کد خبر: ۲۴۶۱۱۰
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۴
این اتفاق چند روز قبل از انتخابات ریاست جمهوری امریکا روی می دهد و قطعا به سود دونالد ترامپ است.
2 آمریکایی از زندان های حوثی های یمن آزاد شده اند و در مقابل، حدود 240 نفر از اعضای حوثی های یمن نیز از عمان به کشورشان برگشتند.

به گزارش اعتدال، مقامات امریکایی و یمنی از این اتفاق، با عنوان مبادله و تبادل زندان نام نبرده اند اما همزمانی این دو اتفاق، انجام یک مبادله را به ذهن متبادر می کند.

این دو شهروند امریکایی زندانی در یمن ساندرا لولی و میکائیل جیدادا نام دارند. همچنین جنازه یک شهروند امریکایی به نام "بلال فطین" نیز که در زندان های یمن فوت کرده بود نیز کشورش برمی گردد.

مبادله زندانیان آمریکایی و یمنی/ 2 آمریکایی در برابر 240 یمنی

کاخ سفید بابت این اتفاق از دولت های عمان و عربستان سعودی برای "تلاش های آنها در زمینه آزادی شهروندان امریکایی" تشکر کرد.

این اتفاق چند روز قبل از انتخابات ریاست جمهوری امریکا روی می دهد و قطعا به سود دونالد ترامپ است.

قبل از این دولت امریکا به زندانی بودن این شهروندان اشاره ای نکرده بود.

همسر سندرا لولی گفت که او با هدف مشارکت در کارهای انسان دوستانه به ویژه توزیع آب شرب به یمن رفت اما از 16 ماه قبل تاکنون در زندان به سر می برد.

مشاور امنیت ملی امریکا هم گفت که "جیدادا" فعال اقتصادی امریکایی یک سال در زندان های یمن بود.

وی افزود که دونالد ترامپ از زمان ورود به کاخ سفید در 4 سال قبل تاکنون آزادسازی شهروندان در بند امریکا در سراسر جهان را در اولویت خود قرار داد. در این مدت بیش از 50 امریکایی در 22 کشور جهان از زندان آزاد شده اند.

شهروندان یمنی با دو پرواز هواپیمایی عمان، به صنعا منتقل شدند. 240 یمنی در عمان شامل بخش های مختلفی هستند. برخی از آنها امکان بازگشت به یمن را نداشتند و در عمان گرفتار شده بودند.

هم اکنون یمن دارای دو دولت است. دولت حوثی ها که بر پایتخت (صنعا) کنترل دارد و مورد حمایت ایران است اما از سوی سازمان ملل متحد و جامعه بین الملل، به رسمیت شناخته نمی شود.

دولت دوم، دولت منصور هادی است که پایتخت موقت آن بندر عدن در جنوب یمن است. این دولت از سوی سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته شده می شود و مورد حمایت عربستان سعودی است.

جنگ در یمن میان این دو دولت از چند سال قبل آغاز شده و همچنان ادامه دارد. عربستان سعودی از دولت عدن حمایت می کند و می گوید علیه مواضع دولت حوثی ها می جنگند اما بارها مواضع غیرنظامی را بمباران کرده است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری