کد خبر: ۲۴۵۹۳۶
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۶
مسعود - کالیفرنیا
«اعتدال» وقتی مردم آمریکا در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا رأی می‌دهند ، در واقع با این رأی به نمایندگانشان در کالج الکترال که شامل 538 عضو است، حکم می‌کنند که به چه‌کسی رأی بدهند. یعنی نمایندگان کالج الکترال از خودشان حق رأی ندارند و رأیشان نمادین است و متعلق به نامزدی است که مردم همان ایالت او را انتخاب کرده‌اند.

 مثلا اگر مردم فلوریدا ترامپ  را انتخاب کنند، نمایندگان آنها در کالج الکترال نمی‌توانند با اختیار خودشان مثلا به بایدن رأی دهند.

اینکه هر ایالت چه تعداد نماینده در کالج الکترال دارد به جمعیت آن ایالت و نسبت آن به کل کشور بستگی دارد.

 ایالت‌های پرجمعیتی مانند کالیفرنیا، تگزاس، نیویورک، فلوریدا، پنسیلوانیا و ایلی‌نویز که بیشترین جمعیت را در میان ایالت‌های آمریکا دارند، بیشترین آرای الکترال را هم به‌خود اختصاص داده‌اند.

 نکته مهم که شاید کمتر گفته شده اینکه الکتور ها (انتخاب کنندگان ) افراد منتخب احزاب سیاسی و افراد گمنام و بعضا معروف سیاسی و یا حتی غیرسیاسی هستند و این الکتورها کاملا بر اساس قوانین ایالتی رای می‌دهند نه بر اساس قوانین فدرال ! 

یعنی یک الکتور می تواند در یک ایالتی کاملا بی وفایی کند و بر خلاف رای کل ایالت به نامزد دلخواه خودش رای بدهد و در نتیجه برای همیشه رد صلاحیت می‌شود و ممکن است جریمه هم بشود، ولی رای آن دیگه تغییر نمیکند ( مثل اشتباه داور مسابقه فوتبال که غیر قابل بازگشت هست )  و هر الکتور می‌تواند به راحتی بازی رو بهم بزند که این اتفاق در تاریخ آمریکا گاهی افتاده است. رای الکترال آمریکا به زبان ساده


کالیفرنیا با 37میلیون نفر، 55آرای الکترال دارد. یعنی هم در فهرست جمعیتی اول است و هم در فهرست آرای تعیین‌کننده رئیس‌جمهور. 

حالا این عدد 55  از کجا آمده ؟ 

هر ایالت جدا از مساحت و یا جمعیت بطور برابر دارای دو (2 ) سناتور است . 

کنگره آمریکا دارای دو مجلس است . مجلس سنا و مجلس نمایندگان که زیر مجموعه کنگره آمریکا هستند . 

1- سنای آمریکا : تعداد 100 سناتور در سنای آمریکا وجود دارد یعنی آمریکا 50 ایالت دارد و هر ایالت دو سناتور . 

2- مجلس نمایندگان : تعداد 435 عضو دارد که هر ایالت بر اساس جمعیت ایالتی تعداد مشخص نمایندگان دارند . مثلا همین کالیفرنیا که من هستم 53 تا نماینده مجلس در کنگره دارد . 

حالا میخواهیم الکترال هر ایالت را حساب کنیم با مثال : 

- کالیفرنیا ۵۳ نماینده + ۲ سناتور میشود ۵۵ رای الکترال کالیفرنیا  
- فلوریدا ۲۷ نماینده + ۲ سناتور میشود ۲۹ الکترال فلوریدا 
-تگزاس ۳۶ نماینده + ۲ سناتور میشود ۳۸ الکترال تگزاس
-  ایلینویز ۱۸ تا نماینده +۲ سناتور میشود ۲۰ الکترال ایلینویز 
و الا آخر تا ۵۰ تا ایالت بجز شهر واشنگتون دی سی که پایتخت آمریکاست و عضو هیچ ایالتی نیست و سه(۳) رای الکترال دارد . 

کل تعداد الکترال ها میشود 538 

( که تعداد کل نمایندگان کنگره میشود ) که هر نامزدی 270 رو بیاره برنده انتخابات میشه حتی اگر تعداد رای های کل آمریکا رو هم بدست نیاره.  


این براساس تعریف مفهوم دمکراسی که حکومت اکثریت بر اقلیت است برنامه‌ریزی شده‌است. مثلا ورمونت با 600هزار نفر جمعیت تنها سه رأی الکترال دارد.

اگر نامزدی اکثریت آرای مردم در 11ایالت پرجمعیت یعنی کالیفرنیا، نیویورک، تگزاس، فلوریدا، پنسیلوانیا، ایلی‌نویز، اوهایو، میشیگان، نیوجرسی، کارولینای شمالی و جورجیا را به‌دست بیاورد؛  رئیس‌جمهور میشود ، حتی اگر در 39ایالت کم جمعیت‌تر هیچ رأیی به‌دست نیاورده باشد . مجموع آرای الکترال آن 11ایالت به 270می‌رسد و این حد نصابی است که نامزد برنده باید از مجموع 538رأی الکترال به‌دست بیاورد.

به این ترتیب چون جمعیت ساکنان 39ایالتی که به نامزد برنده رأی نداده‌اند، از مجموع شهروندان 11ایالت اصلی بیشتر است، بنابراین نامزد برنده بدون اینکه رأی اکثریت مردم را به‌دست بیاره  با مجموع آرای الکترال 11ایالت پرجمعیت به کاخ سفید می‌رود. در تاریخ آمریکا تا به حال سه بار این اتفاق افتاده است .

سیستم انتخاباتی آمریکا متعلق به 300سال پیشه . زمانی که بنیانگذاران ایالات متحده همه توجه خود را معطوف به این کرده‌بودند که در نوشتن قوانین و تعبیه سازوکارهای ساختار سیاسی، ارکانی چون مردم و حکومت، دولت فدرالی و دولت ایالتی مخدوش نشود.
 
به همین‌خاطر کنگره دارای دو بخش است یکی مجلس نمایندگان که متعلق به مردم  و دیگری سنا که وزنه حکومتی دارد . رأی‌گیری هم در دو بخش صورت می‌گیرد. مردم رأی می‌دهند و کالج انتخاباتی هم به‌عنوان نماینده سیستم حکومتی، این رأی را تایید میکند.  من به شخصه منتقد این سیستم که ۳۰۰ سال پیش بنانهاده شده هستم و به نظرم ایرادات بسیار زیادی داره و حتی این شائبه که یک سیستم کاملا مخفی در تحلیل نهایی با اراده خودش رییس جمهور رو انتخاب میکنه در ذهن من بیشتر متصور هست تا دموکراسی مبتنی بر مفاهیم مدرن علوم سیاسی و اجتماعی. 

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری