌ها (چه برای فتح سنا و چه برای فتح کاخ سفید) تبدیل شده است. بایدن نیز طبق نظرسنجی‌ها رقابتی تنگاتنگ در این ایالت با ترامپ دارد، در حالیکه این ایالت در اغلب انتخابات با موج قرمز جمهوری‌خواهان همراه بوده است. 

این ایالت یکی از انگشت‌شمار ایالت‌هایی است که در تعیین اکثریت سنا و ساکن کاخ سفید نقش اساسی خواهد داشت. ترامپ در سال ۲۰۱۶ توانست با فاصله ۳ درصد پیشتاز این ایالت شود. تا دو سال پیش دو کرسی سنا در آریزونا در اختیار جمهوری‌خواهان بود ضمن اینکه، این ایالت یک فرماندار جمهوری خواه نیز دارد. اما در سال ۲۰۱۸ یک کرسی از دو کرسی سنا در اختیار دموکرات‌ها قرار گرفت و حال کرسی دوم نیز کمی متزلزل است. در صورتی که این کرسی نیز از دست برود، جمهوریخواهان با بحران سختی در سنا مواجه خواهند شد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری