کد خبر: ۲۴۵۹۷۴
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۷
تحت الحمایه بودن دژپسند از سوی نوبخت در این ایام باعث شد تا مشکلات فراوانی که از ناحیه ضعف وزارت اقتصاد و دارایی بر کشور و کابینه تحمیل شده است در نظر حسن روحانی ناچیز دیده شود. « انهدام اعتماد عمومی » به بورس یکی از بزرگترین آثار مخرب وزارت دژپسند این استاد اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی بود.
بالاخره دخالت های نهاوندیان کار دستش داد و یکی از بزرگترین حاشیه های دولت روحانی آنهم در سخت ترین شرایط اقتصادی چند ساله اش، کلید خورده است. دژپسند در نامه ای به صورت علنی از نهانودیان خواسته است که پایش را توی کفش ایشان نکند!

به گزارش خبرنگار اعتدال، از همان ابتدا که روحانی تحت تاثیر روابط خود و برادرش، نتوانست دست از همکاری با نهاوندیان بردارد و در کابینه شغلی درخور شان ایشان دست و پا کرد، به روحانی هشدار داده شد که این کار به نوعی موازی کاری است. 

اما در دولت دوم روحانی آنچه مهم نبوده و نیست آینده نگری و خرد ورزی است. از سویی دیگر قرار نبود گزینه ای برای سمت های اقتصادی تعیین شود که از فیلتر نوبخت و نهاوندیان نگذرند. کما اینکه بر سر این توافق نانوشته بارها بین رئیس جمهور و مدیران ارشد وی دلخوری ایجاد شد. اما به سبب نفوذ عمیق حلقه نیاوران، قضایا به نفع تیم نوبخت - نهاوندیان تمام شد. تا جاییکه در برهه ای شایع شد که برای انتخاب رئیس کل بانک مرکزی رئیس جمهور از خود سلب مسئولیت کرده و انتخاب سکاندار بانک مرکزی را به عهده نوبخت و نهاوندیان گذاشته است. البته برخی مدعی بودند که در این کارگروه ضلع سومی به نام وزیر اقتصاد و دارایی وقت هم دخیل بوده است!

تحت الحمایه بودن دژپسند از سوی نوبخت در این ایام باعث شد تا مشکلات فراوانی که از ناحیه ضعف وزارت اقتصاد و دارایی بر کشور و کابینه تحمیل شده است در نظر حسن روحانی ناچیز دیده شود. « انهدام اعتماد عمومی » به بورس یکی از بزرگترین آثار مخرب وزارت دژپسند این استاد اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی بود. 

گمرکات تحت مدیریت دژپسند توان پاسخگویی به نیاز کشور را نداشتند، حلقه نفوذ عدم وجود وزارت بازرگانی را علم کرد و در نهایت وزیر سابق صمت را قربانی این نقیصه خویش ساخته نمود. البته در این بین نباید از نقش محمود واعظی چشم پوشی کرد فردی که به جای محور وحدت بودن به عنوان رئیس دفتر بیشتر در تلاش است تا برای خود کلاهی از این نمد بسازد.

تقریبا 10 ماه مانه به پایان کار دولت دوزادهم تازه آقای دژپسند یادش افتاده که وزیر است و گمرکات کشور زیر نظر اوست. تازه می خواهد جایگاه وزارت اقتصاد و امور دارایی را احیاء کند. تنها چیزی که این روزها از وزارت اقتصاد و امور دارایی مانده است، سازمان امور مالیاتی است. عملا اختیار گمرکات با سامانه جماعه تجارت به وزارت صمت منتقل شده است و امورات بانک‌ها و بیمه ها هم هر جا تعیین شود، مطئنا به دفتر آقای وزیر زیاد مربوط نمی شود.

در مورد مدیریت بازار ارز و سکه و بورس و ... نیز اصولا از سنگ صدا در آمد اما جناب آقای وزیر محض رضای خدا دو کلام اظهار نظر هم نکردند که شهروندان بدانند که ایشان نا سلامتی عضو تیم اقتصادی کابینه شیخ حسن روحانی است. شاید به گمان ایشان این امور به وزارتخانه ایشان ارتباط ندارد و بهتر است آقای واعظی بیشتر به این مسایل بپردازند!

با وجود این از نامه اخیر دژپسند به معاون موئتلفه ای رئیس جمهور و علنی کردن اختلافات می توان برداشت های مختلفی داشت و دلایل متعددی برای آن تراشید. اما نباید  و نمی توان این قائله را یک نامه نگاری فنی و اداری دانست. اهالی سیاست به خوبی می دانند تشریح حدود اختیارات یک وزیر برای معاون رئیس جمهور چه معنایی دارد. اینکه از وی بخواهد با معاونین و روسای ادارات وزارتخانه مستقیم مکاتبه نکند، یعنی من وزیر هم هستم! اما چرا تا دیروز آقای وزیر تشریف نداشتند؟!

آقای دژپسند بهتر است بداند در این شرایط بحرانی به جای التهاب به جامعه و تجاوز به جیب حقوق بگیران، بهتر بود به دفتر نهاوندیان در ساختمان کوثر می رفت یا در حاشیه جلسات هیات دولت با معاون رئیس جمهور اختلافات خود را حل می کرد. مطمئنا در روزهای آینده این کشمکش نهاوندیان و دژپسند، تاثیر منفی خود را در بازار و نهایتا در جیب مردم خواهد گذاشت مگر اینکه فرض کنیم این دو اصلا بودن یا نبودنشان مهم نیست! که در این صورت با این فرض محال می توان نتیجه گرفت که این دعوای بچه گانه چندان تاثیری در اقتصاد ایران نخواهد داشت. 

بازهم تنش بین اعضای کابینه این دفعه دژپسند- نهاوندیان


بازهم تنش بین اعضای کابینه این دفعه دژپسند- نهاوندیان


انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۱
0
0
بورس در همه دنیا اینگونه است که امنیت سرمایه گذاری در آن وجود ندارد و با یک شوک و بحران سیاسی شاخص های آن سقوط می کند . چطور حاکمیت توقع دارد مردم سرمایه های خود را که با رنج و مشقت بدست آورده اند در جایی سرمایه گذاری بکنند که یک شبه دود می شود ؟
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری