کد خبر: ۲۴۶۰۷۹
تاریخ انتشار: ۲۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۲
دو نظرسنجی که چهار سال پیش برخلاف بسیاری از نظرسنجی‌ های آن زمان، پیروزی دونالد ترامپ را پیش ‌بینی کرده بودند، این ‌بار برای این دوره از انتخابات به یافته‌ های دیگری رسیده ‌اند.

نظرسنجی‌ های «اینوسترز بیزینس دیلی/ تکنومتریکا» (IBD/TIPP) و همچنین دانشگاه «کالیفرنیای جنوبی/ لس‌ آنجلس تایمز» (USC/LA Times) در سال 2016 - برخلاف دیگر نظرسنجی ها - هر دو پیروزی ترامپ را پیش‌ بینی کرده بودند که محقق شد.

یک روز قبل از انتخابات سال 2016 نظرسنجی اینوسترز بیزینس دیلی/ تکنومتریکا نشان داد که ترامپ با 2 درصد اختلاف هیلاری کلینتون را شکست می ‌دهد، از سوی دیگر دانشگاه کالیفرنیای جنوبی/ لس ‌‌آنجلس تایمز نیز با انجام نظرسنجی جداگانه ‌ای، اختلاف 3.5 درصدی پیشتازی ترامپ را پیش ‌بینی کرده بود.

با این حال هیلاری کلینتون در نهایت در آرای عمومی 2.1 درصد بیشتر از دونالد ترامپ رای آورد اما در کالج الکترال شکست خورد.

در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا آرای عمومی تعیین کننده نیست. در اغلب ایالت‌ ها هر کدام از کاندیداها که بیشترین رای را کسب کند، آرای الکترال آن ایالت را نیز به دست می ‌آورد. هر کدام از کاندیداها که بتواند اکثریت آراء را در کالج الکترال (270 رای) به دست آورد پیروز نهایی انتخابات خواهد بود.

طبق نظرسنجی تازه «اینوسترز بیزینس دیلی/ تکنومتریکا» ترامپ با فاصله 8.5 درصدی از بایدن شکست می ‌خورد. نظرسنجی دانشگاه کالیفرنیای جنوبی نیز نشان می ‌دهد که بایدن با فاصله 13 درصدی از دونالد ترامپ پیش است. این ‌بار لس‌ آنجلس تایمز در انجام این نظرسنجی با دانشگاه کالیفرنیای جنوبی مشارکت نداشته است.

اینوسترز بیزینس دیلی/ تکنومتریکا در مطلبی که دیشب منتشر شد، اشاره کردند که طبق آخرین نظرسنجی مشترک این دو نهاد، حمایت از بایدن در حال حاضر در میان رای ‌دهندگان بیشتر از هیلاری کلینتون در سال 2016 است. این دو نهاد تاکید کردند که طبق نظرسنجی ‌هایی که انجام داده بودند، حمایت از کلینتون چهار سال پیش در هفته‌ های نهایی منتهی به انتخابات 45 درصد بود.

نظرسنجی دانشگاه کالیفرنیای جنوبی نیز نشان می‌دهد که جو بایدن از اواخر ماه اوت تاکنون در بدترین وضعیت نیز دست‌ کم 8 درصد از ترامپ فاصله داشته و پیشتاز بوده است. این درحالی است که چهار سال پیش این نهاد در نظرسنجی ‌های خود پیشتازی و پیروزی ترامپ را پیش‌ بینی کرده بود

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری