کد خبر: ۲۴۵۶۸۰
تاریخ انتشار: ۰۵ مهر ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۳

یک کارشناس حوزه سیاسی و بین الملل می گوید: ایران نه به دنبال جمع کردن رای برای ترامپ است و نه در صدد کاهش دادن آرا اوست، سیاست ایران عدم مداخله در مسائل داخلی کشور ها است همانطور که انتظار دارد دیگران نیز در مسائل داخلی ما دخالتی نکنند. آقای ترامپ تا انتخابات به فشار ها علیه ایران ادامه خواهد داد تا بتواند امتیازاتی از لابی اسرائیلی ها بگیرد. اما بعد از پیروزی اگر بخواهد سیاست های خارجی خود را بر اساس واقعیت های موجود در جهان  تنظیم کند متوجه خواهد بود که این نوع سیاست ها بر علیه ایران نه تنها به نفع آمریکا نیست بلکه به ضرر آمریکا خواهد بود. بعید می دانم بازگشت به برجام نیز تاثیری داشته باشد ولی یقینا سیاست خود را در برابر جمهوری اسلامی تغییر می دهد و از این موضع خارج خواهد شد و قطعا منعطف تر خواهد شد.

در صورتی که ترامپ موفق نشود کار انتخابات را به دادگاه قانون اساسی آمریکا می کشاند

در سیاست آمریکا نسبت به ایران تفاوتی بین ترامپ و بایدن وجود ندارد

حمید رضا ترقی در گفت وگو با  شفقنا آینده در پاسخ به این سوال که پیش بینی شما درباره نتایج انتخابات آمریکا چیست؟ اظهار داشت: آنطور که از شواهد و قراین بر می آید آقای ترامپ به دیگری اجازه پیروزی نمی دهد و اگر دیگری به عنوان برنده انتخاب شود احتمال دارد هرج و مرجی در آمریکا رخ بدهد، چون او حاضر به پذیرش نتایج انتخابات نیست و عقیده دارد خود او تنها برنده انتخابات است و شاید روشی که دنبال می شود از جمله انتخابات پستی با تقلب همراه باشد لذا در صورتی که ترامپ موفق نشود کار انتخابات را به دادگاه قانون اساسی آمریکا می کشاند و از آن طریق موفقیت خود را اعلام خواهد کرد از این رو نتیجه انتخابات جز پیروزی ترامپ نخواهد بود. از نظر ما در سیاست آمریکا نسبت به ایران تفاوتی بین ترامپ و بایدن وجود ندارد. هر دو سیاست های کلان آمریکا را دنبال می کنند و به دنبال وارد کردن فشار بر ایران در جهت تحقق اهداف خود هستند. ایران باید با توجه به همین موضع سیاست خارجی خود را تنظیم کند و مشی رهبری را بر اساس سیاست مستقلی دنبال کند.

ایران نه به دنبال جمع کردن رای برای ترامپ است و نه در صدد کاهش دادن آرا اوست

وی در خصوص اینکه اخیرا شاهد این بودیم که کشورهای عربی سعی کردند با عادی سازی روابط به چهره سیاسی ترامپ بهبود ببخشند آیا ایران نیز می تواند در این جهت حرکتی داشته باشد و تاثیر خود را بر انتخابات امریکا نشان بدهد؟ گفت: سیاست ایران این نیست که در انتخابات آمریکا دخالتی داشته باشد، آقای ترامپ نیاز دارد با چنین حرکاتی از سوی برخی از کشورهای عربی برای خود رای جمع کند. ایران نه به دنبال جمع کردن رای برای ترامپ است و نه در صدد کاهش دادن آرا اوست، سیاست ایران عدم مداخله در مسائل داخلی کشور ها است همانطور که انتظار دارد دیگران نیز در مسائل داخلی ما دخالتی نکنند.

ترامپ در صورتی موفقیت در انتخابات آمریکا سیاست خود را در برابر جمهوری اسلامی تغییر می دهد / ایران به سمت چند جانبه گرایی در حرکت است

ترقی در مورد اینکه آیا انتخاب مجدد آقای ترامپ می تواند بر فشار ها بر علیه ایران ادامه بدهد آیا می توان توافقی بین دو کشور متصور شد؟ تصریح کرد: آنچه که کارشناسان و اندیشکده های داخلی آمریکا می گویند سیاست های ترامپ بی نتیجه بوده است و فشار حداکثری نتیجه مثبتی برای آمریکا نداشت و نتیجه منفی بود و ایران توانسته است علی رغم همه این مسائل مسیر خود را دنبال کند و سیاست های آمریکا را خنثی کرده است، بنابراین آقای ترامپ تا انتخابات به این فشار ها ادامه خواهد داد تا بتواند امتیازاتی از لابی اسرائیلی ها بگیرد. اما بعد از پیروزی اگر بخواهد سیاست های خارجی خود را بر اساس واقعیت های موجود در جهان  تنظیم کند متوجه خواهد بود که این نوع سیاست ها بر علیه ایران نه تنها به نفع آمریکا نیست بلکه به ضرر آمریکا خواهد بود. بعید می دانم بازگشت به برجام نیز تاثیری داشته باشد ولی یقینا سیاست خود را در برابر جمهوری اسلامی تغییر می دهد و از این موضع خارج خواهد شد و قطعا منعطف تر خواهد شد و واقعیت جمهوری اسلامی را خواهد پذیرفت و متوجه می شود هیچ فعل و انفعالی در منطقه و خاورمیانه بدون جلب رضایت ایران برای آمریکا امکان پذیر نیست و ایران به سمت چند جانبه گرایی در حرکت است و آمریکا باید بپذیرد که یکه تازی او در دنیا امکان پذیر نخواهد بود.

هیچ موضوعی برای مذاکره با آمریکا در دستور کار ایران نیست

وی در مورد اینکه آیا امکان توافق وجود دارد؟ اظهار داشت: ما نیازی به توافق با آمریکا نداریم و فعلا هیچ موضوعی برای مذاکره با آمریکا در دستور کار ایران نیست. آمریکا نشان داده است که در مذاکره کشور صادقی نیست و پایبند به تعهد و توافق نخواهد بود از این رو جمهوری اسلامی مسیر مذاکره را طی نخواهد کرد شاید این دولت چراغ سبزی نشان بدهد ولی کلیت نظام اعتقادی به اثر بخش بودن مذاکره با آمریکا ندارد.

ترقی افزود: تحریم ها در ۲۸ مهر ماه به طور طبیعی تعلیق می شوند و اقدامات آمریکا نتیجه ای نخواهد داشت.


نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری