کد خبر: ۲۴۵۸۰۳
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۹۹ - ۰۰:۳۴
یکی از مبنای تعیین کننده قیمت ارز در بازار های آتی قیمت ارز در بورس کالا است. فولاد به عنوان از موثرین کالا در بورس کالا عملا آوانگارد افزایش قیمت در کشور شده است و در این بین مافیای فولادی ضمن آشوب در بازار آهن آلات، بازار ارز را نیز به آتش کشیده اند. البته این مافیا خیلی دور از مدیریت های فولادی زندگی نمی کنند.
به گزارش «اعتدال» روزنامه کیهان در گزارش روز پنجشنبه خود در صفحه اقتصادی اش می نویسد: رئیس ‌انجمن نوردکاران فولادی ایران گفت: با مهندسی قیمتی در بورس کالا، شمش فولاد در بیشتر موارد 31 درصد بالای فوب جهانی، قیمت گذاری شده است!

به گزارش خبرگزاری تسنیم، احمد رضوی نیک با حضور در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری سیما با بیان اینکه امسال کمتر از 33 درصد ظرفیت؛ فولاد تولید کرده‌ایم گفت: از ابتدای سال تاکنون حدود یک میلیون و 597 هزار تن شمش در بورس کالا عرضه شده که یک ششم نیاز نوردکاران کشور است.


وی افزود: پیش‌بینی تولید شمش فولاد بر اساس تولید پارسال 12 تا 13 و نیم میلیون تن بود که امسال 10 درصد بیشتر از پارسال به شمش نیاز داشتیم. پیش‌بینی کردیم امسال شش میلیون تن صادرات محصولات نهایی داشته باشیم و ارزش افزوده بالاتری در مقایسه با ارزآوری که از محل صادرات شمش و خام فروشی انجام می‌شود تعهد کردیم.


رئیس ‌انجمن نوردکاران فولادی ایران ادامه داد: در حدود یک میلیون و 700 هزار تن بدون محاسبه عرضه امروز در بورس کالا، میلگرد عرضه کرده‌ایم. شمشی که در بورس کالا عرضه می‌شود پاسخ تقاضا را نمی‌دهد و با مهندسی قیمتی که در بورس کالا می‌شود بین 17 درصد و در بیشتر موارد 31 درصد بالای فوب جهانی، قیمت گذاری شده است.


رضوی نیک افزود: وزارت صمت 88 درصد قیمت میانگین ارز نیمایی را آورده، اما بورس کالا آن را تغییر داده و 95 درصد را بدون نظارت وزارت صمت اعلام کرده است. مگر قیمت شمش در بورس کالا سقف ندارد و چرا باید سقف آن تا 32 درصد باز باشد؟ ما شمش را در کارخانه فولادسازی تحویل می‌گیریم پس چرا آن را با قیمت فوب محاسبه می‌کنند؟


همچنین، داریوش اسماعیلی، معاون وزارت صمت در این برنامه گفت: بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار، تولیدکنندگان شمش باید 60 درصد تولید خود را در بورس کالا عرضه کنند و بر این اساس، انجمن تولیدکنندگان فولاد از وزارت صمت اختیار سه ماه خواست و قول داد این عرضه را انجام دهد و وزارت صمت اجازه داد، اما این عرضه محقق نشد. قیمت شمش و میلگرد در آینده نزدیک کاهش می‌یابد.


در این زمینه، رضا محتشمی پور، معاون عملیات و نظارت بورس کالای ایران اظهار داشت: زمانی که وزارت صمت کف عرضه را اعلام می‌کند و متولی پیگیری دستور نیز خودش است و این اتفاق نمی‌افتد طبیعی است که با کمبود شمش روبرو می‌شویم و این مسئله خود را به صورت رقابت‌های سنگین نشان می‌دهد.


سعید عمرانی، معاون قضایی دادستان کل کشور نیز بیان کرد: نباید در بورس کالا با بازی، معاملات باطل شود و عرضه‌ای انجام نشود. بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار، قرار بود ماهانه 600 هزار تن شمش در بورس کالا توزیع شود، اما این حجم در هفته 100 تن عرضه بوده که آن نیز باطل شده است. عرضه قطره چکانی شمش، مشکل ایجاد کرده است که باید اصلاح شود. اگر خارج از مصوبه ستاد تنظیم بازار، شمش عرضه شود و آن را به ما اعلام کنند به طور حتم با آن برخورد می‌کنیم.

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
راستین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۱
0
0
ضعف مدیریت که مردم بدبخت باید تاوان پرداخت کنند الان ۵ ماه منتظرم قیمت ها درست بشه تا ۶۰ متری تو روستا درست کنم ولی یه مشت دلال از خدا بیخبر و مدیریت ناکارآمد زندگیمو دارن تباه میکنن کسی هم نیست بداد مردم برسه...
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری