کد خبر: ۲۴۶۵۲۷
تاریخ انتشار: ۰۷ آبان ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۸
دست آوردهای تیم اقتصادی دولت در ابعاد مختلف در حال رکورد شکنی است. در حالی که وزارت اقتصاد و امور دارایی تنها راه مشکل قیمت مسکن و اجاره خانه را دستورات سلیقه ای می دانند و در نهایت با وضع مالیات به فکر پر کردن خزانه هستند، قیمت مسکن در تهران سر به فلک کشیده و گویا قرار نیست درمانی هم برای آن پیدا شود.
به گزارش خبرنگار اعتدال، بانک مرکزی در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد که متوسط قیمت مسکن در تهران به بیش از ۲۶ میلیون تومان رسید. در همین گزارش رشد اجاره خانه در تهارن 30 درصد اعلام شده است.

با مقایسه رشد 110 قیمت خانه و افزایش 30 درصدی اجاره خانه به خوبی معلوم می شود که تمهیدات دستوری دولت هیچ خروجی مثبتی ندارد. دولت در اقدامی به منظور حمایت از مستاجرین و با مصوبه ستاد ملی مدیریت کرونا، افزایش بیش از 25 درصدی کرایه خانه را تخلف برآورد کرده و به قول معروف با اقدامات دستوری بازار مکن و اجاره خانه را کنترل کند.

اما در نهایت خروجی آن عدم ثبت قراردادهای اجاره در مراکز رسمی و دریافت کد رهگیری است. ا بار دیگر مسئولان این دولت و دولت آینده بدانند اقتصاد راه حل دستوری ندارد. باید مشکلات به صورت ریشه ای حل شود.

بنابراین گزارش بانک مرکزی اعلام کرد: تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در مهرماه سال 1399، به 8.7 هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب 2.3 و 154.5 درصد افزایش نشان می‌دهد.


گزارش تحولات بازار مسکن در شهر تهران که از سوی بانک مرکزی منتشر شده، بیانگر این است که در مهر امسال متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی تهران ۲۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل ۱۰ و ۱۱۰.۱ درصد افزایش دارد.

این در حالی است که در میان مناطق ۲۲‌گانه شهر تهران بیشترین متوسط قیمت هر متر خانه ۵۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان در منطقه یک و کمترین آن با حدود ۱۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان در منطقه ۱۸ بوده است که هر یک از آنها با افزایش ۱۱۰.۹ درصدی در منطقه یک و ۱۲۵.۱ درصدی در منطقه ۱۸ مواجه شده‌اند.

همچنین، در هفت ماهه امسال حدود ۶۳.۶ هزار واحد مسکونی معامله شده که در مقایسه با مدت مشابه در سال قبل ۷۷‌.۶ درصد افزایش دارد. در این مدت متوسط قیمت یک مترمربع بنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران ۲۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بوده که افزایش ۶۴.۳ درصدی دارد.

توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده برحسب قیمت یک مترمربع بنا در مهرماه نیز حاکی از آن است که واحدهای مسکونی در دامنه قیمتی ۱۶ تا ۱۸ میلیون تومان به ازای هر مترمربع بنا با سهم ۸.۲ درصد بیشترین سهم از تعداد معاملات شهر تهران را به خود اختصاص دادند و دامنه قیمتی ۱۴ تا ۱۶ میلیون و ۱۲ تا ۱۴ میلیون با ۷.۹ و ۷.۶ درصد سهم در رتبه بعدی قرار دارد.

از سوی دیگر در مهرماه امسال توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده بر اساس ارزش هر واحد نشان‌دهنده آن است که واحدهای مسکونی با ارزش ۶۰۰ تا ۸۵۰ میلیون تومان با اختصاص سهم ۱۳ درصد بیشترین سهم از معاملات انجام شده را داشتند.

منطقه ۵ دارای بیشترین معاملات مسکن

همچنین، توزیع معاملات انجام شده مسکن بر اساس مناطق شهری در تهران حاکی از آن است که منطقه پنج با ۱۴.۷ درصد از کل معاملات، بیشترین سهم معاملات شهر تهران را به خود اختصاص داده است.

وضعیت اجاره خانه در تهران

علاوه بر این، بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری در مهر ماه امسال نشان دهنده رشدی معادل ۲۶.۸ و ۲۹.۶ درصد نسبت به ماه مشابه سال گذشته است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری