کد خبر: ۲۴۵۹۱۳
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۹
رئیس جمهور سوریه در سخنانی اظهارات رئیس جمهوری آمریکا مبنی برقصد قبلی وی برای ترورش را بازتابی از سیاست آمریکا دانست که مبتنی بر ترور است. وی بر لزوم ایجاد توازن بین المللی برای بازدارندگی یا مجازات این کشور به دلیل "اقدامات شرورانه" تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار «اعتدال»،بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در مصاحبه با اسپوتنیک با اشاره به اظهارات دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در خصوص قصد قبلی‌اش برای ترور وی در سال 2017 گفت: ترور نشان دهنده یک روش اقدام آمریکایی است. این همان کاری است که آنها همیشه انجام داده اند؛ برای دهه ها و در همه جا و همه مناطق مختلف جهان، بنابراین چیز جدیدی نیست.

اسد گفت، او هیچ اطلاعاتی در مورد مقدمه چینی برای ترورش ندارد، اما مطمئن است که چنین برنامه هایی وجود دارد. وی افزود: من از هیچ تلاش مشخصی برای ترور مطلع نیستم، اما همانطورکه گفتم روشن است که چنین تلاش‌هایی وجود دارد، یا حتی دقیق تر برنامه هایی برای این کار. مهمترین سوال این است که آیا این برنامه ها هنوز در زمان فعلی وجود دارند یا به تعویق افتاده اند؟ 

رئیس جمهور سوریه افزود: بنابراین شما باید همیشه به یاد داشته باشید که این نوع برنامه ها به دلایل مختلف همیشه وجود دارد و ما باید با توجه به شرایطمان در سوریه و وجود درگیری با آمریکایی‌ها، انتظار آن را داشته باشیم.
اسد تأکید کرد: آنها سرزمین ما را اشغال کرده و از تروریست‌ها حمایت می‌کنند. از این رو این امر مورد انتظار است حتی اگر هیچ اطلاعاتی در دست نداشتیم، این امر باید بدیهی باشد.رئیس جمهور سوریه درباره بهترین راه برای بازداردندگی چنین اقداماتی توضیح داد: این مسئله نه به خود حادثه مربوط است و نه به طرحی که در مورد این شخص یا این رئیس جمهور وضع شده، بلکه به رفتار مربوط می‌شود.


اسد گفت، هیچ چیز مانع از این نوع اقدامات شرورانه (ترورها) آمریکا نخواهد شد، مگر اینکه توازن بین المللی ایجاد شود، بطوریکه آمریکا نتواند از جنایت خود فرار کند، در غیر اینصورت به انجام این نوع اقدامات در مناطق مختلف ادامه خواهد داد و چیزی مانعش نخواهد شد.

اسد در بخش دیگری از سخنانش گفت، انتظار می‌رود در آینده نزدیک دیداری میان وی و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه برگزار شود.

وی تاکید کرد، تماس‌های او و رئیس جمهور روسیه در حال حاضر به دلیل محدودیت‌های کرونایی، عمدتا از طریق تلفن است.

اسد در ادامه مصاحبه خود با اسپوتنیک گفت، ارتش سوریه کاملا به سلاح‌های روسی وابسته و قرار است با همکاری وزارت دفاع روسیه آنها را نوسازی کند.

وی اظهار داشت: دو سال پیش ما اجرای طرحی را برای مدرن‌سازی ارتش خود آغاز کردیم و بدیهی است که این مدرنیزاسیون را با همکاری وزارت دفاع روسیه انجام خواهیم داد، زیرا ارتش ما برای چندین دهه کاملا به سلاح‌های روسی وابسته بوده است.

رئیس جمهور سوریه در پاسخ به این سوال که آیا سوریه علاقه مند به دستیابی به سامانه های S-۳۰۰ و S-۴۰۰ است عنوان داشت، این مسئله ممکن است لزوما مربوط به موشک نباشد، زیرا احتمالا اولویت‌های دیگری برای همکاری نظامی - فنی در رابطه با درگیری‌ها وجود داشته باشد.

وی گفت: ما اولویت‌هایی داریم، لزوماً در مورد موشک صحبت نمی‌کنیم. در حال حاضر ممکن است اولویت‌های دیگری نیز در مورد درگیری‌ها وجود داشته باشد.ما طرح کاملی داریم اما باید بر اساس اولویت‌ها عمل کنیم.

وی خاطرنشان کرد، دمشق معمولاً در مورد جزئیات برنامه های نظامی خود صحبت نمی‌کند، اما به طور کلی این موضوع مربوط به مدرن سازی ارتش سوریه از همه لحاظ است.

رئیس جمهوری سوریه در پاسخ به سوالی در مورد اینکه آیا می‌توان گفت جنگ در سوریه به پایان رسیده است، گفت: نه، قطعاً نه. تا زمانیکه تروریست‌هایی هستند که برخی از مناطق کشور ما را اشغال کرده و انواع مختلفی از جنایات، ترورها و جنایات دیگر را مرتکب می‌شوند، جنگ پایان نیافته است و من فکر می‌کنم حامیان آنها علاقه مند هستند که این جنگ برای مدتی طولانی ادامه یابد. این چیزی است که ما باور داریم.

اسد درباره مهمترین نقاط عطف جنگ سوریه توضیح داد: نه یک نقطه عطف بلکه نقاط عطف بسیاری وجود دارد که می‌توانم ذکر کنم. اولین نقطه عطف در سال ۲۰۱۳ بود، زمانیکه ما شروع به آزاد سازی بسیاری مناطق به ویژه در مرکز سوریه از جبهه النصره کردیم. سپس در سال ۲۰۱۴، نقطه عطف در جهت دیگری بود. هنگامیکه ناگهان داعش با حمایت آمریکا ظاهر شد و همزمان یک بخش بسیار مهم از سوریه و عراق را اشغال کرد.

رئیس جمهور سوریه با بیان اینکه یکی دیگر از نقاط عطف مربوط به ورود روس‌ها بود، تاکید کرد: نقطه عطف دیگر زمانی بود که روس‌ها در سال ۲۰۱۵ به سوریه آمدند و ما با هم آزاد سازی بسیاری از مناطق را  شروع کردیم، در آن مرحله پس از آمدن روس‌ها برای حمایت از ارتش سوریه، نقطه عطف آزادسازی بخش شرقی حلب بود. از اینجا آزادسازی مناطق دیگر سوریه آغاز شد.

وی افزود: این امر با توجه به اهمیت حلب مهم بود و از آنجا که آغاز آزادی گسترده‌ای بود که بعداً به دمشق و اخیرا به دیگر مناطق حلب و سپس به مناطق دیگر در بخش شرقی سوریه و در قسمت جنوبی ادامه یافت. بنابراین، اینها نقاط عطف اصلی بود. اگر آنها را جمع کنید، خواهید فهمید که همه آنها نقاط عطف استراتژیک هستند و همه آنها روند این جنگ را تغییر داده‌اند.

اسد در مورد امکان دریافت وام‌های جدید از روسیه و آمادگی کشورش برای چنین اقدامی در وضعیت فعلی گفت: ما در مورد وام‌ها فکر می کنیم و در مورد این موضوع با همکاران روس خود صحبت کردیم، اما باید قبل از صحبت جدی و در سطح عملی، آماده چنین اقدامی شویم.

رئیس جمهور سوریه گفت: دمشق در شرایط اقتصادی فعلی سوریه درخواست وام را مهم می‌داند، اما در عین حال انجام چنین اقدامی بدون توانایی بازپرداخت این وام‌ها غیرممکن است.

وی تصریح کرد، در غیر این صورت، این یک بار سنگین بر دوش اقتصاد خواهد بود، بنابراین این جوانب باید مورد توجه قرار گیرند.

اسد همچنین با اشاره به تلاش‌های کنگره آمریکا در سال ۲۰۱۹ برای برکناری ترامپ گفت: رئیس جمهور آمریکا می‌خواست سیاست ویژه خود را دنبال و آن را اجرا کند و نزدیک بود بهای آن را بپردازد. شما موضوع استیضاح را به خاطر می‌آورید. ترامپ مجبور بود هر کلمه‌ای را که قبل از انتخابات گفت ببلعد. به همین دلیل، همانطور که گفتم، شما نباید انتظار انتخابات ریاست جمهوری را داشته باشید، این رئیس جمهور نیست که انتخاب می‌شود، آنچه انتخاب می‌شود رئیس موسسه است، ما معمولاً از انتخابات آمریکا انتظار داریم رئیس جمهور انتخاب نشود، بلکه رئیس یک موسسه انتخاب می‌شود، زیرا یک هیئت مدیره وجود دارد و این هیئت مدیره متشکل از گروه‌های فشار و شرکت‌های بزرگی مانند بانک‌ها، شرکت‌های اسلحه و نفت و غیره است.بنابراین، آنها رئیس موسسه را انتخاب می‌کنند. او نه حق و نه قدرت بررسی هیچگونه تصمیمی را ندارد و فقط باید آنها را اجرا کند و این دقیقاً همان اتفاقی است که برای ترامپ در زمان رئیس جمهور شدن افتاد. اگر شما می‌خواهید در مورد تغییر سیاست صحبت کنید بنابراین به خاطر داشته باشید - شما همان هیئت مدیره‌ای را دارید که سیاست خود را تغییر نمی‌دهد. ممکن است رئیس اجرایی تغییر کند، اما هیئت مدیره همچنان باقی خواهد ماند، بنابراین انتظارهیچ چیزی را نداشته باشید.

رئیس جمهور سوریه با بیان اینکه صلح برای سوریه به حقوق مربوط می‌شود، تأکید کرد که شرط اصلی برگزاری مذاکرات سوریه و رژیم صهیونیستی بازگرداندن تمام خاک سوریه است.

وی گفت: موضع ما از زمان آغاز مذاکرات صلح در حدود سه دهه پیش، زمانیکه گفتیم که صلح برای سوریه مربوط به حقوق است، کاملاً واضح است. حق ما سرزمین ماست. ما فقط زمانی می‌توانیم با اسرائیل روابط عادی داشته باشیم که سرزمین خود را پس بگیریم. این موضوع بسیار ساده است.

رئیس جمهور سوریه تصریح کرد، گفتگو با اسرائیل هنگامی که آماده بازگرداندن سرزمین‌های اشغالی سوریه باشد امکان پذیر است،اما آن هرگز آماده نبود. سوریه در حال حاضر هیچ مذاکره‌ای با اسرائیل انجام نمی‌دهد. نه، مطلقا مذاکره‌ای وجود ندارد.

وی درباره نامزدی ترامپ برای جایزه صلح نوبل گفت: اوباما این جایزه را گرفت و هیچ کاری نکرده بود. شاید تنها دستاوردی که محقق کرده بود، انتقال از خانه‌اش به کاخ سفید بود پس جایزه نوبل را دریافت کرد. شاید آن را به خاطر انجام کاری مشابه به ترامپ بدهند. من ماهیت آن را نمی دانم اما قطعاً صلح نیست.

اسد افزود: اگر می‌خواهید در مورد نامزدی جایزه صلح صحبت کنید، پس صلح فقط خروج نیروها نیست، اگرچه این یک گام خوب و ضروری است.  صلح سیاست و رفتار شما است. به اشغال سرزمین‌ها پایان دهید. صلح تعهد به قوانین بین المللی و منشور سازمان ملل است. این صلح است و این همان چیزی است که بخاطر آن باید جایزه صلح نوبل را اهدا کرد.

اسد در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا دمشق قصد محاکمه کلاه سفیدها را دارد، گفت: در صورت ارتکاب جرم، شما چاقو یا سلاح را به محاکمه نمی آورید، بلکه مجرم را به محاکمه می‌فرستید. کلاه سفیدها فقط یک ابزار یا وسیله هستند. آنها فقط سلاحی اند که توسط تروریسم مورد استفاده قرار می‌گیرد. توسط انگلستان و با حمایت ایالات متحده و البته فرانسه و سایر کشورهای غربی تاسیس و مستقیماً توسط ترکیه مورد استفاده قرار گرفت. همه این ‌ها پدر و مادر واقعی کلاه سفیدها هستند.

رئیس جمهور سوریه افزود: بنابراین آنها هستند که باید قبل از کلاه سفیدها مورد بازخواست قرار گیرند. اکنون سوال این است: آیا ما قانونی بین المللی داریم که چنین اقداماتی را دنبال کنیم؟ نه، چنین چیزی وجود ندارد، در غیر این صورت ایالات متحده از جنایات خود در عراق و به عنوان مثال در یمن و در مناطق مختلف فرار نمی‌کرد.

اسد گفت: اگر پس از نابودی تروریست‌ها ، ایالات متحده و ترکیه سوریه را ترک نکنند، سوری‌ها یک قیام مردمی را آغاز خواهند کرد.

رئیس جمهور سوریه تاکید کرد: هیچ نیروی ایرانی در خاک سوریه وجود ندارد و حضور ایران مربوط به کارشناسان نظامی می‌شود که بانیروهای ما همکاری می‌کنند.وی ادعاها در این خصوص را بهانه‌ای برای تداوم اشغالگری خاک سوریه و حمایت از تروریست‌ها دانست و افزود: این موضوع همچون نقابی برای پوشاندن نیت‌های واقعی آنها است.تا زمانیکه آمریکایی‌ها حاضر به تغییر رفتار خود نشوند هیچ راهکار واقعی با آنها نخواهد بود.

وی گفت، صرف نظر از شباهت‌ها یا اختلافات دو کشور سوریه و بلاروس و جدای از اینکه درگیری واقعی یا ساختگی در این کشورها وجود دارد، تا زمانیکه آنها (خارج) سیاست هژمونیک خود را تغییر ندهند، به مداخله در امور هر گوشه جهان ادامه خواهند داد.


نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری