کد خبر: ۲۴۶۰۹۵
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۱
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گلستان گفت: مقدمات ثبت جهانی دیوار گرگان در حال انجام است و نقشه‌برداری هوایی آن با هماهنگی سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح انجام می‌شود.


به‌ گزارش ایلنا، احمد تجری (مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گلستان) در جلسه بررسی مسائل میراث جهانی قابوس، مجموعه سوارکاری، پروژه موزه بزرگ گلستان در شهرستان گنبدکاووس که با حضور مهدی علیخانی معاون هماهنگی و نظارت فرهنگی اجتماعی معاون اول رئیس‌جمهوری برگزار شد، عنوان کرد: دیوار بزرگ گرگان یک بنای عظیم و منحصر به‌فرد برای استان و کشور محسوب می‌شود و ثبت جهانی آن اثرات فراملی دارد.


او با تأکید بر این‌که کارشناسان ملی و بین‌المللی دیوار بزرگ گرگان را شاهکار مهندسی معرفی می‌کنند، خاطرنشان کرد: مقدمات ثبت جهانی این اثر تاریخی در حال انجام است و نقشه‌برداری هوایی آن با هماهنگی سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح انجام می‌شود.


مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گلستان گفت: دیوار تاریخی بزرگ گرگان به طول ۲۰۰ کیلومتر پس از دیوار چین و آلمان سومین دیوار تاریخی بزرگ جهان است که در پی ثبت جهانی آن هستیم.


او اعتبار لازم برای ثبت جهانی این میراث کهن را ۱۰۰ میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: دیوار تاریخی بزرگ دفاعی گرگان در دو قرن پنجم و ششم در عهد ساسانیان به طول ۲۰۰ کیلومتر از روستای زاغ پارک ملی گلستان تا دریای خزر احداث شده است.


تجری بیان کرد: حدود ۸۰ کیلومتر از طول این دیوار با ۲۰ قلعه تاریخی در حوزه شهرستان گنبدکاووس واقع‌ شده است.


مهدی علیخانی (معاون هماهنگی و نظارت فرهنگی اجتماعی معاون اول رئیس‌جمهوری) نیز در این نشست گفت: شهرستان گنبدکاووس از هر منظر در حوزه میراث‌فرهنگی، چهره‌های ملی و ماندگار، هنری، ورزشی و... یک برند محسوب می‌شود.


او با اشاره به این‌که استان گلستان و شهرستان گنبدکاووس نماد همدلی انسجام و وحدت است، خاطرنشان کرد: تکمیل موزه بزرگ گلستان در یک دوره پنج‌ساله پیش‌بینی‌ شده است، پیگیری خواهد شد تا این پروژه در زمان مشخص‌شده به بهره‌برداری برسد.


علیخانی با تأکید بر تسهیل سامان‌دهی محوطه و مرمت میراث جهانی گنبد قابوس، اضافه کرد: مجموعه اسب‌دوانی گنبدکاووس می‌تواند نقش مهمی در درآمدزایی داشته باشد و در روحیات و نشاط مردم اثرگذار باشد که پیگیر تسهیل روند فعالیت این مجموعه و رفع مشکلات آن خواهیم بود.


امان‌ قلیچ شادمهر (نماینده مردم گنبدکاووس در مجلس شورای اسلامی) نیز عنوان کرد: اقدامات بسیار خوبی توسط اداره‌کل استان در راستای سامان‌دهی و محوطه‌سازی میراث جهانی قابوس انجام‌ گرفته که جای تقدیر دارد.


او تصریح کرد: با توجه به زیرساخت‌های موجود در شهرستان، با برنامه‌ریزی اصولی می‌توانیم از صنعت توریسم‌درمانی بهره‌مند شویم.


شادمهر گفت: امیدوارم باهمت مسئولان در منطقه مرزی با ترکمنستان، مجموعه سوارکاری مرزی که یک برند بزرگ برای استان است را تأسیس کنیم.


عبدالقدیر کریمی (معاون استاندار گلستان و فرماندار ویژه گنبدکاووس) در ادامه این جلسه تصریح کرد: گنبدکاووس با توجه به تنوع اقوام ایرانی ساکن در آن و برخورداری از جاذبه‌های فراوان فرهنگی، تاریخی و طبیعی و همچنین هم‌مرز بودن با کشور ترکمنستان دارای ظرفیت‌های بسیاری در حوزه گردشگری است.


او خاطرنشان کرد: گنبدکاووس به‌عنوان شهری که دارای بلندترین برج آجری جهان و دیوار بزرگ و شهر تاریخی گرگان است نیازمند نگاه ویژه ملی و فرامنطقه‌ای برای ایجاد زیرساخت‌های توسعه پایدار گردشگری است.


پس از این نشست، مهدی علیخانی معاون هماهنگی و نظارت فرهنگی اجتماعی معاون اول رئیس‌جمهوری با همراهی مسئولانی استانی و شهرستانی از میراث جهانی گنبد قابوس، مجموعه سوارکاری و محل اجرای پروژه موزه بزرگ گلستان در گنبدکاووس بازدید کرد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری