کد خبر: ۲۴۶۵۰۷
تاریخ انتشار: ۰۶ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۰
روز گذشته پنجم آبان ماه بر اساس نرخ اتحادیه طلا، جواهر و سکه، قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی به ۱۳ میلیون و ۹۸۰ هزار تومان رسید که نشان می‌دهد قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی نسبت آخرین معاملات روز شنبه حدود ۵۲۰ هزار تومان کاهش یافته است.
یکی از روش‌های پیش‌بینی قیمت‌ها، نگاه به روند گذشته آن‌ها است. بر این اساس در این صفحه روند‌های قیمتی بازار‌های مهم ایران و جهان به نمایش گذاشته شده‌اند. همچنین در متن مربوط به هر قسمت روند آتی قیمت‌ها براساس شواهد موجود پیش‌بینی شده‌اند.


سرخ‌پوشی یکدست نماگر‌های سهام

به گزارش دنیای اقتصاد، در جریان معاملات روز گذشته، نماگر بورس تهران در ادامه ریزش‌ها برای هفتمین روز متوالی افت را تجربه کرد. نماگر بورس روز دوشنبه با افت بیش از ۳۷ هزار واحد معادل ۷۳/ ۲ درصد بر سکوی یک میلیون و ۳۳۶ هزار واحدی ایستاد.


عقب‌نشینی هماهنگ قیمت‌ها/ تداوم ریزش شاخص سهام

حقوقی‌ها از همان ابتدای روز در سمت خرید سهام ظاهر شدند و تلاش برای کم‌حجم کردن صف‌های فروش داشتند، اما تا پایان معاملات، تلاش‌های این گروه بی‌نتیجه ماند و صف‌های فروش جمع نشد. روز گذشته در مجموع بورس و فرابورس ۴۱۷ نماد در صف فروش، به ارزش ۷ هزار و ۱۵۰ میلیارد تومان بودند. شاخص هم‌وزن و فرابورس نیز روزی منفی را پشت سر گذاشتند. شاخص هم‌وزن با ریزش ۲/ ۱ درصدی مواجه شد. همچنین دیروز ارزش معاملات خرد سهام به ۴۷۹۷ میلیارد تومان رسید و سهامی به ارزش ۱۵۴۹ میلیارد تومان در مسیر حقیقی به حقوقی جابه‌جا شدند.

بازار سکه


عقب‌نشینی هماهنگ قیمت‌ها/ تداوم ریزش شاخص سهام
بازگشت سکه به کانال ۱۳ میلیونی

روز گذشته پنجم آبان ماه بر اساس نرخ اتحادیه طلا، جواهر و سکه، قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی به ۱۳ میلیون و ۹۸۰ هزار تومان رسید که نشان می‌دهد قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی نسبت آخرین معاملات روز شنبه حدود ۵۲۰ هزار تومان کاهش یافته است.

همچنین بهای نیم‌سکه و ربع‌سکه نیز کاهش را تجربه کردند. بر این اساس نیم‌سکه ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، ربع‌سکه ۴ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان و سکه گرمی ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان معامله شدند. کاهش قیمت سکه در این روز‌ها به سبب کاهش قیمت اونس طلا در بازار جهانی و همچنین نرخ دلار در بازار داخلی است. اونس طلا از ۱۷ مهر تاکنون به زیر ۱۹۰۰ دلار نیامده بود، اما روز گذشته این امر محقق شد و بر قیمت سکه تاثیر گذاشت.


بازار طلای جهانی

عقب‌نشینی هماهنگ قیمت‌ها/ تداوم ریزش شاخص سهام
استارت کاهشی طلا


در شروع معاملات روز دوشنبه قیمت طلا کاهشی نسبی را از خود نشان داد، و به زیر کانال ۱۹۰۰ دلار نیز رفت، اما در ادامه روز این روند بهبود یافت و مجدد کانال از دست رفته را پس گرفت. اونس طلا روز گذشته (ساعت ۱۶ به وقت تهران) با کاهش ۳ دلاری نسبت به قیمت بسته شده جمعه به یک‌هزار و ۹۰۲ دلار و ۲۸ سنت رسید.

قیمت ۱۸۹۸ دلاری که در ابتدای روز ثبت شد نشان‌دهنده کمترین میزان در یک هفته گذشته است. این رقم از ۱۷ مهر امسال بی‌سابقه بوده است. به گفته کارشناسان افزایش ارزش شاخص جهانی دلار و پیشرفت نداشتن مذاکرات مربوط به بسته محرک مالی جدید در آمریکا سبب شده تا بهای فلز زرد روند نزولی در پیش بگیرد. شاخص ارزش دلار در برابر سبد ارز‌های معتبر جهانی با صعود ۲/ ۰ درصدی روبه‌رو شده و این مساله سبب شد بهای جهانی طلا کاهش یابد.

بازار اوراق مسکن

عقب‌نشینی هماهنگ قیمت‌ها/ تداوم ریزش شاخص سهام
افزایش اندک قیمت تسه

در جریان معاملات روز گذشته، اوراق تسهیلات مسکن که روز‌های پرتنشی را پشت سر می‌گذارد بار دیگر افزایش یافت و با ۲۴/ ۱ درصد افزایش به ۹۱ هزار و ۶۰۰ تومان رسید و از طرفی قیمت خرید این اوراق هم به ۹۳ هزار تومان رسید که این سطح را ۱۹ مهرماه نیز لمس کرده بود. اوراق تسهیلات مسکن گاهی روندی همسو با شاخص بورس می‌گیرد و گاهی خلاف این مسیر حرکت می‌کند. در هفت روز اخیر که بازار سهام و شاخص‌های بورسی روندی منفی را طی می‌کنند، اوراق تسهیلات مسکن در نوسان بوده و گاه اندکی افزایش و در مواردی کاهش را به ثبت رسانده است و در نهایت این اوراق که کمتر از ۲ ماه از سررسیدشان باقی مانده روند خلاف جهت شاخص بورس را پیمودند. تغییرات قیمت تسه‌ها متقاضیان این اوراق را مردد می‌کند.

بازار نفت

عقب‌نشینی هماهنگ قیمت‌ها/ تداوم ریزش شاخص سهام
نفت ۳۸ دلاری شد

قیمت نفت در معاملات روز دوشنبه بازار جهانی تحت‌تاثیر افزایش ابتلا به ویروس کرونا در آمریکا و اروپا و نگرانی‌های مرتبط با وضعیت تقاضا، حدود ۲ درصد سقوط کرد و در ساعات ابتدایی معاملات روز به زیر کانال ۳۹ دلاری رفت. در ادامه داد و ستد‌های روز بهای معاملات وست تگزاس اینترمدییت آمریکا، یک دلار و ۸۰ سنت معادل ۴/ ۲ درصد کاهش را به ثبت رساند و به ۳۸ دلار و ۸۰ سنت در هر بشکه رسید.

افزایش اخیر موارد ابتلا به کووید-۱۹ و محدودیت‌های بیشتر رفت و آمد در اکثر نقاط اروپا، در فضای بازار نفت تاثیر گذاشته و نگرانی‌ها نسبت به پیامد محدودیت‌های جدید بر تقاضا برای نفت را برانگیخته است. این حقیقت که نفت لیبی سریع‌تر از حد انتظار به بازار برمی‌گردد هم اوضاع را پیچیده‌تر کرده است.


نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری